حسن روحانی درباره بهبود وضعیت اقتصادی و بین المللی ایران وعده داد

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران، امروز در یک کنفرانس خبری به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.

بهبود وضعیت اقتصادی و مشخصا تلاش برای کاهش تورم و جلوگیری از تصویب تحریم های جدید و کاهش تحریم های موجود علیه ایران از مهمترین گفته ها و وعده های آقای روحانی در نشست امروز بود.

آقای روحانی در کنفرانس خبری امروز خود گفت که رفع تحریم ها و حل مشکلات با سایر کشورها در اولویت دولت اوست.

آقای روحانی گفت که بحران اتمی و تحریم ها از طریق شفاف تر کردن فعالیت های اتمی ایران و جلب اعتماد طرفهای مذاکره به تدریج برطرف خواهد شد.

رئیس جمهور منتخب ایران در پاسخ به سئوالی درباره رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ گفت که خیلی از امور کار قوه مجریه به تنهایی نیست و باید سه قوه باهم تلاش کنند.

او وعده داد که "فضا تغییر خواهد کرد و زمینه بسیاری از خواسته هایی که مد نظر است فراهم خواهد شد."

آقای روحانی در اولین کنفرانس خبری خود پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برای گسترش روابط با همه کشورها به جز اسرائیل ابراز آمادگی کرد.

رئیس جمهور منتخب ایران در مورد رابطه با آمریکا گفت که اگر دولت آمریکا بر اساس مفاد موافقتنامه الجزایر تصریح کند که در امور داخلی ایران مداخله نمی کند، حقوق ایران از جمله حقوق هسته ای را به رسمیت می شناسد و به سیاست های "زورمدارانه" علیه ایران پایان می دهد، دو کشور می توانند بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر مذاکره کنند.

به گفته او اگر ایران حسن نیت دولت آمریکا را ببیند، زمینه حتی برای ایجاد اعتماد میان دو کشور فراهم می شود.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا پس از کنفرانس خبری آقای روحانی گفت که هر تلاشی توسط ایران برای رسیدن به توافق در مورد برنامه اتمی ایران از سوی بریتانیا با حسن نیت پاسخ داده خواهد شد.

آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا هم به بی بی سی فارسی گفت که آمریکا آماده مذاکره با ایران چه در قالب گروه ۱+۵ و چه به صورت مستقیم است.

نشست خبری آقای روحانی در سالن کنفرانس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام در منطقه نیاوران تهران و با حضور جمع کثیری از خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شد. مجری نشست خبری امیرحسین زمانی نیا، عضو هیات مذاکره کننده ایران با سه کشور اروپایی در زمان مسئولیت آقای روحانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بود.

یاسر هاشمی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی هم در این نشست حاضر بود.

رئیس جمهور منتخب ایران، در جریان این نشست خبری برای تیم ملی فوتبال ایران که فردا برای حضور در جام جهانی با کره جنوبی مسابقه دارد، آرزوی موفقیت کرد.

برای مطالعه متن کامل این کنفرانس خبری و واکنش ها به آن اینجا را کلیک کنید.