مواضع نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

سعید جلیلی

هسته‌ای/سیاست خارجی/تحریم

ما قدرت هژمونی موجود در جهان را قبول نداریم و با آن چالش می کنیم. ما در حال چالش با نظامی هستیم که می خواهد خود را به زور حاکم دنیا کند... آقای ولایتی می گویند نباید با کشورهای دیگر قهر باشیم، من این موضوع را متوجه نمی شوم. در بحث روابط بین الملل قهر و آشتی مانند مسائل فردی نیست. بحث منافع مطرح است، اگر منافع ما با افرادی تعارض داشته باشد، باید از حقوقمان دفاع کنیم... باید بر اساس اسلام ناب گفتگوها را با سازوکار و مدیریت مقتدر و قوی دنبال کنیم... یکی از بحث های اساسی ما با آمریکا این است که بین پارادایم سیاست خارجی دو کشور تقابل وجود دارد. اصول سیاست خارجی ما با هم تعارض های جدی دارد.

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

برای حل مشکل بیکاری باید از تولید حمایت کرد. باید به ظرفیت بخش های کشاورزی و دانش بنیاد که اگر با صنعت ارتباط برقرار کند مشاغل زیادی به وجود می آید، توجه کرد. ما مزیت های نسبی در نفت و گاز، فن آوری اطلاعات و فولاد داریم که اگر به آنها توجه شود، می توان اقدامات قوی و موثری در اشتغال انجام داد... در صنایع دستی هم مزیت هایی داریم که می تواند شغل ایجاد کند.

بازگشت

فرهنگ و هنر/آزادی

باید ظرفیت های بالای فرهنگ اسلامی را شناسایی کنیم... ظرفیت هایی در عرصه فرهنگ داریم مثل فرهنگ دفاع مقدس که از افتخارات ماست و باید از آنها استفاده کنیم... مزین نسبی ما فرهنگ است... کسانی که می گویند فرهنگ از سیاست جداست در واقع وارد نوعی بازی سیاسی شده اند که سرانجامی ندارد... شورای عالی انقلاب فرهنگی باید از شورای عالی امنیت ملی مهم تر باشد... عده ای در حوزه هنر انحصار ایجاد کرده اند و با اشرافی گری در این بخش می گویند که ما باید در حوزه فرهنگ صحبت کنیم. آنها با ابزار فرهنگ سایر افراد را ساکت کرده اند... چند درصد رسانه ها در اختیار ظرفیت های فرهنگی جامعه است؟ چرا ما در این بخش نگاه تنگ سیاسی داریم و می گوییم که اگر یک جریان امکانات داشت، آزادی هست و اگر امکانات نداشت نیست... بین بخش های فرهنگی دولت باید هماهنگی باشد و اینها بر اساس آن به سوی اهدافشان پیش بروند... باید روی سه حوزه مسجد، مدرسه و مادر سرمایه گذاری ویژه کنیم... ظرفیت های بسیار خوبی متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی خودمان داریم که می تواند نشاط ایجاد کند. حضور جوانان در هیئت های مذهبی می تواند نشاط ایجاد کند. چند نفر مثلا به هیئت آقای محمود کریمی می روند و نشاط می گیرند... باید ظرفیت های هنری را از انحصار خارج کنیم و از آن برای پیش برد نگاه های فرهنگی خود بیشتر استفاده کنیم... رئیس جمهور باید با اقتدار از ظرفیت فرهنگ در سایر عرصه ها استفاده کند.

بازگشت

زنان

هویت زن در فرهنگ ما در مادر بودن تعریف می شود و ما زن را در اندیشه اقتصادی و به عنوان نیروی کار نگاه نمی کنیم... اگر به مادر بودن به عنوان شغل تمام وقت و موثر نگاه کنیم و مادر به خوبی فرزند را تربیت کند، خیلی از آسیب های اجتماعی کاهش می یابد... در مسئله زنان و خانواده باید نگاه اصیل خودمان را که مبتنی بر اندیشه دینی و فرهنگ ایرانی است داشته باشیم. در غرب به زن به عنوان نیروی کار که باید اشتغال داشته باشد نگاه می شود تا چرخ سرمایه داری بچرخد. ما نگاهمان این است که خانواده سلول و بنیان جامعه است.

بازگشت

سلامت

وظیفه دولت این است که کاری کند که بیمار در هنگام بیماری به چیزی جز مشکلات بیماری نیندیشد و نگرانی بابت هزینه‌های درمانی نداشته باشد و اینگونه نباشد که کسانی به دلیل مالی،‌ جغرافیایی و دوری از مراکز درمانی نتوانند از امکانات سلامت برخوردار باشند.

بازگشت

محسن رضایی

هسته‌ای/سیاست خارجی/تحریم

ما در سیاست خارجی از استراتژی قیچی استفاده خواهیم کرد، یعنی با توانمند کردن کشور نشان خواهیم داد که تحریم ها اثرگذار نیست و از سوی دیگر قوی ترین دیپلمات ها را بسیج می کنیم تا با کمک آنها تحریم را از سر راه برداریم. پرونده هسته ای را هم خاتمه خواهیم داد. آنها می خواهند زمان را از ما بگیرند... می گویند که باید مقاومت کنیم. اما آیا باید مقاومت کنیم که مرد گرسنه بمانند؟... مقاومت کردن باید منتج به نتیجه شود و آمریکا بفهمد تحریم بی اثر بوده است. برای این کار باید تولید را در داخل راه بیندازیم. مسئله اقتصاد راه برون رفت ما از مذاکرات است. وقتی ما ثابت کنیم مشکلات اقتصادی بر ما اثری ندارد، آمریکا با ما وارد مذاکره می شود... موضوع هسته ای را باید از حالت فرسایشی بیرون بیاوریم... نقد این مذاکرات این است که باید مذاکرات زودتر به نتیجه برسد. مگر می توان کشور را با شعار دادن معطل کنیم و وقت ملت و نظام را بگیریم. آنها از ما زمان می گیرند که اثر تحریم ها بیشتر شود، بعد ما نام این را مقاومت می گذاریم؟... در مذاکرات بغداد به دلیل انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اوباما آماده دادن حد اقل امتیاز بود. از این رو می توانستیم از طرف مقابلمان امتیاز بگیریم. مذاکرات بغداد فرصت خوبی بود. این نشان می دهد که اشکالات فنی، اشکالات تاکتیکی و تکنیکی وجود دارد.

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

برای حل مشکل اشتغال، باید برای دو عنصر برنامه ریزی خاص کرد: از یک طرف باید کارآفرینی در کشور تقویت شود و از طرف دیگر کسانی که می خواهند شغل به دست آورند، توانمندسازی شوند.

بازگشت

فرهنگ و هنر/آزادی ها

معماری ای که امروز در تهران و استان ها داریم با معماری ایرانی اسلامی سازگاری ندارد. این معماری تولید خشونت می کند و نظام خانواده را فرو می پاشاند... هنوز نگاه اسلامی به زندگی و اقتصاد نداریم... باید عینک اسلام سیاسی را کنار بگذاریم و عینک اسلام اجتماعی را بزنیم... پای سیاست و امنیت را از مسائلی که مربوط به آنها نیست بیرون می کشم... نگاه امنیتی سیاسی به مردم را کنار می گذارم و نگاه فرهنگی و اجتماعی خواهم داشت... اهانت به مرجعیت را خط قرمز اعلام می کنم... امور فرهنگی را از دولت گرفته و به اصحاب فرهنگ می دهم... چرا برای مقابله با اهانت به اقوام، مانند آذری ها و لرها کاری نکرده اند؟

بازگشت

زنان

در بسیاری از خانه‌ های روستایی در کشورهای تایوان، مالزی، کره و چین، ابزار الکترونیکی را برای مونتاژ کردن توسط خانم ‌ها در کارگاه ‌های کوچک خانگی، صبح به صبح به در خانه‌ ها می ‌آورند و شب این قطعات را که تبدیل به ساختارها و سازه‌ هایی شده اند، جمع می ‌کنند... ما نیز می‌ توانیم از مشابه این مدل ‌ها برای مدیریت کشور در حوزه اقتصاد و اشتغال بهره ببریم. با پرداخت وام به زنان در حوزه های مختلف حتی IT اشتغال خانگی را توسعه می دهیم و در کنار آن آموزش هایی را نیز لحاظ خواهیم کرد تا زنان و دختران فارغ التحصیل به زودی جذب بازار اشتغال خانگی شوند...

بازگشت

سلامت

باید به سلامت مردم توجه کرد و ان‌شاءالله کاری کنیم تا بیماران ما در هنگام بیماری جز دغدغه بیماری خود، به چیز دیگری فکر نکنند... سه شهرک سلامت در کشور می سازم.

بازگشت

حسن روحانی

هسته‌ای/سیاست خارجی

تمام گرفتاری ما این است که همه تلاش نشد برای اینکه پرونده به شورای امنیت نرود. هیچ کس مقصر نبود. امروز همه باید تلاش کنیم که پرونده که ظالمانه به شورای امنیت رفته به شورای حکام برگردد... خیلی خوب است که سانتریفوژها بچرخد، اما به شرط اینکه صنعت، اقتصاد و زندگی مردم هم بچرخد... باید قدرت ملی خود را بسازیم و سپس با تدبیر با دنیا سخن بگوییم... قدرت ملی به وسیله دادن آزادی بیان به مردم و حضور همه مردم در همه زمینه ها محقق می شود...

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

راه حل مسئله اشتغال بهبود شرایط محیط کسب و کار است. قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما متأسفانه آیین نامه های اجرایی آن تصویب نشد. تا زمانی که این قانون اجرا نشود، راه حل اساسی برای اشتغال وجود نخواهد داشت. به علاوه ما باید به آموزش نیروی کار برای فرصت های شغلی پایدار توجه کنیم.

بازگشت

فرهنگ و هنر/آزادی ها

ناامن بودن فضای فرهنگی باعث می شود که اصحاب فرهنگ دغدغه های خاطری داشته باشند که بسیاری از آن بی مورد است و نگرانی از سانسور داشته باشند که بعضا ضرورت ندارد... باورهای دینی امروز مورد هجمه وسیعی قرار گرفته است... هر مدیریت ناکارآمدی را به مقامات دینی یا نعوذبالله به امام دوازدهم نسبت داده اند. قشری گری و خرافات به نام دین در جامعه رواج پیدا کرده است... باید عقلانیت را در فهم مسائل دینی ترویج کنیم... مگر فرهنگ چیزی است که دولت به تنهایی بتواند آن را کنترل کند؟... آیا مقدسات ما را آن کارمندی می شناسد که می خواهد ممیزی کند یا پیشکسوتانی که در این زمینه کار کرده اند؟ آیا نباید این بخش را به آنها واگذار کنیم؟... فرهنگ چشمه های جوشانی است در نهاد مردم است و باید شرایط را آماده کنیم تا همه از فرهنگ درست در جامعه استفاده کنند. شرایط امروز ما به گونه ای است که نگاه قیم مآبانه ایجاد شده است... در امور فرهنگی زمینه و فضا را برای فعالیت باز کنیم... راهکار دولت تدبیر و امید این است که تصدی گری دولت را در فرهنگ کاهش دهیم و کار را به کاردان واگذر کنیم. انجمن های صنفی و فرهنگی تشکیل شوند و ما از آنها حمایت کنیم... بنده نظرم این است که با همه اقوام و اقلیت ها مساوی برخورد شود... اساس سیاست داخلی دولت تدبیر و امید بر مبنای تأمین امنیت و ایجاد آرامش برای همه مردم ایران در همه ابعاد زندگی شان خواهد بود... همه باید در همه ابعاد زندگی آزادی مسئولانه را احساس کنند... مردم کشور از هر قبیله و نژادی باید احساس کنند که شهروند یک کشور واحد هستند و از حقوق مساوی و عادلانه برخوردارند.

بازگشت

زنان

باید فرصت برابر به زنان جامعه بدهیم. حقوق زنان در کار مشابه با مردان الآن متفاوت است که این باید مرتفع شود. باید برای زنان آسیب دیده بیمه داشته باشیم. تشکیل وزارت امور بانوان را در دولت تدبیر و امید پیش بینی کرده ایم تا حقوق ضایع شده بانوان را به آنها برگردانیم... تبعیض برای زنان ما قابل قبول نیست. جنسیت نمی تواند معیار درستی برای تصدی مسئولیت ها در جامعه باشد. در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها باید زنان همانند مردان نقش ایفا کنند.

بازگشت

سلامت

مردم در سلامت مشکلات زیادی دارند و برای حل آن باید پوشش بیمه را همگانی و بیمه را رقابتی کنیم. سهم مردم از هزینه درمان باید کاهش یابد.

بازگشت

محمد غرضی

هسته‌ای/سیاست خارجی/تحریم

سیاست خارجی انعکاسی از استعداد داخلی است... استعداد داخلی ما کاهش پیدا کرده و به همین دلیل دشمن طمع می کند. دوره های بعدی نیز نه دشمن عوض می شود نه ما عوض می شویم و نه ملت عوض می شود. تا استعداد داخلی بالا نیاید، دچار کسری می شویم... به تحریم ها چندان اهمیت نمی دهم... هزینه کشور سالانه ۴۰ میلیارد دلار بیشتر نیست، این را در می آوریم و می توانیم کشور را اداره کنیم.

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

تا مشکل تورم حل نشود و کشور به تولید نرسد، اشتغال ایجاد نمی شود؛ زیرا هزینه پول بالاست و حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد است، در حالی که در کشورهای دیگر هزینه پول یک یا دو درصد است... کسانی که به تولید می پرداختند، به خاطر هزینه های بانکی زیاد، تولید را رها کرده اند. تولید اگر حمایت سیاسی و اداری و منطقی نداشته باشد، شکست می خورد.

بازگشت

فرهنگ و هنر/ آزادی‌ها

در جامعه اسلامی آزادی بسیار وسیع تر از جوامع دیگر تعریف می شود. در جوامع دیگر آزادی از نیازهای غریزی نشأت می گیرد، در حالی که در جامعه اسلامی، آزادی تعریفی برگرفته از نیازهای روحی و روانی انسان دارد... اگر آزادی باعث ضرر به خویش و غیر شود، خود به خود منتفی است. فرهنگ و هنر تزریقی نیست و هر دو محصول زندگی افراد جامعه است... هر دولتی که بخواهد فرهنگ خود را به جامعه تحمیل کند، محکوم به شکست است... دولت ها باید تابع فرهنگ جامعه خود باشند. این عموم مردم هستند که زندگی فرهنگی را می سازند... باید دست اندرکاران رسانه، ورزش و سینما را موظف کنیم که سازمان های غیر دولتی مناسب تشکیل دهند و تعامل خود را از یک سو با دولت و از یک سو با جامعه شکل دهند... قدرت سیاسی باید تابع فرهنگ مردم باشد و به جامعه دستور ندهد... باید نگاه ها را از سیاسی به سمت اجتماعی و فرهنگی ببریم... اگر مردم به من رأی دهند، استاندار هر استان را مردم آن استان انتخاب کنند. این تحول بسیار بزرگی است و باید آن را قبول کنیم.

بازگشت

زنان

حضور زنان، جوانان و احزاب در عرصه سیاسی تنها نتیجه این است که جامعه اقتصادی و اداری کشور دارای انسجام لازم باشد. اینکه ۴ نفر از خانم ها در مجلس بنشینند و یا هر شرکتی موظف شود که زنان را به عضویت هیئت مدیره خود در بیاورد، به هیچ عنوان پایدار نیست. در ۱۰۰ سال گذشته دولت ‌های گوناگونی آمده ‌اند و این حرف را زده‌ اند، اما به دلیل اینکه افرادی که وارد کار شده ‌اند دارای پشتوانه قوی نبودند، به سرعت حذف شدند.

بازگشت

سلامت

شبکه هوشمند سلامت راه می اندازم به این صورت که نسل سوم و چهارم تلفن موبایل را وارد کشور می کنم که خدمات بسیار زیادی را می تواند در سطح اجتماعی بدهد. نرم افزار روی تلفن همراه می گذارند و یک نفر می تواند به ۱۰۰ نفر فرمان بدهد... هر چه مسائل تکنیکی و مهندسی پزشکی توسعه یابد، هزینه ها پایین می آید... باید با استفاده از دولت الکترونیک، پزشکان را از اینکه مریض به آنها رجوع کند نجات بدهیم.

بازگشت

محمدباقر قالیباف

هسته ای/سیاست خارجی/تحریم

سیاست خارجی باید منافع ملی، امنیت ملی و هویت ملی و دینی و انقلابی ما را تضمین کند... نیازمند تغییر رویکرد مدیریتی برای اداره جامعه هستیم که یک بخش آن سیاست خارجی است که کارنامه قابل قبولی در ان نداشته ایم... انسجام داخلی، دیپلماسی فعال منطقه ای، دیپلماسی اقتصادی، دیپلماسی عمومی و "راهبرد مقاومتی مقتدرانه و رقابت هوشمندانه در سطح بین المللی" محورهای سیاست خارجی ماست... از دیپلماسی عمومی که بزرگترین ظرفیت کشور است خوب استفاده نکرده ایم و بیشتر با دولت ها حرف زده ایم.

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

باید نقدینگی را به سمت تولید هدایت کنیم و در این صورت می توانیم با حرکت به سمت تولید، مشکل نقدینگی و تورم را کنترل کنیم.

بازگشت

فرهنگ و هنر/آزادی‌ها

فرهنگ در کشور ما مظلوم واقع شده است و ما حق فرهنگ را ادا نکرده ایم؛ یعنی نقش فرهنگ در سیاست، نقش فرهنگ در اقتصاد و مسائل اجتماعی را نادیده گرفته ایم... فرهنگ مهم ترین پایه قدرت ملی ماست و منابع انسانی ما مهم تر از نفت و گاز هستند.... مظلومیت فرهنگ همین جاست که تا دچار کسری بودجه می شویم، اولین کاری که می کنیم این است که از فرهنگ کسر می کنیم... این اتفاق در دولت من هرگز نخواهد افتاد... دولت باید بداند که دست و پایش را تحت عنوان فرهنگ نمی تواند اینقدر دراز کند که برود در زندگی و حریم شخصی مردم. دولت باید توجه کند که فرهنگ سفارشی نیست و بداند که اگر نگاه امنیتی به فرهنگ انداخت، فرهنگ را از بین برده و آن را تضییع کرده است. دولت باید سعه صدر داشته باشد. آفرینش های هنری و فرهنگی وقتی اتفاق می افتد که خطا کردن در آن ممکن باشد. نباید به خاطر یک خطای کوچک، اعتمادمان به خرد جمعی هنرمندان، نویسندگان و اصحاب هنر را از دست بدهیم و برخورد قهری کنیم... در شهرداری تهران مسجد محوری را دنبال می کنیم و مسجد، خوابگاه، مدرسه و دانشگاه می سازیم. بیشترین حمایت از خانه سینما و خانه هنرمندان را شهرداری کرده است چون به این کار اعتقاد داریم... بعضی نگاه از بالا به پایین دارند. یعنی رئیس دولت حس می کند که رئیس خانواده ها هم هست و می تواند برای همه تعیین تکلیف کند و به سبک کره شمالی می تواند بگوید همه یک جور بخورید و بپوشید و رفتار کنید. سبک زندگی باید از دل مردم و جامعه و خانواده بیرون بیاید تا واقعی باشد. دولت می تواند از طریق سرمایه های اجتماعی و نخبگان مسیر را هدایت کند.

بازگشت

زنان

با توجه به اینکه در جامعه ما باورهای دینی، مذهبی و فرهنگ ایرانی حاکم است، باید با اوج تدبیر و عقلانیت از همه ظرفیت‌های موجود برای رفاه حال بانوان استفاده کنیم... آمارها نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد موقعیت‌های آموزشی را در سطوح عالی خانم‌ها در یک رقابت کاملا آزاد به دست آورده‌اند که این افراد اگر برایشان محیط و موقعیت مناسب در جامعه ایجاد نشود، نمی‌توانند آموخته‌های خود را منتقل کنند و پس از تحصیل مجبورند به سمت منازل برگردند که این چیزی جز افسردگی و عدم موفقیت در زندگی را برای آنها ندارد.

بازگشت

سلامت

یکی از برنامه های ما این است که بیشتر از ۳۰ درصد هزینه درمان به خانواده تحمیل نشود و ۶۵ درصد درمان با بیمه باشد و بیمه نیز فراگیر باشد.

بازگشت

علی اکبر ولایتی

هسته‌ای/سیاست خارجی/تحریم

مقاومت باید همراه با تدبیر باشد. یعنی در برابر زیاده خواهی های آنها بایستیم و و در چاره جویی در رابطه با مشکلاتی که برای ما به کار می برند تدبیر کنیم، یعنی مقاومت مدبرانه... خیلی از مردم، مطابق نظرسنجی ها، اصلی ترین اولویت را مسائل خارجی و حل تحریم ها می دانند. هم باید بر حق غنی سازی اصرار کنیم و هم هدایت هوشمندانه داشته باشیم به نحوی که با کشورهای دیگر قهر نباشیم. زیرا وظیفه دستگاه دیپلماسی، کاهش هزینه و نه صدور بیانیه و اعلام موضع است... بر اساس اصول عزت، حکمت و مصلحت باید با دنیا رابطه خود را تقویت کنیم... (خطاب به جلیلی) دیپلماسی این نیست که در مقابل کشورهای دیگر خطابه بخوانیم... اصولگرایی این نیست که انسان انعطاف ناپذیر باشد... دیپلماسی فقط خشونت نشان دادن و سرسختی نشان دادن نیست، بلکه یک معامله و تعامل است. باید با همه دنیا تعامل کنیم. قضه بده و بستان است.

بازگشت

اقتصاد/اشتغال

دولت ها چه قبل و چه بعد از انقلاب بیش از اینکه تولید محور باشند، توزیع محور بودند... بر اساس تفسیر اصل ۴۴ قانون اساسی که توسط مقام معظم رهبری نهایی و ابلاغ شد، به جز معدودی صنایع بالادستی و اساسی مانند صنعت نفت، بقیه واحدها باید به مردم واگذار شود.

بازگشت

فرهنگ و هنر/آزادی‌ها

اشکالی که وجود دارد این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمانت اجرایی ندارد... راه حل مشکلات جامعه ایجاد شغل، تسهیل ازدواج، تلاش برای پایدار کردن خانواده ها و توجه به آموزش و پرورش است... مثل اقتصاد مقاومتی، باید فرهنگ مقاومتی هم داشته باشیم و برای اینکه فرهنگ مقاومتی بشود، باید مردم متصدی شوند و دولت حمایت کند... سینما باید به اهلش واگذار شود، ورزش را به اهلش واگذار کنیم و فرهنگ را نباید سیاسی کنیم... مسائل مربوط به ادبیات را باید خود فرهنگیان اداره کنند... در طول تاریخ، فرهنگ فتوت و جوانمردی جامعه ایران را حفظ کرده است... حفظ فرهنگ جوانمردانی که مقتدای خود را امام علی می دانند و حفظ فرهنگ عاشورایی از مهمترین مقولات جامعه ما و فرهنگی است که باید به آن افتخار کنیم.

بازگشت

زنان

باید از نگاه ترحم آمیزکلیشه ای به بانوان ایران پرهیز کرد و برای بازیابی جایگاه زن در جامعه گوشش کرد. توجه به حق اجتماعی زنان برای حضور در عرصه های اجتماعی که با وظایف آنها در خانواده تعارضی ندارد، توجه به زنان سرپرست خانواده در برنامه دولت و تامین مجتمع های آپارتمانی مناسب برای آنها باید مورد توجه باشد.

بازگشت

سلامت

باید یک بیمه واحد باکفایت و سراسری به نام بیمه سلامت ایرانیان درست شود به جای بیمه های نیم بند و نارسای فعلی که همه آحاد جامعه را در بر گیرد و سهم بیمار از هزینه درمان از ۷۰ درصد فعلی به ۳۰ درصد کاهش یابد... با اجرای برنامه می توان به بیمه رایگان رسید... درنظر گرفتن ردیف بودجه برای پرداخت هزینه درمان بیماری های صعب العلاج مثل سرطان جزو برنامه های من است چون مردم عادی توانایی پرداخت این هزینه ها را ندارند.

بازگشت