آغاز شمارش آرا در ایران

آیت الله خامنه ای
Image caption آیت الله خامنه ای انتقاد از عدم انطباق انتخابات ایران با ضوابط دموکراتیک را "نظر دشمنان" خواند

با پایان مدت رسمی رای‌گیری، شمارش آرا در روستاها و شهرهای کوچک آغاز شده است. کسانی که تا ساعت یازده در شعبه رای بوده باشند همچنان می‌توانند رای بدهند اما پس از این ساعت درهای شعبه رای‌گیری بسته می‌شود

وزارت کشور در سه نوبت برای کل کشور، و یک بار برای تهران مهلت رأی‌گیری را تمدید کرده و رای گیری انتخابات تا ساعت ۲۳ به وقت محلی ادامه خواهد داشت.

سعید احمدی شهرکی، معاون فرمانداری تهران هم در جمع خبرنگاران گفته است که "به دلیل استقبال مردم، اولین مرحله توزیع مجدد تعرفه‌ها آغاز شده است."

مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران امروز به رسانه‌ها گفت که در این دوره از انتخابات، اعلام نتایج با دقت و شفافیت بیشتری نسبت به دوره‌های گذشته و همچنین با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

صفرعلی براتلو، رئیس ستاد انتخابات استان تهران هم میزان مشارکت مردم آن استان تا ساعت ۱۴ به وقت محلی را بیش از مشارکت مردم در دور پیشین انتخابات ریاست جمهوری ارزیابی کرده است.

او در جمع خبرنگاران گفت که برآورد می‌کند امسال حدود ۷۰ درصد واجدان شرایط در استان تهران در رأی‌گیری شرکت کرده باشند.

گزارش‌های لحظه به لحظه از روز انتخابات

سرنوشت کشور و سعادت مردم

امروز با آغاز فعالیت مراکز اخذ رأی از ساعت ٨ به وقت محلی، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، از جمله کسانی بود که در لحظات اول آغاز رأی‌گیری، رأی خود را به صندوق انداخت.

او هنگام رأی دادن در محل صندوق سیار شماره ١١٠ در حسینیه امام خمینی، محل دیدارهای عمومی خود، خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات شد و گفت مردم باید بدانند که سرنوشت کشور و سعادت ملت، بستگی به این دارد که در مراکز اخذ رأی حضور یابند.

وی افزود که دلیل "تبلیغات منفی و متراکم دشمنان و مخالفان" در مورد انتخابات در جمهوری اسلامی این است که حضور مردم پای صندوق رأی، تاثیر اساسی دارد. او همچنین انتقاداتی را که از نحوه گزینش نامزدهای انتخاباتی و برگزاری انتخابات در ایران می‌شود، رد کرد.

پیش از این، برخی نهادهای بین‌المللی و مقامات خارجی انتقاد کرده بودند که رأی‌دهندگان ایرانی تنها اجازه دارند به کسانی رأی دهند که شورای نگهبان انتخاب کرده است و این روش را غیردموکراتیک دانسته بودند. این نهادها جلوگیری از حضور ناظران بین‌المللی در انتخابات، محدودیت خبررسانی رسانه‌های داخلی و خارجی و فشار بر منتقدان و مخالفان را نیز مورد انتقاد قرار داده بودند.

آیت‌الله خامنه‌ای، با رد این انتقادات گفت "دشمنان" تلاش زیادی کردند تا مردم پای صندوق‌های رأی نیایند و پا را از کارشکنی‌های رسانه‌ای نیز فراتر نهادند." او با اشاره به اظهارات یک مقام آمریکایی که انتخابات ایران را با معیارهای دموکراتیک منطبق ندانسته بود، گفت: "نظر دشمنان هیچگاه اهمیتی برای مردم ایران نداشته و ملت همیشه خودش تشخیص داده است که به چیزی نیاز دارد و مصلحت کشور چیست و بر همان اساس نیز انتخاب کرده است."

رهبر جمهوری اسلامی از رأی‌دهندگان خواست تا زود در مراکز اخذ رأی حاضر شوند، اما دلیل توصیه خود را ذکر نکرد.

روز جمعه، انتخابات نمایندگان شوراهای شهر و روستا نیز برگزار می‌شود و آیت‌الله خامنه‌ای گفت که در انتخابات شهر و روستا "به ٣١ نفر رأی دادم که برخی از آنها را از نزدیک می‌شناختم و برخی افراد دیگر را براساس اعتماد به یکی از فهرست‌ها انتخاب کردم." اشاره او به فهرست نامزدهایی است که به طور معمول تشکل‌ها و جناح‌های مختلف منتشر و به رأی‌دهندگان توصیه می‌کنند.

Image caption هاشمی رفسنجانی: دعا می‌کنیم امروز سرنوشت خوبی برای کشور‌،انقلاب و مردممان رقم بخورد.

رهبر جمهوری اسلامی در مورد انتخاب رئیس‌جمهوری هم گفت: "برای ریاست‌جمهوری هم یک نفر از حضرات را که به ذهنم رسید، انتخاب کردم، به کسی هم نگفتم؛ حتی کسان نزدیک و خانواده من هم مطلع نیستند به چه کسی رأی داده‌ام."

حضور سایر مقامات

شامگاه گذشته و پیش از آغاز رأی‌گیری، محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری، در پیامی به ملت نظر خود را در مورد انتخابات ابراز کرد و گفت: "٢٤ خرداد آغازگر دوران جدیدی است و اینجانب به هوشمندی و ایمان شما باور دارم و معتقدم شما مردم فهیم خود می‌دانید که چگونه تصمیم بگیرید و چگونه برگزینید."

آقای احمدی‌نژاد و دولت تاکید داشته‌اند که در این انتخابات، از هیچ نامزد به‌خصوصی حمایت نمی‌کنند. شورای نگهبان صلاحیت اسفندیار رحیم مشایی، نامزد مورد نظر آقای احمدی‌نژاد را رد کرد و به هشت نفر دیگر اجازه شرکت در انتخابات را داد.

همچنین، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس‌جمهوری پیشین و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در حسینیه جماران، محل دیدارهای عمومی آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی، رأی خود را به صندوق انداخت. آقای رفسنجانی را عفت مرعشی، همسر، و فاطمه هاشمی، دخترش، همراهی می کردند.

Image caption محمد غرضی: هوادار ندارم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران که صلاحیتش برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان تایید نشد، گفت "دعا می‌کنیم امروز سرنوشت خوبی برای کشور‌،انقلاب و مردممان رقم بخورد."

نامزدهای انتخاباتی هم در مراکز مختلف رأی‌گیری حضور یافتند و رأی دادند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی هنگام رأی دادن، از صداوسیمای ایران به خاطر خودداری از پخش اخبار انتخاباتی خود گلایه کرد و گفت که روز گذشته، در زمان منع تبلیغات انتخاباتی "برخی از بداخلاقان، خیلی بداخلاقی کردند و تهمت‌های ناروایی زدند و چون زمان تبلیغات نبود، نتوانستیم پاسخ دهیم." در این گزارش، منظور آقای روحانی از "بداخلاقان" روشن نشده است.

آقای روحانی در توضیح اظهارات قبلی خود که روز شنبه، ٢٥ خرداد، را روز پیروزی دانسته بود، گفت که منظور او از پیروزی، موفقیت شخصی در انتخابات نبوده، بلکه "پیروزی ملت ایران" به خاطر رأی دادن در انتخابات را در نظر داشته است.

اظهارات پیشین آقای روحانی واکنش برخی مقامات دولتی را به دنبال داشت که هشدار دادند اظهار نظر در مورد نتیجه انتخابات تا قبل از اعلام رسمی آن، ممنوع است.

همزمان، گزارش شده است که با وجود اعلام انصراف محمدرضا عارف از نامزدی انتخابات، نام او در ساعات اولیه رأی‌گیری همچنان در فهرست نامزدهای انتخابات دیده می‌شد. آقای عارف که مورد حمایت جناح اصلاح‌طلب در ایران بود، چند روز مانده به رأی‌گیری، از نامزدی انتخابات انصراف داد. برخی طرفداران آقای روحانی، باقی ماندن نام محمد عارف در فهرست نامزدها را ظاهرا به دلیل ایجاد شبهه در میان رأی‌دهندگان اصلاح‌طلب، مورد انتقاد قرار داده‌اند.

Image caption روحانی اتهام پیش بینی پیش از موعد پیروزی خود را رد کرده است

محمد غرضی، نامزد دیگر انتخابات که گفته می‌شود تنها نامزدی است که هیچ ناظری برای حضور در مراکز اخذ رأی معرفی نکرده است، هنگام رأی دادن در پاسخ به اینکه تا چه اندازه به پیروزی در این انتخابات امید دارد، گفت که "انتخابات امروز یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران است." وی در پاسخ به اینکه در صورت انتخاب نشدن، چه توصیه‌ای برای هوادارانش دارد، گفت: "من هوادار ندارم، اگر جایی باز کرده باشم، قلوب ملت ایران است."

محمدباقر قالیباف، دیگر نامزد انتخابات که همراه اعضای خانواده‌اش در محل رأی‌گیری حضور یافته بود، گفت که قبل از رأی دادن، به زیارت حرم عبدالعظیم رفته بود. علی‌اکبر ولایتی نیز گفت که نامه‌ای از آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی حاوی توصیه به کناره‌گیری از رقابت‌ها دریافت نکرده است.

مطالب مرتبط