آنچه گذشت
گفته‌ها و شنیده‌ها؛ روز شمارش آرا

به روز شده:  17:44 گرينويچ - شنبه 15 ژوئن 2013 - 25 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. مقامات وزارت کشور ایران گفته‌اند که این بار نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری "سریع‌تر و شفاف‌تر" از گذشته اعلام خواهد شد.

 2. علی اشرف رشیدی، رئیس بازداشتگاه اوین، به خبرگزاری فارس گفته 60درصد زندانیان در اوین رای داده‌اند.

 3. وزارت کشور ایران گفته بود که اعلام نتایج آرا از حدود ساعت دو نیمه شب به وقت تهران آغاز می شود، اما هنوز خبری از اعلام نتایج نیست. صولت مرتضوی، دبیر ستاد انتخابات کشور، به خبرنگاران گفته که وزارت کشور هنوز اطلاعات کافی برای اعلام نتایج ندارد.

 4. خبرگزاری ایلنا می‌گوید بنا به آمار منتشره در استان یزد 85درصد جمعیت واجد شرایط در انتخابات شرکت کرده‌اند.

 5. وزارت کشور ایران می گوید که نتایج شمارش آرا از حدود ساعت دو نیمه شب به وقت تهران آغاز خواهد شد.

 6. عباسعلی کدخدایی در مصاحبه ای با شبکه خبر تلویزیون در مورد احتمال بروز تخلف در جریان رای گیری امروز گفت: "این انتخابات از جمله انتخاباتی بود که در آن هیچ گونه تخلفی را مشاهده نکردیم."

  وی همچنین  در مورد گمانه زنی های مربوط به میزان آرای کاندیداها گفت که کسانی که نشر دهنده این گونه اخبار هستند مورد تعقیب قرار خواهند گرفت.

 7. خبرگزاری تسنیم به نقل از مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری مازندرانگفته که بیش از 88دصد واجدان شرایط در این استان در انتخابات شرکت کرده‌اند.

 8. ستاد انتخاباتی حسن روحانی با صدور اطلاعیه‌ای، اخبار حاکی از بروز تقلب در انتخابات را بی پایه خواند و از هواداران این کاندیدا خواست نسبت به چنین اخباری واکنش نشان ندهند.

  در این اطلاعیه آمده است: "در پی انتشار اخبار کذب و دروغ توسط پیامک و سایت‌های منتسب به منابع جعلی مبنی بر وجود احتمال تقلب و یا تجمع در مقابل مراکزی خاص بدین وسیله اعلام می‌داریم که هرگونه تجمع و یا اعتراض به نتایج انتخابات، تخلف از قانون می‌باشد و هرگونه اطلاعیه نیز فقط از طرف این ستاد به صورت رسمی منتشر می‌گردد."

 9. فرخ نگهدار در تحلیل انتخابات ریاست‌جمهوری در بی‌بی‌سی فارسی گفت: "در مناظره ها دیدیم که در بین نزدیکترین مشاوران خامنه ای هم در مورد مذاکرات هسته ای و تعامل با دنیا اختلاف نظر بود."

 10. مهرداد عمادی، اقتصاددان، معتقد است "محسن رضایی، حسن روحانی و محمدباقر قالیباف بیشتر از بقیه نامزدها برنامه‌های اقتصادی اشان را مطرح کردند."

 11. آزده کیان درباره نقش رئیس‌جمهور در تامین حقوق زنان گفت: "لزوما رئیس جمهورها وضعیت زنان را بهتر نمی‌کنند. اگر فعالیت‌های خود گروه‌های زنان نباشد تغییری در وضعیت زنان صورت نمی‌گیرد."

 12. خبرگزاری تسنیم می‌گوید در استان آذربایجان شرقی بیش از 75درصد واجدان شرایط در انتخابات مشارکت کرده‌اند.

 13. شادی امین، فعال حقوق زنان در بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: "وقتی زنان اجازه نامزد شدن ندارند، یعنی انتخابات دموکراتیک نیست. باید به دنبال تغییر نظام بود نه تغییر افراد."

   

   

   

 14. فرخ نگهدار، فعال سیاسی، می‌گوید: "مردم ایران برای خودشان تصمیم می‌گیرند. بخشی از جامعه ایران به اصلاح نظام اعتقاد دارد."

 15. مجید محمدی، جامعه‌شناس معتقد است حکومت ایران در دوره قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری "اعتماد را از فرایند انتخابات کاهش داده و جبران آن بسیار مشکل است."

 16. تلویزیون خبر ایران می گوید که ستاد انتخابات کشور هنوز هیچ آمار تأیید شده ای از نتایج انتخابات اعلام نکرده است.

 17. خبرگزاری تسنیم از قول استاندار کرمان گفته که بیش از 80درصد واجدان شرایط در این استان رای داده‌اند.

 18. علی آقا سلطان، پدر ندا آقا سلطان به بی‌بی‌سی فارسی گفته: "در یکی از تلویزیون‌های خارجی گفته شد که خانواده ما در انتخابات شرکت کرده‌ایم. تکذیب می‌کنیم. ما رای ندادیم."

  "وقتی جمهوری اسلامی جگرگوشه من را می‌کشد، من چطور می‌توانم رای دهم؟"

  او گفت: "ما به نامزدهای انتخابات احترام می‌گذاریم. اما رای دادن-ندادن ما مساله اش چیز دیگری است و ما رای نداده‌ایم."

 19. خبرگزاری مهر می گوید که اولین برآوردها از نتایج غیررسمی شمارش آرا نشان می دهد که حسن روحانی و محمدباقر قالیباف پیشتاز هستند. هنوز خبر رسمی در این مورد منتشر نشده است.

 20. خبرگزاری ایسنا می‌گوید نتایج اولیه انتخابات تا ساعتی دیگر اعلام خواهد شد.

 21. وزیر کشور اعلام کرد:

  1631 شعبه. کل آرا 861866. آرای صحیح 826649

  حسن روحانی: 401949

  محمدباقر قالیباف: 126896

  سعید جلیلی: 119294

  محسن رضایی: 109089

  علی اکبر ولایتی: 55990

  محمد غرضی:13431

 22. عباسعلی کدخدایی، سخمگوی شورای نگهبان به خبرنگار شبکه خبر گفته که در جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هیچ تخلفی گزارش نشده است.

 23. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران گفته است که وزارت کشور نمی‌تواند "دقت و شفافیت را قربانی سرعت کند."

 24. خبر فوری

  تازه ترین نتایج شمارش آرا

  صولت مرتضوی اعلام کرد:

  از 3573 شعبه. کل آرای مأخوزه: 1819984. آرای صحیح: 1759079

  حسن روحانی: 834859

  محمدباقر قالیباف: 320562

  سعید جلیلی: 257822

  محسن رضایی: 214368

  علی اکبر ولایتی: 106144

  محمد غرضی: 25324

 25. خبر فوری

  تازه‌ترین نتایج شمارش آرا

  سعید جلیلی ۳۸۳۸۲۰
  محسن رضایی ۳۸۳۴۸۹
  حسن روحانی ۱۴۵۹۹۹۸
  محمد غرضی۳۸۱۹۷
  محمدباقر قالیباف ۴۸۷۵۴۹
  علی اکبر ولایتی۱۷۴۴۹۴

   

 26. خبر فوری

  تازه‌ترین نتایج

  وزارت کشور ایران اعلام کرد:

  از ۱۰۷۱۸ شعبه اخذ رای، کل آراء ماخوذه: ۵۳۷۸۷۱۴. آراء صحیح: ۵۲۱۱۲۴۵.

  حسن روحانی:۲۷۲۰۱۴۴

  محمدباقر قالیباف: ۹۰۳۳۸۹

  سعید جلیلی: ۶۷۹۵۲۴

  محسن رضایی: ۵۳۶۷۲۵

  علی اکبر ولایتی: ۳۰۵۵۲۹

  محمد غرضی: ۶۵۹۳۴

   

 27. محمدرضا خاتمی، از چهره‌های برجسته اصلاح‌طلب، در یادداشتی که در وبسایت نوروز، نزدیک به جبهه مشارکت منتشر شده نوشته است: "اینک که جشن ملی بر پا شده است اولین درخواست ما این است که با آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد و همه زندانیانی که به باور ما بی گناه هستند شیرینی و حلاوت این حماسه سیاسی را دوچندان کنیم."

 28. حسین باستانی تحلیلگر بی بی سی:

  اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری، از حساسیت کم سابقه روند شمارش آرا حکایت دارد.

  مطابق نتایجی که تاکنون اعلام شده، آرای حسن روحانی کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان، تنها اندکی از حد نصاب لازم برای بردن انتخابات در مرحله اول فاصله دارد. طبق قانون انتخابات، وی باید بیش از نیمی از آرای ماخوذه را به دست بیاورد و این در حالی است که آرای اعلام شده برای وی، تا این لحظه اندکی بیش از ۵۰ درصد بوده است.

  در وضعیت فعلی، میزان کمی تغییر در آرای حسن روحانی ممکن است باعث شود که نتیجه انتخابات در مرحله اول مشخص شود یا اینکه تعیین سرنوشت آن به مرحله دوم انتخابات کشیده شود.

  در نتیجه این واقعیت است که در شرایط موجود، اهمیت موضوع "سلامت انتخابات" برای اصلاح طلبان و حامیان حسن روحانی، اهمیتی ویژه یافته است.

  در میان تمامی انتخابات ریاست جمهوری برگزاری شده در ایران، هرگز درصد آرای یک کاندیدا در مرحله اول انتخابات، تا این حد به عدد ۵۰ نزدیک نبوده و در نتیجه، این امکان وجود نداشته که چند صد هزار رای بیشتر یا کمتر، باعث یک مرحله ای یا دو مرحله ای شدن انتخابات بشود.

  به عبارت دیگر در طول عمر جمهوری اسلامی، هرگز امکان تغییر کلی سرنوشت انتخابات با چنین میزان کمی رای وجود نداشته است.

   

 29. قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران می‌گوید که رئیس جمهور با اکثریت مطلق آراء (بیش از ۵۰ درصد) انتخاب می‌شود. آرای باطله دو نوع هستند. یک نوع از آنها جزو آرای مأخوذه حساب می‌شوند (مثل آرای سفید و آرای غیر قابل خواندن). اما نوع دیگر جزو آرای مأخوذه حساب نمی‌شود (مثل آرای جعلی و آرایی که از طریق تهدید به دست آمده باشد). مبنای محاسبه کل آرای مأخوذه است.

 30. خبر فوری

  تازه‌ترین نتایج

  از ۱۲۰۵۸ حوزه اخذ رای، کل آراء ماخوذه: ۶۵۹۸۳۰۰. آراء صحیح:۶۳۸۷۳۱۷

   حسن روحانی: ۳۲۱۹۳۲۲

  محمدباقر قالیباف:۱۰۹۵۶۷۱ 

  سعید جلیلی: ۸۶۸۳۰۱

  محسن رضایی: ۷۰۸۹۴۱

  علی اکبر ولایتی: ۴۱۲۹۴۱

  محمد غرضی: ۸۲۱۴۱

 31. خبر فوری

  تازه ترین نتایج

   از ۱۴۶۰۳ حوزه اخذ رای، مجموع آراء ماخوذه: ۸۳۱۹۷۶۸. آراء صحیح:۸۰۵۰۷۳۸

  حسن روحانی: ۴۱۲۵۰۳۲

  محمدباقر قالیباف: ۱۳۴۱۹۴۷

  سعید جلیلی: ۱۰۵۶۳۲۷

  محسن رضایی: ۹۰۲۱۲۱

  علی اکبر ولایتی: ۵۲۱۰۹۷

  محمد غرضی: ۱۰۴۲۱۴

   

 32. ایلنا، خبرگزاری کار ایران می‌گوید شاخص بورس تهران یک روز پس از برگزاری انتخابات و اعلام اولیه نتایج رشد صعودی داشته است.

   

 33. احمد توکلی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری مهر گفته است که انتخابات برگزار شده، سرآغاز دوره‌ای جدید برای جبران آسیب‌های هشت سال ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد خواهد بود.

   

 34. خبر فوری

  تازه ترین نتایج

  بر اساس اعلام وزارت کشور ایران تازه ترین نتایج انتخابات ریاست جمهوری به شرح زیر است:

  حسن روحانی: پنج میلیون و سه هزار و ۶۳۳

  محمد باقر قالیباف:یک میلیون و ۵۸۲ هزار و ۷۲۴

  محسن رضایی: یک میلیون و ۲۹۸ هزار و ۵۹۷

  سعید جلیلی: یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۵۱

  علی اکبر ولایتی:۶۲۰ هزار و ۹۰۸

  محمد غرضی: ۱۲۴ هزار و ۱۲۹

 35. مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران در پاسخ به این اعتراض‌ها که چرا نتایج آرا به کندی اعلام می‌شود، گفته است که شمارش آرا طبق روال قانونی ادامه دارد. او گفته است که بسیاری از صندوق‌ها تاکنون شمارش شده ولی منتظر وصول امضاها و صورتجلسه‌ها برای اعلام آنها هستیم.

 36. خبر فوری

  تازه‌ترین نتایج

  از مجموع ۱۶ میلیون و ۷۱۶ هزار و ۹۳۷ رای، تعدادی آرای صحیح: ۱۶ میلیون و ۱۶۶ هزار و ۳۹۲ رای

  حسن روحانی: ۸ میلیون و ۴۳۹ هزار و ۵۳۰

  محمدباقر قالیباف: ۲ میلیون و ۵۶۰ هزار و ۳۸۳

  محسن رضایی: ۲ میلیون و ۱۰۱ هزار و ۳۳۰

  سعید جلیلی: ۱ میلیون و ۸۹۰ هزار و ۴۶۲

  علی اکبر ولایتی: ۹۷۷ هزار و ۷۶۵

  محمد غرضی: ۱۹۶ هزار و ۹۲۲

   

 37. با انتشار نتایج اولیه آرا انتخابات ریاست جمهوری در ایران، شاخص بورس تهران در دو ساعت اول معاملات با افزایش 885 واحدی مواجه شد و برای نخستین بار از مرز 46 هزار و 500 واحدی گذشت. خبرگزاری فارس گزارش داده است که میانگین بازدهی بورس از 22.3 درصد بیشتر شده است.

 38. حامدکرزی رئیس جمهور افغانستان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران را موفقیت آمیز خوانده و آنرا به رهبر، دولت و مردم ایران تبریک گفت.

 39. علی اکبر ولایتی با انتشار بیانیه ای با تشکر از مردم نوشته که خوشحالم که من به تکلیفم عمل کردم و این مسئولیت بزرگ از دوشم برداشته شد.

  این نامزد انتخابات نوشته که با هدف زمینه سازی برای تحقق نظرات آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران و "حضور حداکثری ملت، فراهم کردن فرصت انتخاب و نهادینه کردن اخلاق در سیاست، ظرفیت‌ها و سوابق خود را در جهت کاهش معضلات موجود در سطح داخلی و بین المللی" ارائه کردم.

 40. محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری فارس گفته است که "کسی در مرحله اول رئیس‌جمهور خواهد شد که بیش از 50 درصد کل آرای مأخوذه را کسب کرده باشد، یعنی ملاک کل آرای مأخوذه است و ملاک آرای صحیح مأخوذه نیست."

  به گفته آقای دهقان، "اگر آقای روحانی که هم‌اکنون لب مرز است، بتواند بیش از 50 درصد کل آرای مأخوذه اعم از صحیح و باطل را کسب کند در مرحله اول رئیس‌جمهور می‌شود اما اگر نتواند کسب کند و کمتر از 50 درصد و حتی خود 50 درصد هم باشد، باز هم کافی نیست، بلکه باید بیش از 50 درصد کل آرای مأخوذه را از آن خود کند."

 41. تحلیلی از سعید برزین: اولین پیام انتخابات تغییر و تحول و چیرگی عقلگرایی بر آرمان‌گرایی در سیاست ایران است.

 42. مدیر کل دفتر انتخابات وزارت کشور اعلام کرد که برای تعیین فرد پیروز انتخابات، آراء مأخوذه در نظر گرفته می‌شود و پیروز انتخابات بر اساس آراء‌ مأخوذه تعیین می‌شود.

  به گزارش ایلنا حسنعلی نوری در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس آراء مأخوذه درصد مربوط به فرد پیروز (50 درصد به علاوه یک رای) تعیین می‌شود.

 43. مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت و گو باخبرگزاری خبرآنلاین، گفته است که منظور از ۵۰ درصد کل آرا، «کل آرای ماخوذه» شامل آرای صحیح و آرای باطله است.

  محمد هاشمی حقوقدان معتقد است که ۵۰ درصد آرای صحیح ملاک رای آوری نامزد پیروز است و "از آنجا که ممکن است بخشی از آرای باطله مربوط به نامزد پیروزهم باشد، باید آرای ماخوذه صحیح را ملاک قرار داد."

  حسینعلی امیری عضو حقوق دان شورای نگهبان فقط به این نکته بسنده کرده که دو نوع آرای باطله داریم که در تعیین حد نصاب رای آوری نامزدهای ریاست جمهوری به طور متفاوتی موثرند وی از پاسخگوی پیشتر خودداری کرده و ملاک تعیین آن را به بررسی قانون انتخابات ارجاع داده است.

   

 44. وبسایت تابناک در یاداشتی با عنوان "شکست اصولگرایی لازم بود"، نوشته که شکست اصولگرایی واجب بود؛ واجب تر از نان شب! جریان اصولگرایی باید این نکته را درک کند که نمی‌توان ناکارآمد بود و انتظار داشت، مردم باز هم فوج فوج به سمت آنان حرکت کنند.

  به نوشته این وبسایت، "جریان اصولگرایی باید درک کند که باید مسئولیت پذیر باشد و پاسخگو. نمی‌تواند تمام قد به حمایت از یک کاندیدای ریاست جمهوری برخاسته و در نیمه کار از او اعلام برائت کرد."

  این وبسایت که به محسن رضایی نزدیک است تاکید کرده که "رسانه‌های اصولگرایی و در رأسشان صدا و سیما، باید بدانند دوران انحصار رسانه ای پایان یافته و نمی‌توان با نادیده گرفتن بخشی از مردم یا کاندیدای آنان، آنان را به شکست رساند."

  نویسنده یادداشت تابناک معتقد است که "جریان اصولگرایی باید شکست می‌خورد تا نسیم تغییر در این کشور وزیدن بگیرد که تداوم اصولگرایی و آن همه ناکامی و مسئولیت ناپذیری روح و روان مردم را آزرده کرده بود؛ مردمی که بخشی از آنان کاملا از جریان اداره کشور خارج شده بودند."

 45. محمد غرضی،از کاندیداهای ریاست جمهوری از "حضور حماسی" مردم در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری تقدیر کرده است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای غرضی در پیامی گفته است: به خواست و تشخیص ملت ایران احترام می‌گذارم و از زحمات برگزارکنندگان انتخابات نیز قدردانی می‌نمایم.

  آقای غرضی همچنین به رییس جمهور منتخب تبریک گفته و اضافه کرده است که همه کاندیداها وظیفه دارند از رییس جمهور منتخب حمایت کنند.

 46. مسعود ده نمکی یادداشتی در وبلاگش نوشته با عنوان " اصولگراها به غضنفرهای خودشان باختند نه به مارادونا"

  آقای ده نمکی اصولگرایان را به توهم متهم کرده و گفته که آنها "با دست خودشان خودشان را بازنده کردند و جالب آنکه هر کدام خود را از قبل پیروز میدان می دانستند."

  به گفته آقای ده نمکی "اصلاح طلبان که درمناظرات نسبت به اصول خودشان اصولگراتر بودند و تا دقیقه آخر از خاتمی و هاشمی دفاع کردند ولی اینها حتی از مثبتات خودشان و دولت حرف نزدند تا منصفانه عیبهایش را نقد کنند."

  به گفته آقای ده نمکی اصلاح طلبان در عین دلخوری از خاتمی به حرف گوش دادند و کنار کشیدند اما اصولگرایان "برای آمدن احساس تکلیف کردند اما برای کنار رفتن احساس تکلیف نکردند."

 47. خبر فوری

  تازه‌ترین نتایج

  بنابر اعلام وزارت کشور ایران، از مجموع ۲۳ میلیون و ۱۴ هزار و ۸۷۳ رای، تعداد آرای صحیح: ۲۲ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۳۶۴ رای

  حسن روحانی: ۱۱ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۱۳

  محمدباقر قالیباف:۳ میلیون و ۴۹۴ هزار و ۹۳۸

  محسن رضایی: ۲ میلیون ۷۲۳ هزار و ۲۰۲

  سعید جلیلی: ۲ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۱۶۹

  علی اکبر ولایتی: ۱ میلیون و ۴۰۵ هزار و ۵۴۳

  محمد غرضی: ۲۷۶ هزار و ۴۹۹

 48. قیمت سکه ۷۰ هزار تومان کاهش یافت.

  گزارش ها نشان می دهد که با اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، بازار طلا و ارز نسبت به آن واکنش نشان داده است.

  بنابر گزارشها سکه بهار آزادی با کاهش ۸۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۲۳۰ هزار تومان رسیده است در حالی که در روز پنج شنبه یک میلیون و ۳۱۰ هزار تومان به فروش می رسید.

  قیمت دلار هم بین۷۰ تا حدود ۱۵۰ تومان کاهش پیدا کرده و در ساعات اولیه روز شنبه بیست و پنجم خرداد قیمت هر دلار به کمتر از ۳۵۰۰ تومان رسیده است در حالی که در روز پنج شنبه بیست و سوم خرداد ۳۶۴۰ تومان خرید و فروش می شد.

 49. محمدرضا عارف، نامزدی که در آخرین روزهای پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد با انتشار پیامی از مردم تشکر کرده و گفته که "خرسندم از اینکه با همراهی شما توانستیم بار دیگر فجر روشن امید را شاهد باشیم. خوشنودم از اینکه یک بار دیگر ثابت کردیم این مردم هستند که صاحبان و ولی نعمتان واقعی این کشورند."

  آقای عارف تاکید کرده که "حماسه انتخابات فارغ از هرگونه نگاه خاص سیاسی، پیروز مطلق آن، ایران و ایرانی است. امروز همه ایرانیان از هر قوم و مذهب و از هر جریان و تفکری در خلق این حماسه سهیم اند و نباید فراموش کنیم که عامل این اتحاد و اشتراک 'امید' بود؛ امید به فردایی بهتر و پیشرفت و تعالی ایران سرافراز."

 50. خبر فوری

  تازه ترین نتایج

  از مجموع ۲۷ میلیون و ۵۹۴ هزار و ۷۱۹ رای، تعداد آراء صحیح: ۲۶ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۸۴ رای.

  حسن روحانی: ۱۴میلیون و ۲۰ هزار و ۱۳۹ - ۵۰.۸۱ درصد

  محمدباقر قالیباف: ۴میلیون و ۳۶۹ هزار و ۹۸۵ - ۱۵.۸۴درصد

  سعید جلیلی: ۳میلیون و ۱۶۳ هزار و ۲۱۱ - ۱۱.۴۶درصد

  محسن رضایی: ۳میلیون و ۱۲۹ هزار و ۴۴۴ - ۱۱.۳۴درصد

  علی اکبر ولایتی: ۱میلیون و ۶۷۳ هزار و ۲۰۰ - ۶.۰۶درصد

  محمد غرضی: ۳۲۶ هزار و ۱۰۵ - ۱.۱۸درصد

 51. اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حضور مردم در انتخابات را "خیره کننده و پرشور" توصیف کرده و گفته که مردم "فهیم، هوشیار، موقعیت و زمان‌شناس" به دنیا ثابت کردند که به هیچ‌وجه تحت تأثیر تبلیغات سوء داخلی و خارجی قرار نگرفتند و بر اساس درک و فهم بالا، به تکلیف خود عمل کردند.

  آقای هاشمی رفسنجانی تاکید کرده که "اگر دشمنان جمهوری اسلامی ایران ذره‌ای انصاف داشته باشند، باید بپذیرند که ایران دموکرات‌ترین انتخابات دنیا را برگزار کرد و هیچ شبهه‌ای نمی‌توانند به آن وارد کنند."

  اکبر هاشمی رفسنجانی در عین حال به نامزد پیروز انتخابات توصیه کرده که "به شکرانه حضور پرشور و حماسی مردم خوب کشورمان، تمامی مساعی و تلاش و توان خود را برای تحقق وعده‌های داده شده و حل مشکلات مردم که حقیقتاً به‌ویژه در زمینه‌های اقتصادی، در سختی قرار دارند، به کار بندد و بتواند مشکلات داخلی و روابط خارجی را بر اساس مصالح و منافع کشور و خواست اکثریت قاطع مردم حل و فصل کند."

 52. امید حسینی نویسنده وبلاگ آهستان در یادداشتی با اشاره به شکست اصولگرایان، رهبران جناح اصولگرا را به باد انتقاد گرفته است.

  آقای حسینی می گوید که در روزهای اخیر بارها با کسانی در باره حجت و تکلیف شرعی صحبت کرده و به آنها گفته که "فهم و درک و تفسیرتان از حجت و تکلیف اشتباه است. ما هم می گوییم حجت، ولی کدام حجت؟ کدام تکلیف؟ کدام بصیرت؟ بصیرتی که فقط تا نوک بینی صاحب بصیرت را به او نشان می‌دهد؟"

  نویسنده آهستان از اصولگرایان می پرسد که "آیا تکلیفتان همین بود که با حجت شرعی و رای پاکتان کسانی را سر کار بیاورید که چهار سال بلکه هشت سال تمام منتظر این لحظه بودند؟"

  آقای حسینی با نام بردن تعدادی از افراد که خود را اصولگرا می دانند، نوشته "اینها را که می‌بینم یاد جماعتی می‌افتم که خون به دل مولایمان علی کردند. سالهاست که این آدم‌ها، با فهم نادرست خود از سیاست و جامعه، بدترین و سنگین‌ترین هزینه‌ها را به نظام و انقلاب و رهبری تحمیل کرده‌اند."

  نویسنده آهستان نوشته "من به اصلاح‌طلبان تبریک می‌گویم. آنها لااقل چهار تا آدم فهمیده‌ی باسواد دارند که بنشینند و شرایط را بسنجند و براساس واقعیات تصمیم بگیرند. ولی ما دلمان را به چه کسی خوش کنیم؟ به زاکانی که با یک درصد رای نداشته‌اش، برای هاشمی رجز می‌خواند و دم از اشتراک گفتمانی می‌زند و هر روز با این و آن ائتلاف می‌کند؟ به پناهیانی که هنوز اصلحش را نشناخته و اظهارنظر صریحش را خصوصی می‌داند؟ به حداد عادلی که با دو درصد رایش، کنار می‌رود و منتش را بر سر جریان اصولگرایی می‌گذارد ولی حاضر نیست اسم کسی را ببرد؟ به ولایتی که شعار دولت اخلاقی سر می‌دهد و زیر تعهد اخلاقیش می‌زند؟ به آقای یزدی که ولایتی را بعد از آن همه سوتی در مناظره، اصلح می‌داند؟! به سعید جلیلی که دنبال گفتمان انقلاب است و انقلاب را ذبح می‌کند؟ به آقای مصباح که نتیجه تصمیمات سیاسی ایشان را در سال‌های اخیر یکی بعد از دیگری دیده‌ایم؟ به چه کسی؟"

 53. حسین علایی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در یادداشتی با عنوان " پیروزی مردم" تاکید کرده که انتخابات "مشخص ساخت که اکثر مردم ایران با انگیزه های گوناگون در این انتخابات شرکت کرده اند و به پیروزی خود ایمان داشته اند."

  آقای علایی با این مقدمه توضیح داده که مردم به کسانی اقبال نشان دادند که در تبلیغات انتخاباتی خود به "پایان دادن به وضع موجود" تأکید داشتند. در واقع مردم می خواهند با انتخاب "رئیس جمهوری متفاوت" از ۸ سال گذشته به سیاست های بسته و فشارآور این دوران پایان دهند و روزهای بهتری را برای خود رقم زنند."

  این فرمانده بازنشسته سپاه می گوید که "مردم در انتخاب خود نشان داده اند که سیاست خارجی کشور در ۸ سال گذشته را نپسندیده اند. سیاستی که منجر به تصویب ۴ قطعنامه تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران شد که در دوران جنگ تحمیلی هم سابقه نداشت. بنابراین مردم می خواهند با روی کار آوردن دولت جدید، موقعیت بین المللی ایران را بهبود بخشند و اعتبار ایرانیان را در سطح جهان افزایش دهند."

 54. ستاد انتخاباتی حسن روحانی با انتشار بیانیه ای اعلام کرده که "که هیچگونه تجمع و یا مراسمی تا کنون از سوی این ستاد برنامه‌ریزی و اعلام نشده است."

  ستاد آقای روحانی این بیانیه را در پی "شایعاتی در فضای مجازی و پیامک‌هایی مبنی بر تجمع پیروزی احتمالی آقای دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری" منتشر کرده است.

  بنابر این بیانیه "در صورت هرگونه برنامه، اطلاع‌رسانی آن بطور منحصر از سایت مرکزی این ستاد اعلام خواهد شد."

 55. خبر فوری

  تازه ترین نتایج

  از مجموع ۳۲ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۶۲۱ رای، تعداد آرای صحیح: ۳۱ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۸۶۵

  حسن روحانی: ۱۶ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۲۸۱- ۵۰.۹۹ درصد

  محمدباقر قالیباف: ۵ میلیون و ۷۳ هزار و۶۵۲- ۱۵.۷۶ درصد

  سعید جلیلی: ۳ میلیون و ۶۶۵ هزار و ۲۳۴ - ۱۱.۳۹ درصد

  محسن رضایی: ۳ میلیون و ۵۹۳ هزار و ۵۰۷ - ۱۱.۱۶ درصد

  علی اکبر ولایتی: ۱ میلیون و ۹۶۹ هزار و ۳۵۱ -۶.۱۲ درصد

  محمد غرضی: ۳۹۱ هزار و ۸۴۰ - ۱.۲۲ درصد

  آرای باطله: ۱ میلیون و ۸۲ هزار و ۷۵۶ - ۳.۳۶ درصد

 56. خبرگزاری فارس در یادداشتی با عنوان " پنجه به صورت حماسه نکشیم" نسبت به برخی حرکات از سوی برخی "جریان های مغرض" بعد از مشخص شدن نتیجه انتخابات هشدار داده است.

  این خبرگزاری می‌نویسد که "در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری کمترین اقدامات غیرقانونی را چه در ایام تبلیغات و چه در زمان برگزاری انتخابات ملاحظه کردیم که این امر، بیانگر بلوغ سیاسی و حرکت به سمت رقابت در چارچوب نظام است."

  این خبرگزاری با این مقدمه نتیجه می گیرد که طبیعی است بعد از مشخص شدن نتیجه آرا، "حاضران در عرصه انتخابات و رسانه ها و چهره های حامی آنها – اعم از پیروز و غیرپیروز – به ارزیابی و آسیب‌شناسی خود و دیگران و تحلیل عرصه انتخابات می پردازند که امری طبیعی است. اما شلیک‌های بی هدف و پنجه خونین کشیدن بر صورت خود و دیگران و نیز انتقام جویی ها و نفرت پراکنی، اقداماتی است که حاصل آن، مخدوش و ملکوک شدن چهره حماسه سیاسی ملت و نیز ایجاد فضا برای ضربه زدن دشمنان زخم خورده از بیعت تاریخی مردم با نظام است."

 57. گزارش شده است که محمدخاتمی به همراه حسن خمینی و محمد موسوی بجنوردی روز گذشته به دیدار محمدرضا عارف رفته و از رفتار انتخاباتی اش تشکر کرده اند.

  آقای عارف پیش از برگزاری انتخابات، انصراف داد. در این دیدار از اقدام او به عنوان "رفتاری ایثارگرانه" یاد شده که به گفته آن‌ها نمونه‌ای از سیاست‌ورزی اخلاق‌مدارانه است.

  در این دیدار محمد موسوی‌بجنوردی انصراف عارف را خدمت به ایران دانسته و گفته است که "اقدام شما یک کار شرافتمندانه بود. شما واقعا مردانگی کردید."

 58. قرار است تا دقایقی دیگر مصطفی محمد نجار، وزیر کشور ایران در شبکه خبر ایران حضور یابد و نتیجه نهایی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کند.

 59. بهمن شریف‌زاده، روحانی نزدیک به اسفندیار رحیم مشایی آرای بالای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را شکست اصولگرایان و پیروزی اصلاح طلبان و جریان هاشمی دانسته و گفته است "تنها کسی که می‌توانست در میدان رقابت کاندیدای جناح آقای هاشمی را شکست دهد مهندس مشایی بود."

  صلاحیت آقای مشایی که قبلا رئیس دفتر محمود احمدی نژاد بود، با وجود حمایت محمود احمدی نژاد از سوی شورای نگهبان رد شد.
  آقای شریف زاده در گفتگو با قانون آنلاین گفته "ما از ابتدا به اصولگرایان گفتیم که شما توانایی شکست اصلاح طلبان را ندارید ولی آن‌ها دچار توهم شدند و حتی گفتند که دولت را آن‌ها روی کار آوردند."

 60. خبر فوری

  حسن روحانی پیروز انتخابات شد

 61. خبر فوری

  نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری

  وزیر کشور ایران با اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، گفت حسن روحانی اکثریت مطلق آرا را در این انتخابات کسب کرده است.

  از مجموع ۳۶ میلیون و ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ رای، تعداد آرای صحیح: ۳۵ میلیون و ۴۵۸ هزار و ۷۴۷

  حسن روحانی: ۱۸ میلیون و ۶۱۳هزار و ۳۲۹ - ۵۰.۷۱ درصد

  محمدباقر قالیباف: ۶ میلیون و ۷۷ هزار و ۲۹۲ - ۱۶.۵۶ درصد

  سعید جلیلی: ۴ میلیون و ۱۶۸ هزار و ۹۳۶ - ۱۱.۳۶درصد

  محسن رضایی: ۳ میلیون و ۸۸۴ هزار و ۴۱۲ - ۱۰.۵۸درصد

  علی اکبر ولایتی: ۲ میلیون و ۲۶۸ هزار و۷۵۳ - ۶.۱۸ درصد

  محمد غرضی: ۴۴۶ هزار و ۱۵ - ۱.۲۲ درصد

  آرای باطله: ۱ میلیون و ۲۴۵ هزار چهارصد و شانزده

 62. محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و رقیب اصلی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، پیروزی آقای روحانی را به او تبریک گفت.

  آقای قالیباف در نامه ای خطاب به آقای روحانی گفت: "بر خود لازم می­ دانم که مراتب سپاس و شکرگذاری خود را به پاس مشارکت بی­ نظیر مردم در این انتخابات و خلق یکی از بزرگترین حماسه­ های سیاسی تاریخ ایران اعلام دارم. بی­ تردید این حماسه بزرگ محصول درایت رهبری و هوشمندی و موقعیت­ شناسی ملت مبارز و قهرمان ایران است."

  آقای قالیباف با بیش از 6 میلیون رای نفر دوم انتخابات شد.

   

 63.   محمدرضا عارف در پیام پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.

  آقای عارف که پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد در این پیام گفته که "سرمایه اعتماد مردم، که به حق یک امانت الهی است، بر دوش جنابعالی قرار گرفته است. صمیمانه از درگاه خداوند متعال سلامتی و موفقیت شما را در راه دشواری که در پیش دارید، آرزومندم."

  آقای عارف تاکید کرده که "این موفقیت، پیروزی گفتمان اصلاح طلبی و اعتدال است. پیروزی نگاه خردورزانه و اخلاق گرایانه به کشورداری است."

 64. حسن روحانی یکی از معدود روحانیون نزدیک به آیت الله خمینی در قم و در سال های ۱۳۴۰ به شمار می رود که به طور مستمر در مسئولیت های سیاسی و امنیتی در جمهوری اسلامی ایران حضور داشته اند.

 65. خبر فوری

  خبرگزاری مهر می‌گوید حامیان حسن روحانی دقایقی پس از اعلام رسمی نتیجه انتخابات در خیابان کریمخان تهران مقابل ستاد انتخاباتی او دست به شادمانی زده‌اند.

  به گزارش مهر طرفداران آقای روحانی در حال پخش گل و شیرینی هستند و عده ای در حال خواندن سرود "یار دبستانی من" هستند.

 66. علی اکبر ولایتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پیامی به حسن روحانی پیروزی وی را تبریک گفت و نوشت "حضور حماسه ساز ملت بزرگ ایران در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، انسجام ملی را به نمایش گذاشت و در این برهه حساس ، امنیت ملی را تقویت کرد و دشمنان ملت را نا امید ساخت."

  آقای ولایتی خطاب به آقای روحانی نوشته است که "اینک با این اقبال مردمی و پس از تنفیذ و تحلیف، جنابعالی رئیس جمهور همه ملت و از جمله جریانها و افراد رقیب هستید و لذا همراهی، همکاری و رعایت احترام جنابعالی ،‌ وظیفه همگان است ."

 67. سعید جلیلی نامزد انتخابات ریاست جمهوری که انتخابات نفر سوم شده است در پیامی برای حسن روحانی نامزد پیروز انتخابات، آرزوی موفقیت کرده و نوشته "در جهت دفاع از آرمان‌ها و حقوق ملت ایران و اعتلاء و سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی آرزوی موفقیت می‌کنم و به ایشان برای کسب اعتماد ملت ایران صمیمانه تبریک عرض می‌کنم."

  آقای جلیلی با تشکر از حامیانش از آنها خواسته که "با حفظ حضور هوشمندانه در صحنه انقلاب، رئیس‌جمهور منتخب را در پیشبرد گفتمان انقلاب اسلامی و اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت‌رسانی به مردم یاری نمایند."

 68. رهبر ایران در پیامی از رای دهندگان تشکر کرد

  آیت الله علی خامنه ای با انتشار پیامی ضمن تشکر از رای دهندگان ایرانی گفت "تحقق حماسه‌ انتخابات، بدون شرکت و رقابت و تلاش دیگر نامزدهای ریاست جمهوری امکان‌پذیر نبود. لازم می دانم از همه شخصیت های محترمی که پای در این میدان نهاده و با تلاش خستگی ناپذیر خود، صحنه مسابقه ئی شور انگیز را آفریدند، صمیمانه تشکر کنم و آنان را باز هم به نقش آفرینی در عرصه های گوناگون انقلاب و نظام اسلامی فرا بخوانم."

 69. غلامعلی حدادعادل نامزد انتخابات ریاست جمهوری که پیش از برگزاری انتخابات انصراف داد در پیام پیروزی حسن روحانی را تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده "در حفظ استقلال میهن اسلامی و خدمت به مردم عزیز و پاسداری‌ از ارزش‌ها و آرمان‌های امام خمینی (ره) و نگاهبانی از میراث گرانقدر آن بزرگ‌وار، که همانا جمهوری اسلامی و ولایت فقیه است، موفق باشید و همان‌‌طور که در تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده‌اید روش و منش مستقل و معتدل خود را در انتخاب همکاران و ادارة قوة مجریه به اثبات رسانید."

 70. روحانی در شبکه اول تلویزیون ایران: باور کنیم که با همت مردم فصل جدید همدلی آغاز شده است. من دست همه اعتدالگرایان، اصلاحطلبان و اصولگرایان به گرمی می فشارم.

 71. وزارت امور خارجه بریتانیا از  حسن روحانی خواسته از فرصت استفاده کند و ایران را وارد فاز جدیدی بکند

   

 72. وزارت امور خارجه بریتانیا در بیانیه خود از حسن روحانی خواسته تا به نگرانی‌های جامعه جهانی در مورد برنامه هسته‌ای ایران توجه کند و به دنبال رابطه سازنده‌ای با جامعه بین‌المللی باشد و اوضاع سیاسی و حقوق بشری مردم ایران را بهبود ببخشد.

 73. لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور آماده همکاری با رئیس‌جمهوری منتخب ایران در مورد موضوعات مختلفی چون برنامه هسته‌ای و بحران سوریه است.

 74. ستاد انتخاباتی حسن روحانی در بیانیه ای اعلام کرده است: "هر نوع تجمع و فراخوان پس از اعلان رسمی نتایج از طریق مراجع ذی صلاح با اخذ مجوز از مقامات رسمی صورت خواهد پذیرفت."

  در این بیانیه آمده است: "این ستاد خواهان تبعیت از قانون و احترام به نظم جامعه می باشد که از اصول بنیادین دولت تدبیر و امید است."

 75. حسن روحانی هشت سال پس از کنارکشیدن از سر ناچاری از دبیری شورای عالی امنیت ملی و مذاکرات اتمی این بار به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران و با رای بالا به صحنه سیاسی بازگشته است.

  در فاصله کناره گیری او از دبیری شورای عالی امنیت ملی تا پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری هم او و گروه مذاکره کننده اتمی همراهش از سوی منتقدان نزدیک به حکومت و حتی از طرف گروه مذاکره کننده فعلی، که از قضا رقیب انتخاباتی اش شد، به خیانت به کشور و عقب نشینی در برابر کشورهای غربی متهم شدند. تحلیلی از محمد قوام

 76. تبریک احمدی نژاد به روحانی

  محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران نیز پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت.

  او در پیام خود نوشته است: "ضمن تبریک مجدد به جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حسن روحانی که مورد اعتماد اکثریت ملت قرار گرفته اند امیدوارم با قدرشناسی از عواطف و اعتماد ملت عزیز فرصت خدمتگزاری و تلاش برای استقرار عدالت و آبادانی کشور بیش از پیش مهیا گردد."

  "از همه علاقه مندان به سرافرازی ایران انتظار دارد که در تمام فرصت ها رییس جمهور و دولت منتخب را برای پیشبرد هر چه بهتر امور یاری رساند اینجانب و دولت خدمتگزار تا آخرین لحظات مسئولیت همچون روز اول به وظایف خود به طور جدی عمل خواهیم کرد."

   

 77. خبرگزاری فرانسه می‌گوید اسرائیل در اولین واکنش به انتخاب حسن روحانی گفته است که آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران استکه در مورد سیاست‌های هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرد و نه رئیس‌جمهوری ایران.

 78. گزارش ها از تهران حاکی است که شادمانی هواداران حسن روحانی در خیابان های تهران و چند شهر دیگر همچنان ادامه دارد.

  بنا بر گزارش ها و گفته های شاهدان عینی، بسیاری از هواداران با شعارهای شان خواهان آزادی میر حسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، از رهبران مخالفان دولت ایران از حصر خانگی شده اند.

  شعارهای چون "یا حسین، میر حسین"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد" و "موسوی کروبی آزاد باید گردند" از جمله شعارهایی هستند که هواداران سر داده اند.

 79. رئیس ستاد انتخابات تهران سعید جلیلی، از کاندیداهای انتخابات اخیر به خبرگزاری ایسنا گفته که سعید جلیلی هیچ اعتراضی نسبت به نتایج اعلام شده ندارد

 80. خبرگزاری فرانسه از رم گزارش داده که اما بونینو، وزیر امور خارجه ایتالیا در واکنش به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ابراز امیدواری کرده که این انتخاب باعث از سرگیری گفت‌و‌گوی سازنده با ایران شود.

   

 81. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شد. بدیهی است که دنیا از این خبر تکان خورده و خیلی ها بدنبال تحلیل و هضم این اتفاقند. در داخل ایران هم گروههای مختلف از زوایای مختلف به این رخداد توجه خواهند کرد. در داخل محافظه کاران تکانه انتخابات چنان تبعاتی خواهد داشت که جابجایی های زیادی در حوزه شخصیت ها، چینش ها و استراتژی حرکت امر غریبی نخواهد بود. 

  این انتخاب از زوایای بی‌شماری قابل تامل است. مهم ترین آنها عبارتند از اینکه حسن روحانی چگونه سیستمی که در شرایط فعلی تحویلش می شود را در حد اختیارات و محدودیت هایش مدیریت خواهد کرد. تحلیلی از محمد امینی

   

 82. دفتر رئیس جمهور آمریکا در واکنش به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ایران از حضور مردم ایران در انتخابات تقدیر کرده و اقدام آنها را برای آنکه صدای شان شنیده شود تبریک گفته است.

  در بخشی از این بیانیه آمده است: "با وجود محدود بودن آزادی بیان و سانسور رسانه ها، محدودیت اعمال شده بر روی اینترنت و پیامک و محدودیت ها و موانعی که دولت ایجاد کرده بود، مردم ایران مصمم بودند که آینده خود را شکل دهند."

  در ادامه این بیانیه آمده: "امیدواریم که دولت آینده ایران بر اساس خواسته مردم ایران حرکت کند و با اقدامات مسئولانه آینده بهتری را برای همه ایرانیان بسازد."

انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران

به روز شده: 15 ژوئن 2013
 • شمارش آرای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران به پایان رسید و وزارت کشور ایران، مجری رسمی برگزاری این انتخابات اعلام کرد که حسن روحانی، نامزدی که بخش بزرگی از اصلاح‌طلبان و میانه‌روهای ایران روی او اجماع کرده‌ بودند، به پیروزی رسید.
 • آقای روحانی با به دست آوردن ۱۸ میلیون ۶۱۳ هزار و ۳۲۹ رای رئیس جمهور ایران شد.
 • در این انتخابات نزدیک به ۵۰ میلیون ایرانی واجد شرایط رای دادن بودند که از این تعداد ۳۶ میلیون ۷۰۴ هزار و ۱۵۶ نفر شرکت کردند و آقای روحانی با بیش از ۵۰ درصد آرا برنده شد.
 • آقای روحانی از حمایت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی، دو رئیس‌جمهوری سابق ایران برخوردار بود.
 • طبق اعلام وزارت کشور محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته و بیشترین آرا را به دست آورده اند.
 • آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیروز پس از ریختن رای خود به صندوق رای، از مردم خواسته بود تا در پای صندوق‌های رای حاضر شوند.
 • رهبر ایران چند روز پیش گفته بود که حتی کسانی که حامی نظام نیستند به خاطر کشور رای بدهند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.