بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ ۱۹ خرداد

روزنامه‌های امروز از گرم‌شدن تنور انتخابات نوشته و ابراز امیدواری کرده‌اند که صاحبان آرای خاموش بر پا خیزند و حماسه‌ای بسازند.

به نظر می رسد تذکر و هشداری طنزنویسان را از پرداختن به مسائل انتخاباتی و مناظره ها بر حذر داشته‌اند که همه به مسائل غیر انتخاباتی مشغول شده‌اند، چنان که انتقاد از وضعیت اقتصادی کشور هم به نحوه چشمگیری کم شده است.

دارد تنور گرم می‌شود

Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

پریس تنظیفی در مردم‌سالاری نوشته در شرایطی که روزبه‌روز به زمان برپایی یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک می‌شویم، رفته‌رفته درجه حساسیت جامعه نسبت به حرف‌ها و گفته‌ها و رفتارهای نامزدان تأیید صلاحیت شده بیشتر و بیشتر می‌شود و جامعه هرچه بیشتر مشتاق آن است که از برنامه‌ها و سیاست‌های آینده هریک از این نامزدها با خبر شود.

Image caption تیتر و عکس‌های اجتماع تبلیغاتی قالیباف در صفحه اول تهران امروز

به نوشته این مقاله: هر چند فضای مناظره آکنده بود از شعارهای مختلف و به تقریب عاری از ارایه هر نوع برنامه اجرایی، اما همین مناظره کافی بود تا نشان دهد که نامزدهای غیر انحصارطلب تا چه اندازه از انعطاف و سعه صدر در امور فرهنگی برخوردارند و نامزدهای مربوط به جریان‌های اصولگرای تندرو تا چه اندازه طالب اجرای سیاست‌های تنبیهی، سخت‌گیرانه و برخورد قهرآمیز در این امور هستند.

کاش همیشه انتخابات باشد

فضل‌الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته زمان‌های نزدیک برگزاری انتخابات (به ویژه انتخابات ریاست جمهوری) فرصتی طلایی است که بسیاری از سیاست‌ورزان، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و رسانه‌ای کشور می‌توانند از آن بهره ببرند و بخشی از مطالبات خود یا آنچه که مطالبات مفغول مانده مردم می‌دانند، را عیان و بیان کنند. این فرصت سبب خیر می‌شود تا بخشی از آزادی‌هایی که در حالت عادی از جامعه دریغ شده، بازگردانده شود.

نویسنده تاکید کرده: نگاهی به مناظره تلویزیونی هشت نامزد انتخابات در عصر جمعه گذشته نشان می‌دهد که برخی از انتقادات به سیاست‌های داخلی و خارجی کشور که گاه به خط قرمزی پررنگ (و البته غیره رسمی) بدل شده، به‌راحتی محل عبور واقع می‌شود. کدام رسانه یا فعال سیاسی می‌تواند به این راحتی که نامزد‌های انتخاباتی ریاست جمهوری درباره حوادث کوی دانشگاه و مصوبات شورای امنیت ملی کشور در این باره اظهار نظر کردند گزارش خبر تحلیل ارائه دهد؟

اما سرمقاله ابتکار با تاسف یادآوری کرده که: مسئولان، این فضای منطقی و مناسب را محدود به زمان انتخابات کرده‌اند و گویی اعلام نتایج انتخابات اعلام پایان محدوده زمانی این فرصت طلایی نیز می‌باشد. موضوعی که سببب می‌شود تا بسیاری از تحلیل‌گران و فعالان سیاسی و رسانه‌ای کشور در دل آرزو کنند که کاهش همیشه انتخابات باشد تا بتوانند از برکات مترتب بر این واقعه سیاسی بهره‌مند شوند.

حاصل مناظره‌ها

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته متأسفانه در مناظره سیاسی نامزدها و بعضی اظهارات آنها در سخنرانی‌ها بی‌توجهی به این دو نکته کاملاً مشهود بود. این‌که یکی از نامزدهای ریاست جمهوری برای اثبات خود و یا رفع شبهاتی که درباره عملکردهای او به افکار عمومی راه یافته تلاش کند با متهم‌ساختن دیگری به برخوردهای خشن با مردم یا بی‌اعتنائی به حقوق آنان، رقیب خود را متهم کند، علاوه بر اینکه راه به جائی نخواهد برد، دچار ضربه‌های سنگین‌تری نیز خواهد شد که عکس آنچه در نظر داشته عاید او می‌کند.

این روزنامه نظر داده که در مناظره آخر با استفاده از اطلاعات سری نظام در مسائل مهمی همچون پرونده هسته‌ای، بعضی از نامزدها درصدد تخطئه رقبای خود بر می‌آیند و از این طریق دشمن را هوشیار می‌کنند!

صادق زیباکلام در بررسی وضعیت انتخابات پس از سه دور مناظره در شرق نوشته فضای سیاسی کشور در هفته منتهی به انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ به شکل مشهودی تحت‌تاثیر مباحث مطرح در سه دوره مناظره هشت کاندیدای ریاست‌جمهوری قرار گرفته است.

به نوشته این استاد دانشگاه مناظره سوم از بسیاری جهات با دو مناظره قبلی متفاوت بود. این مناظره واقعی بود و به مشکلات حقیقی جامعه پرداخت و به‌روشنی نشان داد که اتفاقا یک معضل امروز کشور عدم کامیابی کامل در پرونده هسته‌ای بوده است. در این رابطه انصافا سخنانی که آقای ولایتی مطرح کردند، قابل‌توجه بود. ایشان نه‌تنها حقیقت را فدای مصلحت و منافع ملی را فدای ملاحظات جناحی نکرد بلکه با بیان برخی مسایل توانستند در میان کاندیداهای اصولگرا، پیشرو باشند.

مقاله شرق تاکید کرده: نکته مهم دیگر در مناظره سوم آشکار شدن تاثیر منفی محدودیت‌های رسانه‌ای در پرداختن به مساله هسته‌ای کشور بود. اینکه رسانه‌ها اجازه نداشتند به مطالبی متفاوت با دیدگاه رسمی اعلام شده در مساله هسته‌ای کشور بپردازند، به زیان منافع ملی است و این نکته در سخنان آقای ولایتی به صراحت اشاره شد. اکنون می‌فهمیم که آقای جلیلی برحسب سخنان آقایان ولایتی و محسن رضایی، در پیشبرد مذاکرات با غرب هیچ پیشرفتی نداشته است.

رأی‌های خاموش به صدا در آیید

بیژن عبدالکریمی در مقاله‌ای در بهار با اشاره به کسانی که دلیلی برای رای‌دادن در خود نمی‌بینند نوشته استدلال‌ها گاه در «فضایی غیرواقعی» و با «عقلی انتزاعی» صورت می‌گیرند. رأی‌دادن یا رأی‌ندادن، هیچ‌یک مهم نیست، مگر آن‌که بدانیم براساس چه تحلیلی از اوضاع و شرایط و با چه معیارهایی می‌خواهیم رأی داده، یا خاموش بمانیم.

به نوشته این مقاله هیچ‌یک از نامزدها نمایان‌گر کامل پتانسیل‌های ملی ما نیستند. کشور در شرایطی نیست که خواهان دنبال‌کردن آرمان‌ها، اتوپیاها و آرمان‌هایمان باشیم.‌با بی‌ارزش شدن پول ملی کشور، گرانی و تورم غیرقابل مهار، به دلیل «تحریم‌ها»، دیگر مسأله بخش‌های وسیعی از ایرانیان، نه «انتخاب شیوه زندگی» بلکه «نفس زنده ماندن» است. فاصله طبقاتی بیداد می‌کند و امکان یک زندگی عادی و متداول، یعنی در حد یک خورد و خوراک ساده، داشتن یک مسکن حداقلی، حتی بهداشت و درمان و امکان ادامه تحصیل فرزندان‌مان برای بخش‌های وسیعی از جامعه می‌رود که در حد زیادی سلب شود.

برنامه نامزدها چیست؟

علی مطهری در پاسخ به سئوال اعتماددرباره برنامه کاری رییس جمهور آینده نوشته برنامه‌ کاری رییس‌جمهور ایران در هر دوره کاملا مشخص است. رییس‌جمهور مجری سه برنامه اصلی نظام است و اگر برنامه دیگری هم داشته باشد باید به تصویب مجلس برسد تا اجرا شود. سیاست‌های کلی نظام، سند چشم‌انداز توسعه و برنامه پنج ساله پنجم توسعه برنامه‌ اصلی است که روسای جمهور موظف به اجرای آن هستند. انتظاری که به عنوان برنامه از کاندیداها وجود دارد، در واقع توضیح درباره روش رسیدن به اهداف این اسناد کلی نظام است.

به نوشته این نماینده مجلس یکی از مشکلات کشور ما است که برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری و گروهی از مردم این تصور را دارند که رییس‌جمهور می‌تواند مجری برنامه‌ها و نظریات خود در حوزه‌های سیاست، اقتصاد و فرهنگ باشد.

مهم‌ترین مشکل مجلس با دولت فعلی هم دقیقا از همین تفاوت دیدگاه در برنامه‌های رییس‌جمهور نشات می‌گرفت که گاه طرح‌ها و برنامه‌هایی در دستور کار دولت قرار می‌گرفت که در اسناد اصلی نظام تعیین نشده بود. بنابراین باید گفت برنامه رییس‌جمهور روشن است و کاندیداها باید شیوه رسیدن به اهداف برنامه را روشن کنند.

کمال‌الدین پیرموذن نماینده دیگر مجلس در همین رابطه به اعتماد گفته در ۱۲ ساعت مناظره اگرچه عده‌ای از نامزدها به برخی برنامه‌های خود اشاره کردند، اما در کل چیزی که به عنوان برنامه واضح و روشن گفته شود، دیده نشد. رفتار مسوولان ما در همه سطوح سال‌ها است که از مدار برنامه و قانون خارج شده است. رییس‌جمهور آینده هر کسی که باشد می‌تواند با اتکا به برنامه‌های راهبردی و قوانین موجود کار کند.

به گفته این نماینده مجلس سال‌ها است که دلسوزان کشور می‌‌گویند که قوانین خوب و برنامه‌های کاملی داریم که اجرای آنها می‌تواند راهگشا باشد. اما از میان همه سوالات و نقدها چرا کسی از دولت‌های پیشین نمی‌پرسد که چقدر به این قوانین و برنامه‌ها و حتی قوانینی که خود به تصویب رساندند، پایبند بوده‌اند. امیدوارم دولت آینده به جبران چند دوره مظلومیت قانون و برنامه، دولت و مسوولان را به مدار برنامه‌محوری باز گرداند.

همسران نامزدها به چه کاری مشغولند؟

شیما شعاعی در گزارش اصلی قانون نوشته: «ملکه»، «بانوی اول» و... همگی عناوینی هستند که سرنوشت و نقش این زنان را در اجتماع شان رقم می‌زنند. زندگی مشترک اغلب آن‌ها در سایه سیاست آغاز می‌شود و نقش آن‌ها در اجتماع نه به عنوان یک«زن» بلکه به عنوان«مشاور»، «همراه» و «حامی» رجال سیاسی از دیرباز تا کنون در انواع نظام‌های سیاسی، از «سلطنتی»تا«جمهوری» مرسوم بوده است.

Image caption تیتر و طرح گزارش اصلی قانون

گزارشگر این روزنامه با اشاره به این که در آمریکا بانوی اول یا همسر رئیس جمهور در اقدامات و تصمیمات رئیس‌جمهور نقش عمده ای را ایفا می‌کند نوشته در ایران نیز گاهی زنان مثلا با شکستن قلیان‌هایشان پا از حرمسرا فراتر گذاشته‌اند و با کسب مقام «نایب السلطنه» در امور فرهنگی و اجتماعی هم ایفای نقش کرده‌اند، اما این مسئله هیچ‌گاه رسمیت نیافت تا سال۱۳۸۸ که نقش همسران رجال سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران پررنگ تر از همیشه نمود یافت و «انتخابات ریاست جمهوری» به کلیدی تبدیل شد که شاید «در» دیگری را به روی زندگی آنها گشود.

گزارش قانون پیش از پرداختن به همسران یکی یکی نامزد های انتخابات آینده نوشته: روز ۲۴ خرداد، علاوه بر اینکه در سرنوشت مردم ایران تاثیر مهمی خواهد گذاشت، اتفاقات ویژه ای در زندگی ۸ تن از زنان ایران زمین رقم خواهد زد. زنانی که همسرانشان با هم به رقابت پرداخته‌اند تا راهی ساختمان پاستور شوند.

داستان ۲ پارک

معصومه ابتکار در مقاله‌ای در بهار با اشاره به تظاهرات هزاران نفری در استانبول که ابتدا به دلیل اعتراض به ساختن ساختمانی در یک پارک عمومی برپا شد نوشته بسیاری در ایران به یاد ماجرای پارک پردیسان تهران اقتادند و مجوز دولت برای فروش این اکو پارک ارزشمند.

به نوشته رییس پیشین سازمان حفظ محیط زیست در اوایل سال ۹۰‌خبرنگاران از مصوبه‌ای دولتی برای فروش پارک پردیسان خبر دادند. بر همین اساس چندین نوبت موضوع را در جلسات غیرعلنی شورای شهر مطرح شد که با انکار و جانبداری سیاسی بعضی روبه‌رو شد.‌اما با ارائه سند و کپی مصوبه هیات دولت، اعضای شورا نیز طرحی آماده کرده و طی آن از دولت خواستند مصوبه را لغو کند.

در پایان مقاله بهار آمده: آنچه در استانبول اتفاق افتاد واکنش طبیعی مردم به رویکردی خطرناک است که تجارت و اقتصاد را در مقابل محیط‌زیست و طبیعت شهری قرار می‌دهد اما مورد مشابه آن در تهران با مقاومت شورای شهر و اقدام به موقع دستگاه قضایی که سبب عقب‌نشینی دولت از موضع فروش پارک شد، نتیجه‌ای مثبت داشت و مسئله پارک پردیسان بدون هرگونه تشنج‌آفرینی فعلا ختم به خیر شده است.

دوزخیان انتخاباتی

مسعود‌ مرعشی در ستون طنز بهار به گفته امام جمعه مشهد پرداخته که "هرکسی در انتخابات شرکت نکند به جهنم رفتنش قطعی است" و نوشته: چنین نسخه هائی که برای مردم پیچیده شود، یعنی بازی با احساسات دینی مردم، مثلا بگویند: کسانی که به ولایتی رای می‌دهند: بالای ۸۰درصد به بهشت می‌روند [طبقه پنجم-‌منظره رو به باغ]. یا کسانی که به جلیلی رای می‌دهند: بالای ۶۰درصد به بهشت می‌روند [طبقه سوم-‌با شیر و عسل] کسانی که به رضایی رای می‌دهند: احتمالا در برزخ می‌مانند تا بالاخره یک انتخاباتی برسد که آقای رضایی در آن برنده شود؛ تازه آن‌موقع معلوم می‌شود که به کجا می‌روند.

به نوشته ستون طنز بهار: آگهی تبلیغاتی هواداران قالیباف‌چنین خواهد بود:‌ قالیبافی‌هایی که سال ۸۴ به هاشمی رای دادند: به‌جهنم می‌روند. قالیبافی‌هایی که سال ۸۴ به قالیباف رای دادند: هرجا قالیباف برود می‌روند. قالیبافی‌هایی که سال ۸۴ به احمدی‌نژاد رای دادند: مدتی در برزخ می‌مانند و در صورت اعلام برائت از دولت، به بهشت می‌روند.

در آگهی تبلیغاتی اصولگرایان خواهد آمد: کسانی که به روحانی یا عارف رای دهند: این دسته از افراد چون کلا دین و ایمان ندارند (که اگر داشتند به این دوتا رای نمی‌دادند) اصلا تکلیفشان معلوم است و به‌جهنم می‌روند. کسی اگر کلا به این دوتا بیش از ۱۰‌دقیقه فکر کرده باشد، حتی اگر دست آخر به جلیلی و ولایتی رای دهد، باز هم به‌جهنم می‌رود.

بعضی هواداران خودجوش سعید جلیلی هم اعلام خواهند کرد: اگر کسی به سعید رای ندهد، چنان بلایی به سرش می‌آید که روزی ‌هزار بار آرزوی جهنم کند. ما نفسمان حق است، دلمان پاک است، دعایمان می‌گیرد. نفرینشان می‌کنیم. به‌حق همین روز عزیز همه کسانی که به جلیلی رای نمی‌دهند عاقبت‌به‌خیر نشوند. الهی به زمین گرم بخورند، الهی جز جگر بزنند، الهی...

کارتون روز

Image caption کارتون گران‌شدن قبر، کیوان زرگری، شرق

مطالب مرتبط