اعلام حمایت خاتمی و هاشمی رفسنجانی از روحانی

رفسنجانی و خاتمی
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی با تجلیل از شخصیت محمدرضا عارف، انصراف او را مورد ستایش قرار داده اند

اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران، در اظهارنظرهایی جداگانه از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای رفسنجانی سه شنبه ۲۱ خرداد (۱۱ ژوئن) گفت: "با احترامی که برای کاندیدا‌های دیگر قائلم به دکتر روحانی رای می‌دهم و ایشان را برای تصدی قوه مجریه مناسب‌تر می‌دانم."

ساعاتی پیش از آن آقای خاتمی نیز، با انتشار بیانیه‌ای در سایت رسمی خود اعلام کرد که به حسن روحانی رای می دهد. وی با درخواست حضور گسترده مردم در انتخابات ابراز امیدواری کرد "موجی ایجاد شود که امکان تغییر نتیجه کار وجود نداشته باشد".

محمد خاتمی همچنین در یک فایل ویدیویی که در صفحه فیس بوک ستاد خبری آقای روحانی منتشر شده، تاکید کرد: "با اینکه آقای روحانی خودش را متعلق به اردوی اصلاح طلبان نمی‌داند، اما دیدید چه خوب مساله مطرح کرد و امید ایجاد کرد."

وی ضمن تشکر از کناره‌گیری محمدرضا عارف و "سنگ تمام" گذاشتن او در طرح ایده های اصلاح طلبانه گفت: "دکتر عارف بحمدالله موقعیت معنوی بالایی را نصیب خود کرده است و پیروز عرصه اخلاق و ادب و خیرخواهی و اصلاح طلبی است."

اکبر هاشمی رفسنجانی هم با تجلیل از آقای عارف، اعلام انصراف وی را "تصمیمی بزرگ و ارزشمند" خواند و اظهار داشت: "آقای دکتر عارف برای جلوگیری از تفرقه، این مسیر را انتخاب کرد، چرا که ایشان از ابتدا نیز برای هوا و هوس قدم در این میدان نگذاشته بود و شخصیتی نجیب و با اصالت و متدین دارد."

کناره گیری عارف به خواست خاتمی

آقای رفسنجانی با ذکر اینکه آقای روحانی با "مشورت" وی نامزد انتخابات شده، ابراز امیدواری کرده "حماسه سیاسی مورد نظر رهبری با تدبیر مسئولان و امانتداری صحیح آنها اتفاق بیفتد".

آقای عارف دیشب گفت که به درخواست آقای خاتمی از دور رقابت‌ها کنار می رود. او پیشتر اعلام کرده بود که در صورت محوریت محمد خاتمی، ائتلاف انتخاباتی را خواهد پذیرفت.

حسن روحانی امروز در بیانیه‌ای با تشکر از آقای عارف اظهار داشت: "اینک که ایشان صمیمانه ردای خویش در قامت اصلاحات را بر دوش گفتمان توامان اصلاحات و اعتدال نهاده است، سوگند می‌خورم که پاسدار راستین قانون اساسی و اندیشه‌ها و دغدغه‌های گفتمانی همه ملت ایران باشم."

محمدرضا عارف در متنی که در وب سایت رسمی خود منتشر کرده، نوشته که غروب دوشنبه نامه ای را از محمد خاتمی دریافت کرده و افزوده است: "ایشان طی این نامه در مقام رهبری اصلاحات، ادامه حضورم را در صحنه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری مصلحت ندانسته اند."

اکبر هاشمی رفسنجانی هم امروز با یادآوری اینکه محمد خاتمی بعد از "ساعت‌ها مشورت و افکارسنجی و نشست با مشاوران" به محمدرضا عارف پیشنهاد انصراف داده، از اینکه آقای عارف "در کمال فروتنی" این تصمیم را پذیرفته تمجید کرده است.

رد صلاحیت با دخالت "مقام ارشد امنیتی"

رئیس تشخیص مصلحت نظام در بخشی دیگر از صحبت های امروز، در توضیح نحوه رد صلاحیتش گفته که شورای نگهبان در ابتدا وی را تائید کرده بوده، اما با دخالت یک "مقام ارشد امنیتی" به تجدید نظر در تصمیم خود پرداخته است.

او افزوده که این مقام ارشد امنیتی "برخلاف عرف و قانون، شخصا در جلسه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان حضور یافته که ابتدا مورد اعتراض برخی از اعضای شورای نگهبان نیز قرار گرفته و نهایتا به اعضای شورای نگهبان گفته که حضور هاشمی در انتخابات می‌تواند موجب پیروزی قاطع و با رای بالای مردم شود که با راه و رسم آن‌ها سازگار نیست".

اکبر هاشمی رفسنجانی اظهار داشته که در نهایت، مقامی که به شورای نگهبان رفته "این شورا را متقاعد کرده که به بهانه شرایط جسمی رای به عدم احراز صلاحیت او بدهند".

آقای رفسنجانی توضیح بیشتری در مورد هویت این مقام امنیتی نداده است، اما پیشتر، برخی سایت های اصلاح طلب با ذکر روایتی مشابه، وی را حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران معرفی کرده بودند.

رئیس تشخیص مصلحت نظام جزو کسانی بود که برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم کاندیدا شده بود اما صلاحیت او توسط شورای نگهبان رد شد.