بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران-۲۶ خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی و گزارش های صفحه اول خود از انتخاب یازدهمین رییس جمهور کشور و وزیدن نسیم تعادل در کشور خبر داده و از پایان دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد استقبال کرده اند.

مقالات و دلنوشته هائی در ستایش حرکت مردمی و امید به آینده و از جمله بهبود اقتصاد بیمار کشور از جمله ده ها مقاله ای است که در وصف دکتر حسن روحانی نوشته شده .

این رای چه بود، بریم کمی قدم بزنیم

Image caption رییس جمهور جدید، صفحه اول قانون

حمیدرضا شکوهی در مردم سالاری نوشته: رای به دکتر حسن روحانی نشان دهنده عدم تمایل مردم به تداوم وضعیت کنونی و تمایل عمومی به کنار رفتن افراط‌گرایان است. این رای نه تنها رای به نفی افراطیون و اقتدارگرایان بود، بلکه «نه» بزرگ به اصول گرایانی بود که طی هشت سال گذشته بخشی از قدرت را در اختیار داشتند یا اینکه با تایید یا سکوت به حمایت از دولت اصول گرا پرداخته بودند. مردم در عمل اثبات کردند که به شیوه مدیریت اصول گرایان انتقاد جدی دارند. هر چقدر رسانه‌های آنها برای حمایت از اصول گرایان بیشتر تلاش کنند و اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان را به حاشیه ببرند مردم بیشتر به اصلاح‌طلبان تمایل نشان می‌دهند.

به نوشته این مقاله: رای به دکتر حسن روحانی، یک «بله» قاطع به اصلاح‌طلبان بود چراکه با کناره‌گیری محمدرضا عارف و پس از حمایت ‌هاشمی رفسنجانی و ‌محمد خاتمی از روحانی، او کاندیدای تمامی اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری بود و مردم نشان دادند که به مشی اصلاح‌طلبی بیشتر تمایل دارند و تجربه تلخ هشت سال گذشته به آنها نشان داده که بهترین رویکرد برای اداره کشور، اصلاح‌طلبی و اعتدال‌گرایی است. از سوی دیگر اصلاح‌طلبان با اجماع بر روی کاندیدای واحد و عدم تکرار اشتباه سال ۸۴، بلوغ سیاسی خود را در تصمیم‌گیری نشان دادند تا با بهره گیری از تمامی پتانسیل های خود، کشور را به مسیر اصلی بازگردانند.

مردم سالاری تاکید کرده رای به حسن روحانی، به حدی قاطع بود که اصول گرایان حتی در صورت اجماع بر روی کاندیدایی واحد نیز شانسی برای پیروزی نداشتند چراکه مجموع آرای چهار کاندیدای اصول گرا نیز به آرای روحانی نمی‌رسد و این یعنی پنهان کردن شکست اصول گرایان در پشت نقاب تعدد کاندیدا. در عین حال این رای، رای به دو حامی مهم او یعنی ‌هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی بود؛ دو سیاستمدار اعتدال گرایی که یکی در انتخابات امسال احراز صلاحیت نشد و دیگری به دلیل فشارهای وارده، حتی نتوانست در انتخابات ثبت نام کند.

پوریا سوری در صفحه آخر شرق نوشته: روزنامه‌نگارم و به «اصلاحات» معتقدم، عقیده دارم برای ادامه حیات و تاثیرگذاری در فضای فرهنگی کشور باید روزنه‌ای وجود داشته باشد تا مسیرِ تغییری شود، اهل گوشه‌گرفتن و تارک دنیا شدن و عجالتا ترک ایران و مهاجرت هم نیستم. تمامیت ارضی ایران برایم اولین اصل است و کشورم؛ ایران را دوست دارم.

کارتون روز، هادی حیدری، شرق

به نوشته این مقاله: پس خوشبختانه هم‌اکنون در ایران زندگی می‌کنم، به تغییر و اصلاح وضع موجود می‌اندیشم و خلاصه اینکه به همین دلایل پای صندوق رای رفتم و از آخرین روزنه‌های امید، ناامید نشدم و برای پربسته‌ها و خسته‌ها، دل به روشنایی بسته‌ها، جمعه به اصلاحات رای دادم و شبی را تا صبح همراه رفیقانم؛ روزنامه‌نگارانی امیدوار و نگران، پلک برهم ننهادم و امروز که روز دیگری است و سرآغاز تغییر، از اینکه بر تردید غلبه کردم و از تلالوی همین خورشید ۲۵ خرداد که اتفاقا رنگ آشنایی هم دارد، یخ پاهایم کمی آب شد و کمر راست کردم و بعد از چند سال وقتی در خیابان قدم زدم احساسِ مال اینجا بودن و سر به سقف ساییدن داشتم، خوشحالم.

شاعر و روزنامه نگار نویسنده مقاله شرق تاکید کرده: امروز قدم زدن در خیابان‌ها رنگی دیگر دارد، حتی گرمای هوا خوشایند است، حتی همین حال ساده‌ای که ما داریم، همین اندک؛ این شادمانی بی‌سبب... بی‌خیال خواندن این وجیزه‌ها، حالمان که خوش است خدا را شکر، برویم کمی قدم بزنیم. قدم زدن خیلی مهم است.

ترمیم احساس شکست

علی‌اصغر سیدآبادی در بهار نوشته ما شکست را تجربه کرده‌ایم. ما با این احساس در درونمان جنگیده‌ایم، بعضی از ما به آن‌ها تن داده‌ایم، تحقیر شده‌ایم، به سرخوردگی تن داده‌ایم و بسیاری از ما در برابر این احساس ایستاده‌ایم. از امید مایه گرفته‌ایم تا در برابر احساس شکست بایستیم. زیستن با تجربه شکست و همزمان با بذر امید در دل‌هایمان، در سال‌های پیاپی، ما را آبدیده کرده است. به جای این‌که تحقیرمان کند، به خشونت و سرخوردگی وادارمان کند، بسیاری از ما را خردگراتر و معتدل‌تر کرده است. یاد گرفته‌ایم که نباید تجربه شکست را بر دیگران تحمیل کنیم.

به نوشته این روزنامه نگار: ما در این هشت ساله در فضایی زندگی می‌کردیم که رسانه‌های بسیاری - چه در درون ایران و چه بیرون- بذر نفرت می‌کاشتند. بخشی از جامعه را نسبت به بخشی دیگر بدبین می‌کردند. با دوقطبی‌کردن جامعه و ساختن دوگانه‌های تقلبی مردم را از هم متنفر می‌کردند. روستایی را در برابر شهری قرار می‌دادند. جنوب‌شهری را در برابر شمال‌شهری قرار می‌دادند. مذهبی را در برابر غیرمذهبی قرار می‌دادند. اصولگرا را در برابر اصلاح‌طلب قرار می‌دادند و با قطبی‌کردن جامعه، در دل‌ها بذر نفرت می‌کاشتند.

اکنون دورانی تمام شده است. شاید در عرصه سیاست، چیزی تغییر نکند. شاید در عرصه اقتصاد تغییرکردن دشوار باشد، اما بدون تردید با پیروزی دیروز احساس شکست چندین‌ساله ما تمام می‌شود. دوران شکست تمام شده است. درست است که هنوز مطالبات بسیاری داریم، اما از پیروزی دیروزمان دریافتیم که احساس شکست را می‌توان ترمیم کرد..

دیپلماسی روحانی

Image caption صفحه اول روزنامه شرق

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق نوشته سیاست خارجی و دیپلماسی دولت آینده، مهم‌ترین کار روحانی است. دلیلش بسیار ساده است. زیرا بزرگ‌ترین مسایلی که در راه توسعه و پیشرفت و رفاه و آرامش کشور پدید آمده نتیجه شعارهای جنجالی و رفتارهای سیاسی دولتی است که دوران خدمتش منقضی شده است. به عبارت دیگر توصیه به دولت آینده این است که در سیاست خارجی رفتاری مانند لقمان حکیم در پیش بگیرد، که گفتند سیاست از که آموختی، گفت از بی‌سیاستان. یعنی آنچه آنان کردند نکردم و آنچه باید می‌کردند و نکردند کردم.

به نوشته این مقاله: مقایسه روابط خارجی ایران میان پیش از واگذاری آن به دولت قبلی، با آنچه این دولت به دولت منادی عقلانیت و اعتدال تحویل می‌دهد بهترین ملاک‌ها را به دست می‌دهد. روابط خارجی کشوری مانند ایران را باید با دولت‌های هم‌ترازش جست، یعنی همان دولت‌هایی که با اغلب آنها رابطه نداریم.

این دیپلومات سابق در مقاله شرق تاکید کرده: روابط خارجی سازمان اعانه ملی نیست. تا زمانی که رییس‌جمهور آینده قفلی را که رییس‌جمهور رونده بر قابلیت عملی سیاست خارجی ایران زده است نگشاید کاری از او ساخته نخواهد بود. اگر آقای روحانی بخواهد موفق شود باید با دوری‌جستن از هرگونه شعار بی‌حاصل، واقعیت های دیپلماسی را بپذیرد که از آن جمله است دشمنی ناحق اسراییل.

چرا قالیباف انتخاب نشد

حسین قربانزاده در سرمقاله تهران امروز ادعا کرده که شش میلیون رای باقر قالیباف خالص‌ترین و پاک‌ترین اقبال مردمی بود و اضافه کرده: رای قالیباف به‌دلیل جریان مدعی اصول گرایی نبود که اتفاقا بیشترین ضربات را از همین دسته خورد. گروه‌های سنتی اصول گرا هم از نامزد دیگری حمایت کردند و نام وی را حتی در رده سوم هم نیاوردند، گروه‌های مرجع مختلف دینی هم ایضا. ائتلاف یک به اضافه دو هم که به پیمان خود وفادار نماندند، یا انصراف ندادند یا انصراف خود را به‌دلیل حمایت از ایشان اعلام نکردند. گروه پایداری هم که بیشترین حملات را در گذشته دور و نزدیک به سمت قالیباف نشانه رفته بود.

به نوشته سرمقاله روزنامه هوادار شهردار فعلی تهران: دولت هم که از سال‌ها پیش نذر تخریب قالیباف داشت. اصلاح طلبان هم که آتش توپخانه خود را به‌ویژه در ماه‌های گذشته به روی او متمرکز کرده بودند. تکلیف ضد انقلاب هم که روشن بود؛ حالا باید پرسید این قالیباف چه کرده بود که همه به او تاختند. جز این که رای قالیباف فقط رای به کارنامه موفق مدیریتی او بود. قالیباف دست روی زانوی خود گذاشت و بلند شد و حالا سربلند است که بدون حمایت‌های خاص و به رغم تخریب‌های گوناگون، جایگاه دوم را بدست آورد.

مقاله تهران امروز در نهایت سعید جلیلی نامزد دیگر جناح اصول گرا را با لحنی گلایه آمیز هدف قرار داده و از وی پرسیده که آیا به تکلیف خود عمل کرد که انتخابات ریاست قوه اجرایی را به یک رفراندوم هسته‌ای تبدیل کرد؟

سیاست اقتصادی مناسبی در راه

مهدی تقوی در مقاله قانون نوشته خبر خوش این است که بازار به وقایع انتخابات رئیس جمهوری واکنش مثبت نشان داده، اما عمیق‌ترین کاهش قیمت‌ها را می توان به کم شدن تعداد دلال‌ها وسفته بازان نسبت داد. در واقع، سفته بازان که برای مدت‌های طولانی نظم بازار را بر هم زده بوده و عامل گرانی‌های کاذب بودند، اکنون دریافته‌اند که سیاست‌های اقتصادی مناسب و عملی در راه است؛ بنابراین در این شرایط جایی برای دلالان در بازار وجود ندارد. هم اکنون بازار به یک خوش‌بینی منطقی در خصوص کاهش قیمت‌ها در بازار رسیده است.

به نوشته این مقاله: در مناظره کاندیداها مشاهده شد که هیچ یک از نامزدها مخالفتی با طرح هدفمندی یارانه ها ندارند و تنها با شیوه اجرای آن مخالف هستند. باید به صراحت گفت این تنها مسئله‌ای است که به شدت نگران می کند. چرا که هدفمندی یارانه‌ها تا کنون تاثیری جز افزایش قیمت نهاده‌ها و آب رفتن توان مالی اقشار آسیب‌پذیر نداشته است.

قانون نوشته: اگر هم مانند اتفاقی که در دولت نهم و دهم افتاد مبنی بر اینکه قرار بود از محل هدفمندی یارانه‌ها ۳۰ درصد در اختیار تولید قرار گیرد ، خلف وعده صورت گیرد، باید منتظر اتفاق‌های هولناک‌تری در اقتصاد ایران باشیم. بنابر این توصیه این است که دولت یازدهم در دام بازی هدفمندی یارانه‌ها نیفتد و این طرح را دنبال نکند. در صورتی‌که این مسئله حل و فصل شود می‌توان منتظر اتفاق های مثبتی در اقتصاد کشور بود.

سیاست اقتصادی فعال و جسورانه

حسین عبده‌تبریزی در مقاله ای در شرق نوشته: جایی برای تظاهر در اقتصاد باقی نمانده است. حتی سرسخت‌ترین حامیان دولت دهم هم اقرار می‌کنند که وضعیت اقتصادی، وخیم است. دولتی که می‌رود اقتصادی مبتلا به تصلب را به ارث می‌گذارد؛ دولت جدید باید راه‌های خروج از این گرفتگی را جست‌وجو کند. دولتی که می‌آید همین امسال برای هزینه‌های جاری خود با کسری بودجه عظیم مواجه است.

به نوشته این روزنامه ها: بعدها باید بررسی شود که ۷۰۰میلیارددلار درآمد نفتی چگونه هزینه شده که در زمانه رشد هشت‌درصدی چین، هفت‌درصدی هند و شش‌درصدی آفریقا، چشم‌انداز رشد اقتصادی جمهوری اسلامی ایران برای سال‌جاری منفی پیش‌بینی می‌شود. باید بررسی شود که بدهی چند‌صدهزارمیلیاردتومانی دولت از کجا آمده است؟ و البته دولت جدید باید خشنود باشد که در سال‌های اخیر امکان استقراض خارجی برای دولت دهم فراهم نبوده وگرنه امروز صدهامیلیارددلار هم بدهی ارزی روی دست دولت یازدهم می‌گذاشت.

مقاله شرق تاکید کرده: شرایط اقتصادی آنقدر نامناسب است که اعمال بسته‌ای از برنامه‌های جسورانه را می‌طلبد تا اقتصاد به مسیر سال ۱۳۸۴ برگردد. وصله و پینه‌کردن اینجا و آنجا، تردید، امید به اینکه به‌سادگی به راه‌حلی برسیم چشم‌انداز خروج از بحران جاری را به ‌همراه نخواهد داشت. جسارت البته به‌معنای تبدیل صحنه اقتصاد به میدان آزمایش و خطا نیست؛ کاری که دولت نهم به کرات به آن پرداخت .

روحانیِ سوپرمن!

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون درباره انتظارات مردم از حسن روحانی نوشته اول در یک هفته تحریم ها را به کلی بردارد سپس چند تحریم علیه امریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان وضع کند تا به این ترتیب انتقامی هم گرفته شده باشد. بعد بیکاری، فقر و تورم را ظرف حداکثر پنج روز ریشه کن کند، اعصاب نداریم. سوم این که ورود زنان به ورزشگاه را آزاد کند، البته قبلش کاری کند که مردها در ورزشگاه توهین نکنند، آشغال نریزند و ترجیحا وارد ورزشگاه نشوند و روحانی کاری کند که زلزله نیاید یا می آید قبلش خبر بدهد.

طنزنویس درباره انتظارات اصلاح طلبان از روحانی نوشته: فردا طی بیانیه ای به اصول گرایان اعلام کند: رکب خوردین بچه ها، من اصلاح طلب بودم. و بعد از این که کاندیدای اصلاح طلبان بوده استغفار کرده، به نفع عارف استعفا دهد و برود پی زندگی اش. اگر هم نمی رود پی زندگی اش لااقل اقرار کند که فریب خورده و اجازه داده عارف به نفع او بکشد کنار.

از زبان اصول گراها نوشته: توقعی نداریم، شش تا وزارتخونه و معاون اولی و اختیار تام به ما بدن هم راضی ایم به خدا. فقرا هم انتظاری از حسن روحانی ندارند چون با تلاش های شبانه روزی دولت های نهم و دهم، فقرا یکی پس از دیگری تلف شدند . انتظار فوتبال کشور هم این است که تیم ملی فوتبال روز سه شنبه با برد کره جنوبی به جام جهانی برود (کاملا بی منطق! صرفا جهت دادن استرس به رییس جمهور منتخب).

کارتون روز

Image caption بنفشه انتخابات، طرح جمال رحمتی، اعتماد