مجلس ایران پیروزی روحانی را آغاز 'فصل جدید بر پایه عقلانیت و سواد' خواند

Image caption مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد

نمایندگان مجلس ایران با استقبال از پیروزی حسن روحانی در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، از این پیروزی با عنوان "فصل جدیدی برای ساختن کشور بر پایه عقلانیت و سواد" و " فرصت به وجود آمده برای کشور" یاد کرده اند.

این بیانیه روز دوشنبه ۲۷ خرداد منتشر شده و ۲۲۵ نماینده مجلس آن را امضا کرده اند. مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد.

در پی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی با بیش از ۱۸ میلیون رای و به دست آوردن اندکی بیش از نیمی از مجموع آرا، هفتمین رئیس جمهور ایران شد.

وعده مجلس برای همکاری با روحانی

بیانیه نمایندگان مجلس ضمن تبریک پیروزی به آقای روحانی، از انتخابات اخیر با عنوان "حماسه" یاد کرده و می گوید که این اتقاق "محصول راهگشایی های مقام معظم رهبری، اعتماد به نفس همه گروه ها و طبقات اجتماعی در همه شهرها و روستاها و اعتماد آنان به رأی و حق خویش و نیز اعتماد به سازوکار انتخابات به ویژه اعتماد به منتخب ملت است که توان و سرمایه جدیدی برای حل و فصل مشکلات موجود در کشور به وجود آورده است."

این بیانیه می افزاید: "از این پس فصل جدیدی برای ساختن کشور بر پایه عقلانیت، سواد و بهره مندی از توان همه نیروهای سیاسی معتدل جریان های سیاسی درون خانواده انقلاب که دغدغه اسلام و ایران دارند، فراهم شده است که امید می رود در پرتوی خوش بینی و اعتماد مردم به ویژه نسل جوان و آگاه کشور موانع فراروی پیشرفت و توسعه همه جانبه را یکی پس از دیگری از پیش رو بردارند."

نمایندگان مجلس ایران وعده داده اند که برای اجرای برنامه های انتخاباتی آقای روحانی "تمامی تلاش خود را" به کار گیرند.

Image caption ملاقات با علی لاریجانی رئیس مجلس یکی از اولین دیدارهای آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور منتخب بود

پیروزی آقای روحانی در انتخابات، شامگاه شنبه ۲۵ خرداد از سوی وزیر کشور ایران اعلام شد و به شادمانی گسترده مردم در خیابان‌ها انجامید.

آقای روحانی یک روز پس از اعلام پیروزی، با علی لاریجانی، رئیس مجلس، دیدار و درباره کابینه آینده ایران با او گفت و گو کرد.

در پی این دیدار آقای لاریجانی گفت که "در این جلسه علاوه بر عرض تبریک، به‌دلیل دوستی قدیمی علاقه‌مند دیدار حضوری با ایشان بودم"؛ و آقای روحانی هم اظهار داشت: "امروز اولین قدم را برای همکاری دو قوه برداشتیم."

روابط دولت محمود احمدی نژاد و مجلس ایران در ماه های اخیر پرتنش بود به نحوی که در زمستان سال گذشته و در جریات استیضاح وزیر کار ایران، درگیری لفظی میان رئیس جمهور و رئیس مجلس پیش آمد.

آقای احمدی نژاد در این جلسه برادران لاریجانی (روسای قوه مقننه و قضائیه) را به سوء استفاده از قدرت متهم کرد و در برابر، رئیس مجلس هم انتقادات تندی متوجه رئیس جمهور کرد.

امروز اعلام شده که آقای احمدی نژاد با شکایت علی لاریجانی به دادگاه فراخوانده شده است.

مطالب مرتبط