آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ٣ روز به انتخابات

به روز شده:  17:01 گرينويچ - سه شنبه 11 ژوئن 2013 - 21 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسین مظفر، رئیس ستاد انتخاباتی باقر قالیباف، بیانیه ای انتشار داده و از سایر نامزدهای اصولگرا خواسته است از رقابت های انتخاباتی خارج شوند.

  در این بیانیه که خبرگزاری مهر آن را منتشر کرده، ضمن "تشکر از مواضع انقلابی و ارزشی" غلامعلی حداد عادل در "پایبندی به پیمان ائتلاف" گفته است که از ابتدا قرار بوده برای انسجام و تضمین پیروزی اصولگرایان، دو نفر از آنان به نفع نامزدی که "براساس نظرسنجی های مراکز معتبر از مقبولیت بیشتری برخوردار است" از مبارزات انتخاباتی کنار روند و با هم رقابت نکنند.

  آقای مظفر گفته است که انتظار جامعه و اصولگرایان این است که "چنین شخصیت های شناخته شده و مورد اعتماد جامعه بیش از دیگران به میثاق و وعده های خود عمل کنند."

  در این بیانیه، بدون اشاره به نام خاصی، آمده است که با توجه به اینکه یکی از نامزدهای اصولگرا "نه تنها در میان اعضای ائتلاف بلکه در کل نامزدهای هشتگانه پیشتازی قابل توجهی دارد، تعهد و میثاق اعتقادی آقایان ایجاب می کند تا دیر نشده به تعهد و میثاق خود عمل کنند."

 2. غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران و دبیرکل حزب کارگزاران، تایید کرده است که شورای ده نفره مشورتی که محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق تشکیل داده بود، روحانی را به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان انتخاب کرده است.

  آقای کرباسجی به خبرگزاری مهر گفته است که این شورا با حضور آقای خاتمی تشکیل می شود و "در این انتخاب، آقای خاتمی بی تاثیر نیست."

  وی انصراف محمدرضا عارف را اتفاق مهمی دانسته و توضیح داده است که به این ترتیب "مجموعه اصلاح طلبان و نیروهای مرتبط، یک کاندیدا خواهند داشت که کمک بزرگی برای آقای روحانی است."

  آقای کرباسچی افزوده است که "نظر خودم این است که روحانی می تواند در دور اول برنده شود و براساس بعضی از نظرسنجی هایی که سراغ داریم، رای روحانی بسیار بالاست و احتمالا با کناره گیری عارف این وضعیت بهتر هم خواهد شد."

   

 3. ولایتی، حداد و قالیباف

 4. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، گفته است که از نامزد به خصوصی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت نمی کند.

  به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای احمدی نژاد که صبح سه شنبه برای افتتاح یک پروژه عمرانی به استان خوزستان سفر کرده بود در مورد انتشار برخی خبرها درباره حمایت او از یک کاندیدای خاص، گفت چنین خبری صحت ندارد و در دولت چنین بحثی مطرح نشده است.

  او افزود: "بنده یک رای و فقط خودم از آن اطلاع دارم."

 5. اسماعیل کوثری، عضو هیات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری، پیش بینی کرده است که ٧٠ درصد مردم در انتخابات شرکت می کنند و افزوده است "مردم با حضور گسترده در انتخابات حماسه سیاسی را خلق خواهند کرد."

  به گزارش ایسنا، اقای کوثری افزوده است که "در نظرسنجی‌ها هر روز که می‌گذرد و به زمان انتخابات نزدیک‌ می شویم درصد مشارکت هم بالاتر می‌رود و ما انتظار داریم تا روز جمعه میزان مشارکت بیش از ٧٠ درصد باشد."

  وی گفت رفتار و گفتار کاندیدا‌ها حتی در روزهای باقیمانده تا انتخابات در کاهش و افزایش آرایشان تاثیرگذار است و باید دقت کنند در جهت سیاه‌نمایی حرکت نکنند و قول‌هایی ندهند که در اختیارشان نیست.

  این نماینده مجلس گفت ارایه دقیق برنامه‌ها و همچنین معرفی برخی افراد اصلی کابینه از سوی کاندیدا‌ها می‌تواند در گرایش مردم به سمت آنها موثر باشد.

 6. وزارت خارجه ایران: قادر به ایجاد شعبه‌ اخذ رای در کانادا نیستیم

  عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که یکی از تبعات قطع روابط کانادا با ایران، "بستن سفارتخانه ها، محروم کردن ایرانی‌های مقیم کانادا از حق طبیعی شهروندی و دموکراتیکشان برای شرکت در انتخابات است."

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته "وقتی ما در کانادا سفارت نداریم چگونه می‌توانیم رای‌گیری را برگزار کنیم و شعبات رای‌گیری را تشکیل دهیم. با وجود تلاش‌هایی که در این زمینه کردیم به نتیجه نرسیدیم و نهایتا با پوزش از محضر ایرانی‌های بزرگوار مقیم کانادا باید گفت به علت قطع روابط دو کشور به دلیل تصمیم دولت کانادا قادر به ایجاد شعبه‌ اخذ رای در کانادا نیستیم."

  کانادا روابط سیاسی خود با ایران را سال گذشته قطع کرد و دستور به اخراج دیپلمات های ایرانی از خاک کانادا داد.

  بر اساس آمارهای رسمی نهادهای ایرانی، بیش از چهارصد هزار ایرانی مهاجر در کانادا زندگی می کنند.

 7. خاتمی: به حسن روحانی رای می دهم

  محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران گفته است که در انتخابات ریاست جمهوری به حسن روحانی رای می دهد و از هواداران خود هم خواسته که به آقای رای بدهند.

  وب سایت رسمی آقای خاتمی متن نامه او را منتشر کرده است. آقای خاتمی در این نامه از محمدرضا عارف که با هدف ائتلاف، از نامزدی در انتخابات کناره گیری کرد، تجلیل کرده است.

 8. غرضی

  محمد غرضی، یکی از نامزدهای انتخاباتی، در مورد اعلام انصراف برخی از نامزدها گفته است: "در این روزها با پدیده‌ای روبرو شدیم و آن هم تعداد قابل ملاحظه کاندیدای گروه‌های چپ و راست بود که حالا به نفع هم کنار می‌روند."

  به گزارش خبرگزاری فارس، آقای غرضی در مورد حمایت کاندیداها از یکدیگر هم اظهار داشته که "رای ملت ایران یک تکلیف شرعی است نه یک کیک قابل تقسیم و رای مردم برای تقسیم بین اشخاص و گروه‌ها و قابل خرید و فروش نیست که بگوییم هر کسی می‌خواهد به من رای بدهد، به دیگری رای دهد."

  این نامزد انتخاباتی گفته است "گروه‌های چپ و راست ظرف سی سال گذشته اعتبار اجتماعی خود را از دست داده‌ و جز در تعارض با هم زندگی نکرده‌اند و حالا با بازی‌های حزبی، جمعی و گروهی می‌خواهند روی آن شکاف‌ها ماله بکشند."

  آقای غرضی در مورد نامزدهایی که انصراف داده اند گفته: اگر نمی‌خواهید به صحنه بیایید از اول ثبت‌نام نکنید نه اینکه هم وقت مردم و هم صدا و سیما را بگیرید بعد به نفع دیگری کنار بروید. مگر رای مردم نفعی است؟ این نوع حرکات در جمهوری اسلامی خریدار ندارد.

  غرضی تاکید کرد "برای من فرقی نمی‌کند چه عده‌ای کنار بروند و چه عده‌ای بماند. من به نفع هیچ کس و هیچ گروهی کنار نمی‌روم."

 9. "ارزیابی ائتلاف عارف و روحانی نشان می‌دهد که منزه‌طلبی و تکروی جناحی را کنار گذاشته‌اند و به ائتلافی تحول‌طلب ولی میانه‌روتر تن داده‌اند تا امکان موفقیت خود را در دنیای واقعی سیاست تثبیت کنند." تحلیلی از سعید برزین

 10. علی اکبر ولایتی در سخنانی در شهر قم با اشاره به سفرهای انتخاباتی خود گفت: "در این مدت در هر شهری که با مردم برخورد می کنیم، می گویند جوانان بیکارند، تورم و گرانی بیداد می‌کند، جوانان به دلیل نداشتن تسهیلات از ازدواج محروم هستند البته مردم ما همه این مشکلات را به خاطر انقلاب و تبعیت از رهبر معظم انقلاب تحمل می‌کنند."

  آقای ولایتی وعده داد که در صورت انتخاب شدن به ریاست جمهوری، مشکلات اقتصادی داخلی را به نحو اساسی حل کند و به مشکلات خارجی بپردازد به موازات حل این مشکلات با قدرت از حق هسته ای جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دفاع کند و در برابر هر نوع زیاده خواهی بیگانگان مقاومت کند، اما مقاومتی مدبرانه.

  در خورد سیاست خارجی، آقای ولایتی افزود: "مقام معظم رهبری بیش از هر کس دیگری به امور بین الملل مسلط هستند و با رابطه ای که با کشورها و دیپلمات ها داریم و با پیروی از رهنمودهای رهبری سیاست های ایشان را ادامه خواهیم داد."

  وی گفت در دولتی که تشکیل خواهد داد، "رابطه را با دنیا توسعه می دهیم و تحریم ها را کم می کنیم و نباید بگذاریم که قطعنامه بعد از قطعنامه علیه ما صادر شود؛ قطعنامه ها کاغذا پاره نیست."

 11. هاشمی رفسنجانی: افراد و جریان های افراطی مسئول شرایط موجود هستند

  اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است که "افراد و جریان‌های فکری افراطی" مسئول پیش آمدن شرایط موجود در ایران هستند.

  آقای هاشمی رفسنجانی، روز سه شنبه ۲۱ خرداد (یازدهم ژوئن) در تهران و جمع گروهی از کارآفرینان گیلان گفت این افراد و جریان ها "حتی تا سالهای اخیر هم از سوءعملکردها دفاع می‌کردند، امروز با گرفتن وجهه حق به جانب، از پذیرش مسئولیت عملکرد خود امتناع کرده و با فرار به جلو، دیگران را مقصر معرفی می‌کنند."

  آقای هاشمی رفسنجانی گفته "امیدوارم با حضور همه آحاد مردم با سلایق مختلف در پای صندوق‌های رأی، فرد صالحی انتخاب شود که دارای تجربه اجرایی، سرد و گرم چشیده دوران‌های مختلف، معتدل و کارآزموده در فراز و نشیب‌ها و بحران‌ها باشد."

  آقای هاشمی رفسنجانی برای حضور در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد اما شورای نگهبان صلاحیت او را تایید نکرد و به این ترتیب آقای هاشمی رفسنجانی از حضور در رقابت های انتخاباتی باز ماند.

 12. 'چرا به جلیلی رای نمی دهم؟'

  لیلی محسنی، در یادداشتی در وبسایت الف نوشته است: " جریان پایداری که به شدت از آقای جلیلی دفاع می کند، مبلغ و عامل اجرای رویکرد اشتباه و خسارت بار ایشان درجنگ نرم است. از نظر اینها، شهروندان یا سفیدند یا سیاه. خاکستری نه وجود دارد و نه حق حیات. اگر در فتنه ۸۸ کسی به تردید افتاده یا سکوت کرده باشد، باید با یک لگد قهرمانانه، او را از قطار انقلاب به بیرون پرتاب کرد. از نظر این رویکرد، حماسه ۹ دی چماقی است برای کوبیدن بر سر رقبای سیاسی. برخی لایه های افراطی این گروه، هرکسی را جلوی انحرافات دولت بایستد و یا با جریان انحرافی در افتند را بی محابا «ساکت فتنه» می خوانند."

 13. احمد مسجد جامعی، عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان روند جزئیات انتخاب حسن روحانی را به عنوان نامزد نهایی این شورا تشریح کرده است.

  آقای مسجد جامعی در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "جمعی برای این موضوع تشکیل شد و همزمان دو موضوع پیگیری شد؛ یکی مذاکره با نامزدها برای آماده کردن آنان برای اجماع و دیگری انجام نظرسنجی یا بهره گیری از نظرسنجی های معتبر برای آگاهی از نظر مردم."

  او گفت:" منتخب جناب آقای خاتمی و شورای مشورتی اصلاح طلبان از جمله آقایان موسوی لاری، دکتر محمدعلی نجفی، دکتر جلایی پور، دکتر محسن رهامی و ... مسئول مذاکره با نامزدهای ریاست جمهوری، ستادهایشان و چهره های برجسته ای چون آقایان هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری شدند و گروهی متشکل از آقایان بیژن نامدار زنگنه، عباس آخوندی، مرتضی مبلغ ، هادی خانیکی و مسجدجامعی برای بهره گیری از نظرسنجی ها شدند."

 14. علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مجلس و دبیر کل رهپویان انقلاب در واکنش به کناره‌گیری محمدرضا عارف گفت: "همانگونه که پیش‌بینی می‌شد، کاندیداهای جریان دوم خرداد و کارگزاران،علیرغم اختلافات متعدد میانشان، به وحدت رسیدند و شرایط بسیار پیچیده شده است و لذا اصولگرایان باید بسیار هوشیار عمل کنند و بر همین اساس هم بود که آقای دکتر حدادعادل با یک هوشمندی مثال زدنی و دوراندیشی حکیمانه،تصمیمی مبتنی بر تقوا و تدبیر گرفت و به نفع کلیت جریان اصولگرایی ایثارگرانه کناره گیری کرد."

 15. مجتبی ذوالنور، مشاور ولی فقیه در سپاه از نامزدهای اصولگرا خواسته است که برای جلوگیری از پیروزی اصلاح طلبان با هم ائتلاف کنند و به یک نفر واحد برسند.

  او در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: "سه نفر از اصولگرایان شامل ولایتی، قالیباف و جلیلی باید به این نتیجه برسند که با هم ائتلاف کنند."

  آقای ذوالنور گفت: "یکی از علت‌های عدم انصراف اصولگرایان در این عرصه عدم نگرانی آنها است چرا که آنها فکر می‌کنند با توجه به فضای امروز آقایان اصلاح‌طلب اگر هم اجماع داشته باشند رأیشان به حدی نیست که برنده انتخابات باشند."

 16. جبهه مشارکت ایران اسلامی، از تشکل های اصلی اصلاح طلبان از تصمیم شورای مشاوران منتخب محمد خاتمی مبنی بر انتخاب حسن روحانی به عنوان نامزد نهایی این شورا، حمایت کرده است.

  در بخشی از بیانیه ای که جبهه مشارکت منتشر کرده آمده است: "جبهه مشارکت ایران اسلامی با حفظ اعتراض و انتقاد خود به روند و ساز و کارهای انتخابات، به خصوص انتخابات مهندسی شده و پر از ابهام سال 1388، به تبعیت از مصلحت اندیشی و تدبیر آقایان خاتمی و هاشمی و همراهی با شورای مشاوران آقای خاتمی، با امید به تلاش ثمربخش در جهت نجات کشور، حمایت خود را از تصمیم اتخاذ شده اعلام می دارد."

 17. حسن روحانی در بیانیه‌ای با توصیف محمدرضا عارف به عنوان کسی که 'صميمانه ردای خويش را در قامت اصلاحات بر دوش گفتمان توامان اصلاحات و اعتدال' نهاده، سوگند خورد 'پاسدار راستين قانون اساسی و انديشه‌ها و دغدغه‌های گفتمانی همه ملت ايران' باشد.

 18. رضا اکرمی، عضو جامعه روحانیت مبارز، از تشکل های اصلی اصولگرایان گفته است که این تشکل در جلسات خود به مصداق مشخصی در ارتباط با یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نرسیده است.

  او در پاسخ به این سئوال که آیا این جامعه از حسن روحانی که یکی از اعضای آن است حمایت می کند، گفت: "با توجه به اینکه خود جامعه روحانیت به مصداق خاصی در حمایت از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نرسیده است، اعضای این جامعه تک تک می‌توانند کاندیدای مورد علاقه خود را انتخاب و از آن حمایت کنند"

   

 19. محمد خاتمی در یک فایل ویدیویی که در صفحه فیس بوک ستاد خبری حسن روحانی منتشر شده، با اعلام حمایت از او و تشکر از محمدرضا عارف گفت: "با اینکه آقای روحانی خودش را متعلق به اردوی اصلاح طلبان نمی‌داند، اما دیدید چه خوب مسئله مطرح کرد و امید ایجاد کرد. آقای عارف هم سنگ تمام گذاشت. حتی در زبان و سخن دیگران نیر مواضع اصلاح طلبانه دیده می‌شد که مواضع مورد نظر مردم است."

 20. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس تشخیص مصلحت نظام گفته است که صلاحیتش در شورای نگهبان تائید شده بود، اما با دخالت یک مقام بلندپایه صلاحیتش احراز نشده است.

  او در خصوص عدم احراز صلاحیتش توسط شورای نگهبان گفت: "آنجایی که در مسیر تایید صلاحیت بنده نیز بهانه و مشکلی نبود. یک مقام ارشد امنیتی، برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافت که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفت و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفت که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست و لذا این شورا را متقاعد کرد که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت بنده دهند."

  آقای هاشمی رفسنجانی، با تشکر از عارف برای کناره گیری از نامزدی در انتخابات، حمایت خود را از نامزدی حسن روحانی اعلام کرد.

  آقای هاشمی رفسنجانی گفت: "آقای دکتر حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامی که برای کاندیدا‌های دیگر قائلم به دکتر روحانی رای می‌دهم و ایشان را برای تصدی قوه مجریه مناسب‌تر می‌دانم."

 21. گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج دنیا وب‌سایتی را راه اندازی کرده برای اینکه مردم ایران بتوانند بصورت اینترنتی در انتخاباتی به گفته او "امن، عادلانه و آزاد" شرکت کنند و به یکی از بیست نامزدی که در این وب سایت معرفی شده‌اند رای بدهند.

  در میان این نامزدها علاوه بر هشت نامزدی که تایید صلاحیت شده اند، افرادی مثل محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی، هاشمی رفسنجانی، مصطفی تاجزاده، احمدزیدآبادی، جعفر پناهی، رضا پهلوی و مریم رجوی دیده می شود.

نکات مهم

به روز شده: 11 ژوئن 2013
 • محمدرضا عارف کناره گیری کرد
 • اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی از نامزدی حسن روحانی حمایت می‌کنند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.