نماینده ایران در مذاکرات با آمریکا مشورت با فرمانده نیروی قدس را تکذیب کرد

سفیر ایران و آمریکا
Image caption سفیر پیشین ایران در عراق (راست) اظهارات نماینده آمریکا در مذاکرات بغداد را تکذیب کرده است

رئیس هیئت ایرانی در مذاکرات شش سال پیش ایران و آمریکا در بغداد اظهارات نماینده ایالات متحده در مورد مشورت هیئت ایرانی با فرمانده سپاه قدس را تکذیب کرده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران امروز سه شنبه ٢١ خرداد (١١ ژوئن) اظهارات حسین کاظمی قمی، سفیر پیشین ایران در عراق را منتشر کرده که گفته است اظهارات رایان کروکر، سفیر وقت آمریکا در بغداد در مورد رفتار هیئت ایرانی در مذاکرات بغداد صحت ندارد.

آقای کاظمی قمی ریاست هیئت ایرانی در مذاکرات بغداد را برعهده داشت.

اخیرا تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی برنامه‌ای را با عنوان "مردی با کاپشن بهاری" پخش کرد که در بخشی از آن، آقای کروکر گفت که در نشست هیئت آمریکایی و هیئت ایرانی برای مذاکره در مورد وضعیت عراق، رئیس هیئت ایرانی بارها تقاضای تنفس می‌کرد و بعدا معلوم شد دلیل آن، کسب تکلیف از تهران بوده است.

آقای کروکر افزوده است که سفیر جمهوری اسلامی شدیدا تحت کنترل بود و به محض اینکه موضوع جدیدی مطرح می‌شد که در دستور کار نشست نبود، با قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران تماس می‌گرفت و با او مشورت می‌کرد.

نیروی قدس، به فرماندهی سرلشکر پاسدار قاسم سلیمانی، شاخه برون مرزی سپاه پاسداران است و به گفته سفیر آمریکا، آقای سلیمانی مستقیما به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گزارش می‌دهد.

در واکنش به اظهارات سفیر آمریکا، آقای کاظمی قمی به خبرگزاری ایسنا گفته است که مذاکرات بغداد در چارچوب دستور العملی از پیش تعیین شده و با حضور مقامات عراقی برگزار شد و افزوده است که "این طور نبود که در چند دور مذاکرات با آمریکا درباره مسایل عراق، ما جلسه را برای مشورت با مقامی ترک کنیم."

سفیر پیشین ایران در عراق گفته که "در طول مذاکراتی که انجام شد، هیئت ایرانی در جلسه حضور داشت و جلسه را ترک نکرده" و افزوده است که مقامات عراقی حاضر در این نشست‌ها می توانند این موضوع را تایید کنند.

نقش شورای عالی امنیت ملی

Image caption به گفته سفیر آمریکا قاسم سلیمانی مستقیما به رهبر جمهوری اسلامی گزارش می دهد

آقای کاظمی قمی همچنین گفته است که در طول جلسات، نیازی به خروج از جلسه نبود و در نتیجه، این موضوع که با چه کسی مشورت شده هم بی مورد است.

به گفته رئیس هیئت ایرانی در مذاکرات با آمریکا، مسائل مورد بررسی در چنین مذاکراتی توسط دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بررسی می‌شود و ریاست شورا نیز بر عهده رئیس جمهوری است و گاه مسائلی در مذاکرات مطرح می‌شود که لازم است به آگاهی رئیس جمهوری و وزیر خارجه برسد.

همچنین، رضا امیری مقدم، عضو هیئت مذاکره کننده ایران در بغداد، در این مورد که محمود احمدی نژاد طرف مشورت این هیئت نبوده، گفته است که مذاکرات در سطحی نبوده که تماس مستقیم با رئیس جمهوری ضرورت یافته باشد.

آقای امیری مقدم در گفتگو با ایسنا گفته است که هر موضوعی سلسله مراتب خاص خود را دارد و در همان چارچوب رفتار می شود.

این عضو هیئت ایرانی گفته است که در مذاکرات سه جانبه ایران، عراق و آمریکا، وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی درگیر بودند و اگر مشورت با مقام یا مسئولی ضرورت می‌یافت، از همین طریق صورت می گرفت.

رضا امیری مقدم افزوده است که اظهارات رایان کروکر نشان می‌دهد که او از ساختار تصمیم گیری در ایران مطلع نیست.

سه دور مذاکرات بین ایران و آمریکا به میزبانی عراق در ماه های مه و ژوئیه سال ٢٠٠٧ میلادی (خرداد و مرداد سال ١٣٨٦) در بغداد برگزار شد.

دو دور اول این مذاکرات در سطح سفیران آمریکا و ایران و با حضور وزیر امور خارجه عراق انجام گرفت و دور آخر در سطح کارشناسی بود.

مطالب مرتبط