کانادا: ایران برای دایرکردن صندوق رای اقدام نکرد

Image caption بیانیه وزیر امور خارجه کانادا درباره انتخابات ایران لحنی تند دارد

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای گفته که دولت ایران برای معرفی نماینده حافظ منافع و همچنین دایرکردن صندوق رای در این کشور هیچ اقدامی نکرده است.

جان بیرد، وزیر امور خارجه کانادا، در این بیانیه که لحنی تند دارد، آورده است: "ایران برای فراهم‌کردن امکان رای‌دادن ایرانیان کانادا هیچ اقدامی نکرده و همین نشان می‌دهد خود حکومت ایران هم رای‌گیری را یک مراسم تبلیغاتی پوچ می‌بیند."

پیش‌تر مقامات ایرانی گفته بودند دولت کانادا برای حضور صندوق رای انتخابات ریاست جمهوری در این کشور همکاری نکرده است.

کاظم سجادی، مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه و رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور، روز سوم خرداد، ۲۸ مه، گفته بود: "تلاش زیادی انجام شد تا تسهیلات برای حضور ایرانیان مقیم در این دوره از انتخابات فراهم شود، ولی متاسفانه دولت کانادا همکاری نکرد و نتوانستیم شعبات اخذ رای را در آنجا دایر کنیم."

آقای سجادی در این باره گفته بود که دولت کانادا "نسبت به حقوق شهروندان ایرانی مقیم آن کشور بی‌اعتنا است".

کانادا شهریور سال ۱۳۹۱ (سپتامبر ۲۰۱۲) ایران را "بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت جهان خواند و روابط خود را با ایران به حال تعلیق در آورد. کانادا سفارت خود را در تهران تعطیل کرد و ۵ روز به کارمندان سفارت ایران مهلت داد که این کشور را ترک کنند.

از آن زمان ایرانی های مقیم این کشور براى تمديد پاسپورت، ثبت تولد، ازدواج و ديگر خدمات كنسولى باید به دفتر حفاظت منافع ایران در واشنگتن مراجعه کنند.

به گفته آقای بیرد، کانادا در ۹ ماه گذشته هنوز هیچ پیشنهادی از جانب ایران برای معرفی حافظ منافع خود در این کشور دریافت نکرده و این باعث شده است ایرانیان مقیم کانادا از خدماتی محروم شوند که حق رای‌دادن یکی از آنهاست.

در روزهای گذشته بی‌بی‌سی فارسی پیگیرانه از دولت کانادا در این باره جویا شده بود.

وزیر خارجه کانادا در بیانیه خود همچنین آورده است: "حاکمان ایران هر کاری کرده‌اند تا خواست مشترک و صداهای دموکراتیک ایرانیان را سرکوب کنند."

'سومین جامعه ایرانی خارج از کشور'

Image caption شهریور سال گذشته کانادا یک‌باره از تعلیق رابطه با ایران خبر داد و به کارمندان سفارت ایران پنج روز مهلت داد این کشور را ترک کنند

طبق سرشماری سال ۲۰۰۶ در کانادا، بیش از ۱۲۰ هزار ایرانی مقیم کانادا هستند.

دولت ایران می‌گوید این آمار بیشتر است و به بیش از ۴۱۰ هزار نفر می‌رسد که سومین جامعه ایرانی خارج از کشور را پس از آمریکا و امارات عربی متحده تشکیل می‌دهد.

در سال‌های گذشته یک صندوق رای در سفارت ایران در اوتاوا برای شهروندان مقیم کانادا در نظر گرفته می‌شد.

دولت کانادا در هفته‌های گذشته اقدامات شدیدی علیه ایران کرده است.

از جمله هفته گذشته در ۵ ژوئن، پارلمان کانادا با تصویب لایحه‌ای اعدام زندانیان سیاسی ایران در تابستان ۱۳۶۷ را "جنایت علیه بشریت" خواند و آن را محکوم کرد.

یک روز پس از آن در ۶ ژوئن، ۱۶ خرداد، جان بیرد، وزیر امور خارجه و جیسون کنی، وزیر امور شهروندی و مهاجرت کانادا، در بیانیه مشترکی با اشاره به اقدامات فعالان حقوق بشری برای جمع‌‎آوری مدارک مربوط به اعدام‌های تابستان ۱۳۶۷ در ایران، اعلام کردند که این‌گونه اقدامات باعث می‌شود که این"جنایت‌ها" فراموش نشود.

پیش از آن هم در ۳۰ مه، ۹ خرداد، کانادا اعلام کرد که روابط تجاری خود را با ایران کاملا قطع می‌کند و نام ۳۰ نفر و ۸۲ شرکت دیگر را هم به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

کانادا در دهه گذشته روابط سردی با ایران داشته و به جز برنامه هسته‌ای، مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی-کانادایی در زندان ایران هم موجب تیرگی بیشتر روابط دو کشور شد.

مطالب مرتبط