کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد

Image caption سنگ بنای کاخ گلستان که در بخش قدیمی شهر تهران واقع است، در دوران صفویه گذاشته شد

کاخ گلستان در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج، در فهرست آثار جهانی به ثبت رسید. این اثر شانزدهمین اثر ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو جای می‌گیرد.

به گزارش کمیته میراث جهانی یونسکو در اجلاس امسال که از ۱۶ تا ۲۷ ژوئن برگزار می‌شود، ۳۲ اثر فرهنگی و طبیعی در انتظار ثبت در این لیست هستند. مقدمات ثبت کاخ گلستان پس از ۷ سال به ثمر رسید، مسئولان میراث فرهنگی ایران پرونده این اثر فرهنگی را در سال ۲۰۰۷ به سازمان یونسکو ارسال کرده بودند.

همچنین در این نشست، ارگ بم که در فهرست میراث در خطر قرار داشت، از این فهرست خارج شد. ارگ بم ایران پس از زلزله یک دهه پیش در بم به شدت تخریب شد و از آن زمان در فهرست آثار در خطر قرار گرفت، اما با توجه به مرمت‌های انجام شده در طول سالهای گذشته سازمان یونسکو ارگ بم را از فهرست آثار در خطر خارج شد.

در همین حال قرار بود که پرونده منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند کرمان نیز در روزهای آتی این اجلاس بررسی شود تا در صورت تصویب به عنوان هفدهمین اثر تاریخی از ایران در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت برسد اما به دلیل نواقص موجود در پرونده این اثر امسال نتوانست به ثبت برسد.

سنگ بنای کاخ گلستان که در بخش قدیمی شهر تهران واقع است، در دوران صفویه گذاشته شد و بخش‌های اصلی آن در درون حصار قدیمی تهران احداث شد. این کاخ سپس در قرن ۱۹ میلادی توسعه یافت و به عنوان کاخ محل زندگی خانواده پادشاهان قاجار مورد استفاده قرار گرفت و اتفا‌قات مهمی از تاریخ معاصر ایران در آن به وقوع پیوسته‌ است.

براساس اسناد منتشر شده، قدیمی‌ترین بناهای موجود در مجموعه گلستان، ایوان تخت مرمر و خلوت کریمخانی متعلق به دوران کریم خان زند است. کریم خان زند پس از پیروزی بر محمد حسن خان قاجار در دیوانخانه قدیم تهران که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده بود، بار عام داد و با عنوان وکیل الرعایا حکومت ایران را در دست گرفت.

این کاخ شامل هشت ساختمان اصلی و باغی است که در حال حاضر از کل مجموعه به عنوان یک موزه استفاده می شود. باغ کاخ گلستان نیز به سبک تلفیقی باغ‌های ایرانی و اروپایی ساخته شده است.

چغازنبیل، تخت جمشید و میدان نقش جهان نخستین مکان‌های ایرانی بودند که در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی ثبت شدند.

در سال ۲۰۱۱ نیز باغ‌های ایرانی پاسارگاد، ارم، چهلستون، فین، عباس‌آباد، شازده، دولت‌آباد، پهلوان‌پور و اکبریه در یک پرونده در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفتند.

تخت سلیمان، بم و فضای فرهنگی آن، گنبد سلطانیه، سنگ نبشته بیستون، سازه های آبی شوشتر، مجموعه کلیساهای آذربایجان، مجموعه بازار تاریخی تبریز، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، مسجد جامع اصفهان و برج گنبد قابوس از دیگر آثار تاریخی ایران هستند که در فهرست میراث جهانی ثبت شده اند.

مطالب مرتبط