آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ یک روز قبل از انتخابات

به روز شده:  15:15 گرينويچ - پنج شنبه 13 ژوئن 2013 - 23 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. اختلال ارتباط اینترنتی ارتباطی به انتخابات ندارد

  معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی کامل شبکه های ارتباطی و مخابراتی برای برقراری ارتباطی امن و پایدار در روز انتخابات ریاست جمهوری و شوراها خبر داد و گفت در این راستا و برای آماده سازی شبکه ای، ٣ مانور آزمایشی برپا کرده ایم.

  وی گفت با تاکید براینکه شبکه های ارتباطی در حال حاضر آمادگی ارائه سرویس در روز انتخابات را دارند اظهار امیدواری کرد که این آمادگی تا پایان برپایی این رویداد ملی و حماسه سیاسی حفظ شود.

  معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اینترنت آنچنان درگیر نیست بلکه شبکه‌های تلفن ثابت و همراه بیشتر در بحث با انتخابات درگیر هستند که در این راستا ظرفیت خوبی در اختیار مسئولان اجرایی قرار گرفته است.

  به گفته این مقام دولتی، "موضوع اختلال اینترنت به برگزاری انتخابات ارتباطی پیدا نمی کند."

   

 2. تبلیغات

  از ساعت هشت بامداد روز پنجشنبه، هرگونه تبلیغات انتخاباتی از سوی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و یا طرفداران آنها ممنوع شد.

  بر اساس ماده ٦٦ قانون انتخابات ریاست جمهوری و الحاقیه آن، فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری رسماً از تاریخ اعلام اسامی آنان به وسیله وزارت کشور آغاز و تا بیست‌ و چهار ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد.

  در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، شورای نگهبان هشت نفر را به عنوان کاندیداهای مجاز انتخاب کرد اما تا کنون، دو تن از آنان از ادامه مبارزات انصراف داده اند و قرار است رای دهندگان، از میان شش نفر باقی مانده، یک نفر را برگزینند.

  در روزهای اخیر، برخی از فعالان و تشکل های سیاسی جمهوری اسلامی، خواستار انصراف بعضی از نامزدها شده بودند اما تا این لحظه، همچنان شش نفر در صدد کسب تایید رای دهندگان هستند.

 3. محمدرضا عطارنژاد از عطاران قدیمی جنوب شهر تهران یک نسخه ویژه برای نامزدهای انتخابات نوشته و به آنها توصیه کرده که در شب انتخابات چه باید بخورند؟

  آقای عطارنژاد یک "نسخه آرامش" بخش برای آنها توصیه کرده است و می گوید که "کاندیداها می توانند هر شب وقت استراحتشان یک لیوان از دم کرده‌ آرامش بخش بخورند. این دم کرده شامل چای کوهی 20 مثقال، چای سبز 2 مثقال، چای قرمز 30 گرم، گل گاوزبان 20 گرم، گل بهارنارنج 10 گرم، خلال نارنج 3 مثقال، سنبل طیب 10 گرم، اسطوخودوس 20 گرم، برگ کاسنی 10 گرم، آویشن 10 گرم، برگ به‌لیمو معروف به (چای حضرت علی) 25 گرم، برگ تیول 5 مثقال و بادرنجوبه 10 گرم است."

 4. صندوق اخذ رای

  در ادامه گزارش های مربوط به افزایش مشارکت مردم در انتخابات، خبرگزاری مهر این رقم را بیش از ٨٠ درصد اعلام کرده است.

  این خبرگزاری گفته است که این نظرسنجی به صورت تلفنی انجام شده و ٧٦.٣ درصد پرسش شوندگان گفته اند که مشاهده برنامه تلویزیونی انتخابات، آنان را به مشارکت در رای گیری ترغیب کرده و ٧٨ درصد نیز گفته اند برنامه های پخش شده به آنان در انتخاب کاندیدای مورد نظرشان کمک کرده است.

  به گفته خبرگزاری مهر، ٧٧.٢ درصد پاسخگویان گفته اند که در انتخابات خردادماه "قطعاً شرکت می کنند" و ٥.١ درصد از پاسخگویان هم گفته اند که به احتمال زیاد شرکت می کنند، حدود ٦ درصد اظهار داشته اند که "قطعاً شرکت نمی کنند" و حدود ١٦ درصد هنوز "تصمیمی قطعی" برای مشارکت در انتخابات، نگرفته اند.

  عبدالرضا مصری، عضو هیات رئیسه مجلس هم به خبرگزاری ایسنا گفته که پیش بینی می کند بیش از ٨٠ درصد مردم در دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراها اسلامی شهر و روستا شرکت کنند.

  آقای مصری در توجیه دلیل این نظر خود افزوده است که: رای ساکت یا خاموش برخلاف دوره‌های قبل بیشتر است چون در دوره‌های گذشته هیجانات اجتماعی بالا بود که این دوره جای خود را به تفکرات اجتماعی داده است.

  در روزهای اخیر، منابع خبری جمهوری اسلامی از افزایش روزافزون آمار رای در انتخابات فردا خبر داده اند.

  براساس آمار دولتی، در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، ٨٥ درصد از واجدان رای دادن در انتخابات شرکت کردند و محمود احمدی نژاد با اکثریت قاطع آرا در دور اول برنده شد.

  انتخابات دوره نهم به مرحله دوم کشیده شد که در آن، بیش از ٥٩ درصد رای دهندگان شرکت کردند و محمود احمدی نژاد به پیروزی رسید. نتایج این دو دوره انتخابات با شبهاتی در مورد بروز تقلب همراه بود.

 5. صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات می‌گوید حدود یک میلیون نفر در برگزاری انتخابات فعالیت می‌کنند.

  او همچنین گفت اگر انتخابات به مرحله بعد کشیده شود دور دوم حتماً باید جمعه هفته بعد برگزار شود.

 6. روزنامه دولتی ایران تیتر اول خود را به سخنان محمود احمدی نژاد اختصاص داده که در پاسخ به سؤالی درباره شایعه حمایت وی از یک کاندیدا گفته که "در انتخابات، از فرد خاصی حمـایت نمی‌کنـم."

  آقای احمدی نژاد در خوزستان گفته که "دولت هیچ گزینه خاصی ندارد و نه دولت و نه شخص بنده از فرد خاصی حمایت نخواهیم کرد."

  آقای احمدی نژاد گفته که "حداکثر یک رأی دارم که آن را نیز فقط خودم می دانم."

 7. روزنامه رسالت در صفحه اول خود آخرین آرایش سیاسی انتخابات را بررسی کرده و نوشته با كنار رفتن عارف و حداد عادل رقابت هشت ضلعي انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري شش ضلعي شد.

  به نوشته این روزنامه اصولگرا "تلاش‌هاي گسترده‌اي شب چهارشنبه و روز چهارشنبه صورت گرفت تا اصولگرايان با يك نامزد درآخرين دقايق رقابت‌هاي دور يازدهم ظاهر شوند اما اين تلاش‌ها ثمر نداد."

  نویسنده روزنامه رسالت می نویسد "كسانی كه اين تلاش‌ها را آغاز كرده‌اند از رسيدن به نتيجه نااميد نيستند و معتقدند تا ساعات پايانی كه فرصت براي انصراف هست حتما دو نفر از اصولگرايان به نفع نامزد اصلح و مقبول كنار خواهند رفت."

 8. رای

  یک ایرانی رای خود در انتخابات ریاست جمهوری را در سایت eBay به حراج گذاشته است و برای آن دست کم ٩٩ یورو مطالبه کرده است.

  این فرد در توجیه اقدام خود گفته است: "با توجه به تصمیم شخصی اینجانب برای عدم شرکت در انتخابات و نظر به تمایل برخی از هموطنان به شرکت در انتخابات ولی عدم امکان حضورشان پای صندوق‌های رای، رای خود را که در حوزه‌ پاریس روز جمعه ۲۴ خرداد به صندوق خواهد افتاد را برای حراج قرار می‌دهم."

  در ادامه متن آمده است که "قیمت پایه بر اساس حداقل سه ساعت زمانی که صرف رفت، انتظار، رای دادن و برگشت خواهد شد و از قرار ساعتی ۳۳ یورو که حقوق بنده می‌باشد گذاشته شده است و هزینه‌ی روانی رای دادن برای اینجانب به عنوان شخصی که قصد این کار را نداشتم جهت کمک به هموطنان عزیز در نظر گرفته نشده است."

  در مورد نحوه اطمینان فروشنده از انجام معامله هم او گفته است رای را به نام نامزد مورد نظر خریدار به صندوق خواهد انداخت و قبل از آن، تصویر رای حاوی نام این نامزد را با موبایل خواهد گرفت و برای خریدار ارسال خواهد کرد.

  فروشنده رای در عین حال سعید جلیلی را استثنا کرده و گفته است حاضر نیست رای خود را به کسی بفروشد که در نظر دارد به این نامزد انتخاباتی رای دهد.

 9. 'نامزدها وعده برپایی جشن پیروزی ندهند'

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، هشدار داده که هیچ کاندیدایی حق ندارد تا زمان قانونی اعلام نتایج توسط وزارت کشور،خود را از پیش برنده بداند و وعده برپایی جشن بدهد.

  به گزارش خبرگزاری فارس، آقای کدخدایی در پاسخ به سؤال این خبرگزاری درباره اظهارات "برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری" در مورد بر برپایی زودهنگام جشن پیروزی در انتخابات، گفت "کاندیداها توجه داشته باشند که مطابق قانون، اعلام نتیجه انتخابات با وزارت کشور است و هیچ مرجع و فردی حق ندارد تا زمان قانونی اعلام نتایج، برای پیروزی خود که اساساً هیچ کسی از آن خبر ندارد خود را از پیش برنده بداند و وعده برپایی جشن بدهد."

  سخنگوی شورای نگهبان به نامزدهای انتخابات تذکر داد که از اعلام نتیجه حدسی و گمانه زنی و ادعای پیروزی پیش از موعد خودداری کنند و افزود این گونه اظهارات کاملاً فاقد اعتبار است.

  آقای کدخدایی از رسانه‌ها هم خواست از گمانه زنی‌ در خصوص نتایج انتخابات بپرهیزند و اجازه دهند وزارت کشور در فضای آرام نتیجه انتخابات را اعلام کند.

  در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری، پس از خاتمه یافتن رای گیری، برخی نامزدها احتمال پیروزی خود را مطرح کردند و رهبر جمهوری اسلامی نیز قبل از تایید و اعلام رسمی نتیجه کسب شده توسط وزارت کشور، انتخاب محمود احمدی نژاد را تبریک گفت.

 10. سازمان ثبت احوال کشور تسهیلاتی را برای رای دهندگان در انتخابات جمعه در نظر گرفته و به همین جهت دفاتر این سازمان روزهای پنجشنبه و جمعه برای ارائه خدمات باز خواهد بود.

  این سازمان در اطلاعیه ای گفته است کسانی که روزهای گذشته در خواستی مبنی بر دریافت شناسنامه به ادارات ثبت احوال و یا دفاتر پیشخوان خدمات دولت ارائه کرده اند، با مراجعه به محل ارائه درخواست ، شناسنامه خود را دریافت کنند.

  برای رای دادن در انتخابات در ایران، همراه داشتن شناسنامه لازم بوده است.

   

 11. خبرگزاری دولتی ایران- ایرنا در گزارشی به بررسی آماری شرکت کنندگان در ده دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و این سئوال را مطرح کرده که در انتخابات یازدهمین ریاست جمهوری که بیش از ۵۰ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند، چه تعدادی مشارکت خواهند داشت.

  بنابر این گزارش، در ده دوره انتخابات ریاست جمهوری کمترین میزان مشارکت مربوط به انتخابات دور دوم اکبر هاشمی رفسنجانی است که در آن کمی بیشتر از نیمی از واجدان شرایط در آن شرکت کردند بعد از آن در دوم خرداد سال ۱۳۷۶ محمد خاتمی بیشترین مشارکت صورت گرفت و در آن بیشتر از ۷۹ درصد واجدان شرایط رای دادن حضور پیدا کردند.

  خبرگزاری جمهوری اسلامی می نویسد که بیشترین میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری مربوط به سال ۱۳۸۸ است که بیشتر از ۴۶ میلیون نفر پای صندوق رای رفتند و ۸۵ درصد واجدان شرایط در آن حضور پیدا کردند.

  البته این دوره جنجالی ترین انتخابات ریاست جمهوری ایران بود که با اعلام برنده شدن محمود احمدی نژاد، اعتراض های گسترده ای به نسبت به این انتخابات صورت گرفت و میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد این انتخابات به حصر خانگی افتادند.

 12. همزمان با نزدیک شدن به زمان برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، گزارش شده است که ۱۰ سایت از سایت‌های مخالفان دولت ایران نظیر کانون مدافعان حقوق بشر، خودنویس، سحام نیوز، حزب کمونیست ایران و صدای موج سبز هک شده اند.

 13. عداد واجدین شرایط رای: یک محاسبه" گزارشی در باره تعداد واجدین شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه بیست و چهارم خرداد

 14. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با صدور اطلاعیه ای مردم را به شرکت در انتخابات تشویق کرده و با "افتخار آمیز" خواندن دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش، روز 24 خرداد را "روز تصمیم برای آغاز دورانی جدید" دانسته است.

  آقای احمدی نژاد خطاب به مردم نوشته که "اینجانب به هوشمندی و ایمان شما باور دارم و معتقدم شما مردم فهیم خود می دانید که چگونه تصمیم بگیرید و چگونه برگزینید."

 15. 'ستادهای تبلیغاتی بعضی نامزدهای انتخابات ایران 'تخلف کرده‌اند'

  مرتضی تمدن استاندار تهران بعضی از ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران را متهم کرد ه که قانون را رعایت نکرده اند.

  آقای تمدن گفته که شب گذشته بعضی ستادهای تبلیغاتی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مرتکب تخلف شده‌اند. از جمله این که روی تابلوهای راهنمایی و رانندگی پوستر تبلیغاتی چسبانده‌اند و بعضی از نامزدها هم از هوادارانشان خواسته‌اند که در برخی میدان‌ها حضور یابند که "به هیچ وجه کارشان قانونی نبوده است."

 16. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ستاد انتخابات خارج از کشور در وزارت خارجه تشکیل شده و مدیر کل امور ایرانیان مسئول این ستاد است.

  بنابر این گزارش، وزارت خارجه ایران در 96 کشور جهان و در 128 حوزه‌ نمایندگی انتخابات برگزار می‌کند؛ در مجموع در 290 شعبه انتخاباتی در خارج از ایران دارد.

  بنابر گزارشها، "بیش از 850 هزار تعرفه به خارج از کشور ارسال شده است و پیش‌بینی مرحله دوم انتخابات را نیز شده‌ است."

  وزارت خارجه می گوید که در آمریکا 25 شعبه اخذ رای ایجاد کرده‌ که این علاوه بر نیویورک و واشنگتن است. در استرالیا نیز 3 شعبه در ملبورن، سیدنی و کامبرا در نظر گرفته شده، در لندن نیز در محل ساختمان سرکنسولگری ایران انتخابات صورت خواهد گرفت.

یک روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران

به روز شده: 13 ژوئن 2013
 • از ساعت هشت بامداد روز پنجشنبه، هرگونه تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری یا طرفداران آنها ممنوع است
 • براساس ماده ٦٦ قانون انتخابات ریاست‌جمهوری و الحاقیه آن، فعالیت‌های انتخاباتی نامزدهای ریاست‌جمهوری رسما از تاریخ اعلام اسامی آنها از سوی وزارت کشور آغاز می‌شود و تا بیست‌ و چهار ساعت قبل از شروع اخذ رأی خاتمه می‌پذیرد
 • در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری در ایران، شورای نگهبان هشت نفر را به عنوان کاندیداهای مجاز انتخاب کرد که تاکنون دو نفر از آنها انصراف داده‌اند و قرار است رأی‌دهندگان از میان شش نفر باقی مانده، یک نفر را برگزینند

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.