آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۵ روز تا انتخابات

به روز شده:  20:53 گرينويچ - 09 ژوئن 2013 - 19 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حدادعادل: رئیس‌جمهور آینده نباید با رهبری زاویه داشته باشد

  غلامعلی حداد عادل، نامزد ریاست جمهوری گفته که "رئیس‌جمهور آینده نباید با رهبری این کشور و ولایت فقیه زاویه داشته باشد چرا که این را قانون اساسی به ما می‌گوید و تعیین سیاست‌های کلی با رهبری است و دولت باید آن را اجرا کند."

  آقای حدادعادل با انتقاد از نامزدهای دیگر گفته "کسانی که فکر می‌کنند با لبخند زدن به دشمن می‌توانند مسائل را حل می‌کنند اشتباه می‌کنند و کسانی که سعی می‌کنند به دنبال کدخدای جهان بروند و مشکلات را حل کنند سخت در اشتباهند."

  اکثر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری موضوع اقتصاد را به عنوان اولویت اول کشور مطرح کرده و قول داده اند که اگر به ریاست جمهوری برسند به سرعت برنامه حل مشکلات اقتصادی را در اولویت قرار می دهند اما آقای حدادعادل می گوید که "یکی از اشتباهات این است که همه چیز انقلاب را فراموش و فقط بر روی مشکلات اقتصادی تمرکز کنیم و همه چیز را به فقر نسبت دهیم، انگار که همه مردم دارند از گشنگی می‌میرند و فقط این آقا می‌تواند مردم را از گرسنگی نجات دهد که این جفای به انقلاب است."

  آقای حدادعادل با اشاره به اختلاف نظر نامزدها در باره مسائل هسته ای گفته که "آمریکا کاری کرده که ما را گیج کرده که بنشینیم دعوا کنیم که مسائل هسته‌ای باعث مشکلات شده و آنها به ریش ما بخندند. این بازی کردن در زمین دشمن است."

  آقای حدادعادل با انتقاد از حسن روحانی، دیگر نامزد انتخابات، خطاب به او گفته است که "شما می‌گویید ۱۰۰۰ تا سانتریفیوژ نچرخد بهتر است تا اینکه چرخ کارخانه‌ها و تولید نچرخد، ولی من می‌گویم صحبت آنها بر سر سانتریفیوژها نیست و مساله این است که اگر این را بپذیریم، آنها حرف‌های زور بیشتری می‌زنند و می‌خواهند که ما تمام حرف‌های آنها را قبول کنیم."

  این نامزد انتخابات با اشاره به مناظره های انتخاباتی گفته که برخی از نامزدهای "طوری حرف می‌زنند که تحریک‌آمیز است و مصالح نظام را به خطر می‌اندازد. نباید چنین افرادی در رأس امور قرار گیرند."

 2. سعید جلیلی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته است: "بعد از فتنه و انحراف، امروز خطر جریان دیگری ما را تهدید می کند، خطر جریان تردید است."

  سیاستمداران محافظه کار ایران از اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به عنوان "جریان فتنه" و از حلقه نزدیکان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور فعلی به عنوان "جریان انحراف" یاد می کنند و در صدد حذف آنها از صحنه سیاسی ایران هستند.

  آقای جلیلی در توصیف جریان تازه ای که به عقیده او جمهوری اسلامی را تهدید می کند، گفت: "این جریان می خواهد ما را از مقاومت در مقابل دشمنان باز دارد."

  در جریان مناظره سیاسی هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران، تعدادی از آنها به ویژه حسن روحانی، علی اکبر ولایتی و محسن رضایی به نحوه اداره مذاکرات اتمی ایران توسط آقای جلیلی انتقاد کردند.

  آقای ولایتی که مشاور بین المللی رهبر ایران است، در این مناظره گفت که آقای جلیلی در جریان مذاکرات با قدرتهای جهانی به خواندن "خطابه و بیانیه" می پردازد و به او گفت که دیپلماسی صحنه "بده و بستان" است.

  آقای روحانی هم گفته است که "چرخیدن" دستگاه های سانتریفوژ برای غنی سازی اورانیوم خوب است، اما به شرطی که "چرخ زندگی مردم هم بچرخد."

  اکنون آقای جلیلی گفته است: "از پنجاه سال پیش تاکنون دو خط قائل به ربوبیت الهی و خط شیطان در ایران مقابل هم صف آرایی کرده اند."

  او گفت که تقابل این دو جبهه "واقعی و در همه عرصه هاست".

 3. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار اطلاعیه ای حمایت خود را از علی اکبر ولایتی اعلام کرده است.

  در اطلاعیه ای که به امضای محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیده است، نوشته شده که بعد "بحث و تبادل نظر درباره نامزدهای ریاست جمهوری نظر اکثریت به جناب آقای دکتر علی اکبر ولایتی معطوف گردید."

 4. حسین طلا رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران گفته که "هرگونه دیوار نویسی، راه‌اندازی کاروان‌های تبلیغاتی، استفاده از بلندگوهای سیار در خارج از ستاد تبلیغاتی، استفاده از ادارات دولتی و شرکتهای وابسته ممنوع است."

  آقای طلا گفته که آثار تبلیغاتی داوطلبان اعم از کاغذی، مقوا، بنر و پارچه فقط در ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر مجاز است.

 5. محمدحسین رجبی، فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان، گفته است: "سپاه در انتخابات نقش روشنگری و بصیرت‌افزایی دارد."

 6. علی لاریجانی، رییس مجلس، گفته نباید انتخابات شوراها تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری قرار بگیرد.

  انتخابات شوراها هم زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.

 7. علی شکوری‌راد گفته است که نتیجه ائتلاف احتمالی محمدرضا عارف و حسن روحانی دوشنبه اعلام می‌شود.

 8. محمدجواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس، در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از احتمال کناره‌گیری غلامعلی حداد عادل به نفع سعید جلیلی خبر داده است.

 9. احمد خاتمی، از اعضای هیات رئیسه مجلس خبرگان، با اشاره به مناظره‌های انتخاباتی خطاب به نامزدها گفته است: "تک تک صحبت های شما بهترین خوراک برای دشمن است و اگر یک رند غربی بخواهد کتابی برای نظام بنویسد همه صحبت های شما کاندیداها بهترین مطالب برای او هستند و شما جوری وانمود می کنید که انگار همه چیز فقط آزمون و خطا بوده است."

  آقای خاتمی همچنین گفته: "کشور یک ده نیست که یک کدخدا داشته باشد در دنیا هیچ رئیس جمهوری همه کاره نیست."

  میزان اختیارات رئیس‌جمهور از مسائل مناقشه‌برانگیز سیاست ایران است.

 10. مجید دانشور، دبیر ستاد انتخابات رادیو و تلویزیون دولتی ایران، به فارس گفته است برخی نامزدهای انتخاباتی ضوابط تبلیغاتی صدا و سیما را رعایت نمی‌کنند و با اعمال نفوذ قصد دارند خلاف آن عمل کنند.

 11. مجتبی توانگر، سخنگوی ستاد انتخاباتی غلامعلی حداد عادل، خبر کناره‌گیری وی به نفع سعید جلیلی را تکذیب کرده است.

 12. اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور در نامه‌ای به علی‌اکبر ولایتی اظهار نظرهای اخیر او درباره مساله هسته‌ای ایران را "ناشیانه" خوانده‌اند.

  در پایان این نامه آمده پس از سومین مناظره "تصویری که عموم جریان مذهبی و ارزشی از شما داشته است، تغییر کرده" و از آقای ولایتی خواسته شده درباره مواضع خود توضیح بدهد.

 13. محمد غرضی نامزد ریاست جمهوری گفته در مناظره چهارم "بسیاری از پرونده‌ها را رو خواهد کرد." این درحالیست که مجید دانشور دبیر ستاد انتخابات صدا و سیما گفته مناظره چهارم کاندیداهای ریاست جمهوری منتفی است.

 14. عده‌ای از هواداران محمود احمدی‌نژاد برای انتخابات شورای شهر ستاد انتخاباتی تشکیل داده‌اند. این گروه می‌گویند که علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی آقای احمدی‌نژاد، فردی است که آنان برای شهرداری تهران در نظر گرفته‌اند.

 15. مسعود جزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح و رییس ستاد تبلیغات دفاعی کشور گفت: "قبلاً نیز تذکر داده بودیم که بهتر است نامزدهای محترم در محدوده اختیارات ریاست جمهوری به اظهارنظر بپردازند و از ورود به عرصه نیروهای مسلح که بطور مستقیم به امر دفاع و امنیت ملی کشور مربوط می شود اجتناب کنند.

  حق برخورد قانونی را با آن دسته از آقایان کاندیداها که این محدوده را رعایت نکرده و به اشاعه اطلاعات غیرصحیح و یا سیاه نمایی پرداختند برای خود محفوظ دانسته و آن را به بعد از انتخابات موکول می‌کنیم."

 16. حسن روحانی، نامزد انتخابات در رشت گفته است: "کسی شما را ناامید نکند، نگوید پای صندوق رفتن تاثیری ندارد، نگوید هر چه می‌خواهند از قبل تعیین شده است، اینها سخنان شیطان است که می‌خواهند ما پای صندوق آرا نشتابیم، شما بدانید و مطمئن باشید با هوشیاری و بیداری این ملت هیچ کسی جز شما نمی تواند رئیس جمهور تعیین کند."

  آقای روحانی گفته: "یک عده‌ای می خواهند بی دردسر نتیجه صندوق را تصاحب کنند."

 17. افسانه بایگان، بازیگر سینما که برای نامزدی در انتخابات شورای شهر ثبت نام کرده و رد صلاحیت شده است، در نامه‌ای گفته که: "ضمن اظهار پايبندی كامل به اسلام و قانون اساسی انصراف خود را از ادامه كانديداتوری اعلام" می‌کند.

  خانم بایگان گفته علاقه‌ای به سیاست نداشته و به نظر او، مطابق گفته امام اول شیعیان "اين دنيا از عطسه بزی هم كم ارزشتر است."

  احتمال داده می‌شد که چهره‌هایی مانند خانم بایگان از طرف جریان نزدیک به دولت، به محوریت اسفندیار رحیم مشایی حمایت شوند.

 18. علی اکبر هاشمی رفسنجانی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز گفت: "حذف و برخوردهای گزینشی و تنگ‌نظرانه جناحی و باندی" نمی‌تواند به حل مشکلات کشور "که ناشی از سوءمدیریت‌ها در داخل و مشکلات سیاسی خارجی است" کمک کند.

 19. علی‌اکبر ولایتی امروز دوباره تاکید کرد" ما با گروه ۱+۲ قرار گذاشتیم دوستی خود را ادامه دهیم و تا آخر انتخابات در عرصه رقابت حضور خواهیم داشت."

 20. احمد توکلی نماینده مجلس امروز گفت نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند 70 درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند.

  آقای توکلی همچنین پیش‌بینی کرد که "اگر نامزدهای اصولگرا به وحدت برسند و فردی را از میان خود که مورد توجه و عنایت بیشتری است، برگزینند قطعا به پیروی خواهند رسید."

 21. غلامعلی حداد عادل نامزد ریاست جمهوری امروز احتمال داد انتخابات به دور دوم کشیده شود. آقای حداد گفت: "این احتمال کم نیست" اما نمی‌توان پیش بینی کرد چه کسانی به دور دوم می رسند. او درباره ائتلاف با سعیذ جلیلی گفت با وجود "همسویی گفتمانی" با آقای جلیلی، هنوز تصمیمی برای ائتلاف با او نگرفته است.

 22. روابط عمومی فرمانداری دماوند اعلام کرده که شانزده نفر برای انتخابات میان دوره‌ای مجلس این حوزه انتخابیه تایید صلاحیت شده‌اند.

  انتخابات حوزه دماوند توسط شورای نگهبان باطل شده بود.

  محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران در این حوزه رای داده بود.

 23. محمدرضا عارف، در اصفهان گفته: "رای ندادن نشانه اعتراض نیست بلکه عقب‌نشینی است و یک اصلاح‌طلب هرگز عقب‌نشینی نمی‌کند."

 24. وبسایت کلمه صحبت‌هایی از فائزه هاشمی را منتشر کرده که در آنها خانم هاشمی می‌گوید پدرش، اکبر هاشمی رفسنجانی، در شورای نگهبان تایید صلاحیت شده بوده، اما افرادی با "ماموریت" رد صلاحیت او به این شورا رفته و با طرح احتمال پیروزی آقای رفسنجانی نظر اعضای شورای نگهبان را به ردصلاحیت او تغییر داده‌اند.

  خانم هاشمی گفته در این جلسه "بعضی اعضای شورای نگهبان اعتراض می کنند و بعضی به عنوان اعتراض جلسه را ترک می کنند."

  فائزه هاشمی همچنین درباره شرکت خودش در انتخابات گفته: "کاندیدایی ندارم و شرایط مناسبی نمی بینم که بخواهم شرکت کنم."

 25. روحانی: اگر کسی می خواهد تحریم ادامه پیدا کند، به من رای ندهد

  حسن روحانی در نوشهر گفته که تلاش خواهد بود که مردم از فشار تحریم‌ها نجات پیدا کنند و "اگر کسی می‌خواهد تحریم ادامه پیدا کند، اخلاق در جامعه پیاده نشود، آزادی مسوولانه اسلامی طبق قانون اساسی در کشور نباشد به من رای ندهد."

  این نامزد ریاست جمهوری گفته باید خیابان و دانشگاه کشور مکان امنی برای جوانان باشد و "زنان و دختران ما نباید تحت فشار امنیتی باشند."

 26. محمدباقر قالیباف در مشهد گفته: "اقتصاد به گل نشسته و دیپلماسی لاک پشتی کشور را از پیچ تاریخی عبور نمی‌دهد."

 27. احمد مسجدجامعی به ایلنا گفته اصلاح‌طلبان قطعا درباره حمایت از یک نامزد به توافق خواهند رسید.

 28. سعید جلیلی در مستند تلویزیونی خود جزئیاتی را درباره دستگیری عبدالمالک ریگی، رهبر گروه جندالله، از مخالفان مسلح حکومت ایران، افشا کرده است.

 29. حسن روحانی

  خبرگزاری های مهر و فارس به نقل از منابعی که نام آنها ذکر نشده از احتمال رد صلاحیت حسن روحانی در آخرین روزهای باقی مانده تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داده اند.

  یک "منبع مطلع" در گفتگو با خبرنگار مهر، "افشای اطلاعات محرمانه پرونده هسته‌ای در مناظره‌ تلوزیونی" را مهمترین دلیل "بررسی مجدد صلاحیت" آقای روحانی عنوان کرده است.

  وی از جمله دیگر دلایل این موضوع را "شعارها و اظهارات هواداران وی در همایش‌های انتخاباتی به خصوص همایش عصر شنبه در ورزشگاه شهید شیرودی تهران و همچنین اقدامات ستاد انتخاباتی او در تایید آنچه اقدامات ساختارشکنانه در برنامه های انتخاباتی عنوان شده" دانسته است.

  خبرگزاری فارس نیز به نقل از یک "منبع آگاه" نوشته است "حمایت از سران فتنه در جلسات سخنرانی، افشای اطلاعات نظام و حرکات ضد امنیتی همچون همایش حامیان روحانی در جماران" منجر به بررسی مجدد صلاحیت حسن روحانی خواهد شد.

  طبق اعلام شورای نگهبان به رسانه ها، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان قرار است فردا دوشنبه در نشستی خبری "آخرین اخبار و مواضع شورای نگهبان" را به اطلاع رسانه‌ها برساند.

 30. آفتاب نیوز، وب سایت نزدیک به حسن روحانی، انتشار موضوع احتمال بررسی مجدد حسن روحانی توسط خبرگزاری فارس را "مشکوک" و جزوی از "پروژه تخریب" این نامزد انتخابات دانسته است. این سایت می‌نویسد: "به نظر می‌رسد با توجه به افزایش استقبال مردم از دکتر حسن روحانی، این خبر می‌تواند کاملا ساختگی و با اهداف خاصی باشد."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.