واکنش به حمله خونین به اردوگاه مجاهدین خلق

Image caption در بهمن ماه سال گذشته هم به اردوگاه حریه حمله شد و کشته و زخمی بر جا گذاشت

آمریکا و سازمان ملل متحد حمله خمپاره‌ای به اردوگاه سازمان مجاهدین خلق در نزدیکی بغداد را محکوم کرده‌اند.

طبق گزارش‌ها روز شنبه ۲۵ خرداد، ۱۵ ژوئن، تعدادی خمپاره به اردوگاه حریه در نزدیکی شهر بغداد، پایتخت عراق، شلیک شده و تعدادی کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

مارتین کوبلر، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق، این حملات را محکوم کرده و گفته است: "این خشونت غم‌انگیز در حالی رخ داده که سازمان مجاهدین خلق بارها خواستار اقدامات محافظتی دولت عراق برای اردوگاه حریه و ساکنان آن از جمله دیوارهای بتونی مقاوم در برابر انفجار شده است."

آقای کوبلر گفته است: "این حمله دوم به اردوگاه حریه، به کشورهای ثالث یادآوری می‌کند که جلو بیایند و پیشنهادهای جدی برای انتقال ساکنان این اردوگاه به خارج از عراق ارائه کنند."

پیش‌تر در ۱۶ مه امسال، ۲۶ اردیبهشت، سازمان ملل متحد از انتقال اولین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق به خارج از عراق خبر داده بود.

این گروه ۱۴ نفره به آلبانی رفتند.

ایالات متحده هم در بیانیه‌ای حمله به اردوگاه حریه را "وحشیانه، احمقانه، و کاملا غیرقابل‌قبول" خوانده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در این بیانیه از عراق خواسته است به قربانیان این حادثه رسیدگی و خدمات پزشکی ارائه کند و به امنیت ساکنان اردوگاه حریه توجه کند.

ایالات متحده از دولت عراق خواسته است درباره این حمله تحقیق کند تا عاملان آن مجازات شوند.

آمریکا هم در بیانیه‌اش بر لزوم تسریع جابه‌جایی اعضای سازمان مجاهدین خلق به خارج از عراق تاکید کرده و آن را راه حل دائمی و درازمدت برای تامین امنیت آنان دانسته است.

اختلاف در آمار تلفات

ایلیانا نبا، سخنگوی دفتر سازمان ملل متحد در عراق، به خبرگزاری فرانسه گفته است رقم دقیقی از تلفات این حمله ندارد.

در این باره یک سرهنگ پلیس در بغداد که نامش ذکر نشده، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اردوگاه حریه مورد اصابت "شش خمپاره" قرار گرفته و این حمله "سه کشته و ۱۱ مجروح" بر جا گذاشته است.

خبرگزاری فرانسه همچنین از قول شهریار کیا، سخنگوی اعضای سازمان مجاهدین خلق، نوشته است "چند ده موشک" به این کمپ اصابت کرده است.

آقای کیا گفته است "یک مرد و یک زن" در این حملات کشته شده‌اند و بیش از ۳۰ نفر مجروح شده‌اند.

این سخنگوی اعضای سازمان مجاهدین خلق، همچنین از سازمان ملل متحد به دلیل موافقت‌ نکردن با بازگرداندن اعضای این سازمان به اردوگاه اشرف انتقاد کرده است.

شورای ملی مقاومت که سازمان مجاهدین خلق مهم‌ترین عضو آن است، در پاریس یک بیانیه درباره این حملات منتشر کرده و از سازمان ملل متحد به‌تندی انتقاد کرده است که "اقدامی نمی‌کند و وعده‌های دروغین می‌دهد."

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

'یا اشرف، یا آمریکا'

در حال حاضر بیش از سه هزار نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق در اردوگاه حریه در عراق به سر می‌برند.

چهار ماه پیش در بهمن‌ماه سال گذشته هم اردوگاه حریه مورد اصابت خمپاره قرار گرفت که گزارش شد در اثر آن ۵ نفر کشته و بیش از ۵۰ نفر مجروح شدند.

سازمان مجاهدین خلق، جمهوری اسلامی را به دست‌داشتن در آن حمله متهم کرده بود.

مریم رجوی، از رهبران ارشد سازمان مجاهدین خلق، سه هفتهپس از آن حمله گفت یا باید همه اعضای این سازمان که در عراق هستند، به ایالات متحده آمریکا منتقل شوند و یا به اردوگاه اشرف در شمال بغداد بازگردند.

اردوگاه اشرف در دهه ۱۳۶۰ خورشیدی و در اوج جنگ عراق و ایران، با حمایت صدام حسین، رئیس‌جمهور سابق عراق برپا شد و گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان که به عراق پناهنده شده بودند، در آن ساکن شدند.

پس از حمله نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا و سقوط حکومت صدام حسین در سال ۲۰۰۳ میلادی، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیرمتخاصم تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

مسئولیت حفاظت از این اردوگاه در سال ۲۰۰۹ میلادی، به دولت عراق واگذار شده و این کشور متعهد شد که با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری کند.

مطالب مرتبط