آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۷ روز تا انتخابات

به روز شده:  18:31 گرينويچ - جمعه 07 ژوئن 2013 - 17 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. در واکنش به انتقاد از عملکرد دولت فعلی در زمینه امور دانشگاهی در مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی، پایگاه اطلاع رسانی دولت در اطلاعیه ای گفته است " لازم است کاندیداهای محترم برنامه های عملیاتی خود را در حوزه های مختلف به سمع و نظر ملت ایران برسانند اما موضوعی که بسیار مهم است و رهبر معظم انقلاب هم بارها بر آن تاکید کرده اند این است که کاندیداها در زمان تبلیغات به منظور جلب آرای ملت، در نقد، سیاه نمایی و بی انصافی نکنند."

  در این اطلاعیه آمده است که در مناظره روز پانزده خرداد "از جمله یکی از کاندیداهای محترم، نقدی را در حوزه فضای دانشگاهی مطرح کرد و معتقد بود طی سالهای اخیر با فضایی که در دانشگاهها ایجاد شده موجبات بی انگیزگی دانشجویان فراهم شده است به نحوی که دانشجو هیچ رغبتی نمی کند در فعالیت های سیاسی و فرهنگی مشارکت کند و همچنین جایگاه تشکل های دانشجویی و فعالیت های صنفی، گروهی، سیاسی و فرهنگی نیز کمرنگ شده حتی بعضی از تشکل ها نیز در دانشگاهها تعطیل شده اند."

  پایگاه اطلاع رسانی دولت با ارائه برخی آمار و ارقام، گفته است که عملکرد دانشگاهی دولت های نهم و دهم بدتر از دولت های قبلی نبوده است.

  این اطلاعیه، همچنین اتهام بازنشستگی اجباری استادان را هم رد کرده و گفته است که شمار استادان بازنشسته در این دولت، کمتر از دولت قبلی بوده است.

  در جریان مناظره تلویزیونی نامزدها، انتقاد همه آنان از عملکرد دولت کنونی در جنبه های مختلف رواج داشته است.

  پیشتر، دولت خواستار اجازه پاسخگویی به این انتقادها از طریق مناظره و برنامه تلویزیونی شده بود که یادآور درخواست برخی مقامات سابق برای پاسخگویی تلویزیونی به اتهامات مطرح شده در جریان مناظره تلویزیونی انتخابات  دوره دهم است که با بی اعتنایی سازمان رادیو و تلویزیون مواجه شد.

  خبرگزاری دولتی ایرنا نیز در مطلبی با عنوان گسترش فضای سیاه نمایی در نبود نامزد حامیان دولت، انتقاد نامزدها از عملکرد دولت فعلی را رد کرده است.

 2. ستاد انتخاباتی وزارت کشور اطلاعیه شماره دوازده را در مورد معرفی نمایندگان نامزدهای انتخاباتی برای حضور در حوزه های اخذ رای منتشر کرده و گفته است که هر یک از نامزدها می تواند به ازای هر دو شعبه اخذ رای، یک نماینده  معرفي کند و ليست اسامي نمايندگان خود را مستقيماً يا توسط مسئول ستاد تبليغات شهرستان به فرمانداريهاي مربوطه تحويل دهد.

  آخرين مهلت تحويل ليست نمایندگان نامزدها به فرمانداري ها روز يكشنبه تعیین شده و این مهلت تمدید نمی شود. 

 3. رادیو و تلویزیون ایران اعلام کرد که سومین و آخرین مناظره دستجمعی هشت نامزد انتخاباتی به صورت زنده از شبکه رادیو و تلویزیون پخش می شود.

  در این دور از انتخابات، تمامی نامزدها همراه با هم در برنامه مناظره شرکت داشته اند.

  تا کنون دو برنامه مناظره چهار ساعت و نیمه برگزار شده و مناظره سوم هم به صورت زنده انجام می گیرد.

  به گفته وبسایت واحد مرکزی خبر، موضوع آخرین مناظره، سیاست داخلی و خارجی است.

 4. علی یونسی، وزیر اطلاعات سابق، گفته است که سیاست یا ائتلاف یا قهر از سوی اصلاح طلبان به صلاح نیست و افزوده است "عده ای می خواهند شما در انتخابات حاضر نشوید."

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای یونسی گفته است که اگر از جناح اصلاح طلبان رای بین دو نفر تقسیم می شود در اصول گرایان همین رای بین شش نفر تقسیم می شود و این تعدد نامزدها برای اصلاح طلبان شرایط را راحت تر می کند.

  علی یونسی بدترین گزینه را قهر و تحریم انتخابات دانسته و گفته است در خارج از کشور هم شرکت نکردن در انتخابات را زمزمه می کنند و اگر اصلاح طلبان در این دوره شرکت نکنند افرادی دیگر تصمیم می گیرند.

 5. عارف: معاونت اقوام و مذاهب ایجاد می کنم

  محمدرضا عارف که به کردستان سفر کرده است در سنندج گفته که "امروز من دست یاری خود را به سوی شما مردم عزیز دراز کرده‌ام تا با همفکری و استفاده از خرد جمعی شما شاهد پیشرفت و توسعه استان کردستان باشیم و غبار محرومیت را در همه ابعاد از چهره شهر بزداییم."

  آقای عارف تاکید کرده که "من در جریان مطالبات و خواسته‌های به حق شما کردهای غیور هستم و با تاسیس معاونت اقوام و مذاهب به خواسته‌های شما پاسخ خواهم داد."

 6. خبرگزاری کار ایران- ایلنا از مخاطبان خود پرسیده که در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهند. از مجموع 27  هزار و 802 نفری که تا این لحظه در نظرسنجی این خبرگزاری شرکت کرده اند، محسن رضایی با به دست آوردن 32 درصد آرا در صدر قرار دارد و بعد از وی حسن روحانی با 30 درصد و محمدرضا عارف با 28 درصد آرا در رده های بعدی قرار دارند.

  نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که بقیه نامزدها با فاصله زیادی از سه نفر اول قرار دارند. محمدباقر قالیباف با 5 درصد، سعید جلیلی با 3 درصد، علی اکبر ولایتی و محمد غرضی با 2 درصد و غلامعلی حداد عادل با صفر درصد در رده های بعدی قرار دارند.

   

 7. نماینده حسن روحانی: سیاست خارجی آقای جلیلی ما را یاد طالبان می اندازد

  در یک مناظره در شبکه سوم تلویزیون ایران بین محمود واعظی به نمایندگی از حسن روحانی و علی باقری به نمایندگی از سعید جلیلی، نماینده آقای روحانی سیاست خارجی مورد نظر آقای جلیلی را با طالبان افغانستان مقایسه کرد.

  به گفته نماینده آقای روحانی، "نگاه آقای جلیلی و دولت ایشان مشخص است که سیاستشان، استمرار سیاست خارجی آقای احمدی نژاد است. به نظر بنده این سیاست خارجی که تقابل جویانه است و با همه سرجنگ دارد، قطعاً نمی تواند منافع و امنیت ملی ما را تامین کند.

  به گفته آقای واعظی، "اینکه ما یک سیاست تندرو را پیش گرفته ایم و با کشورهای مختلف سرجنگ داریم، ما را یاد سیاست دولت طالبان می اندازد. طالبان هم وقتی در افغانستان سر کار آمد، از همین مبنا استفاده می کرد."

 8. احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران در خطبه های امروز نماز جمعه گفت: "رسانه‌های بیگانه تبلیغ می‌کنند که کاندیدایی موردنظر نظام است تا اگر رأی آورد مانند فتنه 88 بگویند انتخابات مهندسی شده بود و اگر رأی نیاورد مدعی شوند مردم به نظام پشت کرده‌اند."

  او گفت: "نظام مطلقاً کاندیدا ندارد و رهبر معظم انقلاب نیز بارها فرموده‌اند که ما از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کنیم و بنده فقط یک رأی دارم که خودم می‌دانم."

  او همچنین گفت که منصوبان مقام معظم رهبری و امامان جمعه نیز حق ندارند از کاندیدای خاص حمایت کنند.

 9. سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزدهای انتخابات با محوریت سیاست داخلی و سیاست خارجی از ساعت 4 بعد از ظهر به وقت تهران آغاز می شود

 10. خبر فوری

  نامزدهای انتخابات وارد ساختمان صدا و سیما می شوند

 11. عزت الله ضرغامی رئیس رادیو و تلویزیون دولتی ایران در جمع نامزدهای انتخابات می گوید که نامزدها از وقت شان استفاده کنند و گرنه نامزدها در پایان مناظره تنها حق دارند که از پنج دقیقه استفاده کنند.

   

 12. این مناظره آخرین برنامه زنده نامزدهای انتخابات است.

   

 13. مناظره امروز سیاست داخلی و خارجی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری. به گفته مرتضی حیدری مجری مناظره انتخابات، بسیاری از رای دهندگان گفته اند که منتظر آخرین مناظره هستند تا نامزد خود را انتخاب کنند.

   

 14. محسن رضایی به عنوان اولین نامزد پشت تریبون رفت.

 15. رضایی: مدیریت جناحی دیگر جوابگو نیست. دولت ما باید به دنبال حق مردم باشد و باید دولت فراگیر تشکیل یابد. ما باید به یک دیپلماسی موفق اقتصادی دست یابیم.

 16. رضایی: در دولت من منازعات سیاسی پایان خواهد یافت.

 17. علی اکبر ولایتی پرسید که سیاست آقای رضایی در پایان بخشیدن به بحث هسته ای چیست

  حسن روحانی گفت که اگر کشور را می خواهیم در مسیر دهیم باید به وحدت بپردازیم و مدیرانی که منزوی شده اند را برگردانیم. جذب حداکثری و دفع حداقلی را دنبال کنیم

   

 18. غلامعلی حداد عادل: آقای رضایی در باره سیاست خارجی روش خود را توضیح ندادندبلکه در باره نتیجه صحبت کردند. روش وی در سیاست خارجی چیست.

 19. عارف: دو سه نفر از کسانی را شعار درود بر خاتمی سلام بر عارف دادند، را دستگیر کردند که با کمک من آزاد شدند.

  آقای عارف از آقای رضایی پرسید: راهکار شما برای آنکه این گونه اتفاقات نیفتد چیست؟

 20. محمد غرضی (سئوال از رضایی): سیاست داخلی مبنی بر جلب نظر عامه است. آیا جلب رضایت عامه از طریق کانال های تعریف شده انجام می شود؟ روش شما در جلب رضایت عامه چیست؟ آیا مشکلات داخلی کشور و عدم وجود تناسب بین استعدادهای داخلی، به شما اجازه می دهد که در سیاست خارجی روشی را انتخاب کنید که به حل مسئله کمک کند.

 21. محسن رضایی: امروز افراد سرجای خود در مملکت نیستند. ما اول این کار را خواهیم کرد. افراد باید کارآمد و باعرضه باشند و رهبری را قبول داشته باشند. من در سپاه افرادی از همه جناح های سیاسی را به عنوان مدیر تربیت کردم. ما به دنبال مستقرکردن نهاد آزادی در کشور هستیم. اگر نه آزادی مثل یکصد سال گذشته در حد شعار باقی خواهد ماند. مدیریت جناحی در کشور کارش تمام شده است نه این که افراد از جناحهای سیاسی را کنار بگذاریم اینها سرمایه ما هستند. من معتقدم که ما باید به پرونده هسته ای خاتمه بدهیم. من جلوی گذشت زمان را می گیرم

 22. در این مناظره هر نامزد چند دقیقه فرصت دارد که برنامه اش را در زمینه سیاست خارجی و داخلی بگوید و بعد از آن نیز نامزدها می توانند نظراتش را نقد کنند.

 23. محمدباقر قالیباف: در سیاست خارجی نباید دستگاه دیپلماسی خارج از برنامه های کلان کشور عمل کند. حوزه دیپلماسی ما نتوانسته در تحقق اهداف سیاست های خارجی ما موفق عمل کند. ما نیازمند یک تغییر در رویکردهای مدیریتی هستیم.

  آقای قالیباف پنج محور را سیاست خارجی معرفی کرد: 1. تحقق در انسجام داخلی 2. دیپلماسی فعال منطقه گرایی 3. فعال کردن دیپلماسی اقتصادی 4. دیپلماسی عمومی 5. راهبرد مقاومت مقتدرانه

 24. عارف: مدیران ما حتی الامکان سعی می کنند مشکلات بخش خودشان را حرف بزنند. در زمان شما در شهرداری تهران قیمت زمین شش برابر شده است. برای همین لازم است بگوئید در زمان ریاست جمهوری شما که یک مدیریت فرابخشی می خواهد برنامه شما چیست؟

 25. غرضی (سئوال از قالیباف): سیاست خارجی انعکاس اقتدار داخلی است. در رابطه با سیاست داخلی آیا شما استعداد جمعی در عقبه خود دارید؟

 26. محسن رضایی: من سئوال ندارم

 27. علی اکبر ولایتی: مهمترین مطلب تربیت نیروی کارآمد است و این کار مثل هر کار دیگری احتیاج به تخصص دارد. ورود افراد در دانشکده وزارت خارجه با گزینش بود در حالی که الان کسانی را می پذیرند که در جاهای دیگر لیسانس گرفته اند. آیا شما برنامه ای برای این کار دارید؟

 28. آقای روحانی با دفاع از سیاست خارجی دولت های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی گفت: "من تعجب می کنم از آقای قالیباف که می گوید سیاست خارجی کشور ناموفق بوده است."

 29. غلامعلی حدادعادل: دستگیری چند نفر در بازار که اسم آقای عارف و خاتمی را برده بودند، در واقع این اشتباه فردی بود. این اتفاق شرایط کلی کشور نیست. آقای روحانی هم که اشاره می کنند سیاست خارجی موفق بوده، بنده هم معتقدم که موفقیت های زیادی در سیاست خارجی داشتیم و در هر دوره هم مشکلاتی بوده. مثل دادگاه میکونوس و محور شرارت.

 30. سعید جلیلی از قالیباف پرسید که چگونه می خواهد که محورهای پنجگانه سیاست های خارجی اش را پیاده کند.

  او همچنین پرسید که اگر کشوری با ایران تعامل نداشته باشد چه برخوردی خواهد داشت.

   

   

 31. آقای جلیلی با دفاع از گفته های آقای حداد عادل گفت که در دولت آقای هاشمی رفسنجانی دو تا حکم جلب برای آقای هاشمی رفسنجانی آمد و بعد در دوره آقای خاتمی هم ما را محور شرارت نامیدند

   

 32. حسن روحانی خطاب به جلیلی گفت که نمی شود تاریخ را تحریف کرد

   

 33. عارف از جلیلی پرسید آیا سلام بر خاتمی خلاف قانون است؟

   

 34. جلیلی در پاسخ گفت حمایت از کسانی که در سال 88 فتنه را انداختند و اسم آنها را بردن خلاف قانون است. اگر شورای نگهبان گفت که انتخابات صحیح است و درست است دیگر معنی ندارد کسانی بگویند که رای قانون وتو بشود، حتی اگر قبلا رئیس جمهور بوده اند.

   

 35. قالیباف: من معتقد به بازگشت نخبگان به صحنه هستم.

 36. حداد عادل: مشکل اقتصادی در سیاست کشور اهمیت دارد. مشکل اقتصادی با تحریم ارتباط دارد. با مدیریت بهتر می شد و می شود آثارش را کم کرد. در سیاست خارجی حل مسئله تحریم اولویت دارد ولی چگونه؟ بعضی می گویند که اگر دم کدخدا را بببینم مشکل حل می شود. مشکل هسته ای بهانه است، مشکل با آمریکایی ها، مشکل اصل انقلاب است چون ما خواهان استقلال بوده ایم و پافشاری می کنیم با ما مخالفت می کنند. به نظر من پایه حل مشکل تحریم را باید از موضع عزت و اقتدار عمل کنیم. 40 سال آمریکا تلاش کرد چین را نادیده بگیرد و بالاخره آمریکا آمد و با چین تعامل کرد.

 37. عارف: چگونه به عزت و اقتدار می رسیم

 38. قالیباف: به نظر من مدیریت کلیدی است چرا فکر می کنید که مدیریت اهمیتی ندارد در سیاست خارجی

 39. غرضی (خطاب به حداد): شما در آموزش و پرورش فعالیت کردید ولی دانش آموزان بعد از 27 سالگی هم به کار نمی رسند. ما چگونه به اقتدار و عزت می رسیم. اقتدار در کاغذ و شعار نیست

 40. محسن رضایی: ما گرفتار دو گروه شدیم یکی که شعار مقاومت می دهند، گروه دیگر می گویند که کار تمام شده و برویم تسلیم بشویم. آقای حداد عادل می گویند که ما مقاومت کنیم تا آمریکایی ها با ما مذاکره کنند. در حالی که آنها می خواهند زمان را از ما بگیرند و برای همین هم وارد بحث با ما نمی شوند. آیا ما نمی توانستیم کاری کنیم که چین و روسیه با آنها همراه نشوند و آمریکایی ها در دیپلماسی شکست بخورند.

 41. علی اکبر ولایتی: ما همواره با مشکل مواجه بوده ایم. باید مقاومت توام با تدبیر باشد در برابر زیاده خواهی ها آنها بایسیتم

 42. حداد عادل در پاسخ انتقادها گفت  که رهبری راه را نشان داده اند و از همین را به عزت و اقتدار می رسیم حمایت از تولید ملی و حمایت از کار ایرانی. ما باید بنیان های اقتصادی را تقویت کنیم. اما نکته آقای ولایتی گفتند در گذشته سخت تر بوده بر عکس من فکر می کنم که امروز به دلیل قوت جمهوری اسلامی، دشمنی دشمنان با ما شدیدتر از گذشته است. در دولت آقای خاتمی به عنوان ضعف اشاره کنم یک کتابی هست به عنوان مبانی نظری و مستندات توسعه در برنامه چهارم، که در آن آمده که با بروز بحران در عرصه داخلی و خارجی کشور ایران را نمی توان یک قدرت تعبیر کرد حتی نمی توان قدرت ملی را در باره آن بکار برد. این نشان می دهد که ما نباید چنین موضعی بگیریم.

 43. عارف توضیح داده در باره کتاب مورد نظر گفت که چرا مجلس هفتم قانون برنامه چهارم را اصلاح نکردند.

 44. حسن روحانی: در زمینه سیاست داخلی اساس سیاست داخلی دولت تدبیر و امید بر مبنای تامین امنیت و ایجاد آرامش برای همه مردم ایران خواهد بود.مسئله دیگر مسئله آزادی است که در همه ابعاد زندگی آزادی مسئولان را احساس کنند. نظر یا مطالب شان را بیان کنند یا در یک انتخابات آزاد حاضر شوند. مسئله دیگر عدالت در سراسر کشور است و بحث حقوق شهروندی است. همه اقوام کشور احساس کنند که شهروند یک کشور واحد هستند. زمینه برای مشارکت همه مردم فراهم شود تا در بخش های سیاسی و اجتماعی. و این مشارکت برای انتخابات و بیست و دو بهمن نباشد.

  برای این کار نیاز به عقلانیت داریم. در سیاست خارجی هم باید منافع و امنیت ملی کشور را حفظ کنیم. این که در دولت سازندگی و اصلاحات اشکال داشته گفت. کتاب البرادعی و کتاب جک استرا را بخوانید که جنگ پشت درهای ایران بود و ایران مانع از آن شد

 45. حدادعادل: "آقای روحانی گفته بود ما باید با کدخدا کنار بیایم. آیا کدخدا آمریکا و ما رعیت آنها هستیم؟"

   

 46. جلیلی بخشی از کتاب البرادعی را خواند و گفت که او می گوید که اروپایی ها نه تنها پیشنهادشان ناچیز بود  بلکه لحن بدی هم داشت. بعد هم اشاره کرد که کتاب آقای روحانی.

 47. قالیباف: زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم و آقای روحانی دبیر شورای عالی امنیت بودند، در یک جلسه آقای روحانی با نظر من برای برگزاری سالگرد 18 تیر از سوی دفتر تحکیم وحدت مخالفت کردند.

 48. غرضی ( سئوال از روحانی): کسری بودجه بسیار زیاد است و مشکلات داخلی بسیار است. آیا سیاست های داخلی باید پیگیری شود یا سیاست های خارجی؟

   

 49. محسن رضایی: من صحبت های روحانی و جلیلی را گوش می کردم می گفتم که حرف بزنم یا نزنم. اجازه بدهید به صراحت بگویم. واقعیت این است که افراط و تفریط شده است هم در زمان آقای جلیلی و هم در زمان آقای روحانی. باید به این کار پایان داده شود. آیا باید از گذشته مان بی کم و کاست دفاع کنیم. اگر این طور بوده که نباید این هم مشکل داشته باشیم. بهتر است صادقانه رفتار کنیم

   

 50. جلیلی در پاسخ به رضایی: بین حق و باطل راه رفتن معنایش میانه روی نیست.

 51. علی اکبر ولایتی: با تائید نظر آقای رضایی بگویم که آقای لاریجانی به توافق نزدیک شده بود اما وقتی به نتیجه نزدیک شده بود یکی از مقامات کشور در نماز جمعه گفته بود که ما مذاکره نمی کنیم و آقای سولانا عقب نشینی کرد. این موارد دیگری هم دارد.

   

 52. جلیلی (خطاب به ولایتی): این اطلاعات درست نیست.

 53. روحانی: پرسیده بودند که مذاکره با آمریکا راحت تر است یا اروپا، من گفتم که اروپایی ها یک کدخدا دارند و باید از او اجازه بگیرند. اما آمریکا خودش کدخداست.

  در پاسخ به آقای جلیلی هم بگویم که این تاریخ ها با هم مرتبط نیست سال 82 و 84 متفاوت است. یادتان رفته که در باره شورای عالی امنیت ملی شما گفتید که ما گازانبری برنامه داریم تا کار را تمام کنیم. من در باره چند کلانتری به شما گزارش دادم گفتم که شما گفتید که چه تعدادی آدم سالم دارید. آقای قالیباف می گویند که وقتی در قدرت بودیم همان کاری را در باره اقوام بکنیم مگر غیر از این بوده است. من هیچوقت پادگانی عمل نکردم. من سرهنگ نیستم من حقوق خواندم. من می گویم دنبال آزادی بیان هستم من که همیشه اهل اعتدال بودم.

   

 54. قالیباف (خطاب به روحانی): من در رابطه با آزادی در مقابل اقوام و دانشجوها و اقلیت ها یکسان عمل می کنم.

  بهترین رابطه بین پلیس و دانشجو در زمان فرماندهی من بوده است. من در مقابل لباس شخصی های ایستادم و هزینه اش را هم دادم.

  من می گفتم که طبق قانون احزاب به دفتر تحکیم وحدت اجازه تجمع بدهید و شما گفتید ولش کن حوصله داری بابا.

  نماینده رسمی دفتر تحکیم آمد و به او گفتم که قانون به شما اجازه تجمع می دهد اما دفتر تحکیم نیامد.

   

 55. بحث اصلی بین آقای روحانی و قالیباف است و بقیه تقریبا سکوت کرده اند و آقای غرضی گفت که چه سودی متوجه مردم می شود در همین زمان مجری برنامه گفت  ما دنبال چنین چیزی بودیم.

   

 56. غرضی به مجری برنامه اعتراض کرد که بحث دو نفره بین قالیباف و روحانی به سود مردم نیست. او گفت که هیچ کس در این مناظره، برنامه نمی دهد و همه دارند برنامه "ادبیاتی و عرفانی" می دهند.

 57. روحانی: من شیوه تخریب را نمی پسندم و حاضر نیستم رقیبم را تخریب کنم. من حاضر نیستم اسناد سری را افشا کنم. بحث من پلیس نیست بحث شیوه آقای قالیباف است. آقای رضایی با لحنی صحبت می کنید که انگار نظراتشان انجام نشد. شما یادتان رفته که گفته بودید شورای امنیت سازمان ملل بهتر از شورای حکام است. اولین جلسات شورای امنیت را چه سایتی افشا کرد. ما اگر می خواهیم رقابت کنیم رقابت سالم کنیم.

 58. محسن رضایی: چرا طوری صحبت می کنیم که هیچ اشکالی وجود ندارد. اگر شما رئیس جمهور شدید باید با همان وضع قبلی کشور را اداره کنید. آقای روحانی اگر بخواهد با این عصبانیت سکان کشور را در دست بگیرد وای به حال این کشور. یک زمانی در حال تحریم بودیم که آقایان گفتند که کاغذ پاره ای بیش نیست. یک وقتی هم تحریم در کار هست ولی بگوییم که نه هیچ خبری نیست

   

 59. روحانی من عصبانی نشدم اشکالاتی بود که من سعی کردم با صدای رسا پاسخ بدهم

 60. محمد رضا عارف: در مناظره اول جمع بندی این بود که کشور با مشکلاتی رو به روست. چه کسانی مسئول وضع موجود هستند. مردم حق دارند که بدانند چه کسانی این مشکل را بوجود آوردند. تمام قوا در اختیار اصولگرایان بود. در قوه مجریه همه افراد حذف شدند. عملکرد هشت سال گذشته نشان داد که ما نمی توانیم خودمان را به یک جناح خاص محدود کنیم.

  عملکرد دولت اصلاحات با شعار سیاسی آمد اما در عمل یک کار فراگیر را دنبال کرد. 173 میلیارد دلار نفت صادر شد در حالی که بیشتر از 630 میلیارد دلار در دوره اخیر درآمد داشت. گرانی را کنترل کردیم و ارز را تک نرخی کردیم. این که جریان موهوم انحرافی را مسئول وضع کشور بدانیم پذیرفتنی نیست. جریان اصولگرا مسئولیت خودش را بپذیرد. 

  اولویت اول من فصل سوم قانون است، من معاونت اقوام را تشکیل خواهم داد.

 61. غرضی: وضع موجود نشان می دهد که اصولگرا و اصلاح طلب شکست خورده اند. تکلیف ما را روشن کنند. یک گروهی امدند حکومت کردند و رفتند و بخواهد با ایراد با دیگران و نیروی انتظامی بخواهد حکومت کند. حرف های آقای عارف نشان دهنده این است که هم اصلاح طلب است و هم اسامی را می آورند می خواهند رای بگیرند. گروه اصلاح طلب باید وضع خود را با متن انقلاب روشن کند.

 62. علی اکبر ولایتی: اگر ایرادی که گرفتید در دوره اصلاحات کسی را در مسئولیت های بزرگ گذاشتید. اگر اصولگرایی در سمت ریاست جمهوری قرار بگیرد نباید جامعه را تقسیم کند.

 63. محسن رضایی: ما به خاطر خدا و مردم بر گذشته صلوات بفرستیم و الان باید مشکلات را حل کنیم

 64. حدادعادل: من با آقای عارف موافقم که شایسته سالاری باشد اما این که همه اشکالات را به گردن اصولگرایان بیندازند. در دوره اصلاحات هم در بعضی از وزارتخانه ها تا آبدارچی را عوض کردند. ما که با هم رفیقیم آقای عارف. در مجلس اصلاحات با من چه کردند؟ شورای نگهبان اعلام کرد بعد از شمارش صندوق ها من رای دارم. اول وزارت کشور رای من را عمل کرد و کلی مشکل درست کردند. آقای عارف می گوید مشکلات امروز کشور زیر سر اصولگرایان است در حالی که آقای احمدی نژاد خود را اصولگرا نمی داند. ما نمی گوئیم هیچ تقصیری نداریم ولی یک کم هم از تحریم بگوئید که مشکل درست کرده است.

 65. جلیلی خطاب به عارف: چرا در زمان دولت اصلاحات در هر اعتراضی که می شد، با بی تدبیری برخورد شد.

  سعید جلیلی چند مثال زد که در چند اعتراض اجتماعی در زمان اصلاحات چندین نفر کشته شدند.

  او گفت که دانشجوی ستاره دار در زمان دولت اصلاحات مطرح شد.

  به گفته آقای جلیلی در زمان اصلاحات عدالت در رسانه ها اجرا نمی شد و اکثر رسانه های در دست عده ای خاص بود که به روزنامه های زنجیره ای معروف شد.

  او با اشاره به انتخابات 1388 گفت که اوج مشارکت مردم بود، اما عده ای آمدند "فتنه" برپا کردند و دشمنان ایران را امیدوار کردند.

 66. محمدباقر قالیباف: در دولتی که آقای عارف شما وزیر و معاون اول بودید چه ضمانتی دارد که معاونت اقوام راه بیفتد وقتی قبلا راه نیفتاده. این که در گذشته تکرار نشود

 67. عارف: ما تفکر اصلاح طلبی را یکی از تفکرهای اصلی انقلاب و نظام می دانیم. من در زمان وزارتم از معاونانی استفاده کردم که در جناح اصولگرا بودند. آقای خاتمی وزیری در کابینه داشت که به او رای نداده بود.

  در هفت سال تمام جریان اصولگرا پشت سر آقای احمدی نژاد ایستادند.

 68. عارف: یکی از مطالبات اصلی دانشجویان مسائل مرتبط به اتفاقات سال 88 است. باید این اتفاقات بررسی شود. ما باید از گذشته عبور کنیم. رسانه ملی تصویر آقای خاتمی را به عنوان جاسوس نشان داد. این یکطرفه سوی قاضی رفتن است. چرا باید بر هم برچسب بزنیم. چهار سال خداوند به من توانایی داد که در خصوص اتفاقات 88 سکوت کنم اما درد  کشیدم.

 69. علی اکبر ولایتی: گاه ممکن است برداشت نادرستی وجود داشته باشد، این برداشت از مشکلات حاد جامعه و روش دولت فعلی به این برداشت منجر شده است. بخشی از مشکلات اقتصادی در تحریم ها ریشه دارد. باید افرادی متصدی امور شوند که تجربه داشته باشند. چون در دوره بعد از جنگ مذاکره کردیم به طوری که حتی یک وجب از کشور ما دست دیگران نماند. هسته ای سخت تر از قرارداد 598 نیست. بخشی دیگر از مشکلات از سوء تدبیر پیش امده است. به این معنی اگر کسی مثل ما نمی اندیشید او را نادیده بگیریم و خانه نشین کنیم.

   

   

 70. ولایتی: اگر من رئیس جمهور شوم تامل سازنده با دنیا فراهم خواهم کرد. رابطه با چند کشور محدود آفریقایی و آمریکایی خوب است اما فایده ای چندانی به همراه ندارد. گذرنامه مردم ایران طوری نباشد که در ورود مورد بی احترامی قرار نگیرد. متاسفانه اکنون برخورد با ایرانیان در خارج مناسب نیست و ما تلاش می کنیم که مطابق شان ملت وضعیت بهبود یابد

 71. حداد: بر خلاف آقای ولایتی حل مسئله هسته ای را سخت تر از آتش بس جنگ می دانم. امروز در اثر افزایش قدرت ما دشمنی با ما بیشتر شده است.

  حداد خطاب به عارف: ما جلوی قانون شکنی آقای احمدی نژاد ایستادیم. در سال 88 آن کاندیدایی که آمد دم از قانون می زد، چگونه آمد قبل از اینکه در صندوق ها باز شود گفت که من پیروز شدم، آیا این تحریک مردم نیست؟ شما چرا سکوت کردید در مقابل این قانون شکنی؟

 72. سعید جلیلی: آقای ولایتی در بحث روابط بین الملل بحث فردی نیست، بحث منافع است. گفتگوهای انتقادی که در دوره شما وجود داشت آیا آن را هم می پذیرید؟ حقوق بشر، سلمان رشد و تروریسم و موارد دیگر از جمله موارد مورد بحث بود.

  بحث دیگری که مطرح شد قضایای 598 حل شد این طور که شما می گوئید که ما این کار را کردیم این حاصل تلاش هشت ساله رزمندگان است.

   

 73. قالیباف (خطاب به ولایتی): اگر اقتصاد قوی داشته باشیم می توانیم قدرت نظامی قوی داشته باشیم. شما در 16 سال وزارت خارجه همیشه از ظرفیت رزمندگان در سیاست خارجی استفاده کردید. اما هیچگاه از سیاست خارجی در دفاع رزمندگان استفاده نکردیم.

 74. غرضی: ما با هم (ولایتی) وارد دولت شدیم و دوران بسیار سختی را گذراندیم. این دستاوردهای عظیم به دست آمد. این دوره باعث آشنا شدن مردم منطقه نظیر پاکستان و افغانستان با جنگ شد. آیا قدرت سیاسی ما بیشتر است یا قدرت سیاسی آمریکا.

 75. محسن رضایی: قرارداد 598 صادر شده بود و بعد اجرایی شد اما در مورد هسته ای هیچ کاری نشد.  آقایان ولایتی و حداد و قالیباف مگر ائتلاف تشکیل نداده بودید که این همه اختلاف دارید؟ تکلیف را روشن کنید

 76. علی اکبر ولایتی: دیپلماسی این نیست که برویم و در کشور دیگر خطابه بخوانیم. سارکوزی از من دعوت کرد و ما به توافق رسیدیم. اما بعد متوقف شد. در همان زمان با تاکید آقای رئیس جمهور به فرانسه رفتم بعد دولت ایران به نماینده دولت فرانسه گفت که کسی که آمده پاریس نماینده ما نیست. آنها پذیرفته بودند که سانتریفیوژ کار کند فقط تعدادش محدود شود. هم غنی سازی داشته باشیم و هم مشکلات بین المللی پیدا نکنیم. مطلب دیگر در باره روسیه است که آقای پریماکوف گفت که اگر قول بدهی و آقای پوتین بیاید و دست خالی نباشد اما این اتفاق نیفتاد. پیشنهادهایی هم که آخرین گفتگوهای هسته ای شد نیز همین را نشان می دهد پیشنهادهایی در باره توقف و کاهش برخی فعالیت ها مطرح شد و به جای آن چند تا از تحریم ها برداشته شود اما اتقاق نیفتاد. مذ اکرات هسته ای به شیوه فعلی اشکال دارد و مشکلات از اینجا آغاز شده است

 77. جلیلی (به ولایتی): اگر اطلاعات دیگرتان مانند اطلاعات نشست آلماتی باشد که واویلاست. نوار آن نشست هست و خدمت آقا (آیت الله خامنه ای) ارائه شده است.

  آیا باید افتخار باشد که یک کارشناس در کاخ الیزه (لویت) می خواهد بیاید به ایران و نیامد؟

  در آلماتی ما گفتیم که ما حاضریم گامهای متقابل برداریم.

 78. ولایتی: جناب دکتر جلیلی کلاس فلسفه نیست. شما چند سال مسئول هستید و هیچ پیشرفت نکردید . بلکه مشکلات بیشتر شده است.

  هنر دیپلمات این است که تلاش رزمندگان هدر نرود.

 79. جلیلی: حوزه سیاست خارجی حوزه اندیشه است و ما باید بر اساس اسلام ناب این کار را دنبال کنیم. آقای ولایتی جوابم را ندادند در باره گفتگوهای هسته ای؟

 80. غرضی: اگر استعداد داخلی فزون شود سیاست خارجی درست می شود. اگر مردم به من رای بدهند برنامه ام انسجام داخلی خواهد بود. اگر به من رای دهید می گویم استاندار هر استان را مردم انتخاب کنند.

 81. قالیباف: انسجام داخلی اساس کار ما در حوزه دیپلماسی خواهد بود. هر چه توان ملی ما بیشتر باشد دیپلماسی مان قوی تر خواهد بود.

 82. حدادعادل: بنده تاکید می کنم که در انتخابات نه خودم باید سیاه نمایی کنم نه هیچ کاندیدای دیگری. این که دوره فعلی را زمستان نام بگذاریم و بگوئیم که بهار می خواهیم.

 83. روحانی: ما باید جوری کشور را اداره کنیم که همه چیز را بببینم. استقلال وقتی که همه کارخانه ها خوابید اون هم استقلال است. وقتی هم دچار مشکل شدند منافع ملی را ببینم. سانتریفیوژ خوب است که بچرخد به شرطی که کارخانه و چیز دیگر بچرخد. هر روز جشن گرفتند که همه چیز تمام شده نتوانستند و شرایط دنیا را نشناختند. حل و فصل مسائل بین المللی، اگر قدرت داخلی خودمان را تقویت کنیم و دولت ما یک دولت فراگیر باشد، قدرت ملی وقتی است که ما آزادی بدهیم به همه مردم. قدرت ملی زمانی خواهد شد که در همه زمینه ها مردم حضور فعال داشته باشیم. بعد از قدرت ملی داخلی با تدبیر با دنیا مذاکره کنیم.

  با اعلام مواضع کار پیش نمی رود با خواندن مقاله کار پیش نمی رود. در صورتی که ما مسئله را شناخته باشیم و بدانیم راه حل چیست، نه افرادی که تجربه لازم را ندارند.

   

 84. رضایی: در این جلسه سه نفر از دوستان که ائتلاف کردند، اختلاف جدی دارند. عده ای از دوستان در گذشته ماندند. شرایط کشور تغییر کرده و ماندن در گذشته فقط وقت مردم را می گیرد.

  برنامه ما این است که در سیاست داخلی و خارجی اولویت بهبود وضعیت مردم است.

  ما باید روابط خارجی مان را هدفمند کنیم. ما باید برنامه هسته ای مان را از بن بست خارج کنیم.

  مگر می شود که کشور را با شعار معطل نگه داریم.

 85. محمدرضا عارف: من خودم را به همه مردم متعهد می دانم که مشکلات زندگی شان را برطرف کنم.

 86. بخش اول مناظره تمام شد و بخش دوم آن ده دقیقه دیگر شروع می شود

 87. بخش دوم مناظره شروع شد، به گفته مجری برنامه بر اساس نظر سنجی نزدیک به 45 میلیون نفر مناظره های قبلی را تماشا کرده اند

   

 88. سئوال: دولت شما برای بیداری اسلامی چه برنامه ای دارد

 89. غرضی در پاسخ به تحریم ها و برنامه هسته ای گفت که با تحریم ها نمی توانند کاری بکنند. سعی ام بر این است که مجموعه استعدادها را طوری توسعه بدهم.

  مجری می گوید که سئوال این است که تحریم ها قبل از هسته ای هم بوده

  آقای غرضی گفت که من در تحریم کار کرده ام. این که این بازی های سیاسی بر موازین سیاسی بر استعداد کشور اثر بکند، ما با آنها برخورد می کنیم.

   

 90. سئوال :برنامه شما برای مقابله با ایران هراسی و اسلامی هراسی چیست

 91. عارف : ما باید سطح روابط را بالا ببریم و پیام صلح و فرهنگی را به دنیا ارسال کنیم. ما چهار میلیون ایرانی در خارج داریم اگر ارتباط درستی داشته باشیم می توانیم پیام را بفرستیم. از دیپلماسی فرهنگی، ورزش و هنر برای رساندن پیام صلح به دنیا استفاده کنیم. جناب آقای خاتمی مبتکر گفتگوی تمدنها و آقای هاشمی رفسنجانی که روابط خوبی با کشورهای عربی دارند، می توانیم از این استعدادها استفاده کنیم

 92. سئوال: از نظر شما مرز بین سیاه نمایی و نقد چیست

  حسن روحانی: موضوع نقد این است که واقعیتی اتفاق افتاده و ما باید آن ایراد را برطرف کنیم. ما باید بگوئیم ایرادها کجاست و چگونه باید رفع شود با نقد نقادان یک نوع ارزیابی صورت می گیرد و در این ارزیابی ما در یک روند بهبود امور قرار می گیریم. این نقد سازنده است یعنی اشکال پیدا شده و ما راه حل ارائه دادیم. سیاه نمایی یعنی اشکال کوچکی بوده اما ما چند برابر آن را نشان بدهیم. واقعیت این است در اقتصاد و آزادی ها و دخالت های ناروا است ولی واقعیت را به اندازه بگوئیم نه بیشتر

 93. سئوال: آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند این جمله در باور شما چطور است

  حداد عادل: با بینشی که اما داشت 34 سال است که صحت این گفته ثابت شده است. باور به خدا، باور به مردم و باور به خود به گفته مقام رهبری، حضرت امام داشت. امام یک مردم شناس آسمانی بود. امام به اعتبار توکل به خدا و شناخت از مردم گفت که امریکا هیچ غلطی بکند. امروز هم ما باید به نیروی این ملت متکی باشیم و سعی کنیم با الگوی اسلامی تقوی و تدبیر کار کنیم،

 94. سئوال: اختلاف بین قوا حقوقی است یا ساختاری؟

  علی اکبر ولایتی: همکاری بین قوای سه گانه اصل است. قوه مجریه شاخص تر است در این بین. در سالهای اخیر بی اعتنایی دولت به مصوبات مجلس و بعضی درگیری هایی که مردم شاهد هستند، آنها را رنجانده است. مردم رنج می برند وقتی گرانی زیاد است و بیکاری وجود دارد، مسئولان با هم درگیر هستند.

 95. سئوال: در یک سال گذشته هیجده بار ماهواره های برون مرزی ایران از سوی آمریکا قطع شده است، فکر می کنید دلیل این اقدام به رغم ادعای آزادی اطلاعات چیست؟

  محمدباقر قالیباف: قدرتهای بزرگ اعتقادی به حرفهای که می زنند ندارند. در حقوق بشر نمونه دیگر است در جایی عکس العمل نشان می دهند و در جای دیگر هیچ واکنشی نشان نمی دهند. این یک رفتار دوگانه است.

 96. سئوال: راه حل آمریکا برای حل مشکلات منطقه نظیر فلسطین، بحرین و افغانستان زور است در حالی که ایران پیشنهاد دیگری داشته

  جلیلی: بین دو پارادیم ایران و امریکا تعارض جدی وجود دارد. جزو اصول سیاست خارجی آمریکا حمایت از اسرائیل است در حالی که در سیاست خارجی ما کاملا برعکس است. دفاع از حقوق مردم برای ما اصل است ولی آمریکا این طور نیست دنبال سرمایه داری و مواردی نظیر آن است

 97. علی اکبر ولایتی در پاسخ به میزان اختیارات ریاست جمهوری با شعارهایی که داده اید، گفت که اگر کسی می گوید که اختیارات کم است بهانه گیری می کند. اگر هم دولت خیال می کند که قوانین کم است می تواند درخواست بدهد و مجلس قوانین جدیدی تصویب کند.

   

 98. خبر فوری

  سئوال : استقلال جمهوری اسلامی به معنای واقعی کلمه از اصول است و شما در صورت تداوم فشار نظام سلطه تا چه اندازه حاضرید حافظ مرزهای نظام باشید؟

  حدادعادل: در طول تاریخ مردم ما نشان داده اند که در استقلال چه اندازه غیرتمند هستند. اولین شعار ملت در انقلاب اسلامی استقلال بوده است. این نشان می دهد که ملت نسب به استقلال بسیار حساس هستند. فشار هم بیشتر بشود مردم ایران تلاش می کنند در دولت آینده از استقلال دفاع کنند

 99. سئوال: راهکار شما برای به کار گیری تجربیات و استفاده از د ولت های قبل چیست؟

  محمدرضا عارف: من بحث شایسته سالاری را مطرح کرده ام. ما باید برای استفاده از نیروهای برجسته ای داشته ایم که باید از آنها استفاده کنیم. باید پایداری مهندس میرحسین موسوی، سازندگی دولت هاشمی، اصلاح طلبی دولت خاتمی و پشتکار دولت احمدی نژاد استفاده کنیم. من از ظرفیت و تجربیات هر هفت نامزد و نامزدهایی که صلاحیت شان احراز نشد استفاده خواهم کرد

 100. سئوال: شما حماسه نه دی را چگونه تحلیل می کنید؟

  جلیلی: سئوال بسیار مهمی است که جایش خالی بود. عده ای اوج و قله و پیشرفت کشور را بعد از انتخابات تخریب کردند، متاسفانه عده ای آن فتنه بزرگ را بر پا کردند. نه تنها ظلم به نظام کردند ظلم به طرفداران خود کردند. اگر امنیتی نظام ما دارد به پشتوانه پلیس نیست بلکه به ایمان و عدالت است. 9 دی اوج مقابله مردم از نظام بود.

 101. سئوال: آیا شما سفرهای استانی را در دولت تان ادامه خواهید داد؟

  محسن رضایی: بله ادامه خواهم داد ولی با یک شیوه جدید. مردم سالاری دینی یک جاده دو طرفه است. مردم حق دارند که مسئولان را مورد سئوال قرار دهند. اختیارات استانها را بیشتر می کنم و رقابت و تولید فرهنگ و ثروت را افزایش می دهم. من در جنگ سه نزدیک بود اسیر بشوم. من می روم در محل کار. در صحنه عملیات پا به پای مردم راه می افتم.

 102. سئوال:با توجه به ضرورت تامین آزادی ها، حدود و مرزهای این آزادی چیست چه تفاوتی میان آزادی در جامعه اسلامی و غربی وجود دارد.

  غرضی: آزادی اگر قرار باشد قسمت کوچکی را در بر بگیرد این آزادی محدود است. حد آزادی کجاست اگر آزادی موجب ضرر به خود و دیگری بشود آزادی نیست.

 103. سئوال: مهمترین میراث حضرت امام چیست و چگونه از آن استفاده می کنید

  حسن روحانی: مهمترین میراث جمهوری اسلامی است. عزت، استقلال، آزادی، سربلندی ایران. ولی مهمترینش جمهوری اسلامی است. متاسفانه برخی فکر می کنند جمهوری اسلامی تنها ولایت فقیه است که البته مهم است ولی جایگاه مردم هم همانقدر است. امام می خواست که هم جمهوریت و هم اسلامیتش حفظ شود. انتخابات یکی از مظاهر جمهوریت کشور است. امام بر وحدت هم تاکید داشتند.

 104. حدادعادل: در آخرین فرصت به ملت عزیز عرض می کنم برای انتخاب رئیس جمهور ما چند نفر یک قول هایی دادیم نسبت به آینده. آینده را آینده معین می کند. ولی یک راه بهتر برای تصمیم گیری برای آینده نیامده، به گذشته تجربه شده مراجعه کنند. شما با تحقیق در گذشته ما در باره آینده تصمیم بگیرید.

  من سعی کرده ام هیچ قولی که خارج از اختیارات من باشد، ندهم. من تلاش می کنم با انتخابات همکاران متخصص و با تجربه آرامش را در کشور برقرار کنم.

 105. سعید جلیلی: من باورم این است که پشتوانه عزت ما و کارامدی برخاسته از دو عامل است: اسلام ناب و باورداشتن مردم.

  اگر به این باور داریم این اندیشه و مدل، بی بدیل است و نقطه قوت ماست و می تواند ما را وارد مرحله بعد که تمدن سازی اسلامی است وارد کند. این هم در امنیت، هم در آزادی کارایی دارد. دولت مقتدر باید دولتی باشد که مردم را باور داشته باشد و بر مبنای اسلام ناب عمل کند.

 106. محمدباقر قالیباف: من این روزها فرصت بیشتری پیدا کردم به عنوان نامزد با مردم ارتباط بیشتری پیدا کنیم. هم دشواری ها را دیدم و هم امید را. این به من آموخت که از اختلاف دوری کنیم. در این روزها ناگزیر بودم که زیاد حرف بزنم اما در آینده قول می دهم که بیشتر عمل کنم تا حرف بزنم. در حوزه دپیلماسی قول می دهم که نه امتداد وضع موجود باشد نه برگشت به گذشته. به تشکل های مردمی توجه ویژه خواهم داشت

 107. عارف: حضور و مشارکت شما در سرنوشت خودتان است. می دانم که برخی از شما انگیزه لازم را برای آمدن پای صندوق ها را ندارید. اما راه حل مشارکت حداکثری است. به کسی رای که نشان داده می تواند کشور را به خوبی اداره کند.

   

 108. غرضی: دولتی که توان اجتماعی پائین داشته باشد نه می تواند با رانت مقابله کند نه با رشوه. شعار من توسعه جمهوریت و توسعه اسلامیت است. نمی گذارم این قیمت دلار به این سرعت بالا و پائین شود. در بخش ورزش، سینما و رسانه ها حقوق زیادی پایمال شده است. من اینها را درست می کنم

 109. رضایی: خودتان را برای پیروزی های بزرگ آماده کنید. بیکاری و گرانی با شیب شدیدی در حال صعود است. ما به منازعات با محوریت رهبر انقلاب و با خیزش مردمی پایان می دهیم. دفاع از مردم و حقوق آنها اصل است.

   

 110. ولایتی: برای این که اجر کسانی که در جنگ حضور داشتند، ضایع نشود من توضیح می دهم. من فقط وزیر خارجه نبودم همان موقع ما در دوره جنگ سلاح هم می خریدیم. کتاب تاریخ سیاسی جنگ تحمیلی تالیف بنده را بخوانید. اختلاف نظر من و آقای حداد عادل به خاطر این که ورودی به این بخش ندارند، واطلاع ندارند.

 111. روحانی: من نیامده ام که در مقابل نامزدهای دیگر خودنمایی کنیم. چهل سال است که با شما سخن گفته ام اما فریبتان نداده ام. هیچ گاه نخواسته سیاستمداری مشهور باشم. در معاملات سیاسی و اقتصادی کثیف نبوده ام.

 112. خبر فوری

  سومین و آخرین مناظره تلویزیونی نامزدها با محوریت سیاست خارجی و داخلی پایان یافت.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری در یک نگاه

به روز شده: 25 مه 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • غلامعلی حداد عادل: ۶۸ ساله، متولد تهران، دکترای فلسفه دانشگاه تهران، چهار دوره نماینده تهران در مجلس، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مشاور عالی رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محمدرضا عارف : ۶۲ ساله متولد یزد، دکترای برق دانشگاه استنفورد، رئیس سابق دانشگاه تهران، وزیر پست و تلگراف و تلفن در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، معاون اول رئیس جمهور در دولت دوم خاتمی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.