انتقاد از 'ارعاب و محدودیت فعالیت' رسانه‌ها در آستانه انتخابات ایران

روزنامه ها
Image caption گزارشگران بدون مرز از ارعاب و محدودیت فعالیت گزارشگران در آستانه انتخابات انتقاد کرده است

یک سازمان بین المللی مدافع حقوق و امنیت رسانه‌ای، دولت ایران را به ارعاب و محدودیت فعالیت گزارشگران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری متهم کرده است.

گزارشگران بدون مرز با صدور اطلاعیه ای، "تشدید اقدامات حکومت ایران در زمینه ارعاب روزنامه نگاران ایرانی در روزهای نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری و محدودیت های تحمیل شده بر معدود روزنامه نگاران خارجی مجاز به ورود و خبررسانی در مورد این انتخابات" را به شدت محکوم کرده است.

در اطلاعیه این سازمان آمده است که حتی تا دو روز پیش هم مقامات ایرانی هنوز برای اکثر گزارشگران خارجی که خواستار ورود به ایران و پوشش اخبار انتخاباتی بودند ویزا صادر نکرده بود.

به گفته گزارشگران بدون مرز، روزنامه نگارانی هم که موفق به دریافت ویزا شده و در ایران به سر می برند اجازه ندارند به خواست خود به نقاط مختلف تهران رفت و آمد کنند و از پوشش تجمع طرفداران نامزدهای انتخاباتی و تماس با منتقدان دولت و خانواده زندانیان سیاسی هم منع شده‌اند.

به گفته یکی از گزارشگران خارجی حاضر در تهران، "گزارشگران خارجی برای هر بار خروج از محل، باید از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اجازه بگیرند و به ماموران آن اطلاع دهند که در نظر دارند با چه کسانی، در چه جایی و چه زمانی ملاقات کنند، و علاوه بر همه اینها، مترجمان تحمیلی دولت نیز تمام حرکات و اظهارات آنان را زیر نظر دارند."

گزارشگران بدون مرز همچنین از تشدید فشار بر روزنامه نگاران ایرانی خبر داده و گفته است طی هشت روز گذشته، امید عبدالوهابی، خبرنگار روزنامه مردم‌سالاری، و حسام الدین اسلام‌لو، دبیر صفحات فرهنگی هفته نامه پاسارگاد سیرجان، بازداشت شده اند.

Image caption ارتباط اینترنتی هم کاهش یافته و وب‌سایت هایی مسدود شده است

از دلیل دستگیری و محل نگهداری این دو نفر اطلاعی در دست نیست اما با بازداشت آنان، شمار روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان محبوس در ایران به ۵۴ نفر می رسد.

از جمله اقدامات دیگری که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران صورت گرفته، کاهش سرعت اینترنت باندپهن از روز ۱۵ مه و مسدود کردن وب سایت های متعدد، از جمله برخی خبرگزاری‌های مجاز داخلی توسط "کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه" بوده است.

گزارشگران بدون مرز به عنوان نمونه، به مسدود شدن چندساعته وب‌سایت خبرگزاری مهر و همچنین "اخلال و عدم دسترسی" به جی‌میل خبرگزاری دانشجویان ایران اشاره کرده است.

براساس این اطلاعیه، علاوه بر اینها، وزارت اطلاعات به ارعاب خانواده روزنامه نگاران ایرانی فعال در موسسات خبری خارجی ادامه می‌دهد و اخیرا، رئیس ایستگاه فارسی زبان رادیو فردا با صدور بیانیه‌ای، ارعاب و تهدید خویشاوندان شماری از کارکنان ایرانی این رادیو را محکوم کرد.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود، یادآور می‌شود که روز ۲۱ ژوئن دومین سالروز مرگ مشکوک هدی صابر در زندان است. یازده روز پیش از آن، هاله سحابی که در جریان تشییع پیکر پدرش، عزت الله سحابی، مضروب شده بود، در گذشت در حالیکه هنوز هیچکس در ارتباط با این حوادث تحت پیگرد قرار نگرفته است.

همزمان، شرکت گوگل، ارائه دهنده خدمات موتور جستجوی اینترنتی، نیز اعلام کرده است که یک رشته اقدامات برای هک کردن حساب های دهها هزار تن از کاربران ایرانی را کشف و خنثی کرده است.

رای‌گیری برای انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه، ۲۴ خرداد برگزار می شود و قرار است رای‌دهندگان یکی از کسانی را که از سوی شورای نگهبان تایید شده اند، به عنوان رئیس جمهوری آینده برگزینند.

در این دوره از انتخابات، شورای نگهبان هشت نفر را انتخاب کرد که تا کنون، دو نفر از آنان از ادامه مبارزات انتخاباتی انصراف داده اند.

همزمان، خبرگزاری ایرانی تسنیم گزارش کرده است که تا صبح پنجشنبه، ٢٠٠ خبرنگار خارجی از ٨٥ رسانه و ٢٥ کشور برای پوشش انتخابات ریاست جمهوری وارد ایران شده اند.

مطالب مرتبط