تحقیق و تفحص از بنیاد شهید به تصویب مجلس رسید

مجلس
Image caption "عدم شفافیت مالی" و "کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی" در بنیاد شهید، از جمله دلایل پی گیری طرح تحقیق و تفحص در مورد این بنیاد در مجلس ایران است

نمایندگان مجلس ایران با ۱۲۹ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع، طرح تحقیق و تفحص از "بنیاد شهید و امور ایثارگران" را تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، این طرح که در کمیسیون اجتماعی مجلس نهم تصویب و تقدیم هیات رئیسه مجلس شده بود، امروز دوشنبه ۲۰ خرداد (۱۰ ژوئن) تصویب شد.

امیر خجسته نماینده مردم همدان و یکی از طراحان طراح تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، "عدم شفافیت مالی، وجود شائبه های مختلف در بخش‌های اقتصادی بنیاد و کشف اختلاس ۱۵ میلیارد تومانی" در بنیاد را از جمله دلایل پی گیری این طرح در مجلس دانسته است.

وی "حیف و میل" بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان از دارایی های بانک دی (وابسته به بنیاد شهید) و "سوء مدیریت شدید در بخش درمانی جانبازان" را از جمله دیگر دلایل پی گیری این طرح عنوان کرده است.

در اسفند ماه گذشته محمدابراهیم رضایی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس، گفته بود که عده ای از نمایندگان پی گیر "سرقت مدارک جانبازی از پرونده‌های بنیاد شهید" و پرداخت "یک‌سوم" حقوق در نظر گرفته شده برای همسران بی فرزند کشته شدگان جنگ هستند.

همزمان، مهناز بهمنی٬ از دیگر نمایندگان پیگیر تحقیق و تفحص از بنیاد شهید، مدعی شده بود که از سوی مسئولان بنیاد شهید مورد تهدید جانی قرار گرفته تا از ادمه پی گیری های خود منصرف شود.

بنیاد شهید و امور ایثارگران، در سال ۱۳۵۸ تاسیس شد و از جمله نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر ایران به شمار می رود که از پرداخت مالیات معاف است.