بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران؛ ۲۷ خرداد

روزنامه‌های امروز صبح با چاپ عکس‌هائی از شادمانی شب قبل مردم به دنبال اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، از بازگشت امید و شادمانی به قلب‌های مردم خبر داده و در مقالاتی به کارهائی اشاره کرده اند که دولت آینده در پیش دارد.

همزمان با ادعای مدیر روزنامه کیهان که نوشته روحانی از اصلاح طلبان نیست، مقالاتی در روزنامه‌های هوادار دولت منتخب، با یادآوری شکست جناح اصولگرا نوشته اند که این جناح می‌خواهد از قبول شکست سرباز زند.

روحانی اصلاح طلب هست یا نیست

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان که اولین یادداشت او بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری است که خلاف نوشته‌ها و ادعاهای کیهان صورت گرفت نوشته مدعیان اصلاحات با سر و صدا و هیاهو و تیترهای اول روزنامه‌ها و نشریات تحت مدیریت خود اصرار داشته و دارند که انتخاب آقای دکتر روحانی را پیروزی اصلاح‌طلبان قلمداد کنند و ایشان را وامدار و مدیون خود بدانند.

به نظر نماینده ولی فقیه در کیهان آقای روحانی نه فقط مدیون آنها نیست، بلکه مدعیان اصلاحات به ایشان بدهکار هستند، چرا که آنان در پوشش حمایت از نامزدی آقای روحانی فرصت حضور و خودنمایی در عرصه سیاسی کشور را یافته بودند. پشتیبانی آنان از رییس جمهور منتخب هم نمی تواند مانع از مجازات آنان شود.

مدیر کیهان بدون اشاره به نوشته‌های دو هفته گذشته این روزنامه علیه حسن روحانی نوشته آرای آقای دکتر روحانی قبل از آن که خاستگاه گروهی و حزبی داشته باشد، خاستگاه مردمی داشته است و آنها در انتخاب وی موثر بوده اول از همه روحانی بودن که در میان مردم از اعتبار و اعتماد ویژه برخوردار است.

مصطفی ایزدی در مقاله ای در اعتماد با عنوان "مصادره ممنوع" نوشته تندروهای جناح راست، پیروزی اصلاح‌طلبان را بر نمی‌تابند، آنها اصولا به واقعیات حق، تمکین نمی‌کنند و دوست دارند هر آنچه خود با عینک تیره خویش می‌بینند، دیگران نیز ببینند. در چند روز آینده خواهید دید که تندروها چه برخوردهایی با نتیجه آرای مردم می‌کنند!

این نویسنده بدون نام بردن از کیهان یادآوری کرده صبح روزی که همه رسانه‌ها از پیروزی کاندیدای اصلاح‌طلبان خبر دادند روزنامه مشهور اصولگرایان تندرو گزارشی را با عنوان «روحانی اصلاح‌طلب نیست» چاپ کرد. این روزنامه که در دشمنی و مخالفت با اصلاح‌طلبان، بیش از ۱۶ سال سنگ تمام گذاشته، به بهانه انعکاس نظر چند نفر از خارج‌نشینان، حرف دل خود را زده و قصد دارد این بار توپخانه خود را با گلوله‌های جدیدی بارگیری کند و همان روش و منش ناسازگار با مردم‌سالاری، همدلی، اعتدال، اصلاح‌طلبی و در یک کلام تندروی مضر به حال مردم و اسلام و کشور را ادامه دهد.

به نظر نویسنده مقاله اعتماد: تندروهای افراطی به دنبال پیدا کردن راه خروج از شرایط سخت امروزی هستند، لذا چاره‌یی ندارند که مجددا تکرار کنند که اصلاح‌طلبان همچنان کسی نیستند و دکتر روحانی یک اصولگرای ناب است.

بخش خاموش چه می‌گوید

Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

احسان شریعتی در مقاله ای در شرق با تاکید بر این که اکثریت قاطع ملت ایران نشان دادند که خواستار تغییر و تحولی اساسی در وضع موجود و بینش و روش مسلط تاکنون‌اند نوشته: اکثریت حاضر اما، با درس‌آموزی از رفتار انحصارطلبانه اقلیت‌های افراطی در گذشته می‌بایست ظرفیت بالایی از تحمل و تساهل نسبت به اقلیت و رقبای دگراندیش از خود نشان دهد تا بتواند نه فقط نماینده اکثریت نسبی انتخاباتی، بل به نشان سیاست آشتی‌جویی ملی بدل شود.

به نوشته این مقاله با یک محاسبه سرانگشتی، سیمای دو اقلیت قوی در بدنه آرای کنونی قابل تشخیص است: یکی، مجموعه آرای سایر نامزدها که روایات گوناگونی از گرایشات جبهه «اصولگرایان» است. در تجربه گذشته و در برنامه‌های مطرح‌شده این نامزدها، به نقاط قوت و ضعفی برمی‌خوردیم که در آینده باید ملحوظ و به کار گرفته شوند. دیگر، مجموعه شهروندانی که در انتخابات شرکت نکردند. جلب مجدد اعتماد نیازمند در نظرگرفتن حساسیت و خواست‌های شهروندانی است که از نتایج مشارکت خود در دوره‌های گذشته سرخورده و نومید شده بودند. با احتساب این منتقدان اکثریت فعلی گویاتر از پیش خواهد شد.

نویسنده مقاله شرق در نهایت امیدوار است: جبهه اصلاحات، از تجربه عقب‌نشینی هشت‌سال گذشته خود که محصول اشتباهات راهبردی در مسوولیت اجرایی هشت‌ سال پیش از آن بوده، جمع‌بندی و خروجی روشنی ارایه دهد و در رفع ناتوانی‌های گذشته در حیاتی‌ترین امور سرنوشت‌ساز زیر بکوشد و بهترین سرآغاز هم فراهم‌ آوردن شرایط رهایی زندانیان و بازگرداندن رانده‌شدگان اهل فرهنگ و هنر و رسانه و دانشگاه به کار و کاشانه و کشور و خویشان خویش است.

انتخابات به پایان رسید اما... بار دیگر شهری که...

کسری نوری در بهار نوشته: انتخابات به پایان رسید. ما پیروز شدیم. حالا نوبت ماست که... اما نه؛ اندکی درنگ باید؛ انتخابات به پایان رسید؛‌ اما خوب می‌دانیم که گروه و باند ما پیروز نشد. این مردم خسته و رنج‌دیده سرزمینمان بودند که پیروز شدند. این اصلاحات بود که پیروز شد. این اعتدال بود که سرافراز شد. حالا ماییم و عهدمان با اصلاحات و اعتدال. همان تفکری که ما را به چشم‌پوشی از انتقام و عقده‌گشایی فرا‌می‌خواند. این ما، اصلاحات است، اعتدال است، ملت ایران است.

به نوشته نویسنده این مقاله انتخابات به پایان رسید؛ ولی همچنان نیازمند «اجماع» و «ائتلاف» جوانمردانه‌ایم؛ اما این‌بار رنگ‌ و‌ بوی ائتلاف، باید متفاوت باشد. اکنون اجماع و ائتلافی می‌خواهیم نه از جنس سیاست و در میدان انتخابات که از جنس عشق و امید و در پهنه ایران. انتخابات به پایان رسید. «ما» پیروز شدیم؛ اما هوشیاری، اصلاح‌طلبی و اعتدال ایجاب می‌کند، راه را بر سهم‌خواهی و غنیمت‌گرفتن نیز سد کنیم.

مقاله بهار چنین پایان می‌گیرد: آقای روحانی فردی باهوش و اهل تدبیر است. از مشورت بزرگانی همچون آقایان هاشمی و خاتمی نیز بهره می‌برد و تصمیم‌های اصولی خواهد گرفت؛ اما تجربه نشان داده است که در آغاز شکل‌گیری دولت، خیلی‌ها بوی کباب به مشامشان می‌رسد. به‌ویژه آن‌که در این سال‌ها، دیدیم و دیدند که خیلی‌ها با جیب خالی و انبان فکری- مدیریتی خالی‌تر آمدند و در آخر اگر هم بر توش و توان فکریشان افزوده نشد، اما با جیب پر رفتند!

حبیب رضایی در مقاله ای در بهار نوشته: شنبه‌ شب همگی در سر شوری داشتیم. در دل نوری داشتیم. شنبه‌ شب باز همه در اوج آسمان بودیم...‌ هزار‌ هزار‌ هزار بار شُکر... اما: راه طولانی است...

شنبه‌ شب، از حوالی میدان محسنی تا حوالی کوی دانشگاه پیاده راه رفتم... راه رفتم که یادم باشد چندبار این خیابان‌ها، رد قدم‌های تند و بی‌تاب ما را دیده است...

Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

حرف مثل آتشفشان در این سینه بی‌قراری می‌کند... اما گفتنش را می‌گذارم برای بعد که هیجانش فروکش کند. می‌ماند اینکه حال و نفسِ شنبه‌ شب پرستاره را، آنان که بی‌رمق، روز جمعه در خانه‌ها ماندند از دست دادند که کاش پیش دلشان راضی باشند و کاش از فردا کمی منصفانه‌تر با ما و خویش، سر کنند... باز بگذریم.

و صداقتش را بخواهید شنبه‌ شب به دنبال آن دو خانم مسن، می‌گشتم که چهارشنبه گذشته حوالی میدان ونک در گوشه‌ای نه‌چندان روشن، بی‌هیچ حرکت هیجانی، گوشه‌ای ایستاده بودند و عکس آقای «روحانی» را در دست گرفته بودند... محکم و بی‌قید، فقط «ایستاده» بودند... پسر جوان پر جنب‌وجوشی که بعدا فهمیدم «رامین» نام دارد، با هدبند بنفش و کلی عکس و تراکت آقای «روحانی» به طرفشان آمد.

من حقوقدانم

مهدی مال‌میر در سرمقاله مردم سالاری نوشته: شاید هیچ یک از فعالیت‌های تبلیغاتی دکتر حسن روحانی در روزهای منتهی به انتخابات، به اندازه این جمله در شناساندن و وجه بخشیدن به ایشان در میان مردم کارگر نبود که گفت من خقوق خوانده ام. به یک اعتبار، این گزاره را می‌توان به مثابه عصاره جهان بینی و نگان کلان دبیر سابق امنیت ملی به دنیای سیاست و مافی‌هایش در نظر گرفت!

نویسنده معتقد است که رییس جمهور منتخب نسبت به ضروریات جهان امروز بیگانه نیست و از چم و خم دنیای جدید به نیکی آگاهی دارد. جهانی که ساکنانش بیش از آنکه خود را مکلف به تکلیف نظم‌های سیاسی بدانند، ‌بر هویت خویش به مثابه موجوداتی دارای حقوق پای می‌فشارند و هیچ فرصتی را برای اعاده آن‌ها از دست نمی‌دهند!

در ادامه مقاله مردم سالاری آمده او اما تنها حقوق‌دان نیست، زبان‌دان و معلم دانشگاه نیز هست و البته دیپلمات و سیاست پیشه‌ای کار کشته هم به شمار می‌آید. او اما افزون بر اینها، اهل کتاب و قلم هم هست، پس با رنج طاقت‌سوز نوشتن به خوبی آشناست، پس آگاه‌ است که نوشتن و منتشرکردن، حق اولیه و بدیهی هر اهل قلم و دفتری است و نیز اینکه تنگ‌چشمی‌ها، کم دانشی‌ها و ندانم‌کاری‌ها در هشت سال گذشته، چه بر سر نویسندگان و هنرمندان و عرصه نشر و کتاب این مرز و بوم آورده است.

عبد‌‌الصمد‌‌ خرمشاهی هم در مقاله ای در قانون نوشته اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری موج شاد‌‌ی گسترد‌‌ه‌‌ای را د‌‌ر میان مرد‌‌م و همچنین جامعه حقوقی کشور ایجاد‌‌ کرد‌‌. البته د‌‌ر رابطه با خشنود‌‌ی حقوقد‌‌انان از این انتخاب باید‌‌ عنوان کرد‌‌ چون حقوقد‌‌انان معتقد‌‌ند‌‌ با انتخاب یک حقوقد‌‌ان د‌‌ر راس قوه مجریه، جامعه گامی بلند‌‌ د‌‌ر جهت قانونمد‌‌اری برد‌‌اشته است.

نویسنده حقوقدان اضافه کرده: وقتی قانون د‌‌ر جامعه حاکم باشد‌‌ و رئیس‌جمهور به عنوان مهم‌ترین مد‌‌یر اجرایی کشور از قانون تبعیت کند‌‌ جامعه د‌‌ر جهت قانونمد‌‌اری حرکت می‌کند‌‌ و قطعاً چالش و د‌‌رگیری د‌‌ر جامعه به حد‌‌اقل می‌رسد‌‌ و این حس علاقه به رعایت قانون د‌‌ر جامعه نهاد‌‌ینه می‌شود‌‌. طی سالیان اخیر اغلب مشکلاتی که د‌‌ر جامعه برای مرد‌‌م ایجاد‌‌ شد‌‌ه بود‌‌ به د‌‌لیل قانون‌ستیزی و قانون‌گریزی بود‌‌ چون مسئولان مملکت د‌‌ر خیلی موارد‌‌ قانو‌ن‌شکنی ‌کرد‌‌ند‌‌ حتی د‌‌ر د‌‌رگیری رؤسای سه قوه (جد‌‌ای از مسائل اخلاقی) بسیاری از قوانین زیر پا گذاشته شد‌‌ و از محد‌‌ود‌‌ه قوانین خارج ‌شد‌‌ند‌‌.

اصلاحات نمی‌میرد

Image caption کارتون کیوان زرگری، شرق

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت به جشن و شادی مردم بعد از اعلام پیروزی حسن روحانی در انتخابات پرداخته و نوشته مردم به خیابان‌ها آمدند و این موفقیت خود را جشن گرفتند و آنچنان به شادمانی پرداختند که طی چند سال گذشته تقریبا به شکل یک آرزو درآمده بود. حاضران در مراسم فوق در اوج خوشحالی با در دست داشتن تصویر رییس‌جمهور منتخب از کنار ماموران نیروی انتظامی گذر می‌کردند.

نویسنده اضافه کرده: هشت سال قبل با روی کار آمدن دولت اصولگرا برخی از تحلیلگران هم‌طیف وی و حتی اصلاح‌طلب بیان کردند که مردم این رویکرد را پذیرفته‌اند و باید برای همیشه فاتحه اصلاحات و اصلاح‌طلبی را در کشور خواند. اما نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داد با وجود آنکه حسن روحانی یک اصلاح‌طلب در قواره سید محمد خاتمی نیست اما مردم باز به اصلاح‌طلبی اعتماد کردند و سکان هیات دولت را برای مدت چهار سال به دست او سپردند تا ثابت شود که خواستار اصلاحات در کشور هستند.

سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده: انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری نشان از این دارد که هر رویکردی که در کشور وجود دارد بر اساس یک نیاز به وجود آمده وحتی ممکن است برای مدت‌ زمانی به حاشیه رانده شود اما هیچ گاه از بین نمی‌رود و در صورت احیا یا تشدید خواست مردم و به محض فراهم شدن امکان تبلور آن نیاز با وجود محدودیت‌ها مجددا وارد صحنه می‌شود این به این معنی است که اصلاح‌طلبی هیچ‌گاه نمی‌میرد.

نیاز به دو سال زمان

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق نوشته دولت یازدهم هر سیاست مثبتی را که در بخش اقتصادی اتخاذ کند بی‌شک آثار آن از همان آغاز قابل رویت خواهد بود اما اصلاح پیامدهای منفی سیاست‌های هشت‌سال گذشته به دو سال زمان نیاز دارد. هر اقدامی که در این حوزه در پیش گرفته شود بدون ریاضت همگانی در تمامی بخش‌ها به نتیجه مثبت نمی‌انجامد. برای نمونه اگر دولت آتی در حوزه سیاست‌های ارزی از تخصیص غیربهینه ارز خودداری کند قطعا آثار مثبت این اقدام در همان ابتدای امر نمایان می‌شود.

به نوشته این اقتصاددان در سال ۹۱ که کشور دچار فشار شدید ارزی شد و درآمدهای نفتی ایران به واسطه تحریم به نصف کاهش یافت با این حال اتفاقی در حوزه ارزی رخ نداد و نیاز ارزی کشور به‌طور کامل تامین شد. این نکته نشان می‌دهد تحریم چندان در اقتصاد ایران اثرگذار نبوده چراکه دولت توانست تمامی نیازهای ارزی در این سال را پاسخگو باشد. از سوی دیگر در سال ۹۱ با آنکه درآمدهای نفتی ایران نصف شد اما کشور با مازاد ارزی روبه‌رو بود. این نکته باز هم نشان می‌دهد که کشور به اندازه کافی منابع ارزی دارد و مشکل اصلی تحریم نیست، بلکه مدیریت نادرست این منابع و سیاست‌های غلط ارزی است که کشور را به اینجا کشانده.

مقاله شرق نتیجه گرفته هر دولتی که در ایران روی کار‌ آید، صرف‌نظر از وابستگی جناحی آن باید یک دوره ریاضت را به کشور تحمیل کند. نیازی نیست که دولت در داخل برای استفاده یا سوء استفاده از احساسات مردم پول توزیع کند یا اینکه در عرصه بین‌الملل باجی دیگر دهد، فقط کافی است سیاست‌های درست را اتخاذ کند تا فورا آثار بهبود در اقتصاد پدیدار شود. اقتصاد ایران، سال‌هاست که به دور از بهره‌وری و سرمایه‌گذاری روزگار می‌گذراند.

پیام‌های تبریک

آید‌ین سیارسریع در طنزانه قانون پیام‌های تبریک به رییس جمهور منتخب را نشان کرده. از جمله محمود‌ احمد‌ی نژاد‌: بسم ا... الرحمن الرحیم. د‌یگران کاشتند‌ و ما خورد‌یم، ما عنایت می‌کنیم تا د‌یگران بخورند‌. جناب آقای حسن روحانی د‌بیر محترم پیشین شورای امنیت ملی، ضمن عرض تبریک به مناسبت فرا رسید‌ن روز جهاد‌ کشاورزی، پایان د‌وره خود‌ را به مرد‌م عزیز کشور تسلیت عرض کرد‌ه و برای تضعیف روحیه حضرتعالی بیان می‌د‌ارم که «بهار نزد‌یک است»!

محمد‌ باقر قالیباف نوشته: بسم ا... الرحمن الرحیم. آقای روحانی شما د‌ر جلسه‌ای که د‌ر ۷/۹/ ... ای بابا ... این تبلت هم که همش هنگ می‌کنه! د‌ر هر صورت مبارک باشه ولی این رسمش نبود‌. و یکی د‌یگه نوشته: جناب آقای حسن روحانی! رئیس‌جمهور جمهوری اسلامی‌ ایران. شکست قابل پیش‌بینی اصلاحات با د‌ه د‌رصد‌ آرا را به شما و همه مرد‌م ایران تبریک و تهنیت می‌گوییم. تا باشد‌ از این شکست‌ها.

کارتون روز

Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

مطالب مرتبط