احمدی‌نژاد: دخالتی در پرونده هسته‌ای ندارم

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی‌نژاد گفته است که دخالتی در پرونده هسته‌ای ندارد

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران گفته است که به موضوع مذاکره هسته‌ای کاری ندارد و دخالتی هم در آن ندارد و مسئول پرونده هسته‌ای هم شخص دیگری است.

به گزارش خبرگزاری‌ جمهوری اسلامی (ایرنا)، آقای احمدی نژاد روز شنبه هجدهم خرداد، (۸ ژوئن) در مراسم افتتاح خط زیرزمینی راه آهن تهران به تبریز با اشاره به اینکه گروهی از ابتدا اثر تحریم‌ها را انکار می‌کردند، گفت: "الان همان عده می‌گویند که تحریم هست اما مقصر آن هم دولت است."

او در ادامه سخنرانی خود گفت: "من به بحث هسته‌ای کاری ندارم و دخالتی هم در آن نداریم و مسئول پرونده آن هم شخص دیگری است، اما ما بالاخره باید بتوانیم از این موانع عبور کنیم."

آقای احمدی‌نژاد پیش‌تر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را "ورق پاره" توصیف کرده بود و گفته بود که کسی برای این تهدیدها هویج هم خرد نمی‌کند و حتی آذر ماه سال ۱۳۸۷ خطاب به جامعه جهانی گفته بود: " آنقدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌دان شما پاره شود."

این نخستین بار است که آقای احمدی نژاد به صورت رسمی اعلام کرده که دخالتی در پرونده هسته‌ای ندارد. او بارها درباره پرونده هسته‌ای ایران و مذاکره با غرب اظهار نظر کرده است و حتی به تازگی گفته بود که قدرت های غربی حق ندارند در این زمینه برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف کنند.

این سخنان رئیس جمهور ایران یک روز پس از برگزاری سومین مناظره تلویزیونی میان هشت نامزد یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد. در این مناظره انتقادهایی به عملکرد سعید جلیلی و روند کنونی مذاکرات اتمی مطرح شد.

سعید جلیلی، از نامزدهای یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران از سال ۱۳۸۶ خورشیدی، به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی، با حمایت رهبر جمهوری اسلامی مسئول گفت‌و ‌گوهای میان ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران بوده است.

آقای احمدی نژاد در سخنان روز شنبه همچنین گفت که نمی‌خواهد وارد برخی مسائل شده و بگوید که چه کسانی ارز و سکه خریدند و با دشمن برای ایجاد گرانی در بازار و فشار بر مردم همراهی کردند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما ایران به این قطعنامه ها عمل نکرده است.

ادامه غنی سازی اورانیوم در ایران به اعمال تحریم های اقتصادی شورای امنیت، اتحادیه اروپا و دولت آمریکا علیه ایران منجر شده است.

ایران می گوید که اورانیوم غنی شده را برای تولید سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران و رآکتورهای صنعتی که در آینده خواهد ساخت نیاز دارد، اما قدرت های غربی نگران استفاده احتمالی از آن در تولید سلاح اتمی هستند.

'طرح هدفمندی یارانه‌ها؛ مدل علمی در جهان'

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در ایران را "موفقیت آمیز" خواند و گفت که این طرح به یک "مدل علمی در دنیا" تبدیل شده است.

به گفته آقای احمدی نژاد، مراکز اقتصادی جهان صاحب نظران را به این شیوه ارجاع می‌دهند و "پیش از این اجرای چنین طرحی در ۲۶ کشور جهان باعث بحران‌های اجتماعی شده است."

او با انتقاد از توقف این طرح گفت: "برخی‌ها حاصل یک اقدام دیگر دشمن را به این طرح می‌چسبانند که اصلا ارتباطی به آن ندارد و البته هدف آنها این است که این طرح ادامه پیدا نکند."

اجرای فاز دوم برنامه حذف یارانه ها به دلیل نگرانی از تشدید تورم و گرانی فزاینده با مخالفت مجلس ایران متوقف شد.

در صورت اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، بخش دیگری از یارانه ها به خصوص یارانه حامل های انرژی حذف می شود که افزایش بهای این اقلام را در پی دارد. همزمان، دولت در نظر دارد مقدار یارانه نقدی پرداختی را افزایش دهد.

مطالب مرتبط