آنچه گذشت
کنفرانس خبری حسن روحانی؛ لحظه به لحظه

به روز شده:  16:35 گرينويچ - دوشنبه 17 ژوئن 2013 - 27 خرداد 1392
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران، امروز در یک کنفرانس خبری به سئوالات خبرنگاران پاسخ می‌دهد. برنامه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی برای پوشش کنفرانس خبری آقای روحانی زودتر از معمول شروع می‌شود.

 2. کنفرانس خبری آقای روحانی قرار است ساعت چهار عصر به وقت تهران آغاز شود.

 3. پادشاه عربستان در نامه‌ای خطاب به حسن روحانی که توسط خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، گفته است: "به نام مردم و دولت عربستان سعودی به شما تبریک می گوییم و برای مردم کشور برادر جمهوری اسلامی آرزوی سعادت می کنیم." گفته شده که پادشاه عربستان از دیدگاه‌های آقای روحانی در مورد همکاری های منطقه ای و توسعه روابط ابراز رضایت کرده است.

 4. بیانیه ای با امضای 225 نماینده مجلس ایران منتشر شده که در آن ضمن تبریک پیروزی حسن روحانی در انتخابات، برای کمک به تحقق برنامه های او اعلام آمادگی شده است.

 5. کنفرانس خبری حسن روحانی آغاز شد.

 6. حسن روحانی: مردم پای صندوق های رأی شرایط نوینی را خلق کردند و پس از اعلام نتیجه انتخابات همه جشن گرفتند، چون همه پیروز بودند.

 7. روحانی: وعده های انتخاباتی را فراموش نخواهم کرد... البته ملت توجه دارد که همه کارها در طول زمان و بر اساس اولویت ها دنبال خواهد شد.

 8. روحانی: کمتر به گذشته نگاه کنیم و بیشتر به آینده و راه نجات کشور توجه کنیم. از گذشته فقط درس بگیریم.

 9. روحانی: دولت تدبیر و امید با اعتدال و با تعامل سازنده با جهان اهداف ملی را دنبال خواهد کرد.

 10. نخستین سئوال را خبرنگار واحد مرکزی خبر پرسید: با شعار اعتدال اعتماد مردم را جلب کردید. مصداق های اعتدال در عرصه های اقتصادی و سیاسی چه خواهد بود؟

 11. روحانی: به عنوان مثال به جای اینکه دولت در مسائل اجتماعی و فرهنگی مداخله کند، بیشتر از انجمن های صنفی و تشکل های تخصصی استفاده خواهد کرد و در مقام عمل کار به خود مردم واگذار خواهد شد.

 12. خبرنگار شبکه خبر: مهم ترین و فوری ترین برنامه اقتصادی شما چیست؟ دولت شما از موفقیت به وجود آمده در تعامل با دیگر کشورها چگونه استفاده خواهد کرد؟

 13. روحانی: در مرحله اول باید به فکر نیازهای فوری مثل کالاهای اساسی باشیم، با یاری و کمک دولت فعلی. دوستان من با دولت در تماس هستند و کمیته های مشترکی تشکیل خواهد شد تا به نیازهای فوری رسیدگی شود. در مرحله دوم باید برنامه ریزی برای ماه های آتی انجام شود و ثبات و آرامش به اقتصاد داده شود. نقدینگی باید کنترل و به سمت تولید هدایت شود. اگر چنین شود، آثار این اقدامات در چند ماه در بازار آشکار خواهد شد.

 14. روحانی: در مورد سیاست خارجی دولت جدید احساس می کند که فرصت جدیدی برای تعامل با دنیا در اثر حضور مردم و مشارکت آنها به وجود آمده است. امیدوارم که همه کشورها از این فرصت استفاده کنند که منتج به منافع متقابل خواهد شد.

 15. خبرنگار الجزیره: اولویت دولت شما در سیاست خارجی چیست؟ نظر شما در مورد بحران در سوریه چیست؟

 16. روحانی: اولویت دولت در سیاست خارجی روابط خوب با همسایگان است. با کشورهای جنوب خلیج فارس نه تنها همسایه، بلکه برادر هستیم. به ویژه عربستان سعودی که قبله گاه همه مسلمانان در آن است. زمینه تعامل میان دو کشور بسیار آماده است. خوشحالم که من اولین تفاهم نامه امنیتی میان ایران  عربستان را در سال 1377 امضا کردم. امیدوارم روابط ویژه با همه همسایگان به ویژه عربستان سعودی داشته باشیم.

 17. روحانی: تصمیم گیرنده اصلی در سوریه، ملت سوریه است. ما با تروریسم و جنگ داخلی و دخالت های کشورهای دیگر مخالفیم و امیدواریم با کمک همه کشورهای منطقه و جهان هر چه زودتر صلح و آرامش به سوریه برگردد و آنچه نظر مردم سوریه است در آن کشور محقق شود.

 18. خبرنگار خبرگزاری فارس: در ایام تبلیغات گفتید جشن پیروزی را زمانی خواهید گرفت که بی کاری نداشته باشیم. فکر می کنید کی جشن پیروزی بر معضل اشتغال برپا خواهد شد؟

 19. روحانی: اشتغال دغدغه بسیاری از خانواده هاست. حل اساسی مشکل اشتغال با رونق اقتصادی است. وقتی محیط کسب و کار بهبود پیدا کند، مشکل اشتغال حل خواهد شد. یعنی نرخ بیکاری رو به کاهش می رود. اولین قدم این است که قانون مجلس در مورد بهبود فضای کسب و کار را دولت آئیین نامه اش را تهیه و ابلاغ خواهد کرد. دولت مشکلات دیگر را هم قدم به قدم رفع می کند و امیدواریم در سال اول آثار آن را ببینیم.

 20. خبرنگار خبرگزاری مهر: گفته بودید تحریم ها را کاهش می دهید. چطور و ظرف چه مدتی این کار را می کنید؟

 21. خبر فوری

  در مورد تحریم ها

  روحانی: همه می دانیم که این تحریم ها ظالمانه است و ملت ایران کاری نکرده که استحقاق تحریم داشته باشد و کاری که انجام شده قانونی و مطابق قواعد بین المللی بوده است. استفاده از ابزار تحریم دوره اش گذشته است و حتی به ضرر خود غرب هم هست و شاید فقط برای اسرائیل سود داشته باشد. دو اقدام برای کاهش تحریم ها خواهد شد: اول قدم گذاشتن در مسیر شفافیت بیشتر. البته برنامه های هسته ای ما شفاف است، اما حاضریم شفافیت بیشتری نشان دهیم تا برای همه دنیا روشن کنیم که اقدامات ما کاملا در چارچوب های بین الملی است. دوم ارتقای اعتماد متقابل میان ایران و سایر کشورها خواهد بود. راه حل اعتماد متقابل و شفافیت بیشتر است و ما در هر دو زمینه قدم خواهیم گذاشت. باید ابتدا جلوی وضع تحریم های تازه را بگیریم و بعد هم کم کم از تحریم های موجود کم کنیم و نهایتا آنها را حذف کنیم.

 22. مجری برنامه یکی از اعضای گروه مذاکره کننده با سه کشور اروپایی است

  مجری نشست خبری، امیرزمانی نیا، عضو هیات مذاکره کننده ایران با سه کشور اروپایی در زمان مسئولیت آقای روحانی در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است.

  آقای زمانی نیا در اواخر دولت محمد خاتمی سفیر ایران در مالزی شد اما پس از آغاز دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از سمت خود عزل شد.

  گفته می شد که دولت آقای احمدی نژاد پرونده ای علیه او همچون حسین موسویان (دیگر عضو گروه  مذاکره کننده) تدارک دیده بود.

 23. خبرنگار رادیو سراسری: آیا به صورت مرتب از طریق رادیو با مردم صحبت خواهید کرد؟

 24. روحانی: قول می دهم از طریق رسانه ملی و به ویژه رادیو در مقاطع مختلف با مردم حرف بزنم و به آنها گزارش بدهم.

 25. خبرنگار ایرنا: مهمترین اقدام اقتصادی شما برای از بین بردن تورم در کوتاه مدت چه خواهد بود؟ پروژه مسکن مهر را چطور دنبال خواهید کرد؟

 26. روحانی: راه حل اقتصاد رونق دادن به تولید و هدایت پس اندازها و نقدینگی به سوی تولید است. تحرک هایی باید در بانک ها به وجود بیاید. قدم دوم افزایش بهره وری خواهد بود. در مورد مسکن مهر: آنچه ناقص است باید تکمیل شود و اشکالات آن باید برطرف شود. خدمات جانبی به ساکنان آن ارائه کرد. در مورد یارانه هم یارانه فعلی ادامه خواهد یافت. از فردا کمیته مشترکی از همکاران اقتصادی خود و نمایندگان مجلس تشکیل خواهیم داد که ادامه کار یارانه ها را بررسی کند.

 27. خبرنگار فرانس 24: آیا حاضرید غنی سازی اورانیوم را متوقف کنید؟

 28. روحانی: زمان این حرف ها گذشته. ما در سال های گذشته با آقای شیراک، رئیس جمهور وقت فرانسه به توافق رسیدیم که چطور می توانیم همکاری کنیم، آلمانی ها هم موافقت کردند اما انگلیسی ها تحت فشار آمریکایی ها موافقت نکردند. فکر می کنم همان توافق می تواند مبنای کار باشد.

 29. خبرنگار ایسنا: اولین قفلی که کلید شما باز می کند چه خواهد بود؟

 30. روحانی: اولین قفل باز شد. مهمترین مسئله سرمایه اجتماعی بود که با حضور مردم ارتقاء یافت. و بعد از پایان انتخابات، شادمانی سراسری نشان داد که مردم حضور و نشاط دارند.

 31. خبرنگار روزنامه شرق: با توجه به حمایت آقایان خاتمی و هاشمی و ریخته شدن آرای اصلاح طلبان به سبد شما، مطالبات اصلاح طلبان چگونه پیگیری خواهد شد و آیا احزاب اصلاح طلب در دولت شما اجازه فعالیت دوباره خواهند یافت؟

 32. خبر فوری

  حقوق ملت

  روحانی: از همه کسانی که از من حمایت کردم تشکر می کنم، اما از امروز من رئیس جمهور همه مردم هستم. دولت نیازمند کمک مستمر همه مردم است. همه مطالبات قانونی و به حق همه جناح ها مد نظر خواهد بود. اجرای قانون اساسی وظیفه من است و ان شاءالله به عهدم برای اجرای تمام اصول قانون اساسی به ویژه فصل سوم (حقوق ملت) پایبند خواهم بود.

 33. خبرنگار کیهان ورزشی: دولت شما چه راهکارهایی برای نظام باشگاه داری در ورزش تدارک دیده است؟

 34. روحانی: اولا برای تیم ملی فوتبال آرزوی موفقیت دارم. جوانان ما بسیار به ورزش علاقه مند هستند. در برنامه من یک فصل در مورد ورزش بود. قول می دهم که مسئله ورزش را به عنوان عامل نشاط و سلامت جامعه و غرور ملی، مورد توجه ویژه دولت من خواهد بود.

 35. خبرنگار تسنیم: اگر 1+5 پیشنهادی بدهد که تعلیق بخشی از غنی سازی در آن بود آیا می پذیرید؟ نظرتان در مورد فوردو چیست؟

 36. خبر فوری

  هسته ای

  روحانی: معتقدیم بحران هسته ای تنها از طریق مذاکره و رسیدن به اعتماد متقابل قابل حل است و این کار شدنی است و قبلا هم به آن رسیده ایم. تلاش خواهیم کرد که تحریم را قدم به قدم از سر مردم رفع کنیم.

 37. سئوال: نظر شما در مورد تصمیم آمریکا مبنی بر تسلیح مخالفان در سوریه چیست؟

 38. روحانی: دولت فعلی سوریه باید تا انتخابات بعدی برقرار باشد و در انتخابات 2014 هر چه مردم خواستند عملی خواهد شد.

 39. روزنامه ایران سفید: برای رفع مشکلات مضاعف معلولین و نابینایان چیست؟ شنیده ها حاکی از این است که شما می خواهید مدیران شایسته دولت دهم را درو کنید. آیا چنین است یا از آنها استفاده خواهید کرد؟

 40. روحانی: ما گفتیم که کلید داریم، داس نداریم! دولت آینده دولت کارآمد و شایسته سالاری خواهد بود. همه کسانی که در این هشت سال کار کرده اند و مدیر شایسته هستند از آنها استفاده خواهم کرد. البته اگر کسی اتوبوسی و بی بلیط آمده باشد، خوب خودش بلیط نگرفته است. در دولت آینده اجازه نخواهیم داد که به کسی توهین بشود. در داخل کشور باید تلاش کنیم که اگر کسی از نظام فاصله گرفته او را جذب کنیم. اگر کسی نقد و نظری دارد نباید او را فورا دشمن بخوانیم. در خارج دشمنانی داریم. اما تلاش ما این است که به دشمن بفهمانیم که ناچار است در مقابل ملت بزرگ ایران سر فرود بیاورد نه اینکه دشنه خود را نشان دهد. استقبال وسیع از انتخابات و جشن های پس از آن مایه قدرت ما است و وضعیت را تغییر تغییر داده است.

 41. خبرنگار شبکه جهانی بی بی سی: برای حل مشکلات موجود در روابط ایران و انگلستان چه برنامه ای دارید؟

 42. خبر فوری

  ایران و بریتانیا

  روحانی: بنای ما حل مشکلات با همه کشورهایی است که آنها را به رسمیت می شناسیم. منتها با احترام متقابل و بر اساس منافع متقابل. رابطه با انگلستان هم از این اصل کلی مستثنی نخواهد بود.

 43. خبرنگار عصر اقتصاد: در بودجه و برنامه ممکن است چیزهایی باشد که با برنامه شما تفاوت داشته باشد. آیا در آنها تغییر خواهید داد؟

 44. روحانی: دولت موظف است که قانون را اجرا کند. اما اگر دولت نظری داشته باشد، آن را به صورت لایحه تقدیم مجلس خواهد کرد و در صورت ضرورت این لایحه با دو فوریت یا حتی سه فوریت ارائه خواهد شد و مطمئن هستیم که مجلس هم همکاری خواهد کرد.

 45. خبرنگار ای آر دی از آلمان: آیا سیاست های شما به سیاست های قبل از سال 2005 باز خواهد گشت؟

 46. روحانی: حضور مردم فضای بین المللی در مورد ایران را تغییر داده است.

 47. خبرنگار بهار: در این هشت سال به روزنامه نگاران خیلی سخت گذشت. امیدواریم که انجمن روزنامه نگاران ایران را باز گشایی کنید.

 48. روحانی: نه تنها آن انجمن را، بلکه همه انجمن های قانونی را باید فعال کنیم و من تلاشم را در این راه خواهم کرد.

 49. خبرنگار هیسپان تی وی: جایگاه کشورهای آمریکای لاتین در توسعه روابط ایران چی است؟

 50. روحانی: اولویت ما کشورهای همسایه، کشورهای اسلامی و کشورهای غیر متعهد است و بر همین اساس با کشورهای آمریکای لاتین هم توسعه روابط خواهیم داشت.

 51. خبرنگار پرس تی وی: آیا دولت آشتی ملی تشکیل خواهید داد و از اصولگرایان در دولت استفاده خواهید کرد؟

 52. روحانی: همانطور که گفتم دولت من دولت فراجناحی و شایسته سالار خواهد بود و هم از اعتدال گرایان، هم از اصلاح طلبان و هم از اصولگرایان استفاده خواهم کرد.

 53. خبرنگار ان بی سی: آیا آماده مذاکره مستقیم با دولت آمریکا هستید؟

 54. خبر فوری

  مذاکره با آمریکا

  روحانی: مسئله رابطه ایران و آمریکا پیچیده و دشوار است. زخم کهنه ای وجود دارد که باید با تدبیر آن را ترمیم کرد. ما به دنبال افزایش تنش نخواهیم بود. عقل سلیم هم حکم می کند که دو ملت و دو کشور بیشتر به فکر آینده باشند و برای گذشته راه حل پیدا کنند. اما مذاکره با آمریکا باید بر مبنای احترام متقابل و از موضع برابر باشد و باید بر مبنای شرایط مشخصی باشد. آمریکایی ها باید بر اساس موافقتنامه الجزایر اولا تصریح کنند که در امور داخلی ایران مداخله نخواهند کرد. ثانیا همه حقوق ملت ایران از جمله حقوق هسته ای را به رسمیت بشناسند. ثالثا سیاست های زورمدارانه نسبت به ایران را کنار بگذارند. با این شرایط، اگر احساس شود که حسن نیت وجود دارد، زمینه فراهم خواهد شد. همه باید بدانند که دولت آینده از حقوق حقه ملت ایران کوتاه نخواهد آمد. ما آماده کاهش تنش هستیم و اگر حسن نیت دیدیم در چارچوب جمهوری اسلامی، حتی می توان زمینه اعتماد را فراهم کرد.

 55. روزنامه اعتماد: گفته بودید که می خواهید فضای امنیتی را از بین ببرید. برای رفع محدودیت از چهره های سیاسی که از مسئولان انقلابی بوده اند چه برنامه ای دارید؟

 56. خبر فوری

  رفع محدودیت (حصر) از چهره های منتقد

  روحانی: خیلی از امور کار قوه مجریه به تنهایی نیست و باید سه قوه باهم تلاش کنند. فضا تغییر خواهد کرد و بسیاری از خواسته هایی که مد نظر است زمینه اش فراهم خواهد شد.

 57. خبرنگار ایلنا: برنامه فوری شما برای افزایش دستمزد کارگران چیست؟

 58. روحانی: این قول بنده نیست، قانون این را می گوید. طبق قانون افزایش حقوق باید معادل تورم باشد و دولت تلاش خواهد کرد که قانون را عملیاتی کند.

 59. خبرنگار آفتاب یزد: آیا آقای عارف را به عنوان معاون اول در کابینه خود استفاده خواهید کرد یا نه؟

 60. روحانی: بنده از همه رقیبان انتخاباتی خواستم که برنامه ها و نظرات و افرادی که مد نظر داشته اند را در اختیار ما بگذارند. ان شاءالله از همه نیروهای شایسته دعوت به همکاری خواهیم کرد. از آقای دکتر عارف هم دعوت خواهیم کرد، بسته به نظر ایشان دارد.

 61. خبرنگار سی سی تی وی از چین: رابطه آینده ایران و چین را چگونه می بینید؟

 62. روحانی: رابطه ما با چین همیشه خوب بوده و این رابطه خوب ادامه خواهد یافت. دولت جدید نکاتی در رابطه با چین دارد که با مقامات چین مطرح خواهد کرد.

 63. خبرنگار آنا: برنامه دولت برای دانشگاه ها و تخصیص بودجه علمی و تحقیقاتی چیست؟

 64. روحانی: برنامه ما این است که کیفیت دانشگاه های دولتی را بهبود ببخشیم و دانشگاه ها را کاربردی کنیم و از توانایی های دانشگاهی در صنعت استفاده کنیم.

 65. کنفرانس مطبوعاتی حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران پایان یافت. گروهی از خبرنگاران به اینکه فرصت مطرح کردن سئوال به آنها نرسید معترض بودند. یکی از حاضران در پایان فریاد زد: "روحانی یادت باشه، میرحسین باید باشه".

   

 66. نشست خبری آقای روحانی در سالن کنفرانس مرکز تحقیقات استراتژیک وابسته به مجمع تشخیص مصلحت نظام در منطقه نیاوران تهران برگزار شد.

  این سالن در زمان مذاکرات اتمی که آقای روحانی سرپرستی آن را بر عهده داشت، بارها محل برگزاری کنفرانس ها و جلساتی با حضور کارشناسان و دیپلمات های ایرانی و اروپایی بود.

   

 67. خبرنگار ال مانیتور در توییتر خود می گوید به نظر می رسد خبرنگاران در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی در جوی کمتر سرکوبگرانه فعالیت خواهند کرد.

 68. حضور فرزند هاشمی رفسنجانی در سالن کنفرانس

  یاسر هاشمی، فرزند اکبر هاشمی در کنفرانس خبری امروز آقای روحانی حضور داشت.

  آقای هاشمی رفسنجانی یکی از مهمترین حامیان نامزدی آقای روحانی در انتخابات بود.

 69. خبر فوری

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به رویترز گفته انتخابات ایران نشان دهنده نارضایتی ها در این کشور است اما بعید است که به تغییر سیاست اتمی بیانجامد.

 70. خبر فوری

  واکنش بریتانیا

  ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که هر تلاشی توسط ایران برای رسیدن به توافق در مورد برنامه اتمی ایران از سوی بریتانیا با حسن نیت پاسخ داده خواهد شد.

 71. ویلیام هیگ در پاسخ به گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که گروه 1+5 به ایران پیشنهاد داده بود که در ازای توقف غنی سازی 20 درصد، تبدیل یا خارج کردن ذخیره اورانیوم غنی شده و کاهش ظرفیت غنی سازی، بخشی از تحریم ها را لغو کند.

 72. خبر فوری

  واکنش آلمان

  آندریاس پشکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان با تأکید بر نیاز "فوری" به حل بحران اتمی ایران و ابراز آمادگی برای ادامه گفتگو با ایران تحت ریاست جمهوری حسن روحانی، گفت: "قطعا حق داشتن یک برنامه اتمی صلح آمیز برای ایران محفوظ است، اما این کشور در عین حال می بایست به تعهدات بین المللی اش عمل کند."

 73. حسن روحانی در کنفرانس خبری امروز خود گفت که رفع تحریم ها و حل مشکلات با سایر کشورها در اولویت دولت اوست. آقای روحانی گفت که بحران اتمی و تحریم ها از طریق شفاف تر کردن فعالیت های اتمی ایران و جلب اعتماد طرفهای مذاکره به تدریج برطرف خواهد شد. او برای گسترش روابط با همه کشورها به جز اسرائیل ابراز آمادگی کرد. رئیس جمهور منتخب ایران در مورد رابطه با آمریکا گفت که اگر دولت آمریکا بر اساس مفاد موافقتنامه الجزایر تصریح کند که در امور داخلی ایران مداخله نمی کند، حقوق ایران از جمله حقوق هسته ای را به رسمیت می شناسد و به سیاست های "زورمدارانه" علیه ایران پایان می دهد، دو کشور می توانند بر اساس احترام متقابل و از موضع برابر مذاکره کنند. به گفته او اگر ایران حسن نیت دولت آمریکا را ببیند، زمینه حتی برای ایجاد اعتماد میان دو کشور فراهم می شود.

 74. خبرگزاری مهر نوشته است کسی که در پایان کنفرانس خبری حسن روحانی شعار داد "روحانی یادت باشه، میرحسین باید باشه"، یکی از هوادارن اسفندیار رحیم مشایی است که در هنگام ثبت نام او در انتخابات ریاست جمهوری هم او را همراهی می کرد و در وزارت کشور درگیری ایجاد کرد.

 75. خبر فوری

  واکنش آمریکا

  آلن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه آمریکا به بی بی سی فارسی گفت که آمریکا آماده مذاکره با ایران است، چه در قالب گروه 1+5 و چه به صورت مستقیم. اما مذاکره هدف نیست، بلکه وسیله ای است که نگرانی جامعه بین المللی، از جمله آمریکا، در مورد برنامه اتمی ایران مرتفع شود. او با استقبال از سخنان آقای روحانی، گفت: "البته نباید فراموش کنیم که سیاست گذار اصلی در مورد برنامه اتمی ایران رئیس جمهور نیست، بلکه رهبری است."

  آقای ایر در پاسخ به سه شرطی که آقای روحانی امروز برای مذاکره با آمریکا مطرح کرد، گفت: "ما مشتاق وارد شدن به مذاکرات جدی هستیم که با جدیت و احترام متقابل باشد. شرط گذاشتن برای بهبود روابط دو جانبه مهم نیست، بلکه رفع نگرانی های جامعه بین المللی مهم است."

نکات مهم

به روز شده: 17 ژوئن 2013
 • آیت الله خامنه‌ای در پیامی خطاب به ملت ایران از آنها برای شرکت در انتخابات تشکر کرد و پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت. او از رئیس جمهور منتخب خواست که کارهای مقدماتی را بی‌درنگ آغاز کند.
 • محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران به جانشین خود تبریک گفت و در پیامی نوشت: "امیدوارم با قدرشناسی از عواطف و اعتماد ملت عزیز فرصت خدمتگزاری و تلاش برای استقرار عدالت و آبادانی کشور بیش از پیش مهیا گردد."
 • سپاه پاسداران پیروزی حسن روحانی را به او، رهبر ایران و مردم این کشور تبریک گفت و برای "تعامل و همکاری با دولت آینده" ابراز آمادگی همه جانبه کرد.
 • دولت آمریکا اعلام کرد که به انتخاب مردم ایران احترام می گذارد و به آنها برای حضور در این فرآیند سیاسی تبریک می‌گوید. آمریکا شجاعت مردم ایران را که باعث شدند صدای آنها شنیده شود، ستود.
 • ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیهضمن تبریک به حسن روحانی به خاطر پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری از او خواسته تا روابط نزدیکتری با روسیه برقرار کند.
 • وزیر امور خارجه فرانسه گفت که به "اشتیاق قاطع مردم ایران به دموکراسی" درود می فرستد. او همچنین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که فرانسه آماده همکاری با رئیس‌جمهوری منتخب ایران در مورد موضوعات مختلفی چون برنامه هسته‌ای و بحران سوریه است.
 • وزارت امور خارجه بریتانیادر واکنش به پیروزی حسن روحانی، از او خواست که با استفاده از این فرصت، به نگرانی های جامعه جهانی از برنامه اتمی ایران رسیدگی کند، رابطه‌ای سازنده با جامعه بین المللی برقرار کند و وضعیت سیاسی و حقوق بشر را برای مردم ایران بهبود بخشد.
 • پادشاه عربستان در نامه‌ای خطاب به آقای روحانی "به نام مردم و دولت عربستان" پیروزی او را تبریک گفت. پادشاه عربستان از دیدگاه‌های آقای روحانی در مورد همکاری های منطقه‌ای و توسعه روابط، استقبال کرده است.
 • بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنش به انتخاب رئیس جمهور جدید در ایران گفته است که این آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران است که درباره برنامه هسته‌ای تصمیم گیری می کند، نه رئیس جمهور.
 • حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پیروزی حسن روحانی را تبریک گفت و برگزاری انتخابات اخیر را "گامی در جهت تقویت بیشتر مردمسالاری" در ایران دانست.
 • حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان به حسن روحانی تبریک گفت و آرزو کرد که "دولت تدبیر و امید" او بتواند آرزوها را محقق سازد.
 • وزارت امور خارجه ترکیه پیروزی حسن روحانی در انتخابات ایران را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که دولت جدید به ریاست آقای روحانی در خدمت کردن به صلح و سعادت مردم ایران موفق باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.