مجوز تاسیس مراکز ترک الکل در ایران 'صادر شد'

فرید براتی سده، مدیرکل پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با اشاره به افزایش مصرف مشروبات الکلی در ایران اعلام کرد: "مجوز تاسیس مراکز اقامتی ترک الکل از سوی شورای اجتماعی وزارت کشور به سازمان بهزیستی داده شده است."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای براتی در یک نشست خبری در روز سه‌شنبه ۴ تیرماه گفت که بنا به گزارش و تحقیقات انجام شده و نتایج پایان نامه‌های دانشجویان، مصرف الکل در کشور زیاد شده است.

وی افزوده است که "از سوی دیگر بیشترین ماده مصرف روانگردان‌ها نیز الکل است و بر همین اساس با مصوبه شورای اجتماعی وزارت کشور مراکز اقامتی ترک الکل از سوی سازمان راه اندازی خواهد شد."

مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی همچنین با انتقاد از ستاد مبارزه با مواد مخدر گفته است: "سال گذشته قرار بود از سوی ستاد ۱۳.۵ میلیارد تومان بودجه به ما اختصاص داده شود اما این گونه نشد و فقط ۷.۵ میلیارد تومان تخصیص داده شد."

بر اساس آمار منتشر شده از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در سال ۱۳۸۷، تعداد معتادان به الکل در این کشور در آن زمان ۲۰۰ هزار نفر عنوان شده است.

باقر لاریجانی، رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت هم در اردیبهشت سال گذشته گفت که "در برخی مناطق کشور، آمار سوء‌ مصرف الکل بالاست و به این مساله کمتر توجه شده است."

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ستاد مبارزه با مواد مخدر پیشتر اعلام کرده بود که "سالانه حدود ۸۰ میلیون لیتر مشروبات الکلی به ارزش ۷۳۰ میلیون دلار وارد ایران می‌شود". به گفته اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، "پلیس تنها ۲۵ درصد از این قاچاق را می‌تواند کشف کند."

علاوه بر ورود مشروبات قاچاق به ایران، تولید خانگی این مشروبات نیز کاملا رایج است که در برخی موارد، به علت عدم مهارت تهیه کنندگان، باعث مسمومیت و مرگ مصرف کنندگان شده است.

آمار متناقضی از تعداد افرادی که جان خود را در اثر مصرف الکل در ایران از دست می‌دهند منتشر شده است اما هر از گاهی در صفحه حوادث روزنامه ها اخباری مبنی بر مسمومیت یا مرگ تعدادی از ایرانیان به دلیل مصرف الکل سمی منتشر می‌شود.

در همین ارتباط، سال گذشته مقامات ایران نسبت به کاهش سن مصرف الکل به ۲۰ سال هشدار دادند.

پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، مصرف و خرید و فروش مشروبات الکلی در جمهوری اسلامی کاملا ممنوع و استفاده از آن جرم اعلام شد.

براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۷، "هر فردی مشروبات الکلی را بسازد، بخرد و بفروشد یا حمل و نگهداری کند، به شش ماه تا یک سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت جزای نقدی به میزان پنج برابر ارزش عرفی (تجاری) همان کالا محکوم می‌‌شود."

مجازات نوشیدن مشروبات الکی در ایران، "هشتاد ضربه شلاق" است. اما بنابر ماده ۱۷۹ قانون مجازات اسلامی ایران، "هرگاه کسی چند بار شرب مسکر [مشروب الکلی] بنماید و بعد از هربار حد [شلاق] بر او جاری شود در مرتبه سوم کشته [اعدام] می شود".

مطالب مرتبط