محسنی اژه‌ای: در جریان احضار رئیس جمهور نبودیم

محسنی اژه‌ای
Image caption محسنی اژه ای ارسال این احضاریه را "کج سلیقگی" نامید

در ادامه واکنش‌ها به خبر احضار محمود احمدی‌نژاد به دادگاه، غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که نه تنها او بلکه ریاست قوه قضائیه و رئیس کل دادگستری تهران نیز در جریان این احضاریه نبوده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس ، آقای محسنی اژه‌ای عنوان کرده که در خصوص این پرونده "نوعی کج سلیقگی" دیده می‌شود. او گفته "الان که مردم حماسه سیاسی بی‌نظیری در این مقطع زمانی آفریده‌اند و ممکن است موجب سوء استفاده شود، برای تنظیم این احضاریه و ارسال باید تدبیر بیشتری می‌شد. به نظرم قاضی شاید از لحاظ قانونی توجیه داشته باشد و لکن به هر تقدیر کج سلیقگی انجام شده است."

وی با تائید خبر شکایت از آقای احمدی نژاد گفت در خصوص رئیس جمهور مثل خیلی از مسئولان دیگر شکایاتی از سوی چند مقام حقوقی و چند فرد خصوصی صورت گرفته است، از جمله کمیسیون اصل ۹۰ و هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی و هم از طرف اشخاص شکایت شخصی شده است.

همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس، نیز در خصوص این احضاریه و در واکنش به تذکر آئین نامه‌ای مهدی کوچک زاده، نماینده طرفدار دولت و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: "تذکر شما به جاست، این موضوع را به گونه‌ای برخی رسانه‌ها منعکس کردند گویا شکایت رئیس مجلس بوده است، ما شکایت شخصی نداریم."

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مجلس ایران همچنین گفت: "ممکن است کمیسیون اصل ۹۰ تخلفی را ملاحظه کرده و به دستگاه قضا ارجاع داده باشد. یا ممکن است جزء مواردی باشد که ماده ۲۲۶ آئین‌نامه داخلی، وقتی کمیسیون تخلفی را ملاحظه کند، مجلس به آن رأی می‌دهد طبق آئین‌نامه به طور روتین به دادگاه منعکس می‌شود."

مهدی کوچک‌زاده با تأکید بر اینکه وی به عنوان عضو کمیسیون اصل ۹۰، هیچ اطلاعی از شکایت این کمیسیون از رئیس جمهوری ندارد و آقای پورمختار به عنوان رئیس کمیسیون اصل ۹۰ هم طی مصاحبه‌ای گفته که اطلاعی از این موضوع ندارد، گفت: " لذا به نظر می‌رسد این مسئله شیطنت برخی رسانه‌ها بود که روز گذشته انجام شد که اگر هم راست است، دلیلی نداشت مطرح شود."

محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون حقوقی،قضایی مجلس در خصوص شکایت مطرح شده از رئیس جمهور نیز در خصوص این احضاریه اعلام کرد: "برخی خبرگزاری و سایت‌ها مدعی شده بودند که این شکایت مربوط به اتفاقات رخ داده در جلسه استیضاح وزیر کار بوده است که این موضوع صحت ندارد. شکایت‌های مطرح شده مربوط به سه موضوع در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هشتم می باشد. رئیس مجلس به طور شخصی از فردی شکایت نکرده است."

به گفته آقای اسفنانی، بر اساس اصل ۱۴۰ قانون اساسی، دادگاههای عمومی دادگستری می توانند به جرایم احتمالی رئیس جمهور و وزرای آنها با اطلاع مجلس رسیدگی کنند و هیچ منع قانونی در این زمینه وجود ندارد.

روز گذشته پایگاه اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران محمود احمدی نژاد رئیس دولت دهم را به دادگاه احضار کرده است.

به گزارش این پایگاه علی لاریجانی رئیس قوه مقننه و محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، از جمله شاکیانی هستند که آقای احمدی نژاد بر مبنای شکایت آنها به دادگاه احضار شده است.

احضاریه آقای احمدی نژاد در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۹۲ یعنی ۱۷ روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تنظیم شده است.

تاریخ رسیدگی به شکایت از رئیس جمهور نیز، ۵ آذر ۱۳۹۲ تعیین شده که حدود ۶ ماه بعد از ابلاغ آن و ۴ ماه پس از پایان دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد است.

مطالب مرتبط