آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ۴ روز تا انتخابات

به روز شده:  19:48 گرينويچ - دوشنبه 10 ژوئن 2013 - 20 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. خبرگزاری های ایران دیشب اعلام کردند که شورای نگهبان امروز برای بررسی دوباره صلاحیت حسن روحانی جلسه خواهد داشت و ممکن است او را رد صلاحیت کند.

 2. مجلس امروز قانون انتخابات را اصلاح کرد و از این به بعد برای رای دادن نیاز به کارت ملی نیست و تنها شماره ملی به همراه شناسنامه کافیست. این قانون از تاریخ تصویب لازم‌الاجراست. شورای نگهبان هنوز در این مورد اظهارنظر نکرده است.

 3. حسن روحانی نامزد ریاست جمهوری امروز گفت: "کمی صبر کنید نتیجه ائتلاف من با آقای عارف مشخص می شود."

  در حالی که گفته می شود محمدرضا عارف به نفع آقای روحانی کناره‌گیری خواهد کرد آقای عارف تاکنون تاکید کرده که تا آخر در انتخابات باقی خواهد ماند.

 4. محسن رهامی عضو شورای هماهنگی اصلاحات گفت جلسه‌ دیشب برای ائتلاف میان عارف و روحانی بی‌نتیجه مانده و ادامه جلسه به امروز موکول شده است.

 5. سخنگوی شورای نگهبان امروز با روسای ستادهای انتخاباتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری دیدار کرد. در این جلسه فقط رییس ستاد انتخاباتی آقای حدادعادل که گفته می‌شود در سفر بوده غایب بود.

  عباسعلی کدخدایی در باره این جلسه گفت: "شورای نگهبان بر اساس قانون ممکن است تصمیماتی اتخاذ کند و تذکراتی داشته باشد یا در بحث اخذ آرا با وزارت کشور نکاتی را داشته باشد تا قانون به نحو احسن اجرا شود."

  این در حالیست که دیروز بعضی رسانه‌های ایران از بررسی مجدد صلاحیت آقای روحانی در شورای نگهبان خبر داده بودند.

  محمد علی نعمت‌زاده رییس ستاد آقای روحانی گفته "تاکنون به ما خبری نداده اند و بعید می‌دانم چنین مسئله‌ای صحت داشته باشد."

  آقای نعمت زاده همچنین گفت ستاد آقای روحانی این موضوع را پیگیری نکرده است.

 6. علی‌اکبر ولایتی نامزد ریاست جمهوری امروز گفت "رئیس‌جمهور آینده باید کسی باشد که در مسیر رهبری باشد و با مقام معظم ولایت دافعه نداشته باشد چرا که کشور دچار مشکل می‌شود و در چند سال اخیر این مشکل بر کشور چیره شده بود."

 7. علی‌اکبر ولایتی نامزد ریاست جمهوری درباره صحبتهای سعید جلیلی در سومین مناظره انتخاباتی گفت که آقای جلیلی گزارش‌ همه کاندیداها را دروغ می‌داند و فقط به حرف خودش تکیه می‌کند.

  آقای ولایتی تأکید کرد آنچه در مناظره اخیر تلویزیونی در مورد آقای جلیلی گفته درست بوده است.

  او در این مناظره گفت که گروه 1+5 در مذاکرات آلماتی پیشنهاد کرده بود که در ازای توقف غنی سازی 20 درصدی توسط ایران، بخشی از تحریم ها را بردارد، اما آقای جلیلی این پیشنهاد را نپذیرفت.

  آقای ولایتی گفت که آقای جلیلی در جریان مذاکرات اتمی به خواندن "خطابه و بیانه" بسنده می کند در حالی که دیپلماسی به معنای معامله و "بده و بستان" است.

 8. قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری امروز گفت: "از همین حالا برخی ها به حرف آقا گوش نمی دهند و نمی دانم فردا می خواهند چطور عمل کنند."

  او در اشاره ای آشکار به علی اکبر ولایتی افزود: "طرف ممکن است که مشاور رهبری هم باشد، اما امروز مخالف حرف رهبری حرف می زند. مثلا به آقای جلیلی می گوید چرا شما در مذاکرات آلماتی در مقابل دشمن کوتاه نیامده ای می روی آنجا بیانیه می خوانی، بلد نیستی مذاکره کنی، آیا رهبر انقلاب این را فرموده اند؟"

  آقای روانبخش در مورد حمایت محمود احمدی‌نژاد از سعید جلیلی گفت: "اینکه احمدی نژاد در روزهای آینده از جلیلی اعلام حمایت می کند یک شایعه است و اگر این چنین شود دولت قانون شکنی کرده با این حال جلیلی گفته است که اگر از او اعلام حمایتی صورت بگیرد تبری می جوید."

 9. قاسم روانبخش عضو شورای مرکزی جبهه پایداری گفت که سعید جلیلی نامزد جبهه پایداری نیست اما جبهه پایداری از ایشان حمایت می کند.

  آقای روانبخش گفت آقای مصباح یزدی گفته "هرچه جلوتر می رویم ارادتم به جلیلی بیشتر می‌شود."

 10. عباسعلی كدخدايی پس از جلسه امروز با روسای ستاد انتخاباتی نامزدهای رياست جمهوری درباره خبر بررسی مجدد صلاحیت آقای روحانی گفت: "متاسفانه برخی اخبار منتشر می‌شود كه ما هم مطلع نيستيم."
  "اگر چه براساس ماده ۵۸ قانون انتخابات رياست جمهوری ما می توانيم بررسی مجدد صلاحيت نامزدها را داشته باشيم ولی تاكنون چنين چيزی مطرح نبوده است."

 11. رمضان شريف سخنگو و مسئول روابط عمومی و انتشارات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي درباره پیامکی که در آن يك فرمانده ارشد سپاه از يكی از كانديداهای رياست جمهوری حمایت کرده گفت:" سپاه پاسداران و فرماندهان اين نهاد هيچگاه از فرد و گروهی در انتخابات به صورت مصداقی حمايت نكرده و نخواهند كرد."

 12. نعمت‌الله ترکی، مسوول بازرسی انتخابات استان تهران در آستانه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد: بازرسین حق دخالت در کارهای اجرایی را ندارند.

 13. حسن روحانی از کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری امروز در سفر تبلیغاتی‌اش در کردستان اعلام کرد: "این جمله را برای این نمی‌گویم که به من رای بدهید،بلکه ایمان واعتقاد من این است و قلبم گواهی می‌دهد که ایرانی، ایرانی است و هر کس بخواهد کرد و لر و بلوچ و آذری و ترکمن ،عرب و فارس را جدا جدا ببیند او ایرانی نیست."

 14. علی باقری رییس ستاد انتخاباتی سعید جلیلی تاکید کرد که آقای جلیلی به هیچ عنوان قصد انصراف یا ائتلاف با کسی را ندارد.

 15. ایسنا از احتمال برگزاری دور چهارم مناظره‌های انتخاباتی در تلویزیون دولتی ایران خبر داده است.

  ناصر سراج، نماینده دادستان کل کشور، به ایسنا گفته که امروز درباره برگزاری این مناظره احتمالی تصمیم گرفته می‌شود.

 16. وبسایت کلمه، در یادداشتی نوشته که رای دادن یا رای ندادن در انتخابات پیش رو مساله اصلی "جنبش سبز" نیست.

  در این یادداشت آمده: "هم آنها که به این یا آن کاندیدای نزدیکتر به اصلاح طلبان و اعتدال گرایان رای می‌دهند و هم آنها که روی برگ رای‌شان می‌نویسند میرحسین موسوی و مهدی کروبی و هم آنها که در انتخابات شرکت نمی‌کنند بخشی از گستره‌ی هویتی جنبش سبزند. اختلاف در پاسخ سوال تاکتیکی 'چه باید کرد؟' را در مقطع فعلی نباید به مسائل استراتژیک و ..هویتی جنبش گره زد. 'چه باید کرد'های اصلی در راهند."

  وبسایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی است، نامزد معترض به نتایج انتخابات پیشین که در بازداشت خانگی به سر می‌برد.

 17. روزنامه بهار، نزدیک به محمدرضا عارف در صفحه اول خود از قول او نوشته: "یک اصلاح‌طلب هرگز عقب‌نشینی نمی‌کند."

  در روزهای اخیر هواداران اصلاح‌طلبان از آقای عارف و حسن روحانی می‌خواهند که یکی به نفع دیگری کنار برود تا رای‌هایشان پخش نشود.

 18. خبر فوری

  غلامعلی حدادعادل، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از ادامه رقابت کناره گیری کرد.

  او با انتشار بیانیه ای بدون آنکه از نامزد دیگری حمایت کند نوشته است: "با انصراف خود از مردم عزیز می­خواهم معیارهای مورد نظر رهبری معظم انقلاب را در رای دادن به نامزدها دقیقا رعایت کنند و به کسانی رأی دهند که به مبانی جمهوری اسلامی معتقد بوده و شجاع و بانشاط و توانمند باشند و از گفتمان انقلاب اسلامی و ارزشهای مورد نظر امام و رهبری حمایت کنند."

  بیشتر بخوانید

 19. رمضان شجاعی کیاسری، عضو کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری گفته است که به دلیل عدم حضور کاندیداها در تهران احتمالا دور جدید مناظره‌ها برگزار نمی‌شود.

  او همچنین گفت: "در این کمیسیون، نوارها و فیلم‌های تبلیغاتی کاندیداها بازبینی شده است و هیچ مورد تخلفی مشاهده نشده است."

 20. محمد غرضی، نامزد انتخابات، گفته: "تایید شدن صلاحیت من امری خدایی بود و خدا را شکر می‌کنم که جزو کسانی قرار نگرفتم که آبرویم برود."

 21. پروين احمدی نژاد نماینده شورای شهر و خواهر رییس جمهور معتقد است نامزدهای ریاست جمهوری"در مناظره‌های خود از يكسو اقدامات دولت را تخريب می‌كنند و از سوی ديگر از ادامه همان برنامه‌های برجسته و شاخص دولت به شكل ديگری در دولت آتی خود سخن بر زبان می‌آورند."

 22. مهر خبر می‌دهد که ۴۳۲ نفر از اعضای مجمع نمایندگان ادوار مجلس حمایت خود از محمدباقر قالیباف اعلام کرده‌اند.

 23. خبرگزاری مهر در گزارشی با عنوان " چرا مداحان روزه سکوت گرفته اند" به سکوت مداحان در این انتخابات اشاره کرده است

  در این گزارش آمده است: "نه مانند سال ۸۴ که ۱۰۴ مداح در حمایت از یکی از نامزدهای آن دوره بیانیه ای صادر کردند و نه مثل سال ۸۸ که حاج منصور ارضی در مصلی تهران در حمایت از محمود احمدی نژاد سخنرانی کرد، اینک در انتخابات یازدهم مداحان روزه سیاسی گرفته اند، اگر خبری هم از حمایت هست به تکذیب ختم می شود."

 24. تابناک می‌گوید نظرسنجی این وبسایت نشان می‌دهد که بیش از ۴۶ درصد مردم هنوز تصمیم نگرفته‌اند به چه کسی بدهند.

 25. محمدرضا عارف کناره گیری از انتخابات را تکذیب کرد.

  وبسایت رسمی دکتر عارف به نقل از او نوشته "این اخبار کذب بوده و من تا آخر در صحنه رقابت انتخابات خواهم ماند."
  ساعاتی پیش سایت خبری عصر ایران مدعی شده بود کمیته مشاوران خاتمی - هاشمی رای به کناره گیری عارف به سود روحانی داده است.

 26. رسول منتجب‌نیا، از چهره های شاخص اصلاح طلب گفته است که در این مقطع زمانی ائتلاف و وحدت نظر میان نامزدهای اصلاح‌طلب "یک ضرورت" است.

  او گفت: "هم اکنون در شرایطی قرار داریم که لازم است یکی از نامزد‌ها جریان اعتدالگرا و اصلاح طلب در اقدامی انقلابی با توافق مشترک به نفع طرف مقابل از ادامه رقابت‌ها انصراف دهند."

  آقای منتجب‌نیا گفت که درصورت عدم ائتلاف احتمال تکرار تجربه تلخ هشت سال گذشته وجود دارد.

  به گفته او "به دلیل عدم اجماع و ائتلاف میان جریان اصلاح طلبی همیشه نتیجه انتخابات به نفع جناح اصولگرا تعیین شده است."

 27. اگر تصمیم گرفته‌اید در انتخابات شرکت کنید و یا اگر قصد ندارید رای بدهید، نظر خودتان را در برنامه امروز نوبت شما مطرح کنید.

 28. علیرضا خامسیان مدیر روابط عمومی ستاد انتخاباتی عارف گفت آقای عارف فقط با تصمیم آقای خاتمی از انتخابات کنار خواهد رفت: " همان طور که آقای رسولی، سخنگوی ستاد انتخاباتی دکتر عارف اعلام کرده، آقای عارف تنها در صورتی از رقابت ها کنار خواهد رفت که آقای خاتمی به تصمیمی در این مورد برسد."

 29. علی طاهری سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس انصراف حدادعادل را باعث وحدت‌‌آفرینی در جریان اصولگرا دانسته است.

 30. محمدناصر حقیقت سرپرست اداره‌ کل رسانه‌های خارجی می‌گوید "در مجموع ۴۲۱ نفر از ۱۹۳ رسانه از ۳۹ کشور" انتخابات ریاست جمهوری ایران را پوشش می‌دهند.

 31. خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در گزارشی جزئیاتی از خانواده نامزدهای ریاست جمهوری منتشر کرده است.

 32. حسین سبحانی‌نیا نماینده مردم نیشابور و عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت و گویی با خبرگزاری فارس گفته است که 160 نماینده مجلس از نامزدی علی اکبر ولایتی حمایت کرده اند.

  آقای سبحانی نیا گفته است که این نمایندگان اعلام حمایت خود را در نامه ای به ستاد آقای ولایتی اعلام کرده اند.

  پیشتر چند تشکل اصولگرا از جمله هیئت موتلفه و جمعی از مدرسین حوزه علمیه حمایت خود را از آقای ولایتی اعلام کرده بودند.

 33. غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی به خبرگزاری مهر گفته است که شورای ده نفره منتخب محمد خاتمی، حسن روحانی را به عنوان کاندیدای نهایی اصلاح طلب انتخاب کرده است.

  او گفت: "شورای مشورتی با حضور خاتمی تشکیل می شود و در این انتخاب آقای خاتمی بی تاثیر نیست. این شورا در گذشته نیز اطلاعیه هایی در رابطه با حضور آقای هاشمی داده اند، در مجموع نظر شورا قطعی است و آقای روحانی کاندیدای نهایی است."

 34. بهمن شریف زاده رئیس ستاد زنده باد بهارمی‌گوید"با توجه به اینکه هیچکدام از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفتمانی نزدیک به گفتمان بهار ندارند ما از کسی حمایت نمی‌کنیم."

  آقای شریف‌زاده همچنین گفت سعید جلیلی نماینده دولت نیست زیرا ستاد ایشان گفتمان بهار را انحرافی می داند.

  او گفت که آقای مشایی در مورد رد صلاحیتش نامه ای به آیت الله خامنه ای نوشته است تا رسیدگی شود.

 35. یکی از دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد گفته است که پدر و مادرش موضعی در قبال انتخابات ندارند.

  زهرا موسوی در گفت و گویی با وبسایت کلمه از قول پدر و مادرش گفت: "اخیرا در یک روال کلی پدر و مادرمان به ما توصیه ای نداشتند. یا حتی برای شرکت یا عدم شرکت های ما در انتخابات، نه نظر خودشان را توضیح می دادند و نه از ما انتظار توضیح داشتند. اما در حد همین یکی دو ملاقات محدود، گفتند ما در این شرایط امنیتی در متن جامعه قرار نداریم و بنابراین درباره انتخابات صحبت نخواهیم کرد."

  میر حسین موسوی و زهرا رهنورد نزدیک به دو سال و نیم است که در حصر خانگی به سر می برند.

 36. وبسایت الف در گزارشی تحلیلی مستند دوم سعید جلیلی را "رویه خطرناک و احتمالاً ناآگانه" تیم او دانسته است.

  در این یادداشت آمده است: "تردیدی نیست که ستاد جلیلی به دنبال نشان دادن رابطه مستحکم جلیلی با رهبری بوده است. اعتقادی که ستاد تبلیغاتی همه نامزدها به دنبال بیان آن هستند. اما عواقب متفاوت نشان دادن نسبت جلیلی به رهبری نظام در حالیکه بقیه نامزدهای انتخابات اگر رابطه مستحکم تر و پرسابقه تری با رهبری نداشته باشند، کمتر نیز ندارند، نشان دهنده نوعی ساده نگری و کمک کردن به پروژه غربی هاست تا برای نظام هزینه درست کنند و هزینه برد و باخت جلیلی در انتخابات را به پای رهبری بنویسند."

 37. عباس سلیمی نمین، تحلیلگر سیاسی نزدیک به اصولگرایان از حمایت حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات از سعید جلیلی انتقاد کرده است.

  او گفت: "قطعا از کسانی که در جایگاه هایی قرار دارند که باید فراجناحی عمل کنند انتظار می رود که سعه صدر بیشتری داشته و برای حفظ موقعیت این جایگاه حتی اگر حقیقتی را می دانند که بیان آن می تواند روشنگر باشد این حقیقت را در سینه خود محفوظ بدارند."

  آقای سلیمی نمین گفت: "جایگاه وزارت اطلاعات باقی خواهد ماند ولی افرادی مثل آقایان مصلحی و جلیلی خواهند آمد و رفت اما آن جایگاهها باید مورد اعتماد همه جریانات جامعه باشد."

 38. "سکوت محمود احمدی نژاد که برای هواداران رئیس جمهور کاملاً غیر منتظره بود، به از هم پاشیدن سریع ستادهای آقای مشایی و بی انگیزگی و حتی وحشت حامیان وی در سرتاسر کشور انجامید که به یک باره در مقابل محافظه کاران رقیب، بی دفاع مانده بودند" - تحلیلی از حسین باستانی

   

 39. قدرت الله رحمانی، سخنگوی جبهه جانبازان انقلاب اسلامی گفته است که این تشکل و ائتلاف آبادانی و پیشرفت برای انتخابات شورای شهر تهران فهرست مشترکی منتشر کرده اند.

  در این فهرست مجتبی شاکری جانباز 70 درصد و نابینا و نیز حسین اسرافیلی جانباز 70 درصد قطع نخاع به عنوان سرلیست قرار گرفته اند.

  آقای رحمانی گفت: "اعضای این ائتلاف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و نیز بهبود خدمات شهری برای معلولان و کم توان جسمی دلیل قرار گرفتن دو جانباز به عنوان سرلیست این فهرست بوده است."

 40. وزارت اطلاعات در اطلاعیه ای خبر حمایت حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات از سعید جلیلی را تکذیب کرد.

  در این اطلاعیه آمده است: "در پی انتشار پیامکی مجعول با ادعای حمایت وزیر محترم اطلاعات از یکی از کاندیداهای محترم ریاست جمهوری و ارایه ی تحلیل های غیر واقعی توسط برخی از افراد و سایت های خبری، به آگاهی می رساند که ادعاهای مطرح شده کذب می باشد و این مطالب واقعیت ندارد."

 41. محمدرضا عارف، از نامزدهای انتخابات گفته است که اجماع با حسن روحانی را فقط با محوریت محمد خاتمی "تمکین" می کند.

  آقای عارف گفت: "اصلاح طلبان با محوریت خاتمی به هر اجتماعی برسند از آن تمکین می کنم در حاکمیت اصلاح طلبی حاکمیت قانون مداری مطرح است. امیدوارم در روزهای آینده خاتمی نظر خود را اعلام کند و هرچه نظر ایشان باشد تمکین می کنم و خودم را خدمت گذار می دانم و بر عهدم پایبندم."

نکات مهم

به روز شده: 10 ژوئن 2013
 • شورای نگهبان بررسی صلاحیت مجدد حسن روحانی را تکذیب کرد
 • غلامعلی حداد عادل از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد
 • محمدرضا عارف گفته است که قصد انصراف به نفع نامزد دیگری را ندارد

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.