حضور گری کاسپاروف در شطرنج انتخابات ایران

Image caption گری کاسپاروف در روزهای گذشته به دلیل "فقدان امنیت سیاسی"، روسیه را ترک کرد

گری کاسپاروف قهرمان سابق شطرنج دنیا وب‌سایتی را راه اندازی کرده برای اینکه مردم ایران بتوانند بصورت اینترنتی در انتخاباتی به گفته او "امن، عادلانه و آزاد" شرکت کنند و به یکی از بیست نامزدی که در این وب سایت معرفی شده‌اند رای بدهند.

در میان این نامزدها علاوه بر هشت نامزدی که تایید صلاحیت شده اند، افرادی مثل محمد خاتمی، میرحسین موسوی، مهدی کروبی، هاشمی رفسنجانی، مصطفی تاجزاده، احمدزیدآبادی، جعفر پناهی، رضا پهلوی و مریم رجوی دیده می شود.

در میان فعالان حقوق بشر نام نسرین ستوده و نرگس محمدی اعلام شده است. اسفندیار رحیم مشایی هم در میان بیست نامزد است.

وب سایت "ما انتخاب می کنیم" می‌گوید بر اساس تعهد جمهوری اسلامی به اعلامیه جهانی حقوق بشر راه اندازی شده که بر اساس آن "اراده مردم باید مبنای اقتدار حکومت باشد و در انتخابات واقعی و دوره‌ای نمود پیدا کند."

گری کاسپاروف استاد بزرگ و قهرمان شطرنج جهان، در سال ۲۰۰۵ برای اینکه تمام وقت به فعالیت سیاسی و نوشتن بپردازد از شطرنج حرفه ای کناره گیری و جبهه اتحاد مدنی را راه اندازی کرد.

او در سال ۲۰۰۷ قصد داشت برای انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شود، اما بعدا از شرکت در انتخابات کناره‌گیری کرد.

گری کاسپاروف که یکی از مخالفان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه است سال گذشته وب‌سایت "ما انتخاب می کنیم" را برای اینکه تمام شهروندان دنیا امکان رای دادن آزاد و عادلانه داشته باشند راه اندازی کرده است.

"برای رعایت انصاف و بی‌طرفی، این پایگاه فقط با بودجه خصوصی و بدون بودجه دولتی راه اندازی شده و مدیریت آن را کمیته جهانی 'ما انتخاب می کنیم' بر عهده دارد."

برای انتخابات ایران، دوازده نفر اعضای کمیته "ما انتخاب می کنیم" هستند که در میان آنها خود آقای کاسپاروف، فرانسیس فوکویاما متفکر علوم سیاسی، فیروز نادری دانشمند ارشد ناسا، نازی افتخاری موسس بنیاد کودکان ایران و چند چهره بین المللی دیگر دیده می شوند.

این وبسایت ادعا می کند که برای رای دادن ایرانیان داخل کشور یکی از بهترین و امن‌ترین سیستمهای امنیت اینترنتی را بکار گرفته و رای دهندگان می‌توانند با امنیت کامل رای دهند.

رای دهندگان برای رای دادن باید در وب سایت رای ما شماره تلفن خود را وارد کنند و بعد با کدی که از طریق تلفن یا پیامک (SMS) دریافت می‌کنند می‌توانند در وب سایت 'ما انتخاب می کنیم' به نامزد خود رای دهند.

این وبسایت اعلام کرده است که حاضر است به ایرانیان خارج از کشور برای راه‌اندازی حوزه‌های رای‌گیری کمک کند.

مطالب مرتبط