تجمع اعتراضی در پی خودسوزی دو یارسانی

در پی خودسوزی دو اهل حق مشهور به یارسانی در اعتراض به تراشیدن سبیل یکی از آنها در زندان همدان، عده‌ای در اعتراض به این شرایط در کرمانشاه دست به تجمع زدند.

براساس گزارش‌های منتشر شده، هفته گذشته سبیل یک زندانی در زندان همدان که از اهالی یارسانی است "به زور" تراشیده می‌شود. در اعتراض به این روند دو نفر از دراویش در محل فرمانداری همدان حاضر شده و خود را به آتش می‌کشند. یکی از این افراد به نام نیکمرد طاهری در اثر شدت سوختگی جانش را از دست می‌دهد.

بهروز طاهری، پسرعمو نیکمرد طاهری در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی ضمن تائید این خبر گفت: "هر آئینی برای خود شاخصی دارد، در آئین مهر یارسانی هم سبیل یا شارب، جزو هویت فرد است. وقتی کیومرث ناکات از دراویش یارسانی در زندان به زور سبیلش زده می‌شود، این اعتراض‌ها شکل می‌گیرد."

آقای طاهری با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با این افراد اعلام کرد: "این نخستین بار نیست که چنین رفتاری با دروایش یارسانی می‌شود، مسئله مو و سبیل نیست، مسئله هویت آیینی یک مردم است که اصلا این هویت به رسمیت شناخته نمی‌شود. به ویژه پس از انقلاب به این افراد انگ کافر، علی‌الله و شیطان پرست چسبانده شده است."

گزارش شده ماموران وزارت اطلاعات در شهر صحنه عده ای از این افراد را بازداشت کرده اند و در حمایت از بازداشت شدگان تظاهراتی در برابر استانداری کرمانشاه برپا شد.