واکنش جامعه بهایی به تخریب محل سکونت بهاالله در بغداد

مرکز جهانی بهایی در بیانیه ای تخریب "بیت اعظم" در بغداد را که به اعتقاد بهاییان محل زندگی بهاالله بوده محکوم کرده است.

در این بیانیه آمده است: "عملی چنین اسفناک در آستانه کنفرانس‌های بی‌سابقه پیروان جوان حضرت بهاالله و دوستان آنان در سراسر عالم، ارتباط غیبی بین بحران و پیروزی را به یاد می‌آورد که از طریق آن، اراده محیطه غالبه محتومه حضرتش نهایتا تحقق یافت."

"بیت اعظم" که مکان اقامت بهاالله پس از تبعید از ایران به عراق بوده، یکی از مهمترین اماکن مقدس بهاییان محسوب می‌شود و زیارت آن در کتاب اقدس، کتاب مقدس بهاییان تاکید شده است.

همچنین بانی دوگال، نماينده ارشد جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل در واکنش به تخریی این زیارتگاه بهاییان گفت: "البته بهایيان جهان از اين خبر دلشکسته هستند، اما، مانند گذشته، مثبت و متمرکز به تلاش در جهت ترويج صلح و کمک به بهبود وضع جوامع خودشان ادامه می دهند."

عرفان ثابتی، پژوهشگر علوم اجتماعی، در گفت‌و‌گویی با بخش فارسی بی بی سی گفته است که این خانه از سال ۱۹۲۳ میلادی دیگر در اختیار جامعه بهاییان نبوده و تلاش بهاییان برای پس گرفتن آن در این ۹۰ سال بی ثمر مانده بود.

به گفته آقای ثابتی در تمام این ۹۰ سال حتی در زمان صدام حسین که با بهاییان مخالفت می ورزید، صدمه به ساختمان این خانه وارد نشده بود و خبر تخریب آن که روز گذشته منتشر شده، برای جامعه بهایی خبر ناگواری است.

در پی سقوط صدام حسین در سال ۲۰۰۳ و احیای جامعه بهایی در عراق، مرکز جهانی بهایی باز هم تلاش کرد که مالکیت این ساختمان را باز پس گیرد اما تلاش این جامعه باز هم ناکام ماند.

گفته می شود از این مکان که در شمال بغداد در نزدیکی حرم امام موسی کاظم در کاظمین واقع شده، سال‌ها به عنوان اقامتگاه زائران شیعه استفاده می شده است.

هنوز جزئیاتی از علت تخریب و یا صدماتی که به ساختمان این زیارتگاه وارد شده، اطلاعی در دست نیست.