مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۳۰ خرداد

روزنامه‌های امروز صبح در اولین پنجشنبه از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران، اغلب حاوی انتظاراتی از اوست، آن هم در تمامی عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری و ورزشی.

تا باغ‌های روشن فردا

کریم ارغنده‌پور در یادداشتی که عنوان آن برگرفته از شعر فریدون مشیری است، درروزنامه بهار نوشته که انتخابات اخیر ریاست جمهوری از جهاتی به دوم خرداد ۱۳۷۶ تشبیه شده است. صرف‌نظر از انطباق جزئیات تاریخی، آنچه اهمیت دارد این است که تجربه‌ها و آموخته‌های گذشته، چراغ راه آینده قرار گیرد.

کلید آقای روحانی هم وقتی دندانه‌‌های قفل‌ها را می‌گشاید که کارآمد باشد. چانه‌زنی در سطوح بالا می‌تواند یکی از راه‌های موثر باشد ولی قطعا کافی نیست.

به اعتقاد نویسنده آنچه می‌تواند کلید ایشان را موثرتر کند این است که در دو سطح دیگر، دندانه‌های این کلید صیقل بخورد؛ یکی افکارسازی و دیگری نیروسازی.

آقای ارغنده‌پور در ادامه نوشته که نهادهای مدنی و رسانه‌های مستقل دو بازویی هستند که سازو کار گفت‌و‌گو در آن‌ها ساخته و پرداخته می‌شود. احزاب، انجمن‌ها، اتحادیه‌های صنفی و غیره ساختارهایی هستند که در قالب قانون، افراد هم‌سو در آن‌ها جمع می‌شوند تا ایده مشترکشان را نمایندگی کنند. رسانه‌های مستقل هم مهم‌ترین وسیله برای بازتاب افکار عمومی هستند.

تلاش یکی از سران فتنه برای مصادره رای مردم

روزنامه کیهان در ستون خبرهای ویژه خود بار دیگر به تندی به محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران حمله کرده است. به گزارش این روزنامه تقلای یکی از سران ورشکسته فتنه سبز برای خروج از موضع اتهام و مصادره حماسه ملت ایران آغاز شد.

به نوشته کیهان، خاتمی در حالی که پنج روز در باره انتخابات ریاست جمهوری سکوت کرده بود، دیروز در دیدار عده‌ای از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران با جا زدن دعاوی افراطی و ساختارشکنانه مدعیان اصلاح‌طلبی در دل گفتمان اعتدال گفت؛ در دل این گفتمان، اعتدال و بهره‌گیری از همه نیروها در کشور نهفته است.

نویسنده بی‌نام این ستون در ادامه چند سوال از آقای خاتمی پرسیده از جمله این که آیا ایجاد بلوا و آشوب به خاطر ناکامی در انتخابات سال ۱۳۸۸ آن هم با فاصله ۱۱ میلیون رای برای ارتقاء جایگاه ایران در جهان بود یا جفا در حق حماسه ملی ۴۰ میلیون نفری؟

ژنرال‌های حسن روحانی

محمدحسین مهرزاد در گزارشی در روزنامه اعتماد نوشته یکی از جذاب‌ترین بحث‌ها پس از روی کار آمدن هر دولتی ترکیب کابینه انتخابی رئیس جمهوری برای اداره کشور است. دولت حسن روحانی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و طی روزهای اخیر گمانه‌زنی در باره کابینه احتمالی او اوج گرفته است.

از طرفی رفت و آمد چهره‌های مختلف به ضلع جنوبی پارک نیاوران و مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام باعث می‌شود تا هر روز رسانه‌ها برای وزارتخانه‌های مختلف فرد تازه‌ای را معرفی کنند.

براساس این گزارش در دو دولت محمود احمدی‌نژاد، رسانه‌های اصولگر به دلیل نزدیکی با او و اطرافیانش میدان‌دار شنیده‌ها بودند و جالب آن که با وجود کمترین قرابت فکری و سیاسی به دولت تدبیر و امید، بازهم این اصولگرایان هستند که تلاش می‌کنند با طرح گزینه‌هایی اهداف خود را دنبال کنند.

به نظر روزنامه اعتماد طرح نام بعضی از افراد بیش از آنکه به واقعیت شبیه باشد، تلاشی است برای گنجاندن نام آنان در کابینه روحانی، در واقع تلاش برای طرح نام‌های از این دست بیشتر نه از باب اطلاع‌رسانی که به جهت القائاتی با اهداف خاص به دولت ارزیابی می‌شود.

بوی بهبود ز اوضاع جهان می‌شنویم

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به نظرخواهی از ناشران پرداخته است. در مقدمه این گزارش آمده که لغو ممیزی بیش از چاپ در سال‌های گذشته همیشه یکی از خواسته‌های ناشران بوده و در دولت قبل تلاش‌هایی هم برای آن صورت گرفت و دو متن پیش‌نویس برای قانونی شدن لغو ممیزی پیش از چاپ تدوین شد اما ادامه کار در هیات دولت متوقف شد.

در دوره جدید اما دیدگاه دولت نه تنها بر حذف ممیزی نبود که در بسیاری موارد مجوزهای صادر شده در دوره پیش را نیز لغو کرد.

براساس این گزارش حالا که کار دولت دهم پایان یافته و احمدی‌نژاد به زودی از پاستور می‌رود و رئیس جمهور منتخب قول داده که پای حرف‌های ناشران و هنرمندان بنشیند از ناشران پرسیدیم که چه انتظاری از وزیر فرهنگشان دارند.

بسیاری به این پرسش پاسخ داده از جمله کاوه کیائیان، مدیر نشر چشمه گفته است که در شرایط فعلی کاش فقط کسی بیاید که دشمنی نکند و دغدغه‌های اهل فرهنگ را بداند، همین برای ما کفایت می‌کند.

سلام بر مردم

محمود اسلامیان، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته که مشکلات سال‌های اخیر ناشی از سوءمدیریت‌ها و بعضا تحریم باعث ایجاد نارضایتی در جامعه شده بود.

مردم بیشتر از آن که از محدودیت‌ها رنج ببرند از بی‌تدبیری‌های غیرقابل توجیه ناراحت بودند.

آقای اسلامیان به مشکلات اقتصادی موجود پرداخته و ضمن تبریک به حسن روحانی در بخش پیشنهادی خود با میان تیتر اقدامات فوری نوشته که در حوزه تولید کشور، نابسامانی‌های موجود نیازمند اقدامات اورژانسی است.

به نوشته او مردم به وظیفه بزرگ ملی خود عمل کردند. حضور ۷۲ درصد ملت ایران در پای صندوق‌های رای به رغم همه مشکلات و تبلیغات، واقعا اعجاب‌انگیز و قابل تقدیر است. اینک نوبت منتخب ملت ایران است که با یاری مردم غیور ایران زمین و مسئولان ارشد نظام، امید ملت را پاس بدارد.

آقای روحانی خانه ما را به ما برگردان

علی فریدونی، عضو هیات علمی و رئیس سابق سازمان جهاد کشاورزی استان خراسان در روزنامه بهار خطاب به حسن روحانی نوشته است که مناسب دیدم در همین آغازین روزهای انتخابتون و با وقوف به مشکلات عظیم باقی‌مانده از دولت مدعی عدالت در همه عرصه‌های بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای و به ویژه در بخش مظلوم کشاورزی یکی از مسائل به ظاهر ساده ولی واقعا تحقیرآمیز این بخش را مطرح کنم.

به نوشته آقای فریدونی واگذاری ساختمان مرکزی وزارت جهاد کشاورزی به قوه قضائیه در واقع همان زدن چوب حراج به آبرو و اعتبار بخش کشاورزی است، ساختمانی که نماد و نمود بخش کشاورزی محسوب شده و سازمان‌های بین‌المللی آن را به عنوان سمبل بخش کشاورزی می‌شناسند.

در پایان این یادداشت از آقای روحانی این انتظار مطرح شده که با رایزنی و دستور موکد، خانه اصلی فعالان بخش کشاورزی به ایشان بازگردانده شود.

مطالب مرتبط