آنچه گذشت
پایان مدت رسمی رای‌گیری

به روز شده:  18:49 گرينويچ - جمعه 14 ژوئن 2013 - 24 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. انتخابات

  مراکز اخذ رای رای گیری در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران و شوراهای شهر و روستا از ساعت ٨ بامداد روز جمعه ٢٤ خرداد کار خود را آغاز کردند.

  به گزارش منابع خبری داخلی ایران، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از جمله نخستین کسانی بود که رای خود را به صندوق انداخت.

  او هنگام رای دادن گفت که از مردم توقع دارد زود در پای صندوق ها حضور پیدا کنند و به مسئولان صندوق ها توصیه کرد رای مردم را امانت بدانند.

  آیت الله خامنه ای گفت که برای شورای شهر، به ٣١ نفر رای داده و افزود "البته بعضی از این حضرات را از نزدیک می شناختم، بعضی ها را هم نمی شناختم ولی به این لیست هایی که می دهند اعتماد کردم و یکی از آنها را گرفتم و نوشتم."

  در مورد رئیس جمهوری هم او گفت که "برای ریاست جمهوری هم یک نفر از حضرات را که به ذهنم رسید، انتخاب کردم، به کسی هم نگفتم؛ حتی کسان نزدیک و خانواده من هم مطلع نیستند به چه کسی رای داده ام."

 2. محمود احمدی نژاد قبل از آغاز رای گیری برای "مردم ایران" پیامی فرستاد و گفت که ٢٤ خرداد (روز رای گیری) آغازگر دوران جدیدی است و افزود "اینجانب به هوشمندی و ایمان شما باور دارم و معتقدم شما مردم فهیم خود می دانید که چگونه تصمیم بگیرید و چگونه برگزینید."

  آقای احمدی نژاد و دولت تاکید داشته اند که در این انتخابات، از هیچ نامزد به خصوصی حمایت نمی کنند.

  شورای نگهبان صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، نامزد مورد نظر آقای احمدی نژاد را رد کرد اما به هشت نامزد دیگر اجازه شرکت در انتخابات را داد.

  عملکرد دولت آقای احمدی نژاد، که با حمایت آیت الله خامنه ای و طرفداران او کار خود را آغاز کرده بود، در جریان تبلیغات انتخاباتی جاری، هدف انتقاد شدید تقریبا تمامی نامزدهای تایید صلاحیت شده قرار گرفت.

  آقای احمدی نژاد در پیام خود گفته است: "امیدوارم فردا آنچه خیر و صلاح انسان ها در راه رسیدن به اهداف بزرگ الهی است رقم بخورد."

 3. عارف

  محمدرضا عارف، نامزد انصراف داده انتخابات ریاست جمهوری، پیش بینی کرده است که ٧٠ درصد از واجدان شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کنند و رای گیری به دور دوم کشیده شود.

  آقای عارف یکی از هشت کاندیدایی بود که مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت اما پس از آغاز مبارزات انتخاباتی، انصراف خود را اعلام داشت و گفت به توصیه رهبران جناح اصلاح طلب این تصمیم را گرفته است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای عارف هنگام رای دادن در مرکز حسینیه ارشاد، در پاسخ به سئوالی در مورد احتمال راه یافتن نامزد مورد نظرش به دور دوم، گفت که "هیچ چیز قابل پیش بینی نیست اما امیدوارم مردم بهترین انتخاب را بکنند."

  محمدرضا عارف در پاسخ به سئوال خبرگزاری مهر در مورد "بزرگترین ضعف دولت گذشته" گفت از نظر او "ضعف اساسی دولت گذشته، مدیریت بوده است" و ابراز امیدواری کرد که "دولت آینده با حضور امیدوار کننده خود مدیریت درست امور را به دست گیرد و قدرتمندانه پاسخگوی نیازمندیهای مردم باشد."

 4. هاشمی رفسنجانی

  هاشمی رفسنجانی همراه همسر و دخترش رای داد

  اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهوری پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، همراه با همسرش، عفت مرعشی، و دخترش، فاطمه هاشمی، در مرکز اخذ رای مستقر در حسینیه جماران، محل دیدارهای آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، رای خود را به صندوق انداخت.

  رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که صلاحیتش برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان رد شد، هنگام رای دادن گفت: دعا می‌کنیم امروز سرنوشت خوبی برای کشور‌،انقلاب و مردمان رقم بخورد.

  به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای رفسنجانی افزود "امیدواریم نتیجه این انتخابات انسجام ملی باشد؛ چرا که انسجام ملی شرط همه موفقیت‌ها در برابر خطرهای داخلی و خارجی است و زمینه‌ای خواهد بود برای حل مشکلات با همراهی و همدلی مردم و پرهیز از تفرقه‌هایی که برای کشور سم است."

  براساس این گزارش، عفت مرعشی و فاطمه هاشمی نیز همراه با رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام رای خود را به صندوق انداختند.

  قبل از نام نویسی آقای رفسنجانی برای حضور در این دوره از انتخابات، برخی از منابع نوشته بودند که خانم مرعشی گفته است همسرش وارد مبارزات انتخاباتی نخواهد شد و افزوده: "مگر برای اینها کاری دارد که رای‌ها را عوض کنند؟"

 5. رسانه های خبری داخل ایران از حضور گسترده رای دهندگان در مراکز اخذ رای خبر داده اند.

  واحد مرکزی خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، از جمله نوشته است که همزمان با آغاز رأی گیری در یاسوج، مشهدی کاووس جمال سیرت، مرد ٩٣  ساله بویراحمدی که ١٢٠ فرزند ، نوه و نتیجه او را همراهی می کردند، در مرکز اخذ رای خیابان فردوسی این شهر رای خود را به صندوق  انداخت.

  در ادامه خبر آمده است که از مجموع افرادی که آقای جمال سیرت را همراهی می کردند، ٤٥  نفر واجد شرایط رای دادن بوده اند.

   

 6. احمد شهرکی، رئیس ستاد انتخابات شورای شهر تهران، گفته است تا دیشب ۱۲ هزار و ۵۰۰ کارت برای نمایندگان کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر در شهر تهران صادر شده است.

  به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - وی گفته است: به جز محمد غرضی که هیچ کسی را به عنوان ناظر به فرمانداری معرفی نکرده، سایر کاندیدا‌ها براساس درخواستشان ناظر به فرمانداری معرفی و کارت مورد نیاز خود را دریافت کرده‌اند.

  وی ادامه داد: یکی از کاندیدا‌ها ۱۸۰۰ ناظر به فرمانداری معرفی کرده است که ما نیز براساس قانون، کارت‌های مورد نیاز را صادر کرده‌ایم.

  ایلنا به نقل از آقای شهرکی گزارش کرده که تاکنون ۴۰۰ کارت برای نمایندگان ناظر ستاد حسن روحانی صادر شده است و ۳۵۰ کارت دیگر نیز همچنان در حال صدور و تحویل به ناظران ستاد آقای روحانی است.

 7. ناطق نوری: انتخابات در دور اول به نتیجه می رسد

  علی اکبر ناطق نوری، رئیس پیشین مجلس، هنگام رای دادن در حوزه حسینیه ارشاد اسلام، پیش بینی کرد که این انتخابات در دور اول به نتیجه برسد.

  به گزارش خبرگزاری ایلنا، آقای ناطق نوری درباره روند انتخابات گفت "روند انتخابات همیشه همین طور بوده سالی که نکوست از بهارش پیداست."

  وی با اظهار این نظر که انتخابات در دور اول به نتیجه می رسد، در مورد نامزدهای شکست خورده گفت: تکمین به تصمیماتی که براساس قانون انجام می‌گیرد، وظیفه هر کاندیدا است.

  آقای ناطق نوری در پاسخ به این سوال که چه کسی پیروز یازدهمین دوره انتخابات خواهد شد، گفت "حالا اگر بگویم تبلیغات می‌شود."

  وی در این باره که بزرگترین نقطعه ضعف دولت فعلی و اولین اقدام رئیس جمهور بعدی چیست هم گفت: الان نمی‌توانم بگویم زیرا تبلیغ می‌شود.

   

  ناطق نوری در مورد اهمیت حضور مردم در پایه صندوق‌های رای گفت: رای دادن حق مردم است و آنها باید حق خود را بگیرند. شرکت در انتخابات یک حق ملی است.

 8. روحانی: برخی از بداخلاقان خیلی بد اخلاقی کردند

  حسن روحانی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، هنگام دادن رای در پاسخ به این سئوال که آیا اعلام پیروزی پیش از موعد او، خلاف قانون نبوده است، گفت که منظور او از پیروزی، برنده شدن شخصی در انتخابات نبوده بلکه حضور گسترده مردم در پای صندوق را پیروزی می دانسته است.

  پیشتر گزارش شده بود که آقای روحانی گفته روز شنبه، ٢٥ خرداد، روز جشن پیروزی خواهد بود.

  آقای روحانی از نحوه برخورد سازمان رادیو و تلویزیون دولتی ایران با تبلیغات انتخاباتی نامزدها انتقاد کرد و گفت: "البته صدا و سیما با اتخاذ سیاست خاص خود، بخشی از تبلیغات ما را پخش نمی کرد ولی در روز چهارشنبه، اجتماعی در مشهد شکل گرفت که به گفته بسیاری، این حضور در تاریخ مشهد نظیر نداشته است."

  آقای روحانی بدون اشاره به واقعه ای خاص گفت: "در ایامی که تبلیغات ممنوع بود، برخی از بداخلاقان خیلی بداخلاقی کردند و تهمت های ناروایی زدند و چون زمان تبلیغات نبود، نمی توانستم پاسخ بدهم."

   

 9. وزیر اطلاعات: امنیت بعد از انتخابات با ما نیست

  حیدر مصلحی وزیر اطلاعات و عضو ستاد مرکزی اجرایی انتخابات در بازدید از ستاد انتخابات کشور گفته که تمهیدات، برنامه ریزی ها و سازماندهی خوبی برای برگزاری انتخابات صورت گرفته است.

  وزیر اطلاعات در پاسخ به این سئوال که وزارت اطلاعات چه تمهیدات و تدابیری برای تامین و ایجاد شرایط امن بعد از انتخابات اندیشیده است افزود: این موضوع بر عهده ما نیست بلکه برعهده دستگاههای انتظامی است.

  در ستاد مرکزی اجرایی انتخابات حیدر مصلحی وزیر اطلاعات، غلامحسین محسنی اژه ای دادستان کل کشور ، سید رضا تقوی رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاهها، مرتضی بختیاری وزیر دادگستری، اسماعیل کوثری نماینده مجلس عضو هستند. این افراد امروز به همراه مصطفی محمد نجار وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات و صولت مرتضوی دبیر ستاد انتخابات کشور از ستاد انتخابات بازدید کردند.

 10. در هر جایی که زندگی می کنید، چه مشاهده ای از مشارکت رأی دهندگان در این دوره از انتخابات دارید؟

  مشاهدات خود را از روز رای گیری در برنامه نوبت شما مطرح کنید

 11. محمدرضا صادق نماینده حسن روحانی در ستاد انتخابات کشور گفته که "آقای روحانی در تماسی که با بنده گرفته بود اظهار داشت هنوز در برخی شعب اخذ رای به عنوان مثال شعبه ای که ایشان در آن رای خود را به صندوق انداختند هنوز اسامی کاندیداهایی که انصراف داده اند حذف نشده است و این باعث می شود آرای باطله زیاد شود."

  این د ر حالی است که جواد مقیسی رئیس ستاد نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در پاسخ به نماینده روحانی گفته که "دقایقی قبل اطلاعیه ای در همین خصوص یعنی انصراف کاندیداها تنظیم کردیم که قرار است منتشر شود."

  اشاره مقیسی به اطلاعیه شماره 7 ستاد انتخابات وزارت کشور است که در آن از مسئولان شعب اخذ رای خواسته شده است هرچه سریعتر اسامی دو کاندیدای انصراف داده از انتخابات را از آگهی های نصب شده در حوزه های رای گیری حذف کنند.

 12. مصطفی محمدنجار وزیر کشور گفته که "از هر بخشی از استان‌ها که نتایج آرا به اطلاع ستاد انتخابات کشور برسد اطلاع‌رسانی را به تدریج از طریق صدا و سیما انجام می‌دهیم."

  به گزارش خبرگزاری فارس آقای محمدنجار به رسانه‌ها و نمایندگان نامزدها توصیه کرده که  در باره انتخابات "گمانه‌زنی قبل از اعلام نتایج نداشته باشند. زیرا سبب تشویش اذهان می‌شود."

  به گفته وزیر کشور، "نتایج به صورت رسمی از سوی ستاد انتخابات کشور و وزیر کشور از طریق صدا و سیما اعلام می‌شود و اعلام نتایج از سوی مراجع دیگر رسمیت ندارد."

 13. محسن رضایی در یکی از روستاهای رباط کریم رای خود را به صندوق انداخت و سپس راهی "مزار شهدای روستای منجیل‌آباد" شد و گفت: "دلیل اینکه به اینجا آمده‌ام این است که بگویم اساسی امروز کشورما مردم و زندگی مردم هستند با هیچ راهی دیگر نمی‌توانستم ثابت کنم که نظرمان نظر مردم است جز اینکه به یکی از روستاهای اطراف تهران بیایم ورای دهم و به این طریق بگویم نقاط محرومی اطراف تهران است که از خیلی‌ از نقاط محروم‌تر است"

 14. محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات در حرم عبدالعظیم در شهر ری رای داد و گفت: "من می‌خواهم در حوزه پیشرفت و عدالت کشور تغییراتی بنیادی و اساسی ایجاد کنم."

 15. به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدرضا نعمت زاده، رئیس ستاد انتخابات روحانی، نامه ای به عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، نوشته و در آن، از عدم حذف نام محمدرضا عارف، نامزد مستعفی انتخابات ریاست جمهوری، در برخی شعب اخذ رای خبر داده است. او خواهان رسیدگی به این موضوع و حذف نامزدهای انصراف‌داده از فهرست نامزدها شده است.

 16. ابراهیم یزدی: مگر ما مفتی هستیم

  به گزارش خبرگزاری مهر ابراهیم یزدی، دبیرکل نهضت آزادی، هنگام رای دادن در مرکز اخذ رای حسینیه ارشاد در مورد انتخابات این دوره گفت: حضور در این انتخابات انتخاب بین بد و بدتر است آدمیزاد هزار و یک عیب دارد و این انتخاب بین بد و بدتر است.

  آقای یزدی در پاسخ به این سئوال که آیا فکر می کند انتخابات به دور دوم کشیده می شود گفت: "من به اندازه کافی در دانشگاه اوین کرسی های تکمیلی گذرانده ام."

  وی گفت: رای دادن یک تکلیف ملی است و از حقی که خدا به من داده استفاده می کنم.

  یزدی در پاسخ به این سوال که رئیس جمهور اصلح باید چه ویژگی هایی داشته باشد گفت: اگر هم من بگویم شورای نگهبان رد می کند.

  وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که شما جزء تحریمی های انتخابات نبوده اید گفت: مگر ما مفتی هستیم که فتوا بدهیم انتخابات را تحریم کنیم نهایتا می توانیم بگوییم ما شرکت نمی کنیم.

 17. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران گفته است که "با توجه به حضور پر شور مردم" مهلت اخذ رای قطعا تمدید خواهد شد.

 18. فرزندان هاشمی رفسنجانی رای دادند

  فاطمه، مهدی و یاسر هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی در مرکز اخذ رای حسینیه جماران، رای دادند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، فاطمه هاشمی در پاسخ به این سئوال که چه کسی برنده انتخابات است گفت هر کسی که ما به او رأی دهیم اما افزود  به حسن روحانی رای می دهد.

  مهدی هاشمی در پاسخ به این سوالی در این مورد که آیا حسن روحانی را اصلاح طلب می داند، پاسخ داد تبلیغات ممنوع است اما او هم گفت که به آقای روحانی رای داده است.

  یاسر هاشمی در پاسخ به این سوال که از نظر او برنده انتخابات چه کسی است، اظهار داشت: اعتدال در انتخابات پیروز می شود.

  صبح امروز عفت مرعشی، همسر آقای رفسنجانی، در حسینیه جماران رای داد و به گزارش مهر، هنگام خروج از این محل به صدای بلند گفت: "دعا می کنم، انشاء الله حاج آقا روحانی اول شود."

 19. وبسایت فردا نزدیک به محمدباقر قالیباف، یکی از نامزدهای اصولگرا فیلتر شد.

  عبدالصمد خرم‌آبادی،دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در این باره گفت: "این پایگاه خبری به دلیل انجام تبلیغات خارج از موعد فیلتر شده است."

  نظام الدین موسوی، دبیرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان و مدیرعامل خبرگزاری فارس در واکنش به فیلتر شدن این وبسایت گفت: "پایگاه خبری فردا منتسب به یکی از مطرح ترین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری است و جلوگیری از فعالیت های آن در روز انتخابات، به مصلحت کشور و در شان حماسه سیاسی ملت نیست."

 20. اعضای تیم ملی فوتبال ایران به همراه کادر فنی که اکنون در چارچوب بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در کره جنوبی به سر می‌برند، صبح امروز در محل هتل، به کاندیدای مورد نظر خود در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری، رای دادند.

 21. مهلت رای گیری در بعضی کشورها پایان یافت

  مصطفی محمد نجار، وزیر کشور با اظهار اینکه برای اخذ رای از ایرانیان خارج ای کشور، در ٩٦ کشور، ١٢٨ حوزه و ٢٩٠ صندوق فعالیت دارند، گفت: در برخی کشورها رای‌گیری پایان یافته است و در برخی نیاز به تمدید زمان رای‌گیری است.

  پیشتر، گزارش شده بود که اخذ رای از ایرانیان مقیم استرالیا پیش از سایر کشورها آغاز شده بود.

  طبق قانون، وزیر کشور می‌تواند هرجا تشخیص داد مهلت رای‌گیری را تمدید کند و این مساله شامل داخل و خارج از کشور می‌شود.

 22. محمد از تهران: "در مسجد محل ما در جنوب تهران وضعیت مثل سال 88 بود. نه خیلی شلوغ و نه خیلی خلوت شاید چون اینجا مسجد و مدرسه زیاد است و مثل شمال شهر صف و انبوه جمعیت دیده نمی‌شود."

  مشاهدات شما از روز رای گیری

 23. از وب سایت خبری ـ تحلیلی فردا، نزدیک به محمدباقر قالیباف، یکی از نامزدهای اصولگرا رفع فیلتر شد.

  این وبسایت امروز به مدت چند ساعت فیلتر شده بود.

  عبدالصمد خرم‌آبادی،دبیر کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در این باره گفته بود: "این پایگاه خبری به دلیل انجام تبلیغات خارج از موعد فیلتر شد."

 24. عباس امیری فر از نزدیکان اسفندیار رحیم مشایی در باره این که آقای مشایی و احمدی نژاد چه موقع رای می دهند به خبرگزاری مهر گفته که"رای می دهند، انشاالله بعد از ظهر، می دانید که زمان ثبت نام هم همین بعد از ظهر آمدند."

   آقای امیری فر در باره واکنش آقای مشایی که در انتخابات خود را نامزد کرده بود، گفته که "آقای مشایی ادای تکلیف کردند و اعتراضی هم نکردند.

 25. مهدی از بروجرد: "مخصوصا انتخابات ریاست جمهوری را با شوراها انداختند تا حوزه ها شلوغ شود. در شهر ما 170 نفر کاندیدا تایید صلاحیت شدند و هر کسی در فامیلش یک کاندیدا هست که بخواد بهش رای بدهد."

  مشاهدات شما از روز رای گیری

 26. حسین طلا، رئیس هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران گفته است که به دلیل حجم بیشتر شرکت‌کنندگان نسبت به ریاست جمهوری در شوراها و اولویت اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری نتیجه انتخابات شوراها کمی دیرتر نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام خواهد شد.

  او گفت: "بلافاصله پس از اتمام مهلت قانونی شرکت در انتخابات در حوزه‌های انتخابیه و پس از باز شدن صندوق‌های ریاست جمهوری برای شمارش صندوق‌های شورا نیز باز خواهد شد اما در شهرستان‌های مثل فیروزکوه و دماوند که انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی در آن برگزار می‌شود بعد از ریاست جمهوری صندوق‌های میان دوره‌ای مجلس برای شمارش فک پلمب خواهد شد و سپس نوبت به صندوق های انتخابات شوراها خواهد رسید."

 27. محمد امامی کاشانی، امام جمعه موقت تهران، امروز در نماز جمعه گفته است که: " انتخابات در ایران بازی فوتبال نیست که بازنده و برنده داشته باشد ."

  او گفت: "در کشور ما فقط بحث ارتقای اسلام است که هیجانی ایجاد شود و مردم پای صندوق‌های رای بیایند."

  آقای امامی کاشانی همچنین گفته: "هر کس اگر به اسلام نیز علاقه‌ای ندارد به کشورش علاقه دارد و باید وارد صحنه شود به همین دلیل است که در کشور ما گفته می‌شود رای دادن نه تنها یک حق، بلکه یک تکلیف است."

  آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران نیز پیش از این از کسانی که به "نظام اسلامی" علاقه ندارند اما به کشور ایران علاقه دارند خواسته بود در انتخابات شرکت کنند.

 28. ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام کرد که زمان رای‌گیری تا ساعت ۸ شب تمدید شده است.

 29. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران، در شعبه مسجد صاحب زمان منطقه یافت‌آباد در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر شرکت کرد.

  محمدرضا رحیمی، معاون اول و غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، آقای احمدی‌نژاد را همراهی می‌کردند.

  عرف است که مقام‌های عالی جمهوری اسلامی در ساعات اولیه رای‌گیری رای خود را به صندوق می‌اندازند اما آقای احمدی‌نژاد با تاخیری نامعمول در انتخابات شرکت کرد.

 30. صفرعلی براتلو رییس ستاد انتخابات استان تهران گفته است که میزان مشارکت مردم استان تهران تا ساعت 14 ، بیشتر ازمیزان مشارکت مردم این استان در سال 88 در همین ساعت بوده است.

  آقای براتلو گفته که تا دو ساعت پیش دو و نیم میلیون تعرفه در استان تهران برای انتخابات ریاست جمهوری مصرف شده است و تاکنون در هیچ شعبه‌ای تعرفه‌ها به پایان نرسیده است و خللی در روند اخذ رای به وجود نیامده است.

  براتلو افزود: پیش‌بینی من این است که درصد مشارکت در استان تهران حدود 70 درصد باشد.

 31. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور گفته است که در این دوره انتخابات اعلام نتایج با دقت و شفافیت بیشتری نسبت به دوره‌های گذشته و همچنین با سرعت بیشتری اعلام می‌شود.

 32. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران با تاخیر طولانی امروز در مسجد صاحب الزمان یافت آباد رای خود را به صندوق انداخت. گزارش خبرگزاری ها در باره حضور احمدی نژاد بعد از ساعت پنج و نیم عصر منتشر شده است.

  جدول حضور آقای احمدی نژاد در انتخابات های گذشته به نقل وبسایت نامه نیوز

 33. سعید احمدی شهرکی معاون سیاسی فرمانداری تهران گفته است که "به دلیل استقبال زیاد مردم اولین مرحله توزیع تعرفه های مجدد آغاز شد."

  معاون فرماندار تهران گفته که "ما برای هر منطقه از مناطق 22 گانه تهران 35 تا 50 هزار تعرفه برگ رای ارسال کردیم که در مجموع چیزی نزدیک به یک میلیون برگه رای در شهرستان تهران توزیع شد."

 34. در حالی که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هنوز ادامه دارد، محمود اشتری قائم مقام رادیو و تلویزیون دولتی ایران از ابراز آمادگی تلویزیون ایران برای برگزاری مناظره انتخاباتی برای دور دوم انتخابات خبر داده است.

  به گفته آقای اشتری در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود تبلیغات نامزدها بعد از تایید نتیجه انتخابات توسط شورای نگهبان آغاز می شود و "رسانه ملی پیش بینی لازم را برای برگزاری مناظره در دور دوم انتخابات کرده است و آمادگی لازم را برای برگزاری مناظرات دارد."

 35. آلبوم عکس: روز انتخابات در ایران و کشورهای دیگر از نگاه شما

 36. در انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری ایران نظرسنجی‌های متعددی درباره نتیجه احتمالی انتخابات انجام گرفته است.

  خبرگزاری مهر و مرکز افکارسنجی "آی‌پز" نظرسنجی‌هایی تلفنی انجام داده‌اند و سایت شبکه ایران، نزدیک به دولت، نتایج نظرسنجی‌ میدانی خود را منتشر کرده است.

  علاوه بر اینها خبرگزاری فارس و وبسایت‌هایی چون الف و فرارو نظرسنجی‌هایی را که می‌گویند توسط نهادهای رسمی انجام شده است منتشر کرده‌اند.

  مطابق عموم این نظرسنجی‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری این دوره دو مرحله‌ای خواهد بود.

  محمدباقر قالیباف در همه آنها یکی از دو نامزدی است که به مرحله دوم راه می‌یابد و در روزهای اخیر رای حسن روحانی بالا رفته است.

  در اکثر این نظرسنجی‌ها به نظر می‌رسد آقای حسن روحانی هم به مرحله دوم راه پیدا می‌کند. البته نظرسنجی منتشرشده در فارس از راهیابی سعید جلیلی به دور دوم خبر می‌دهد.

  محمد غرضی کمترین رای را در همه این نظرسنجی‌ها دارد. پس از او علی‌اکبر ولایتی نیز نامزدی است که رای کمی را بنا به این نظرسنجی‌ها به خود اختصاص داده است.

  به غیر از نظرسنجی فارس، به طور کلی وضعیت آرای محسن رضایی و سعید جلیلی به یکدیگر مشابه است.

  نظرسنجی‌ انتخاباتی در ایران با دشواری‌های ویژه‌ای روبرو است و نمی‌توان نتایج نظرسنجی‌های مختلف را به راحتی تایید کرد.

  در انتخابات نهم ریاست‌جمهوری که محمود احمدی‌نژاد برای اولین به قدرت رسید، در اغلب نظرسنجی‌ها او شانس آخر پیروزی برآورد شده بود، با این حال به مرحله دوم راه یافت و در نهایت در رقابت با اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شد.

 37. خبر فوری

  به گفته مصطفی محمد نجار، وزیر کشور مهلت رای گیری تا ساعت 21 به وقت ایران تمدید شد.

   

 38. خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا در گزارشی از قول نمایندگان  چهار نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری (جلیلی، رضایی، قالیباف و ولایتی) در شورای نگهبان نظرهای خود را درباره اقدامات این شورا بیان کرده اند. اظهارات آنها به تدریج در پست های بعدی منتشر می شود.


 39. نماینده سعید جلیلی در شورای نگهبان: امسال به دلیل اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری با انتخابات شوراها همزمان شده این امر باعث افزایش توقف رای‌دهندگان در حوزه‌ها شده است. از سویی دیگر به دلیل مسائل محلی و منطقه‌ای مشارکت بیشتر شده و انتخابات ریاست‌جمهوری نیز به افزایش مشارکت در انتخابات شوراها کمک کرده است.

 40. شاهین محمدصادقی، نماینده علی‌اکبر ولایتی: "در اکثر شعب اخذ رای نمایندگانی از علی‌اکبر ولایتی حضور دارند و تاکنون مشکل جدی گزارش نشده است."

 41. کمتر از نیم ساعت به پایان زمان رای‌گیری باقیمانده است.

  ستاد انتخابات وزارت کشور دو بار زمان رای‌گیری را تمدید کرده و رای‌دهندگان تا ساعت نه برای رای دادن وقت دارند.

  اینسا به نقل از وزیر کشور ایران می‌گوید احتمال تمدید دوباره زمان رای‌گیری وجود دارد.

 42. علیرضا نبید، نماینده محمدباقر قالیباف در شورای نگهبان: "الحمدالله عزیزان در شورای نگهبان ظرفیت خیلی خوبی را ایجاد کرده‌اند؛ زیرا حضور نمایندگان کاندیداها در این محیط و تعامل ما با ستاد مرکزی و ستادهای خودمان ظرفیت خیلی خوبی است."

 43. علی احمدی، نماینده محسن رضایی در شورای نگهبان گفت: "فکر می‌کنم با توجه به اینکه مقام معظم رهبری فرموده‌اند حماسه سیاسی اتفاق بیفتد، انتظار این است که کف رای این دوره برابر با سقف دوره گذشته باشد، بنابراین حضور مردم نیز همین امر را به نمایش می‌گذارد."

 44. سعید احمدی شهرکی، معاون فرمانداری تهران گفت که به دلیل "استقبال زیاد مردم از حضور در پای صندوقهای رای" اولین مرحله توزیع مجدد تعرفه ها آغاز شد.

  او گفت: "ما برای هر منطقه از مناطق 22 گانه تهران 35 تا 50 هزار تعرفه برگ رای ارسال کردیم که در مجموع چیزی نزدیک به یک میلیون برگه رای در شهرستان تهران توزیع شد."

 45. ستاد انتخابات کشور خطاب به اعضای شعب و نمایندگان فرماندار اعلام کرد رای گیری تا صدور اطلاعیه اتمام رای گیری باید ادامه داشته باشد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره 25 خود آورده است: "به اطلاع اعضای محترم شعب و نمایندگان فرماندار می رساند رای گیری تا اتمام مدت زمان تمدید شده و صدور اطلاعیه اتمام رای گیری باید ادامه داشته و در های شعب اخذ رای به روی رای دهندگان محترم باز باشد."

 46. خبر فوری

  مهلت رای‌گیری تا ساعت ۲۲ به وقت ایران تمدید شد

 47. در انتخابات این دوره ریاست‌جمهوری ایران نظرسنجی‌های متعددی درباره نتیجه احتمالی انتخابات انجام گرفته است.

  خبرگزاری مهر و مرکز افکارسنجی "آی‌پز" نظرسنجی‌هایی تلفنی انجام داده‌اند و سایت شبکه ایران، نزدیک به دولت، نتایج نظرسنجی‌ میدانی خود را منتشر کرده است.

 48. "چهار سال پیش، فعالان جنبش زنان از طیف‌های اسلامی تا سکولار با تشکیل یک ائتلاف مشترک به نام همگرایی زنان به میدان آمدند تا خواسته‌های خود را از رییس‌جمهوری آینده مطرح کنند. نه تنها بیشتر این خواسته‌ها در این چهار سال محقق نشد، بلکه به اعتقاد مدافعان حقوق زنان، تلاش شد تا بسیاری از دستاوردهای گذشته هم به تدریج از آنان گرفته شود." گزارشی از ندا سانیچ

 49. رای‌گیری در تهران تا ساعت یازده ادامه خواهد داشت.

  بنا به اطلاعیه وزارت کشور پس از این ساعت درهای حوزه‌های رای‌گیری بسته می‌شود و هر کسی که درون محل رای‌گیری باشد می‌تواند رای بدهد. پس از این ساعت دیگر زمان رای‌گیری تمدید نخواهد شد.

 50. ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه‌ای تاکید کرده که حضور نمایندگان نامزدها در حوزه‌های رای‌گیری تا پایان شمارش آرا ممکن است.

 51. علی لاریجانی، رئیس مجلس، گفته است: انتخابات خوب و بدون مشکل برگزار شد."

  آقای لاریجانی همچنین گفته که "نمایندگان کاندیداها راضی هستند."

 52. محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات، با انتشار بیانیه‌ای از شهروندان ایرانی تشکر کرده است. آقای قالیباف انتخابات امروز را "حضور غرورآفرین" خوانده است.

 53. با نزدیک شدن به پایان زمان رای‌گیری مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی از ستاد انتخابات بازدید کرده‌اند.

  محمد محمدی گلپایگانی، رئیس دفتر آیت‌الله خامنه‌ای و علی لاریجانی، رئیس مجلس، از این جمله‌اند.

 54. شمارش آرا در شهرهای کوچک و روستاها آغاز شده است.

 55. در استان یزد هم رای‌‎گیری تا یازده شب ادامه دارد.

 56. شمارش رسمی آرا در استان‌های سمنان و مازندران آغاز شده است.

 57. به غیر از هواداران سعید جلیلی، که آرای او در برخی شعبه‌های رای‌گیری را بالاتر اعلام می‌کنند، هواداران حسن روحانی هم می‌گویند او در برخی حوزه‌ها بیشترین رای را داشته است.

  از جمله وبسایت کلمه خبری زده که مطابق آن حسن روحانی بیشترین آرا را در میان ایرانیان مقیم مالزی کسب کرده است.

 58. سعید احمدی شهرکی، رئیس ستاد انتخابات شهر تهران، گفته است که صندوق‌های رای پس از شمارش اولیه به 20 نقطه امن منتقل می‌شوند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 14 ژوئن 2013
 • محمد غرضی: ۷۲ ساله، متولد اصفهان، فوق لیسانس الکترونیک دانشگاه تهران. وزیر نفت در دولت میرحسین موسوی و وزیر پست و تلگراف و تلفن، در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی
 • علی اکبر ولایتی: ۶۸ ساله متولد تهران، متخصص کودکان و فوق تخصص بیماری های عفونی دانشگاه جان هاپکینز، شانزده سال وزیر خارجه در دولت میرحسین موسوی و اکبر هاشمی رفسنجانی و شانزده سال اخیر مشاور بین الملل رهبر ایران
 • حسن روحانی: ۶۵ ساله متولد سمنان، دکترای حقوق اساسی دانشگاه کلدونیان گلاسگو، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی، نماینده مجلس در دوره های چهارم و پنجم، نماینده مجلس خبرگان از سال ۱۳۷۸، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سال ۱۳۷۰
 • محسن رضایی: ۵۹ ساله متولد مسجد سلیمان، دکترای اقتصاد دانشگاه تهران، فرمانده سابق سپاه، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام
 • محمدباقر قالیباف: ۵۲ ساله، متولد مشهد، دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران، فرمانده نیروی انتظامی، شهردار تهران
 • سعید جلیلی: ۴۸ ساله متولد مشهد، دکترای علوم سیاسی دانشگاه امام صادق، بسیجی در دوران جنگ، فعالیت در وزارت خارجه و دفتر آیت الله خامنه ای، دبیر شورای عالی امنیت ملی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.