هاشمی رفسنجانی و عارف، جداگانه با روحانی دیدار کردند

Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی پس از رد صلاحیت از سوی شورای نگهبان، از نامزدی حسن روحانی دفاع کرد

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمدرضا عارف، از چهره های سیاسی نزدیک به جریان اصلاح طلبان به طور جداگانه با حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران دیدار کرده اند.

آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با حسن روحانی گفته "مشی اعتدال، عقلانیت و استفاده از خردجمعی . . . می‌تواند ضمن حفظ و تقویت انسجام ملی و وحدت همه‌جانبه کشور، در کمک به حل مشکلات عدیده داخلی به‌ویژه شرایط اقتصادی کشور و ایجاد تعامل سازنده و مفید با کشورهای دنیا در عرصه‌های بین‌المللی، مؤثر و کارگشا باشد."

آقای هاشمی رفسنجانی، از داوطلبان نامزدی انتخابات ریاست جمهوری امسال بود اما شورای نگهبان صلاحیت او را برای حضور در رقابت های ریاست جمهوری تایید نکرد. آقای هاشمی رفسنجانی در روزهای منتهی به انتخابات به صراحت از نامزدی آقای روحانی دفاع کرد و گفت که به او رای می دهد.

ابراز علاقمندی محمدرضا عارف برای کمک به دولت روحانی

محمدرضا عارف نیز امروز، شنبه اول تیر (بیست دوم ژوئن) با حسن روحانی دیدار کرد.

آقای عارف از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود اما در هفته آخر رای‌گیری به درخواست محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران از نامزدی کناره گیری کرد. هدف از این کناره گیری، جلوگیری از شکست آرا عنوان شده بود.

Image caption حسن روحانی پیش از برگزاری انتخابات از کناره‌گیری محمدرضا عارف تشکر کرده بود

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای عارف گفته "جلسه دوستانه‌ای بود و نقطه نظراتم را درباره دولت مطرح کردم و اعلام آمادگی شد در هر زمینه‌ای که دکتر روحانی تشخیص بدهد، هم خودم و هم تیمی که با من همکاری می‌کند به دولت کمک کنیم و ایشان هم از این موضوع استقبال کرد."

محمدرضا عارف گفته در این دیدار "مطالبات مردم مورد بررسی قرار گرفت." آقای عارف معاون اول محمد خاتمی در دوره دوم ریاست جمهوری او بود.

پس از کناره گیری آقای عارف از رقابت های انتخاباتی و پیروزی حسن روحانی به عنوان هفتمین رئیس جمهور ایران، شماری از طرفداران آقای عارف، خواستار دعوت حسن روحانی از او برای شرکت در کابینه آینده ایران شدند.

حسن روحانی در اولین کنفرانس خبری اش پس از پیروزی در انتخابات، در پاسخ به سئوالی درباره احتمال حضور آقای عارف در کابینه، گفته بود در صورت تمایل آقای عارف از این موضوع استقبال می کند.

آقای روحانی پیش از برگزاری انتخابات در نامه ای از اقدام آقای عارف تشکر کرده بود.

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران هم که دعوت به کناره گیری آقای عارف از رقابت های انتخاباتی کرده بود، یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به همراه حسن خمینی، نوه موسس جمهوری اسلامی، با حضور در منزل آقای عارف از او به دلیل همراهی و نقشش در پیروزی نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان، تشکر کرد.

مطالب مرتبط