آیت‌الله یوسف صانعی و عبدالله نوری انتخاب روحانی را تبریک گفتند

آیت الله صانعی
Image caption آیت الله صانعی رای مردم در انتخاب حسن روحانی را "مقتدرانه و معنادار" توصیف کرده است

در ادامه واکنش به پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، آیتالله یوسف صانعی و عبدالله نوری، دو تن از روحانیون منتقد دولت فعلی، این انتخاب را تبریک گفته اند.

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید ساکن قم، متن پیام او به حسن روحانی را منتشر کرده که در آن، انتخاب او به ریاست جمهوری "مقتدرانه و معنادار" توصیف و انتظارات مردم از دولت آینده مطرح شده است.

در پیام آیت الله صانعی آمده است که انتخاب حسن روحانی "بیانگر زمان شناسی، شور و شعور و خواست ملت در انتخاب اعتدال، اخلاق، آزادی های قانونی و مشروع در جهت نفی هرگونه ظلم و ستم و بی عدالتی است."

وی همچنین از تصمیم محمدرضا عارف، نامزد "اصلاح طلب" در کناره گیری از رقابت های انتخاباتی قدردانی کرده است. به گفته تحلیلگران، کناره گیری آقای عارف مانع از تجزیه آرای طرفداران اصلاحات و در نتیجه، پیروزی حسن روحانی در دور اول رای گیری شد.

آیت الله صانعی در شرح آنچه که انتظارات مردم از دولت آینده خوانده، از آقای روحانی خواسته است در تدوین برنامه های دولت، "هدایت های" آیت الله روح الله خمینی، رهبر سابق جمهوری اسلامی را در نظر بگیرد و توصیه کرده است که در تمام دوره ریاست جمهوری، رای، نظر و رضایت مردم را مورد توجه قرار دهد.

این مرجع تقلید شیعه مشکلات اساسی مردم در حال حاضر را "تورم، بیکاری، فقر و سایر ناهنجاری های اجتماعی ناشی از آن و بی توجهی به ارزش های اخلاقی" دانسته و گفته است که مردم انتظار دارند "ضمن توجه جدی به نهادینه کردن اخلاق اسلامی در جامعه، زمینه زوال و از بین رفتن فرهنگ دروغ، تهمت، تخریب، خرافات و موهومات" فراهم شود.

Image caption آیت الله صانعی قبلا هم حسن روحانی را "یکی از یاران همسنگران" هاشمی رفسنجانی خوانده بود

آیت الله صانعی در این پیام به حل مشکلات داخلی و خارجی نیز اشاره کرده و گفته است که با به کارگیری عقلانیت، تدبیر و اعتدال در این زمینه "نه تنها راه را بر بهانه جویان مسدود خواهد شد بلکه همراهی ملت را حتی در صورت وجود مشکلات احتمالی به همراه خواهد داشت."

آیت الله صانعی در جریان اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری از نامزدهای معترض حمایت کرد و محمود احمدی نژاد را مورد انتقاد شدید قرار داد.

موضعگیری این مرجع تقلید در قبال انتخاب مجدد آقای احمدی نژاد، که به شدت مورد حمایت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و شماری از روحانیون طرفدار حکومت قرار داشت، باعث حملات لفظی شدید رسانه های دولتی و تعرض به دفاتر و مراکز متعلق به او توسط کسانی شد که او را مخالف رهبر جمهوری اسلامی می دانستند و حتی مرجعیت او را نیز مورد تردید قرار دادند.

آیت الله صانعی قبل از رای گیری در انتخابات اخیر نیز از نامزدی حسن روحانی به عنوان "یکی از یاران و همسنگران" اکبر هاشمی رفسنجانی استقبال کرده بود.

پیام عبدالله نوری

همچنین، عبدالله نوری، وزیر کشور پیشین و از چهره های جناح اصلاح طلب در جمهوری اسلامی، در پیام تبریک خود به حسن روحانی، شرکت گسترده مردم در انتخابات را مورد ستایش قرار داده و گفته است که مردم در برنامه ها، گفتار و شعارهای آقای روحانی "روزنه ای از امید یافتند و در میان کسانی که با وعده حل مشکلات پیش قدم شدند، شما را شایسته دانستند و به امید حل آنها، به دولت تدبیر و امید دل بستند."

Image caption عبدالله نوری فهرستی طولانی از مشکلات کشور را در پیام خود ذکر کرده است

آقای نوری مسئولیت ریاست دولت را بسیار سنگین خوانده و گفته است که دولت آینده با "فهرستی بلند بالا از مشکلات و دشواری ها در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی" روبروست.

عبدالله نوری در پیام خود از "تورم و گرانی روزافزون، بیکاری، پایین آمدن سطح تولیدات داخلی، تشدید تحریم ها و کاهش درآمدهای نفتی، بدهی فراوان دولت به بخش خصوصی و کسری بودجه شدید، فساد اداری و حاکم شدن روابط به جای ضوابط، اقتصاد رانتی، رشوه و اختلاس، نابسامانی در روابط خانوادگی و رشد طلاق، گسترش اعتیاد، زوال و افول ارزش های اخلاقی" به عنوان بخشی از مشکلات موجود سخن گفته است.

وی همچنین "تنگناهای سیاسی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی، حاکمیت فضای امنیتی و محدودیت آزادی های سیاسی و اجتماعی، حصر و حبس شخصیت های خدوم و ارزشمند ملی، تنش و بحران در روابط خارجی، مواجهه با تحریم های روز افزون و کاهش اعتبار بین المللی" ایران را نیز در این فهرست ذکر کرده است.

وزیر کشور سابق در این پیام تبریک، از دولت آینده خواسته است تا از نظرات گوناگون استفاده کند، علاقمند به گسترش آزادی ها باشد و بدون واهمه از انتقادها، "شرایط امن را برای توسعه و رشد احزاب، انجمن های مردم نهاد، مراکز علمی و پژوهشی و رسانه ها و مطبوعات مستقل و آزاد فراهم آورد."

Image caption نوری از چهره های شناخته شده جناح اصلاحات بوده است

در پیام عبدالله نوری خطاب به حسن روحانی آمده است: "انتخاب شما می تواند زمینه را برای انسجام داخلی و آشتی ملی فراهم آورد و انتظار می رود جنابعالی نقشی جدی در برقراری مذاکرات داخلی برای اعتماد سازی میان جریانات مختلف داخلی و کاهش بی اعتمادی ها و استرس ها و اضطراب ها و گسترش روح اتحاد و همبستگی داخلی ایفا نمایید."

آقای نوری تاکید ورزیده که وحدت ملی باید به گونه ای تعریف شود که "همه آحاد ملت را با تفاوت ها و اختلافات فکری و سیاسی در برگیرد."

عبدالله نوری از مقامات با سابقه جمهوری اسلامی است که از زمان رهبری آیت الله روح الله خمینی سمت هایی را در تشکیلات حکومتی برعهده داشت و بعدها در دولت های اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی به سمت وزیر کشور منصوب شد.

آقای نوری در نتیجه استیضاح نمایندگان مجلس از مقام وزارت کشور در دولت محمد خاتمی برکنار شد اما به فعالیت های سیاسی و مطبوعاتی ادامه داد که به محاکمه او در دادگاه ویژه روحانیت و محکومیت پنج سال زندان منجر شد.

وی سه سال از دوره محکومیت خود را در زندان گذراند و در سال ۱۳۸۱ با میانجیگری گروهی از نمایندگان مجلس، به دستور آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، از زندان آزاد شد.

مطالب مرتبط