هنوز حضور هیچ‌کس در هیات دولت یازدهم ایران 'قطعی نشده است'

در پی انتشار گزارش‌هایی درباره اعضای احتمالی هیات دولت یازدهم ایران، رسانه‌های آن کشور به نقل از نزدیکان حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب، گفته‌اند که هنوز حضور هیچ‌کس در هیات دولت او قطعی نشده است.

کمتر از یک هفته پس از پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، گمانه‌زنی‌ها درباره اعضای هیات دولت آتی آغاز شده است و برخی روزنامه ها و سایت‌های خبری فهرست افرادی را که گفته می‌شود ممکن است در ترکیب هیات دولت آینده ایران باشند، منتشر کرده‌اند.

اما خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از محمدرضا نعمت‌زاده، رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی نوشت: "تاکنون روحانی نام هیچکدام از اعضای کابینه خود را اعلام نکرده است."

او گفت که نظراتی که در برخی سایت‌ها در این باره منتشر می‌شود، نظرات شخصی است و رئیس‌جمهور منتخب "هنوز هیچ اسمی را مشخص نکرده است."

آقای نعمت‌زاده اضافه کرد: "فکر می‌کنم اظهارنظر کردن در این زمینه زود باشد."

دوره ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد به عنوان ششمین رئیس‌جمهور ایران روز دوازدهم مرداد امسال به پایان می‌رسد و گفته می‌شود که مراسم تنفیذ آقای روحانی هم در همین روز برگزار خواهد شد.

آقای روحانی فعالیت خود را به عنوان رئیس دولت یازدهم و هفتمین رئیس‌جمهور ایران، پس از برگزاری مراسم تنفیذ و تحلیف رسما آغاز خواهد کرد. مراسم تنفیذ او با حضور رهبر جمهوری اسلامی برگزار می‌شود و آقای روحانی برای شرکت در مراسم تحلیف به مجلس خواهد رفت.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران پیش از این گفته بود که مراسم تحلیف پس از مراسم تنفیذ، نیمه‌های مرداد برگزار خواهد شد.

آقای روحانی دو هفته پس از مراسم تحلیف فرصت دارد تا افراد پیشنهادی خود را برای حضور در هیات دولت به مجلس معرفی کند. گفته می‌شود که بررسی و مذاکرات برای انتخاب اعضای هیات دولت آینده هم‌اکنون در جریان است.

در برخی گمانه زنی ها، اسامی علی مطهری، محمد‌باقر نوبخت، محمود واعظی، محمد نهاوندیان، یاسر هاشمی و علی یونسی به عنوان دولتمردان احتمالی آتی ایران مطرح شده‌اند.

روزنامه اعتماد هم در گزارشی نوشته است که گروهی با حضور علی یونسی، اکبر ترکان، محمدرضا نعمت‌زاده، محمدباقر نوبخت، حسین روحانی، محمود واعظی، محمدعلی نجفی، اسحاق جهانگیری، محمدرضا صادق و حسام‌الدین آشنا گروهی را تحت عنوان "کمیته انتصابات" تشکیل داده‌اند تا اعضای هیات دولت آینده ایران را انتخاب و به رئیس‌جمهور منتخب معرفی کنند.

با این حال، خبرگزاری فارس به نقل از یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهور منتخب نوشته است که "آقای روحانی تاکنون با هیچ‌کس در این زمینه صحبتی نکرده است."

محمدعلی موحدی کرمانی، خطیب نماز جمعه تهران هم امروز گفت که حسن روحانی "به حق شایسته ریاست‌جمهوری" است و اضافه کرد که "یکی از کارهای سنگین دولت منتخب، انتخاب کارگزاران شایسته است."

او آقای روحانی را مدیری قوی، مدبر و شایسته خواند که انسانی انقلابی و تابع ولایت است و از او خواست تا "افراد نخبه و امتحان پس‌داده‌ای را که وفاداری خود را به ولایت اثبات کرده و علاقه‌شان را به انقلاب نشان داده‌اند" برای حضور در هیات دولت خود انتخاب کند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت که "رئیس‌جمهور باید مثل طبیب عمل کند" و اضافه کرد: "ممکن است مردم چیزهایی بخواهند، اما طبیب آنچه مصلحت بیمار است، انجام می‌دهد و این مساله از امتیازهای نظام جمهوری اسلامی است."

مطالب مرتبط