تشکر روحانی از عارف به خاطر انصراف از انتخابات

Image caption حسن روحانی: 'به عشق اسلام و ايران و آرزوی خدمت به شما ملت عزیز به صحنه آمده‌‌ایم'

حسن روحانی در بیانیه‌ای با توصیف محمدرضا عارف به عنوان کسی که 'صميمانه ردای خويش را در قامت اصلاحات بر دوش گفتمان توامان اصلاحات و اعتدال' نهاده، سوگند خورد 'پاسدار راستين قانون اساسی و انديشه‌ها و دغدغه‌های گفتمانی همه ملت ايران' باشد.

بیانیه آقای روحانی ساعاتی پس از آن منتشر شد که محمدرضا عارف از نامزدی ریاست جمهوری انصراف داد و گفت که محمد خاتمی در 'مقام رهبری اصلاحات'، ادامه حضور معاون سابقش را در صحنه انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری 'مصلحت' ندانسته است.

آقای عارف با اینکه از ابتدا تاکید داشت تا انتها در عرصه انتخابات خواهد ماند، اما همیشه گفته بود که به نظر محمد خاتمی احترام می‌گذارد و به آن تمکین خواهد کرد.

با اینکه محمدرضا عارف در بیانیه انصراف خود به نامزدهای دیگر اشاره یا از آنها حمایت نکرده، اما کناره گیری او، اقدامی به نفع حسن روحانی قلمداد شده است.

آقای روحانی خطاب به مردم ایران نوشته حامی 'گفتمان اصلاحات و اعتدال' است که اکبر هاشمی رفسنجانی آن را 'اعتدال اسلامی' و محمد خاتمی آن را 'دوری از افراط‌‌گرايی و گريز از تندروی' نامیده‌ است.

محمد خاتمی بعد از انصراف آقای عارف، در بیانیه‌ای او را 'پیروز عرصه اخلاق و ادب و خیرخواهی و اصلاح طلبی' دانسته و گفته که به حسن روحانی رای خواهد داد.

'شورای هماهنگی جبهه اصلاحات' هم با انتشار بیانیه‌ای از کناره گیری آقای عارف و واکنش آقای خاتمی به آن تشکر کرده و افزوده است: 'اقدامات ارزشمند و اخلاقی آقای خاتمی بیانگر حرکت عقلانی، اصلاح‌طلبانه و مبتنی بر خردجمعی است.'

در این بیانیه آمده است که پس از رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی، با توجه به 'تفکر اصلاح‌طلبی' محمدرضا عارف و 'نزدیکی آرای' آقای روحانی به دیدگاه‌های اصلاح‌طلبانه، این شورا سعی در اجماع داشته که با انصراف آقای عارف زمینه آن فراهم شده است.

شورای هماهنگی اصلاحات در پایان این بیانیه اظهار امیدواری کرده این انتخابات 'آغاز جدیدی برای حرکت اجتماعی و سیاسی ایرانیان و 'برون‌رفت کشور از 'شرایط نامطلوب کنونی' باشد.

انصراف آقای عارف و اجماع اصلاح طلبان سبب شده برخی از اصولگرایان نیز از نامزدهای جناح خود بخواهند به نفع همدیگر کنار بروند تا از پراکندگی آرا جلوگیری شود.

دیروز غلامعلی حداد عادل یکی از نامزدهای اصولگرا، از مبارزات انتخاباتی انصراف داد.

با این حال اصولگرایان هنوز محمدباقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی، سعید جلیلی و محسن رضایی را در صحنه دارند.