آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ ٢ روز به انتخابات

به روز شده:  20:03 گرينويچ - چهارشنبه 12 ژوئن 2013 - 22 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. محمدباقر قالیباف در سخنانی در اهواز گفته است که تنها راه نجات کشور، ترویج فرهنگ زمان جنگ هشت ساله با عراق است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای قالیباف تاکید کرده است که در دولت او، روحیه و فرهنگ جهادی حاکم خواهد بود و افزوده است: "این روحیه در دولت های قبل نبود و حتی تلاش کردند این فرهنگ را از جامعه دور کنند."

  آقای قالیباف که نظامی بوده، بدون نام بردن از فرد مشخصی، گفته است: "سیاست زدگان نیز که در دفاع مقدس یک روز هم به جنگ نیامدند، در صف نامردان می ایستادند و ما را به سمت سعادت بدرقه می کردند، توصیه به جهاد و شهادت می کردند اما ما اینها را یک بار در خط مقدم ... ندیدیم."

  این نامزد انتخاباتی از کسانی که می گویند قانون اساسی اختیارات لازم را برای اداره موثر امور به قوه مجریه نداده هم انتقاد کرد و گفت: "ما این را بهانه می دانیم؛ اگر کسی می خواهد رئیس دولت شود، با این قانون انتخاب می شود و بر آن قسم یاد می کند، چه دلیلی وجود دارد که بگوید این قانون اختیارات لازم را ندارد."

 2. خبرگزاری مهر متن نامه ای به امضای "جمعی از اساتید و دانشجویان کشور" خطاب به اکبر ولایتی را منتشر کرده که از او خواسته اند از نامزدی این انتخابات انصراف دهد.

  در این نامه، پس از مقدمه ای حاوی شعارهایی در ستایش از انقلاب اسلامی و حمله به "نظام اختاپوسی غرب جهانخوار" آمده است که اینک موقع آن رسیده که دلسوزان واقعی نظام "با پایان بخشیدن به رقابت درون گفتمانی، فرصت اعتلا و درخشش گفتمان ناب اصولگرایی" را در عرصه انتخابات فراهم آورند.

  در پایان این نامه آمده است: "تقاضای کناره گیری حضرتعالی از عرصه انتخابات و ادای دین و انجام تکلیف خود در مناسب قبلی را داریم."

 3. سخنگوی شورای نگهبان

  وب سایت جماران مقاله ای را به قلم محمد علی خسروی منتشر کرده که در آن با اشاره به رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی گفته است که لحظه انتشار این خبر "از حافظه تاریخ ایران محو نخواهد شد."

  در این مقاله که با عنوان "از عدم احراز صلاحیت تا عمل به وصیت امام" منتشر شده، آمده است که "در قضیه اخیر، توسط سخنگوی شورای نگهبان یکی از مهمترین دلایل رد صلاحیت آیت الله هاشمی، شرایط سنی ایشان عنوان شد ولی کیست که نداند دلیل رد آقای هاشمی، سالخوردگی نبوده است؟"

  به گفته نویسنده مقاله، "خبرهای حاکی از آن است که شورای نگهبان ابتدا ایشان را با اکثریت آراء تایید کرده بود ولی پس از رسیدن برخی گزارشات، مجددا تشکیل جلسه داده و ایشان را رد کردند."

  در ادامه مقاله آمده است: "آیا وقتی تایید کردند، شناسنامه آقای هاشمی و تاریخ تولد ایشان در دسترسی نبود و پس از رسیدن گزارش متوجه کبر سن ایشان شدند؟ یا می دانستند ولی ایشان در جلسه اول در مرز کهولت بوده و پس از سه روز به کهولت رسیده است؟"

  آقای خسروی در این مقاله پرسیده است "آیا اگر می دانستند آقای هاشمی از اقبال مردم برخوردار نیست و رای لازم را نخواهد آورد، باز هم ایشان را به دلیل شرایط سنی رد صلاحیت می کردند؟"

  نویسنده مقاله در پاسخ گفته است "پاسخ ها روشن است و همه می فهمند" و افزوده است: "ای کاش شورای نگهبان این دلیل را ارائه نکرده بود چنانکه دلیل رد صلاحیت دیگران را اعلام نکرد و اجازه می دادند تا هرکس بر اساس ذهنیت و گمان خود دلیلی بتراشد."

  به گفته نویسنده این مقاله، شورای نگهبان "با استناد به ادعایی که خلاف واقع بودن آن مانند روز بر همگان روشن است" به جایگان این شورا آسیب رسانده است.

 4. کلمه: وزیر اطلاعات مانع از تایید صلاحیت هاشمی رفسنجانی شد

  وب سایت کلمه، از سایت های مخالف دولت، گزارشی را از دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی با گروهی از جوانان منتشر کرده که آقای رفسنجانی در آن، از رد صلاحیت خود سخن گفته است.

  سخنان آقای رفسنجانی روز گذشته انتشار یافت و برخی خبرگزاری های داخل ایران نیز آن را منتشر کردند اما وب سایت کلمه، به نقل از وی می نویسد که مقام امنیتی که مانع از احراز صلاحیت او شد، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات بوده است.

  براساس گزارش کلمه، آقای رفسنجانی گفته که که قبل از تصمیم به ثبت نام برای نامزدی انتخابات، چند بار کوشید با آیت الله علی خامنه ای در این مورد صحبت کند اما موفق نشد و در نهایت، "برایشان پیغام گذاشتم و برای ثبت نام راهی وزارت کشور شدم."

  براساس گزارش کلمه، آقای رفسنجانی گفته است که وزیر اطلاعات به شورای نگهبان گفت اگر همین حالا انتخابات برگزار شود، هاشمی با بیش از ۷۰درصد آرا پیروز خواهد شد و بنابراین ما ۳ گزینه داریم: اول اینکه هاشمی بیاید و رئیس جمهور شود که اگر اینطور شود تمام رشته هایی که ما در این ۷-۸ سال رشتیم پنبه می کند؛ دوم اینکه هاشمی از صندوق بیرون نیاید که این کار هزینه خودش را دارد و ممکن است با واکنش مردم مسائل امنیتی پیش آید؛ سوم اینکه الان شما رد صلاحیت کنید و کار را تمام کنید. می توانید به ایشان بگویید انصراف دهد تا هزینه ها به عهده خود ایشان باشد. آقای رفسنجانی گفته است که او پیشهاد انصراف را رد کرد.

  منبع گزارش وبسایت کلمه مشخص نیست.

  حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در تابستان سال ١٣٨٨ به این سمت منصوب شد اما در فروردین سال ١٣٩٠ استعفا داد و گفته شد که این تصمیم با تقاضای محمود احمدی نژاد صورت گرفته است.

  استعفای آقای حیدری با مخالفت آیت الله خامنه ای و دستور او به ادامه کار مواجه شد که اختلاف بین رهبر و رئیس جمهوری را در پی آورد.

 5. دفتر آیت الله منتظری با صدور اطلاعیه ای از حسن روحانی حمایت کرده است.

  در این اطلاعیه آمده است که شورای نگهبان با دخالت در این انتخابات "در واقع آن را دو مرحله‌ای نمود؛ در مرحله اول برخی شایستگان مورد اقبال ملت را رد صلاحیت کرد و فقط مرحله دوم انتخابات را به مردم واگذاشت تا ملت از بین افراد منتخب شورای نگهبان، کاندیدای خود را انتخاب کنند."

  این اطلاعیه در عین حال خواستار شرکت مردم در این رای گیری شده و گفته است: "حال که بزرگان و دلسوزان نظام مخصوصاً حضرات آقایان هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی ائتلاف را به مصلحت انقلاب و اصلاح امور کشور دانسته‌ و شناخت خود را از برادر ارجمند جناب آقای دکتر حسن روحانی ابراز داشته‌اند، امیدوارم ملت شریف ایران با رأی قاطع خود، ایشان را در انجام وظایف شرعی و ملی و در عمل به وعده‌های انتخاباتی یاری فرمایند."

  اطلاعیه دفتر آیت الله منتظری ضمنا از تصمیم محمدرضا عارف برای انصراف از نامزدی انتخابات قدردانی کرده و گفته است که او "در امتحان اخلاق‌مداری و فداکاری پیروز شد و مصلحت ملت و کشور را بر مصلحت خود مقدم داشت."

  این اطلاعیه با امضای احمد منتظری منتشر شده که در پایان گفته است: "به امید حفظ امانت آرای ملت از سوی مسئولین."

 6. علی اکبر ولایتی در سخنانی تاکید کرده است که قصد انصراف از نامزدی انتخابات را ندارد.

  به گزارش ایرنا، آقای ولایتی گفته است همه كسانی كه مسئوليت می پذيرند بايد متعهد به انجام وظايف خود در چارچوب نظام باشند و خواستار "خلق حماسه سياسی" توسط مردم شده است.

  این نامزد انتخاباتی گفته است: همه ما ۲۴ خرداد ماه به دستور و تاكيد مقام معظم رهبری بايد در انتخابات شركت كرده و به دوستان و غيردوستان ايران عشق و علاقه خود را نشان دهيم و به دنيا ثابت كنيم كه اين نظام متعلق به مردم است.

 7. خبر فوری

  تماس شورای نگهبان با حسن روحانی پیش از اعلام رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی

  حسن روحانی، از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که شورای نگهبان پیش از اعلام رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی با او نشستی برگزار کرده بود.

  آقای روحانی به روزنامه شرق گفته است "شورای نگهبان بعد از اینکه در بررسی‌هایش به این نظر رسیده بود که به یک نحوی اعلام کند صلاحیت آیت‌الله هاشمی را احراز نکرده است از طریق دو نفر می‌خواست این خبر به آقای هاشمی منتقل شود. یکی از آن دو نفر من بودم و البته کس دیگری هم بود. وقتی با من صحبت کردند نمی‌دانستم چون در جایی حضور داشتم و برنامه‌ای داشتم. یکی از اعضای شورای‌نگهبان در تماس تلفنی به من گفت که شما نزدیکی ما هستید یا دورید؟ گفتم من نزدیکم. گفتند می‌توانید به شورای‌نگهبان سر بزنید؟ فکر کردم راجع به خودم سوالی دارند و فکر کردم شاید سوالی مدنظرشان است. رفتم شورای‌نگهبان. بعد دیدم که راجع به آقای هاشمی با من صحبت می‌کنند."

  آقای روحانی گفته "به من گفتند که شما فکر می‌کنید آقای هاشمی ممکن است این روزها انصراف دهند؟ گفتم برای چه؟ نه من خبری ندارم. کم‌کم حس کردم که آنها دنبال این هستند که اگر ایشان انصراف ندهند، ردصلاحیت ایشان اعلام خواهد شد. به آنها گفتم که به نظرم به هیچ‌عنوان آقای هاشمی انصراف نخواهد داد. ولی شما کاری که طبق قانون فکر می‌کنید باید انجام دهید لابد انجام می‌دهید. ولی من به آقای هاشمی خبر می‌دهم که شما چه گفتید. فردای آن روز هم من به آقای هاشمی خبر دادم و هم نفر دیگری که شورای‌نگهبان واسطه کرده بود. دقیقا همانی شد که پیش‌بینی کرده بودم. آقای هاشمی گفت: نه اهل انصراف نیستم، انصراف نمی‌دهم و احساس وظیفه کرده‌ام. اینکه شورای‌نگهبان تایید یا رد بکند برای من یکسان است."

  اکبر هاشمی رفسنجانی اخیرا گفته است که شورای نگهبان با حضور یک مقام ارشد امنیتی تصمیم به رد صلاحیت او گرفته است.

  آقای هاشمی رفسنجانی از نامزدی آقای روحانی حمایت کرده و گفته روز جمعه به او رای خواهد داد.

 8. سخنگوی ستاد انتخاباتی محمدرضا عارف تأکید کرده است که آقای عارف فقط انصراف داده و به‌نفع کسی کنار نرفته است.

 9. خبر فوری

  آیت الله خامنه ای: ممکن است کسی نخواهد از نظام اسلامی حمایت کند اما از کشورش که حمایت می کند

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران صبح امروز در جریان یک سخنرانی در حسینیه امام خمینی در تهران ضمن دعوت از مردم برای شرکت در انتخابات گفته "ممكن است كسی به دلیلی نخواهد از نظام اسلامی حمایت كند، اما از كشورش كه می خواهد حمایت كند. همه باید بیایند."

 10. مجید دانشور دبیر ستاد انتخابات رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی گفته است که برای هرکدام از مناظره‌ها به تفکیک سه نظر سنجی انجام شد که به طور میانگین نشان داد که ٦٥ درصد از مخاطبان یعنی حدود ٤٠ میلیون نفر از جمعیت کشور این برنامه ها را تماشا کردند.

  به گزارش خبرگزاری فارس، آقای دانشور گفته است که به دلیل تعداد زیاد نامزدهای این انتخابات، مناظره دو به دو صورت نگرفت و به جای آن، مناظره های هشت نفره انجام شد اما نحوه برگزاری این برنامه ها قبلا در مشورت با دویست تن از "فرهیختگان و دانشگاهیان و طلاب" تعیین شد.

  وی در مورد ارزیابی مردم از این مناظره ها نیز اظهار داشت که ٦٦ درصد از مخاطبان، مناظره سوم را به دو مناظره اول و دوم ترجیح دادند.

 11. انتقاد مصباح یزدی از حسن روحانی و حمایت از ادامه یافتن تحریم ها

  محمد تقی مصباح یزدی، روحانی نزدیک به آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی از وعده های انتخاباتی حسن روحانی، نامزدی که اصلاح طلبان از او حمایت کرده اند، انتقاد کرده است.

  آقای مصباح یزدی گفته "کسانی که افتخار می‌کنند که دیپلمات هستند به چه قیمتی می خواهند با آمریکا مذاکره کنند و تکلیف انقلاب و اسلام چه می‌شود؟ ملت ایران این همه مشکلات را تحمل کرده‌اند فقط برای اینکه کار تولید شود و نان ارزان؟"

  به گزارش ایسنا، آقای مصباح یزدی در همایش سراسری زنان ولایتمدار که در موسسه آموزشی و پ‍ژوهشی امام خمینی در شهر قم برگزار شد، سخنرانی کرده است.

  آقای مصباح یزدی در این همایش گفته "تمام کارشناسان دوست و دشمن تحریم را باعث پیشرفت ایران می دانند."

  محمدتقی مصباح یزدی از نامزدی سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران حمایت می کند.

  او گفته "شرکت در انتخابات یکی از لحظاتی است که اگر درست انتخاب کنیم ثواب آن برتر از هشتاد سال عبادت است . . . باید این موقعیت غنیمت شمرده شود و بادقت فردی را انتخاب کرد که بتواند خدمات گسترده ای برای محرومان و مستضعفان انجام و اسلام را در سراسر دنیا گسترش و نشر دهد."

 12.  محمد غروی، عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه، گفته است که نظر این جامعه همان نظر محمد یزدی در حمایت از دکتر ولایتی است و افزوده است: "کاندیداهای اصولگرا تا دیر نشده، برای رسیدن به وحدت به نتیجه برسند و در این راستا حکمیت بزرگان را بپذیرند."

  به گزارش خبرآنلاین، آقای غروی از آنچه که "تخریب علی اکبر ولایتی از سوی برخی اصولگرایان تندرو" خوانده و انعکاس شایعاتی مبنی بر احتمال کناره گیری او انتقاد کرده و گفته است: تخریب بد است، خصوصا از ما ها که خودمان را اصولگرا می دانیم، بدتر است.

  وی با بیان این که اصولگراها باید با توجه به کثرت نامزدهای خود به وحدت برسند، گفت: متأسفانه الان چنین چیزی تحقق پیدا نکرده و نتیجه خوبی هم برایشان نخواهد داشت و اگر اصولگرایان همین طور پیش بروند، نتیجه ای جز شکست نخواهند دید.

  محمد غروی در مورد دلیل حمایت از علی اکبر ولایتی گفته است: آقای ولایتی قد و قواره بهتری برای ریاست جمهوری دارد و دنبال مقام نیست و می تواند این مشکلات بین المللی را در ارتباط با ایران و احیانا قضایای داخلی را حل کند.

  آقای غروی در مورد نحوه برخورد با علی اکبر ولایتی گفته است: بالاخره حق ایشان این بود که همه ایشان را بیشتر تقویت می کردند و به نحوی ایشان را تنها نمی گذاشتند. ولی متأسفانه وضعی پیش آمد که شما ملاحظه کردید و ملاحظه می کنید.

   

 13. حسن روحانی

  به گزارش خبرگزاری مهر، حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، گفته است: "اگر دیگر رقبای انتخابات مسیر تخریب را در پیش گرفته وسخنان ناشایست می گویند، من اهل تخریب نیستم."

  آقای روحانی در سخنرانی در بجنورد در روز چهارشنبه، گفته است: "هشت سال در دفاع مقدس و شانزده سال در مبارزات نهضت و انقلاب اسلامی بودم اما نه از انقلاب و نه از دفاع مقدس برای رای خود استفاده نمی کنم."

  ظاهرا این سخنان در پاسخ به اظهارات برخی نامزدها ایراد شده که بر سوابق خود در جنگ تاکید داشته و دیگر نامزدها را به خاطر شرکت نداشتن در عملیات نظامی، دارای شایستگی لازم ندانسته اند.

  براساس این گزارش، حسن روحانی گفته است که "هرگز برای کسب رای از دین و خون شهدا استفاده نمی کنم."

  آقای روحانی، که عضو مجلس خبرگان رهبری نیز هست، تاکید ورزیده که "دولت آینده، دولت ادب و اخلاق خواهد بود و حتی به آنهایی که طی این هشت سال همواره به ما تهمت زدند نیز تهمت نخواهیم زد و مقابله به مثل نخواهیم کرد."

  در مورد سیاست خارجی، این نامزد انتخاباتی گفته است دولت او "اهل پذیرش ذلت و سازش و تسلیم دربرابر دشمنان کشور نیست اما ماجراجویی هم نخواهد کرد."

 14. حمایت نامزد اصلی اصلاح طلبان در انتخابات سال ۸۴ از حسن روحانی

  مصطفی معین، نامزد اصلی حزب مشارکت و گروه های عمده اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ از نامزدی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرده است.

  آقای معین در بیانیه ای اخیر خود نوشته "مردم فهیم کشورمان را به حضور در انتخابات و رأی به جناب آقای دکتر حسن روحانی دعوت می کنم. امید است با اراده و آگاهی مردم عزیز کشور، زمینه برای کاهش نگرانی ها و مخاطرات پیش روی کشور فراهم آید."

  او در عین حال شهروندان ایرانی را به حضور در انتخابات شوراها هم دعوت کرده است.

  آقای معین در انتخابات سال ۱۳۸۴ که برای اولین بار به دور دوم کشیده شد، شکست خورد. اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد به دور دوم راه یافتند و سرانجام آقای احمدی نژاد به پیروزی رسید.

 15.  ولایتی: از جزییات آنچه در دنیا می گذرد مطلع هستم

  علی اکبر ولایتی از نامزدهای انتخابات و مشاور امور بین الملل آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفته "از جزییات آنچه در دنیا می گذرد مطلع هستم و بعضی از کارها را انجام داده ام که نشان می دهد می توان کار کرد، بدون اینکه روابط را به بن بست کشاند."

  آقای ولایتی شانزده سال وزیر امور خارجه ایران بوده است.

 16. نوشته ای از سعید برزین درباره انتخابات پیش رو: در جمع بندی نهایی، انتخابات مشخص خواهد کرد که آیا نظام جمهوری اسلامی وارد یک دوره جدید، و با ماهیت معتدل‌تر و عمل‌گراتر، خواهد شد و یا یه سیاست جاری خود ادامه خواهد داد.

 17. سعید جلیلی امروز در پاکدشت و اسلامشهر از مناطق جنوب تهران در جمع هوادارانش سخنرانی کرده است.

 18. غرضی: دوره پیش به کروبی رای دادم


  محمد غرضی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به روزنامه اعتماد گفته است که در دوره پیشن انتخابات به مهدی کروبی رای داده است.

  آقای کروبی هم اکنون بیش از دو سال است که در حبس خانگی به سر می برد.

 19. گزارش ها از تهران حاکی است که در آخرین ساعات تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، طرفداران نامزدها با تجمع در  برخی میدان های اصلی شهر از آخرین فرصت باقی مانده برای تبلیغ نامزد مورد حمایت شان استفاده کردند.

  فرصت قانونی تبلیغات، ساعت هشت صبح روز پنجشنبه (بیست و چهار ساعت پیش از آغاز رای گیری) خاتمه می یابد.

 20. خبر فوری
  سعید جلیلی تا آخر در عرصه انتخابات خواهد ماند
  سعید جلیلی تا آخر در عرصه انتخابات خواهد ماند

  "سعید جلیلی کناره گیری نخواهد کرد"

  علی باقری، رئیس ستاد انتخابات سعید جلیلی احتمال کناره گیری او از رقابت های انتخاباتی را منتفی اعلام کرده است.

  به گزارش فارس آقای باقری گفته سعید جلیلی "تا آخر خواهد ماند."

  برخی از چهره های سیاسی نزدیک به اصولگرایان خواستار کناره گیری آقای جلیلی به نفع دیگر نامزدهای اصولگرایان شده اند.

  علی اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف به همراه محسن رضایی و سعید جلیلی از چهره های اصولگرا و نزدیک به این طیف سیاسی هستند که در حال رقابت انتخاباتی با یکدیگرند.

 21. گروهی بزرگی از چهره های فرهنگی، هنری و رسانه ای ایران در نامه ای سرگشاده به محمدرضا عارف از اینکه او برای تحقق "وفاق" از نامزدی در انتخابات انصراف داده است، تشکر کردند.

  رسانه های ایران می گویند که این نامه به امضای بیش از 280 نفر رسیده است.

  نام محمود دولت‌آبادی، سیدمحمد بهشتی، رخشان بنی‌اعتماد، شهرام ناظری، احمد مسجدجامعی، نورالدین زرین‌کلک، بهمن فرمان‌آرا، محمدرضا درویشی، لیلی گلستان، گلاب آدینه، مهدی هاشمی، محمد احصایی، کیومرث پوراحمد، سهیل محمودی، ساعد باقری، پیمان معادی، پری صابری، فرشته طائرپور، ابراهیم حقیقی، کامبوزیا پرتوی، نغمه ثمینی، دکتر علی رفیعی، مجید برزگر در میان امضا کنندگان این نامه دیده می شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.