بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران؛ بیستم خرداد

چهار روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، روزهای تهران پرست از اخبار و مقالاتی در پاسخ به ادعاهای نامزدها. روزنامه‌های جناح تندرو، حسن روحانی را که گمان می رود کاندیدای مشترک تکنوکرات‌ها و اصلاح طلبان خواهد بود، به شدت هدف حملات خود قرار داده اند، و روزنامه‌های مستقل و هوادار اصلاحات از لزوم ائتلاف دکتر عارف و حسن روحانی نوشته اند، همان که کیهان و جوان، اصولگرایان را از وقوعش ترسانده است.

ادامه انتقاد از عملکرد اقتصادی و سیاسی دولتی که آخرین هفته‌های خود را می‌گذراند و تصویر مشکلات دولت آینده از جمله مطالب عمده این روزنامه‌هاست.

ائتلاف ... ائتلاف

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

بهروز بهزادی در سرمقاله روزنامه اعتماد نوشته در هیچ یک از دوره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، جریان اصلاح‌طلب به مانند این دوره در برابر آزمونی اینچنین دشوار و البته تعیین‌کننده قرار نگرفته است. گرچه دوره هفتم و هشتم ریاست‌جمهوری اوج پیروزی اصلاح‌طلبان به شمار می‌رفت، ولی انتخابات این دوره برای اصلاح‌طلبان بسیار حساس و مهم است، زیرا اصلاح‌طلبان می‌توانند مقبولیت مردمی خود را با آرای بسیار زیاد ثابت کنند و به رقیبان خود بفهمانند که اکثریت ملت ایران به اصلاحات دل بسته است.

نویسنده پیشنهاد کرده در دو سه روز باقیمانده اصلاح‌طلبان با درایت و رفتار صحیح سیاسی عمل کنند و کاندیدای اجماعی خود را در برابر آرای مردم قرار دهند و همه دلسوزان این جریان برای پیروزی او وارد صحنه تبلیغات انتخاباتی شوند.

فاطمه راکعی هم در مقاله ای در اعتماد خواستار حضور رای‌های خاموش در انتخابات ریاست جمهوری شده و نوشته آنان که در تردید برای شرکت در انتخابات به سر می برند چه در انتخابات ریاست جمهور و چه در انتخابات شوراها تعیین کننده خواهند بود.

در همین حال حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان ضمن تاکید بر این که اصلاح طلبان هواداری ندارند و اصولگرایان پرهوادار هستند ابراز نگرانی کرده که چند تائی بودن نامزدهای اصولگرای انتخابات باعث، باخت آن ها در انتخابات پیش رو شود.

مدیر روزنامه کیهان به همفکران خود توصیه کرده است پراکندگی را با صرفنظر کردن از سلیقه‌های متفاوت، یکپارچه کنند که این شرط عقل است چرا که بر اساس اخبار موثق جناح مقابل تصمیم به حذف آقای عارف گرفته اند و چنانچه توانسته باشند آقای عارف را کنار بزنند، به یقین اعلام آن را به تاخیر می‌اندازند تا به نامزدهای اصولگرا فرصت تصمیم برای یکپارچگی را نداده باشند.

چرا مردم خسته اند

Image caption تیتر و عکس‌های سفر انتخاباتی قالیباف در تهران امروز

تهران امروز با چاپ عکس‌هائی از جلسات تبلیغاتی انتخاباتی باقر قالیباف ادعا کرده که مردم به «مدیریت جهادی» و «شاخص» آن در میان هشت کاندیدا رغبت دارند و این دلیلی ندارد جز خستگی مردم از چهار رویکرد.

به نظر نویسنده اول از همه دولت شعارزده: اگرچه ایران دارای منابع عظیم نفت، گاز و... است و هزاران نیروی تحصیلکرده جوان در کشور وجود دارد اما نمی‌شود با ترسیم مدینه فاضله وعده اصلاح امور و مشکلات مردم را در زمانی کوتاه داد. دوم دولت فضایی به این معنا که برخی کاندیداها متاسفانه راهکار کسب رای مردم را در صرف «وعده دادن» جست‌وجو می‌کنند به‌گونه‌ای که وعده‌های داده شده توسط آنها با کل وعده‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری در تاریخ نظام جمهوری اسلامی برابری می‌کند.

نویسنده تهران امروز به عنوان نشانه خسته شدن مردم از دولت خسته و بسته نوشته: توسل به راهبردهای جنگ سرد و ماندن در آن برهه دردی را از کشور درمان نمی‌کند. چگونه می‌شود کاندیدایی سخن از حل صدروزه مشکلات اقتصادی یا چندماهه مشکلات سیاست خارجی کشور کند در حالی که برخی از پرونده‌ها اصولا در حیطه اختیارات رئیس‌جمهور نیست؟ سخن گفتن از دیپلماسی تاریخی ایلخانی، سلجوقیان و سامانیان راهگشای مشکلات فعلی جامعه ما نیست و صرفا تاکتیکی انتخاباتی برای رای گرفتن از مردم است.

کسی راه حل ندارد

سعید لیلاز در مقاله ای در قانون نوشته اکنون که دیگر روزهای واپسین مشخص شدن نتیجه انتخاب رئیس دولت یازدهم سپری می شود، بسیاری از پرسش‌ها و نگرانی‌ها در خصوص حل مشکلات اقتصادی کشور باقی است. چرا که در حال حاضر مشکلات اقتصادی سر منشا بسیاری دیگر از ناهنجاری‌های اجتماعی نیز شده است. پس ارائه راه‌حل‌های اقتصادی در کشور اولویت اول را دارد.

به نظر نویسنده: زمانی‌ است مسائل اقتصادی در ایران در تله گیر و دارهای تصمیمات سیاسی افتاده است. این اتفاق شاید بدترین ضربه برای جلوگیری از پیشرفت‌های اقتصادی در کشور بوده است. این مسئله موجب شده تا در بسیاری از موارد، محفوظ نگه داشتن منافع سیاسی دولت بر منافع اقتصادی که مردم از ذی‌نفعان آن هستند نادیده گرفته شود. اما از سوی دیگر راهکارهای حل مشکلات اقتصادی در ایران کاملا روشن است. از هر کارشناس و تحلیلگر اقتصادی پرسیده شود که هم اکنون بهترین راهکار برای کاهش تنش‌های اقتصادی در کشور چیست بی درنگ به مسئله کنترل نقدینگی در کشور اشاره خواهد کرد. این بدان معنی است که دولت باید هزینه های خود را کاهش و درآمدهای خود را افزایش دهد.

Image caption تیتر و عکس گزارش های انتخاباتی صفحه اول جهان صنعت

مقاله قانون به این جا رسیده که ۸ سال در این کشور هیچ‌گونه سرمایه‌گذاری سود آوری صورت نگرفته است و نیز بسیاری بی نظمی‌های مالی به وجود آمده است. بنابر این بدون شک برای بهبود این شرایط حتی در دولت جدید نیاز به جراحی‌های اقتصادی دیگری هست.

طنزهای انتخاباتی

اسماعیل امینی در تهران امروز شعری سروده که بخشی از آن هست:

انتخابات است جانم جان! مهم شد کار مردم/ عکس کاندیدا چه خندان است بر دیوار مردم

آنکه بر دیدار مردم وقت چندین ماهه می‌داد / این زمان بسیار مشتاق است بر دیدار مردم

بحث و نقد و گفت‌وگو و پرسش و پاسخ، چه جالب/ بعد چندین سال حالا شد مهم افکار مردم

این مهم را یادتان باشد مهم است این مهم است/ پای هر نطقی فقط جمعیت بسیار مردم

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته صدا و‌ سیما کما‌فی‌السابق (سابق در اینجا یعنی از زمان مادها تاکنون) سعی در بی‌طرفی در انتخابات دارد و در این راستا زورهای خوبی هم می‌زند، اما‌... اما معلوم نیست چرا در اخبار رادیو و تلویزیون، وقتی خبرهای یکی از کاندیداها را می‌خوانند‌، می‌گویند «مردم» به استقبال فلانی رفتند اما برای ۷ نفر دیگر می‌گویند که فلانی در جمع «هواداران»‌، «دوستداران» و «طرفدارانشان» حضور یافتند؟! واقعا چرا از نظر عزیزان صدا و‌ سیما، طرفداران یک کاندیدا‌، مردم به حساب می‌آیند؟!

این طنزنویس اضافه کرده: البته شاید توقع ما کمی‌تا قسمتی بالا است‌؛ گفته‌اند صدا و‌ سیما بی‌طرف است ولی بی‌طرفی هم حد و اندازه‌ای دارد!

آینده مسکن مهر، از چاله به چاه

بیت‌ الله ستاریان در مقاله ای در آرمان در مورد مسکن مهر نوشته این طرح باید در دولت‌های بعدی مورد بازنگری قرار گیرد و مواردی از آن اصلاح شود. شاید بهتر باشد در ابتدا توسعه این واحدها متوقف شده و بازنگری جدی در مورد آن صورت گیرد، چرا که برخی از این واحدها فاقد زیرساخت بوده و مکان‌یابی صحیحی در مورد آن صورت نگرفته است. در این صورت باید مطالعات این واحدها تکمیل شده و مکان‌یابی صحیحی در مورد آن صورت گیرد.

این کارشناس مسکن در عین حال یادآور شده: به نظر می‌رسد که واحدهایی که زیرساخت لازم را دارند به ۵۰ یا ۶۰ هزار واحد نمی‌رسند، به همین علت است که باید ابتدا بازنگری جدی در مورد این واحدها صورت گیرد. در خصوص مالکیت این واحدهای مسکونی نیز باید تاکید کرد که اجاره ۹۹ ساله تفاوتی با مالکیت دائمی ندارد چرا که مانند زمین‌های وقفی بوده و سند آنها مشکلی را برای متقاضیان ایجاد نمی‌کند. به همین علت است که هیچ نگرانی از نظر تغییر دولت و بلاتکلیف بودن آن برای متقاضیان وجود ندارد.

مقاله آرمان در نهایت نوشته البته برخی از وعده‌هایی که دولت در این میان عنوان کرده است غیر واقع‌بینانه بوده و امکان تحقق آن وجود ندارد، اما چه میزان از وعده‌های عنوان شده به حقیقت بپیوندد به طور کامل بستگی به توان آینده دولت دارد. در واقع دولت می تواند بخش خصوصی را در چنین پروژه‌هایی دخیل کند تا توسعه این واحدها شتاب بگیرد. هرچند که وعده دولت در تحویل چند ۱۰۰ هزار واحد مسکونی طی ماه‌های آینده است که باید تاکید کنم به نظر نمی‌رسد حتی تا پایان سال نیز بتواند چند ۱۰ هزار واحد مسکونی را به بهره‌برداری برساند.

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: از من خواستند از مراسم افتتاح مسکن مهر گزارش تصویری آماده کنم. بعد از ترکیدن لوله‌های آشپزخانه و پاشیدن آب به سر و صورت معاون اول دولت، او سوار آسانسور ساختمان شد. آسانسور هم تا راه افتاد خراب شد و معاون اول داخلش گیر کرد. بنده خدا می‌ترسید او را فراموش کنند و بروند دنبال کارشان. گفتم: شما چرا نگرانی؟ الهام که گفته مردم این دولت را فراموش نمی‌کنند. گفت: منم از همین نگرانم. گاهی فراموش کردن خیلی خوبه.

گفتم: بالاخره خیاط هم در کوزه افتاد. اینقدر از اصولی بودن پروژه‌های مسکن مهر دم زدید و تعریف کردید آخرش این طوری شد. گفت: هیچ چیز اصولی دیگه مثل قدیما نیست. گفتم: خودت هم عینهو احمدی‌نژاد شدی. یادته گفتی احمدی‌نژاد را خداوند از دل چاه بیرون کشید و به ملت هدیه داد؟ منتها شما از چاله آسانسور میای بیرون. گفت: منم یکی از همین مردمم دیگه. تازگی رسم شده مردم از چاه به چاله می‌افتند!

گفتم: در پایان این دولت چرا تلنگ همه‌چیز داره در می‌ره؟ این از آسانسور شما آن از هلیکوپتر احمدی‌نژاد که دچار نقص فنی شد. دکتر گفت: از کجا معلوم این سوتی‌ها نشان‌دهنده شروع یک دوره نباشه؟

مطبوعات کجا هستند؟

کسری نوری در روزنامه بهار نوشته: نمی‌دانیم چه کسی ‌رییس‌جهمور می‌شود. نمی‌دانیم پرونده هسته‌ای، ما را سرانجام به کجا خواهد برد. نمی‌دانیم از این تورم مردافکن و بی‌مروت چه وقت رها می‌شویم؛ اما یک نکته را خوب می‌دانیم. می‌دانیم که تشویش و دلهره روزنامه‌نگار‌جماعت، آن هم از نوع اصلاح‌طلبش پایانی ندارد؛ حتی اگر پرونده هسته‌ای ختم به‌خیر شود.

خلاصه خوب می‌دانیم که این روزها حالمان خوب نیست، همان‌ قدر که خوب می‌دانیم بهار به روزهای پایانی نزدیک می‌شود و تابستانی سوزان در راه است؛ حتی اگر به آسودن در سایه‌سار درختان و خنکای باغی در ناکجا آباد نویدمان دهند. می‌دانیم که ایام به کام نیست؛ حتی اگر گونه‌هایمان را سرخ نگه دارند. اما به امید زنده ایم.

مسعود مرعشی در طنزانه قانون با اشاره به این که قرار است زین پس تارک السیاست شده و سر در جیب مراقبت فرو بریم نوشته تصمیم گرفتیم خطرناک‌ترین موجودات دنیا را معرفی کنیم. در قسمت اول ، آشنایی با موجودی به نام مار.

نویسنده سپس به تعریف مار پرداخته که "نوعی حیوان خزنده است که خودش را با خزیدن به جلو می‌کشد" که البته به اعتقاد ما این تعریف بسی احمقانه می‌نماید. خب معلوم است که موجود «خزنده» با «خزیدن» خودش را جلو می‌کشد. پس چی؟ قرار بود پرواز کند؟! مگر توله سگ است که پرواز کند؟

آیدین سیار سریع هم در صفحه طنز قانون نوشته: ضمن ابراز تاسف برای خودمان جهت نوشتن متن‌های آبکی، در ادامه طرح بی‌خاصیت‌سازی طنزهای روزنامه قانون امروز از سر ناچاری یوزپلنگ را دستمایه نوشته خود قرار داده و این حیوانِ نه چندان زبان بسته را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دادیم. متن زیر با لحن گوینده راز بقا خوانده شود.

به نوشته این طنزنویس: یوزپلنگ یا چیتا تندروترین جانور روی زمین است. گفته می‌شود سرعت این حیوان به ۱۲۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. این یوزپلنگ‌های تندرو گاهی آنقدر سرعت می‌گیرند که دیگر کنترل حرکت از دست‌شان خارج می‌شود و ناگهان به میان جماعات رفته و با ایجاد رعب و وحشت جمعیت حاضر را متفرق می‌کنند یا به‌طور مثال بر اثر تندروی و سرعت غیرمجاز با سر می‌روند توی برق یک همایش و موجب خسارات زیادی می‌شوند.

کارتون روز

Image caption کارتون علی درخشی، شرق

مطالب مرتبط