مرور روزنامه‌های صبح پنج‌شنبه تهران؛ ۶ تیر

روزنامه‌های چاپ ایران در پنجشنبه ششم تیر ۱۳۹۲ ضمن چاپ اظهارات آیت‌الله علی خامنه‌ای مبنی بر حمایت از رئیس جمهور منتخب، به واگذار شدن پرونده هسته‌ای آن کشور به حسن روحانی توجه ویژه‌ای نشان داده‌اند.

پرونده هسته‌ای به روحانی واگذار شد

مجتبی فتحی در روزنامه بهار نوشته است، شیخ دیپلمات دوباره پشت فرمان هدایت قطار پرونده هسته‌ای نشست؛ قطاری که محمود احمدی‌نژاد ترمز و دنده عقب آن را هشت سال پیش از کار انداخت. یک ماه زودتر از موعد و پیش از تکیه بر صندلی ریاست جمهوری، مذاکره کننده اسبق هسته‌ای جمهوری اسلامی و منتقد جدی مدیریت پرونده هسته‌ای ایران در هشت سال گذشته، بنابر اعلام علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه، هدایت پرونده هسته‌ای را برعهده گرفته تا حداقل ترمز را به قطار مذاکرات هسته‌ای بازگرداند؛ ترمزی برای توقف در ایستگاه تعامل.

به اعتقاد نویسنده این مقاله، حسن روحانی در دوره جدید که پرونده هسته‌ای ایران را بار دیگر در اختیار می‌گیرد باید فضایی تازه را تجربه کند، فضایی که متاثر از برگزاری انتخابات و پشتوانه مردمی است که می‌تواند توان چانه‌زنی او و هیات مذاکره‌کننده‌ای که از سوی او تعیین می‌شود را بالا ببرد.

درس خرداد ۹۲ و جامعه روحانیت

محسن غرویان، استاد حوزه علمیه قم در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است؛ جامعه روحانیت مبارز در حالی قرار است به دیدار عضو دیرین خود (حسن روحانی)، برود که در یک دهه اخیر با او برخی دیگر از پرنفوذترین چهره‌های خود نظیر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و حجت‌الاسلام ناطق نوری زاویه پیدا کرد.

به نوشته آقای غرویان شکی نیست که مجموعه جامعتین از این پس رفقای دولت یازدهم خواهند بود اما مهم این است که دریابیم چرا مجموعه‌ای ریشه‌دار و قدرتمند همچون جامعه روحانیت اکنون در چنین وضعیتی سیر می‌کند و نه تنها در رئیس جمهور شدن یک عضو دیرین خود نقشی نتوانسته بازی کند بلکه در مقام رقیب و ترمز وی نیز ظاهر شده است؟در پایان سرمقاله این روزنامه آمده که تضعیف این دست مجموعه‌ها حاصلی جز تقویت تندروی در جامعه ندارد و پیش از همگان، خود اعضای آنها هستند که باید در یک بازخوانی دقیق، واقعی و انتقادی به تقویت خویش با رعایت همه جوانب کمر ببندند.

'آقای مرگ موش از عقل و اعتدال می‌گوید'

روزنامه کیهان این بار در ستون خبرهای ویژه با حمله به سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، نوشته که یک گروهک تحریم‌کننده انتخابات ریاست جمهوری اذعان کرد در تحلیل‌های خود گزافه‌گویی کرده و به اوت زده است.

به نوشته کیهان، سازمان مجاهدین انقلاب که پیش از انتخابات اقدام به تحریم آن کرده بودند، اکنون با صدور بیانیه‌ای از خارج کشور می‌نویسد، صمیمانه خوشنودیم که ظهور عقلانیتی در حاکمیت به برگزاری انتخاباتی نسبتا سالم و تا حدودی رقابتی انجامید.

در پایان این مطلب آمده که رجب‌علی مزروعی، سخنگوی فعلی سازمان در خارج کشور از جمله اعضای ویژه فراکسیون مشارکت در مجلس ششم بود که اظهارات تند و به نوشته کیهان، خارج از عقل و ادبش با اعتراض رئیس مجلس وقت مواجه شد. او گفته بود حتی اگر مرگ موش را هم مجانی توزیع کنیم، مردم حاضرند برای آن صف بکشند.

انتخابات، سیاست، اقتصاد

محمدعلی سبحانی در روزنامه اعتماد نوشته است؛ انتخابات خرداد ۹۲ فصل جدیدی را در مناسبات دولت و ملت در ایران رقم زد. زیرا این انتخابات به دنبال مناقشات و تضادهای چهارسال گذشته پس از انتخابات ۸۸ صورت می‌پذیرفت؛ انتخاباتی که موجب قطبی شدن جامعه ایران شده بود.از سال ۸۸ تا سال ۹۲ مردم و مسئولان هیچ‌گاه نتوانستند با وسایل ارتباط جمعی و توجیهات حکومتی اختلافات را پایان بخشیده و از آن عبور کنند. همین امروز هم ما شاهد سایه سنگین آن حوادث تلخ روی تحولات سیاسی و اجتماعی در ایران هستیم. اما انتخابات سال ۹۲ برای نخستین بار فرصتی را در اختیار حکومت و مردم قرار داده است تا حوادث گذشته را با یک فرمول مشترک بررسی کرده و به نتیجه مشترکی دست یابند.

آقای سبحانی در پایان نوشته که رای به حسن روحانی در شهرها و روستاها بسیار هماهنگ بوده است و این نشان می‌دهد که نه فقط طبقه متوسط دارای مطالبات آزادیخواهانه و تقویت منزلت و حقوق شهروندی است بلکه بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه نیز از مشکلاتی نظیر فقر و بیکاری و سایر مشکلات معیشتی رنج می‌برند. و تضعیف تولید خصوصا در بخش‌های صنعتی به دغدغه‌ای جدی برای ملت تبدیل شده است. دولت یازدهم مجبور است به عنوان نخستین دغدغه خود موضوع معیشت مردم را مورد توجه قرار دهد. به اعتقاد نگارنده این اصلی‌ترین اولویت دولت یازدهم است. اما مگر ممکن است بدون توجه به ضرورت حل مشکل قطعنامه‌ها و افزایش نرخ امید در کشور که بستگی به سیاست داخلی و خارجی دارد به چنین نتیجه‌ای دست یافت. مشکلات اقتصادی کشور زمانی می‌تواند حل شود که مسائل داخلی و خارجی به شکلی در جهت بهبود قرار گیرد.

ماشین تولید تورم در اقتصاد ایران

مرکز آمار ایران اعلام کرده که نرخ تورم در خرداد ماه سال جاری خورشیدی با یک و شش دهم درصد افزایش به ۳۲ و شش صدم درصد رسیده، از این رو احمد تشکینی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ تجربه نرخ‌های تورم ۲۱ و نیم و ۳۱ و نیم درصدی در دو سال گذشته بار دیگر بر همگان آشکار ساخت که پدیده مزمن، کهن و ساختاری تورم به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات اقتصادی ایران همچنان نیازمند برنامه‌ریزی، چاره‌جویی و توجه ویژه است. البته همچون گذشته و به دنبال جهش تورم در اقتصاد ایران و سرباز کردن این پدیده چرکین، این بار نیز طیف وسیعی از توجهات به این موضوع معطوف شده است.

به اعتقاد این استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، تورم‌های بالا و دو رقمی در اقتصاد ایران، نتیجه و خروجی منطقی ساختارهای اقتصادی و اوضاع حاکم بر اقتصاد ایران است و بنابر این بدون اصلاح ساختارهای معیوب حاکم بر اقتصاد ایران، امکان رهایی از این پدیده وجود نخواهد داشت.

دو صورت مسئله متفاوت برای داستان نقدینگی

رضا بوستانی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ چرا در عین حال که اقتصاد ملی از مازاد نقدینگی و تورم رنج می‌برد، بخش‌های تولیدی اقتصاد از کمبود نقدینگی شکایت دارند.

از این روست که آقای بوستانی به این موضوع از دو زاویه پرداخته و در پایان نتیجه‌گیری کرده که با توجه به وجود پدیده رکود تورمی در اقتصاد ایران، مشکل نقدینگی بنگاه‌های تولیدی پدیده‌ای بلندمدت است که با تزریق وجوه به این شرکت‌ها در قالب ارائه تسهیلات حل نخواهد شد.

به نظر نویسنده سرمقاله، نقدینگی در سطح کلان و آن چه تحت عنوان مشکل نقدینگی در واحدهای تولیدی وجود دارد از دو جنس متفاوت هستند و وجود همزمان آنها در اقتصاد نه تنها پدیده معماگونه‌ای نیست، بلکه می‌تواند ناشی از شرایط رکود تورمی باشد.

مطالب مرتبط