وزیر کشور ایران: امیدواریم نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری امروز اعلام شود

Image caption طبق آخرین داده‌های وزارت کشور حسن روحانی پیشتاز انتخابات ریاست‌جمهوری ایران است

شمارش آرای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران ادامه دارد و براساس آخرین داده‌های وزارت کشور، حسن روحانی، نامزد مورد حمایت گروه‌های اصلاح‌طلب و میانه‌رو در ایران پیشتاز انتخابات است.

وزارت کشور ایران حدود ساعت ۱۹ به وقت محلی، اعلام کرد که در مجموع ۳۲ میلیون و ۱۸۹ هزار و ۶۲۱ رأی شمرده شده است که ۳۱ میلیون و ۱۰۶ هزار و ۸۶۵ رأی صحیح بوده است و آقای روحانی توانسته است ۱۶ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۲۸۱ رأی از این تعداد را کسب کند.

طبق اعلام وزارت کشور ایران تاکنون محمد باقر قالیباف و سعید جلیلی پس از آقای روحانی به ترتیب بیشترین آراء را به دست آورده‌اند.

براساس آخرین داده‌های وزارت کشور، آقای روحانی تاکنون نزدیک به ۵۱ درصد آراء را به دست آورده است.

اما اگر با پایان شمارش آراء مشخص شود که آقای روحانی نتوانسته است بیش از ۵۰ درصد آراء را کسب کند، انتخابات ریاست‌جمهوری ایران به دور دوم کشیده خواهد شد.

محمد نجار، وزیر کشور ایران، با اشاره به برگزاری همزمان انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخابات شورای شهر و روستا به شبکه خبر ایران گفت: "حجم کار و عملیات اجرایی سنگین است."

او اضافه کرد که شمارش آراء با دقت انجام می‌شود و وزارت کشور ایران "دقت و شفافیت را فدای سرعت" نمی‌کند.

او گفت که طبق قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، نتیجه نهایی انتخابات "پس از وصول گزارش هیات اجرایی مرکزی انتخابات" اعلام خواهد شد.

وزیر کشور ایران اضافه کرد که انتظار دارد با برگزاری جلسه هیات اجرایی مرکزی انتخابات، نتیجه نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری امروز اعلام شود.

او گفت: "هرچه جلوتر برویم سرعت شمارش آراء بیشتر می شود."

وزارت کشور ایران اعلام نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری را با چند ساعت تاخیر نسبت به دوره قبل آغاز کرد. چهار سال پیش در دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، ساعاتی پس از پایان رأی‌گیری، پیروزی محمود احمدی‌نژاد اعلام شد که اعتراضات بسیاری را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط