زمزمه ها در مورد بحث های داخلی کاخ سفید پس از انتخاب روحانی

کاخ سفید
Image caption کاخ سفید پس از انتخابات منتظر نحوه عملکرد روحانی است

در نزدیک به دو هفته ای که از انتخاب حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران گذشته زمزمه های تازه ای در واشنگتن دایر بر جریان داشتن بحثی داخلی در کاخ سفید در مورد رویکرد ایران شنیده می شود.

همزمان بوده اند صاحب نظران سرشناسی که دولت را ترغیب کرده اند با تغییر تاکتیک از فشار تحریم ها بر ایران بکاهد.

موضع دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا تا پیش از انتخابات ایران کاملا روشن بود.

جان کری وزیر خارجه این کشور روز دهم خرداد گفته بود که انتظارات آمریکا از این انتخابات زیاد نیست و اینکه پرونده اتمی در دست رهبر ایران است نه رئیس جمهوری.

اما به نظر می رسد که انتخابات اخیر باعث ایجاد امیدهایی در دولت آمریکا شده باشد.

گری هافبائر محقق ارشد در موسسه علوم بین المللی اقتصاد پترسون می گوید: "بله فکر می کنم که بحث هایی در داخل کاخ سفید جریان دارد، چون قبل از انتخابات، بیانیه های تردیدآمیزی از طرف وزارت خارجه می آمد که چیزی تغییر نخواهد کرد و نمی توان به ایران اعتماد کرد و غیره، اما بعد از انتخابات بیانیه هایی که صادر شده حاکیست که دولت الان حالت انتظار دارد، اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد و شاید لحن تازه ای از ایران شنیده شود. به علاوه دولت بیانیه هایی هم که من پرخاشگرانه می خوانم صادر نکرده."

گفته می شود که از جمله این بحث ها این است که شاید باید اجرای دور بعدی تحریم ها که قرار است از روز اول ژوئیه به اجرا گذاشته شود را به تاخیر انداخت.

تازه ترین تحریم ها ریال ایران و صنایع اتومبیل سازی این کشور را هدف می گیرد.

و ناظران زیادی هستند که دولت را تشویق به این کار می کنند.

آقای هافبائر می گوید: "به نظر می رسد که الان وقت میانه روی است، مسلما وقت تحریم های تازه نیست و تحریم های زیادی هست که می شود اعمال کرد. اما الان شاید وقت شل کردن و کاهش مقدار کمی از تحریم ها به عنوان راهی برای شروع مذاکرات باشد. فکر می کنم این بحثی است که الان در داخل دولت و همچنین با بریتانیا، فرانسه، آلمان و باقی کشورها جریان دارد."

Image caption آقای روحانی گفته می خواهد برنامه اتمی ایران را "شفاف تر" کند

<span >

نیکلاس برنز معاون وزارت خارجه در دوران ریاست جمهوری جورج بوش در مقاله ای در بوستون گلوب نوشت: "پیروزی روحانی نتیجه ای بهتر از انتظار دولت اوباما بود... انتخابات دارای پیامدهای مهمی برای آینده ایران و همچنین روابط این کشور با آمریکاست."

دویل مکمانوس ستون نویس برجسته لس آنجلس تایمز هم چنین استدلال کرد: "به نفع آمریکا و دیگران است که به روحانی فرصت دهند."

البته هستند کسانی در جناح راست که استدلال کرده اند اینکه حکومت ایران اجازه پیروزی آقای روحانی را داده به معنی موثر بودن تحریم هاست بنابراین باید آنها را بیشتر کرد.

اقدام دیگری که گفته می شود شاید دولت اوباما انجام دهد تلاش برای جلب نظر کنگره و جلوگیری از وضع تحریم های بسیار شدید تجاری بر این کشور است.

گری هافبائر می گوید: "فکر نمی کنم اوباما لزوما به طور علنی در این مورد کاری کند اما او می تواند در داخل سنا با سناتور رید که دموکرات است کار کند و همچنین با جان بینر رئیس مجلس نمایندگان گفتگو کند و طرح کنگره را متوقف کند. کاری کند که طرح پیش نرود، نه اینکه آن را کاملا کنار بگذارند، بلکه فعلا به آن دست نزنند. کنگره مشغله های زیادی دارد که وقتش را می گیرد بنابراین می تواند آن را به شکلی بی سر و صدا متوقف کرد."

این نوع تحریم ها می تواند زندگی را بر مردم عادی سخت تر کند و ناظران می گویند که اکنون وقت آن است که با شل کردن آنها از تنبیه بیشتر مردم خودداری شود.

نمایندگان کنگره تا چند روز پیش از انتخابات به مقام های کاخ سفید فشار می آوردند که چرا تحریم ها به تغییر محاسبات ایران منجر نشده.

اکنون جو تازه ای که در واشنگتن پدید آمده دست کاخ سفید را برای دنبال کردن مسیرهای دیپلماتیک برای مدتی طولانی تر بازتر می گذارد.

مطالب مرتبط