سفیر ایران در روسیه: ژنراتور اصلی نیروگاه بوشهر تحت تعمیر است

Image caption در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از بروز مشکل در روند فعالیت‌های نیروگاه اتمی بوشهر منتشر شده است

محمدرضا سجادی، سفیر ایران در روسیه گفته است که راکتور هسته‌ای بوشهر به دلیل نقص فنی ژنراتور اصلی تحت تعمیر بوده است.

خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه امروز دوشنبه ۲۰ خرداد (دهم ژوئن) به نقل از آقای سجادی نوشته است که "متخصصان ایرانی و روسی در تلاش هستند این نقص فنی را برطرف کنند."

با این حال، آقای سجادی به ماهیت و نوع این نقص فنی اشاره‌ای نکرده و نیز توضیح نداده است که آیا این نقص فنی باعث تعطیلی نیروگاه شده است یا نه.

او گفته است که این مشکل به دلیل رشته زمین‌لرزه‌های اخیر در جنوب ایران به وجود نیامده و "به عملکرد ژنراتور مربوط است."

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از بروز مشکل در روند فعالیت‌های نیروگاه اتمی بوشهر و ابراز نگرانی کشورهای همسایه ایران از خطرات احتمالی ناشی از آن منتشر شد.

از جمله خبرگزاری رویترز گزارش داد که در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نمایندگان عربستان سعودی و امارات متحده عربی از ایران خواسته‌اند تا تضمین لازم را نسبت به ایمن بودن نیروگاه بوشهر ارائه کند.

وقوع رشته زمین‌لرزه هایی در جنوب ایران در ماه‌های گذشته نگرانی‌ها نسبت به ایمنی نیروگاه بوشهر را شدت داده است. شدیدترین زمین‌لرزه‌ها در روزهای بیستم و بیست و هفتم فروردین ماه رخ داد و گزارش‌های تایید نشده‌ای به نقل از دیپلمات‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر آسیب فیزیکی ساختمان این نیروگاه بر اثر زمین‌لرزه‌ها منتشر شد.

وزیر امور خارجه ایران دیروز این گزارش‌ها را "فضاسازی‌های تبلیغاتی دشمنان" خواند و گفت: "تبلیغات برخی کشورها در مورد نگرانی‌ها نسبت به ایمنی این نیروگاه (نیروگاه بوشهر) بی‌اساس است و ایران رفع هر گونه نگرانی در این ارتباط را با لحاظ کردن ایمنی فوق‌العاده و استاندارد بالای فنی نیروگاه در مورد سلامتی و ایمنی هموطنان خود که در نزدیکی این نیروگاه ساکن هستند، در نظر گرفته است."

پیش از این هم محمد احمدیان، معاون سازمان انرژی اتمی ایران، نگرانی‌ها نسبت به تاثیرات احتمالی زلزله‌های جنوب ایران بر نیروگاه بوشهر را بی‌اساس خوانده و گفته بود که این نیروگاه "در برابر زلزله‌ای به قدرت حداقل ۸ ریشتر مقاوم است."

ساخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر در سال ۱۹۷۴ میلادی توسط شرکت آلمانی زیمنس آغاز شد، ولی با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برای مدتی نیمه‌تمام ماند تا در سال ۱۹۹۵ میلادی، عملیات تکمیل واحد اول آن به عهده شرکت‌های روس گذاشته شد.

ایران در شهریور سال ۱۳۹۰ اعلام کرد که نیروگاه اتمی بوشهر به شبکه سراسری برق آن کشور وصل شده است و شرایط لازم برای بهره برداری مقدماتی از نیروگاه در حال فراهم شدن است.

در فوریه گذشته نیز گزارش‌هایی درباره تعطیلی نیروگاه بوشهر منتشر شد، ولی ایران اعلام کرد که قطع و وصل شدن فعالیت‌های نیروگاه به دلیل مسائل فنی و راه‌اندازی آزمایشی بخش‌های مختلف آن است.

در گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه‌های فوریه و مه نیز آمده که ایران به این سازمان اطلاع داده است که نیروگاه بوشهر "خاموش بوده"، اما مشخص نکرده که علت خاموشی آن چیست.

مطالب مرتبط