رعنا فرحان: سیاست باعث شده مردم دنیا ایران را نشناسند

رعنا فرحان، خواننده ایرانی مقیم نیویورک
Image caption موسیقی رعنا فرحان تلفیقی است از سبک های جاز و بلوز – که از شناسه‌های موسیقی نیویورکی است – با اشعاری از مولانا، حافظ و دیگر شعرای بزرگ ایران

دیوارهای کافه‌ای که رعنا فرحان برای گفتگو انتخاب کرده بود، پر بود از تصاویر 'متضاد'. کافه‌ای برزیلی در مرکز شهر نیویورک. در و دیوار کافه پوشیده بود از عکس‌های مجسمه بزرگ حضرت مسیح، پوسترهای تیم ملی فوتبال برزیل و تا دلتان بخواهد عکس‌هایی از دختران برزیلی با بیکینی در کنار ساحل ریودوژانیرو.

رعنا فرحان می‌گفت این کافه را برای گفتگو برگزیده چون "هم غذای خوبی دارد، هم خیلی گران نیست و هم سرو صدای محیط آن برای ضبط رادیویی قابل قبول" است.

"در نیویورک حتما لازم نیست که برای خوردن یک غذای خوب پول زیادی خرج کنید. برای همه بودجه‌ها و سلیقه‌ها رستوران و کافه هست."

رعنا فرحان بیست سالی است که در نیویورک زندگی می کند. یک کارگاه نقاشی و تعمیر آثار هنری هم دارد که در محله هارلم واقع شده است. خاطرات او از هنگامی که در ایران و در خیابان منوچهری تهران برای عتیقه فروشی‌ها کار می‌کرد، شنیدنی است.

"من در تعمیر قلمدان‌ها و نقاشی‌های روی آنها تبحر داشتم و در منوچهری هم به همین کار مشعول بودم. آن موقع دانشجوی دانشگاه تهران بودم. از مینیاتور و هنر نقاشی ژاپن لذت می‌بردم و شاید اگر به نیویورک نیامده بودم الان در توکیو به سر می‌بردم."

او برای طرح روی جلد اغلب سی‌دی‌هایش از همین طرح‌های مینیاتور و نقاشی‌های خودش استفاده می‌کند.

با این وجود، رعنا فرحان را خیلی‌ها با موسیقی تلفیقی خاص خودش می‌شناسند.

Image caption رعنا فرحان نقاشی هم می کند. کارگاهی برای نقاشی و مرمت آثار هنری دارد که در محله هارلم نیویورک واقع شده است

"من و استیو (شریک زندگی رعنا) تلاش می کنیم با استفاده از موسیقی، آداب و رسوم و هنر ایران را 'بازتعریف' کنیم. فضای سیاست زده میان ایران و آمریکا باعث شده تا اینجا به ایرانی‌ها طور دیگری نگاه کنند."

موسیقی رعنا فرحان تلفیقی است از سبک های جاز و بلوز – که از شناسه‌های موسیقی نیویورکی است – با اشعاری از مولانا، حافظ و دیگر شعرای بزرگ ایران.

او عاشق بِلی هالیدی است. خواننده زن آمریکایی که از اسطوره‌های سبک جاز در آمریکا به شمار می رود.

"در اکثر کنسرت‌ها دست کم یک ترانه از بِلی هالیدی اجرا می کنم. همیشه فکر می کنم بلی هالیدی اون بالاها با حافظ و مولانا و لستر یانگ نشسته، شراب می خورد و گاه هم به من نگاهی می‌اندازد و می‌گوید: 'این دختر هم بَدَک نمی‌خواند'."

در نیویورک تا دلتان بخواهد رستوران و کافه و بار هست و بسیاری از خوانندگان معروف امروز کار خود را از اجرا در همین بارها و رستوران‌ها شروع کرده اند.

شاید هم به همین علت است که هنرمندان نیویورکی هیچوقت رابطه‌شان با مخاطب عام را فراموش نمی‌کنند.

"به نظر من نکته جالب در فرهنگ جامعه هنری نیویورک این است که آنها سعی می‌‍کنند در هر شرایطی به کار ادامه دهند و برای مخاطب برنامه اجرا کنند. یعنی اگر خیلی هم پول در کار نباشد، آنها به عشق مخاطب کار می‌کنند. این چیزی است که من دوست دارم در چمدانم بگذارم و به ایران ببرم."

بشنوید:گفتگوی رعنا فرحان با برنامه رادیویی چمدان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

قطعه استفاده شده در ابتدای این گزارش متعلق به بِلی هالیدِی ( Billie Holiday) اسطوره سبک جاز آمریکاست. دو ترانه بعدی از آثار رعنا فرحان به ترتیب " بنده آن دمم" و " سرمست عشق" نام دارد.

چمدان هر پنجشنبه از برنامه چشم انداز بامدادی رادیو فارسی بی‌بی‌سی پخش می شود و مجالی است برای گفتگو با ایرانیان خارج از کشور درباره تجربه مهاجرت.

برای اظهار نظر درباره برنامه چمدان لطفا به آدرس bamdadi@bbc.co,uk ایمیل بفرستید.