ایران از احتمال مذاکره بر سر تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی خبر داد

عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در کنفرانس مطبوعاتی خود از احتمال مذاکره بر سر تعلیق غنی‌سازی ۲۰درصدی اورانیوم خبر داده است.

آقای عراقچی گفته است: "موضوع غنی سازی ۲۰ درصد یکی از موضوعات مذاکره بین ایران و گروه ۱+۵ بوده و در دوره های گذشته، مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته و احتمالا در آینده نیز در این باره مذاکره انجام خواهد شد و این موضوع جدیدی نیست."

این در حالی است که بعضی رسانه های ایران در گذشته در مواردی به نقل از مقامات این کشور نوشته بودند که ایران در این مورد مذاکره نمی کند.

اخیرا گزارش‌های تاییدنشده‌‎ای از اظهار نظر سرگئی لاوروف درباره بررسی تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصدی از طرف ایران منتشر شده بود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره این احتمال گفته که این مسئله "موضوع جدیدی نیست."

او تاکید کرده که "اصول و اهداف سیاست خارجی و تلاش برای احقاق حقوق مردم ایران امری تغییرناپذیر است"، اما تلویحا گفته که با تغییر دولت و به قدرت رسیدن حسن روحانی، ممکن است "نوع برخورد با مسائل" در سیاست خارجی "با توجه سلایق دولت‌ها" متفاوت باشد.

آقای عراقچی گفته است: "درباره اینکه چه تغییری در رویکردها صورت خواهد گرفت بهترین مرجع شخص رئیس‌جمهور منتخب هستند."

آخرین دور مذاکرات میان ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و گروه ۱+۵ در اردیبهشت ماه و در وین و استانبول بدون نتیجه‌ای مشخص پایان گرفت و انتظار می‌رود این مذاکرات با روی کار آمدن دولت جدید در ایران از سر گرفته شود.

مطالب مرتبط