وزارت خارجه ایران: مذاکرات تحمیلی بدون حضور نمایندگان مردم افغانستان بی‌نتیجه است

Image caption عباس عراقچی: ملت افغانستان برای گفت‌وگوهای آشتی ملی نیاز به قیم ندارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره گشایش دفتر طالبان در قطر گفته است بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد اما "مذاکرات تحمیلی هم با محوریت بیگانگان و بدون لحاظ منافع و مصالح ملی افغانستان و خواست و حضور نمایندگان مردم این کشور راه به جایی نخواهد برد."

عباس عراقچی‌ دیروز گفت: "خرسندیم که جامعه جهانی، اگرچه با تاخیر، به ناکارآمدی رویکرد نظامی اذعان کرده است."

سخنگوی وزارت خارجه گفت ایران از هر مذاکره‌ای بین گروه‌های مختلف افغان حمایت می‌کند به شرط آنکه "در چارچوب منافع ملت افغانستان" و با محوریت دولت و قانون اساسی این کشور باشد.

گشایش دفتر سیاسی طالبان در قطر که سه شنبه گذشته اتفاق افتاد، بسرعت تبدیل به مناقشه‌ای سیاسی شد.

قرار بود افتتاح این دفتر زمینه‌ را برای پایان دادن به ۱۲ سال جنگ افغانستان فراهم آورد.

آقای عراقچی بدون آنکه به آمریکا مستقیما اشاره کند تاکید کرد "ملت افغانستان برای گفت و گوهای آشتی ملی نیاز به قیم ندارد."

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین بر مخالفت ایران با "تروریسم و فعالیت‌های تروریستی و نیز مقابله کور با آن که منجر به کشتار غیرنظامیان بویژه زنان و کودکان می شود" تاکید کرد.

قرار بود پنج‌شنبه گذشته(۳۰ خرداد) آمریکا و طالبان با هم دیدار کنند اما واکنش خشم‌آگین دولت افغانستان که ابتدا از گفتگوهای صلح استقبال کرده بود باعث شد این مذاکرات لغو شود.

جنجال‌ها سه شنبه گذشته آغاز شد؛ وقتی‌که گروه طالبان رسماً دفتر خود را با عنوان "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" در دوحه، پایتخت قطر باز کرد و پرچم خود را در آن برافراشت.

Image caption جنجال‌ها سه شنبه گذشته آغاز شد؛ وقتی‌که گروه طالبان رسماً دفتر خود را با عنوان "دفتر سیاسی امارت اسلامی افغانستان" در دوحه، پایتخت قطر باز کرد و پرچم خود را در آن برافراشت.

این اقدام باعث اعتراض در کابل شد و دولت افغانستان بشدت معترض بود که گروه طالبان به مثابه دولت در تبعید رفتار می‌کند.

صلاح‎الدین ربانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان هم گفت شیوه گشایش این دفتر"خلاف توقعات و توافقات قبلی" و "نشان‎دهنده تلاش‎ برای برهم زدن گفتگوهای صلح بود."

حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان حتی مذاکرات برای پیمان امنیتی با آمریکا پس از خروج ناتو از افغانستان در سال آینده را متوقف کرد.

آقای کرزی آمریکا را متهم به دورویی کرد و تماسهای تلفنی مکرر جان کری وزیر خارجه آمریکا هم تاثیری بر موضع حامد کرزی نگذاشت.

با اینکه بعدا عنوان "امارت اسلامی" از سر در این دفتر برداشته شد و پرچم طالبان هم پایین کشده شد اما این اقدام دولت افغانستان را راضی نکرد.

رییس جمهوری افغانستان گفت دولت این کشور از ابتدا با گفتگوهای صلح در خارج از کشور موافق نبوده اما به دلیل پافشاری برخی از کشورها، طرح ایجاد دفتر طالبان را در قطر پذیرفته است.

آمریکا علاوه بر لغو گفتگوها با طالبان، سعی کرد موضع خود را تعدیل کند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا دیروز گفت با توجه به اتفاقات روزهای گذشته مطمئن نیست روند این گفتگوها به جریان اصلی اش برگردد: "ما باید ببینیم که آیا می‌توانیم مذاکرات با طالبان را به مسیر اصلی‌اش برگردانیم یا خیر."

دکتر محمد نعیم سخنگوی طالبان امروز گفت افراشتن پرچم و نصب تابلو با عنوان "امارت اسلامی" در دفتر این گروه در دوحه با موافقت دولت قطر انجام گرفته بود.

او همچنین صحبتهای جان کری را هم تکذیب کرد. آقای کری گفته بود گروه طالبان برای دفتر دوحه با آمریکا توافق‌نامه‌ای امضا کرده است.

"چنین توافق‌نامه‎‌ای نه وجود دارد و نه امضا شده است، اگرچه مدارکی بین 'امارت اسلامی' و دولت قطر مبادله شده است."

مطالب مرتبط