گزارش‌ها درباره بازداشت شهروندان ایرانی در جریان اعتراض‌های ترکیه

Image caption مقامات ایرانی می‌گویند ابتدا از رسانه‌ها شنیده‌اند که یک ایرانی هم در بین بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر ترکیه بوده است

سفیر ایران در ترکیه به نقل از مقامات ترک می‌گوید شهروند ایرانی که در جریان نا آرامی‌های اخیر در استانبول بازداشت شده بود، روز پنج‌شنبه آزاد شده است.

در همین حال وزیر کشور ترکیه از بازداشت چند تبعه خارجی و از جمله دو ایرانی در اعتراض‌های اخیر این کشور خبر داده است.

علی‌رضا بیگدلی، سفیر ایران، پنج‌شنبه ۱۶ خرداد گفته است پس از پیگیری سفارت ایران در آنکارا از مقامات ترک درباره صحت و سقم این خبر، آنان گفته‌اند که شهروند بازداشت‌شده را آزاد کرده‌اند.

آقای بیگدلی گفته است که ابتدا از رسانه‌ها شنیده که یک شهروند ایرانی هم در بین بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر بوده است.

او که با خبرنگار ایرنا در آنکارا سخن می‌گفت، از شهروندان ایرانی که به ترکیه سفر می‌کنند و به خصوص دانشجویان خواسته است از تردد در مناطقی که پلیس ترکیه آنها را مسدود کرده، پرهیز کنند.

با این حال سفیر ایران درباره وضعیت دو شهروند ایرانی که دولت ترکیه بازداشت آنان را تایید کرده، توضیحی نداده است.

در همین روز وزیر کشور ترکیه گفته است تاکنون دو ایرانی به همراه پنج تبعه خارجی دیگر در ارتباط با نا آرامی‌های این کشور دستگیر شده‌اند.

معمر گولر، وزیر کشور ترکیه، در آنکارا گفت که هفت تن به اتهام ایجاد ناآرامی‌های اخیر در ترکیه بازداشت شده‌اند که دو نفر از آنان ایرانی هستند و دو فرانسوی، یک یونانی، یک آلمانی و یک آمریکایی در بین آنان هستند.

آقای گولر گفته است که مقام‌های ترکیه تصمیم دارند چهار نفر از این بازداشت‌شدگان را از کشور اخراج کنند.

شبکه تلویزیونی ت.‌ر.‌ت ترکیه، یک روز پیش در ۱۵ خرداد از بازداشت یک ایرانی به نام «شایان شاملو» به اتهام تحریک تظاهرکنندگان در آنکارا خبر داده بود.

بر اساس گزارش این تلویزیون دولتی ترکیه، نیروهای امنیتی این کشور اطلاع یافته‌اند که افرادی از برخی کشورها به منظور تحریک تظاهرکنندگان ضد دولتی وارد ترکیه شده‌اند.

پس از آن عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هرگونه دخالت در نا آرامی‌های ترکیه را تکذیب کرد و گفت: «جمهوری اسلامی رسما از دولت ترکیه خواستار توضیح درباره صحت و سقم این خبر شده است.»

پافشاری اردوغان بر طرح "نوسازی"

ناآرامی‌های ترکیه هفته گذشته از پارک گزی در نزدیکی میدان تقسیم، یکی از مهم‌ترین میادین استانبول آغاز شد.

معترضان به طرح "نوسازی" میدان تقسیم و احداث یک عمارت در آن تحصن کردند.

معترضان می‌گویند در سال‌های اخیر فضاهای سبز استانبول با تغییر کاربری از بین رفته‌اند.

Image caption در این ناآرامی‌ها حداقل ۱۷۰۰ نفر دستگیر، صدها نفر مجروح و چهار نفر کشته شده‌اند

پلیس ترکیه با این معترضان به شدت برخورد کرد؛ چندان که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر این کشور، و معاونش بولنت آرینچ هم برخورد پلیس را سرزنش کردند و آن را استفاده "بیش از حد" از زور خواندند.

این تحصن به اعتراض‌های گسترده در سراسر ترکیه از جمله در آنکارا و ازمیر تبدیل شد و جنبه سیاسی گرفت. گستردگی اعتراضات به حدی بود که از ۸۲ شهر ترکیه، ۶۷ شهر شاهد نا آرامی‌هایی بوده‌اند.

در این ناآرامی‌ها حداقل ۱۷۰۰ نفر دستگیر، صدها نفر مجروح و چهار نفر کشته شده‌اند.

اتحادیه اروپا، آمریکا و عفو بین‌الملل از جمله منتقدان به نحوه برخورد پلیس ترکیه با معترضان بوده‌اند.

رجب طیب اردوغان که به تونس سفر کرده بود، در آخرین موضع‌گیری پیش از بازگشت به کشور، بار دیگر تاکید کرده که تغییر کاربری پارک گزی استانبول قطعی است و "تندروها" نمی‌توانند مانع از اجرای طرح‌های دولت شوند.

نخست‌وزیر ترکیه گفت در میان معترضان تندروهایی حضور داشته‌اند که اعتراض‌ها را 'به انحراف کشیدند'.

مارک لوون خبرنگار بی‌بی‌سی در ترکیه می‌گوید معترضان امیدوار بودند نخست‌وزیر نشانه‌هایی از نرمش نشان دهد اما اظهارات او احتمالا آتش خشم آنها را شعله‌ورتر خواهد کرد و به احتمال زیاد شدیدترین ناآرامی ترکیه در چند دهه گذشته ادامه خواهد یافت.

بنابر گزارش‌ها، یکی از گروه‌های اصلی معترض خواستار تظاهرات وسیع در واکنش به این سخنان شده است.

آقای اردوغان قرار بوده شامگاه پنج‌شنبه ۶ ژوئن، ۱۶ خرداد، به ترکیه باز گردد.

گزارش شده که در آستانه بازگشت نخست‌وزیر به کشور، تجمع‌هایی از معترضان در شهرها در حال شکل‌گیری است.

مطالب مرتبط