بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – هشتم تیر

روزنامه های اول هفته تهران همچنان به گمانه زنی درباره ترکیب دولت آینده ادامه داده و در مقالات خود به ارائه راه هائی به رییس دولت آینده پرداخته اند تا امید های پدید آمده استمرار یابد. پیش بینی برنامه احمدی نژاد و دیگر نامزدهای شکست خورده انتخابات اخیر از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

روحانی و چالش چینش کابینه

کابینه آینده و انتظارها، مهم ترین موضوع مقالات و گزارش های روزنامه های اول هفته است.

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته پس از فروکش کردن شادی و شور اولیه از پیروزی آقای روحانی، به‌تدریج بحث اعضای کابینه و همکاران مطرح شده و بنا به دلایلی این انتخاب به‌صورت امر دشوار و پیچیده‌ای درآمده است یا دست‌کم برخلاف دولت‌های قبلی ایشان نمی‌توانند خیلی راحت و به دلخواه خودشان اعضای دولتشان را برگزینند.

Image caption تیتر و عکس حجت الله سپهوند در صفحه اول آرمان

این استاد دانشگاه در برشمردن دلیل این پیچیدگی به پیروزی نامترقبه روحانی اشاره کرده و نوشته روحانی خیلی آماده رییس‌جمهور شدن نبود، بنابراین افراد و اعضای زیادی را از قبل تعیین نکرده بود. نکته دوم اینکه اگرچه اصلاح‌طلبان کوچک‌ترین انتظار و توقعی ندارند و هرآنچه کردند انصافا برای پیشبرد اصلاحات و مملکت بود، اما رییس جمهور منتخب اخلاقا نمی‌خواهد نقش اصلاح‌طلبان را در پیروزی‌اش نادیده بگیرد مشکل سوم، مجلس اصولگراست که منتظر است ببینند روحانی چه وزرایی را در مردادماه می‌خواهد برای رای اعتماد معرفی کند.

مقاله شرق اضافه کرده که از همه مهم تر این که روحانی در شرایطی کشور را از دولت اصولگرا تحویل خواهد گرفت که کشور از بسیاری جهات اگر نگفته باشیم در وضعیت نامطلوب که در وضعیت مطلوب به سر نمی‌برد. از عرصه بین‌المللی گرفته تا مبحث مذاکرات هسته‌ای، تا وضعیت اقتصادی، تا اجتماعی، سیاسی، بدهی سنگین دولت احمدی‌نژاد و ... وجود مشکلات و مسایل عدیده در مقابل روحانی از یکسو و از سوی دیگر مواجه‌بودن با دیگر ذی‌نفوذان که در برابر وی هستند باعث می‌شود که ایشان نتوانند به سادگی اعضای دولت را انتخاب کند.

حمید‌‌‌ حسینی در بهار قانون داده که اتاق بازرگانی تهران فهرستی از افراد مورد تائید خود را برای وزارت به رییس جمهور منتخب داده است، فهرستی که امضای بسیاری از فعالان اتاق بازرگانی یا بهتر بگوییم فعالان بخش خصوصی را به همراه د‌‌‌‌ارد‌‌‌‌. البته فهرست پیشنهاد‌‌‌‌ی اعضای اتاق برای آقای روحانی به عنوان فرد‌‌‌‌ اصلی و آقایان خاتمی و‌هاشمی به عنوان بزرگان تاثیرگذار نظام ارسال شد‌‌‌‌ تا معلوم شود‌‌‌‌ مطالبه بخش خصوصی چیست.

این عضو اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر نقش برجسته بخش خصوصی در اقتصاد کشور نوشته: امروز که اهمیت بخش خصوصی مشخص شد‌‌‌‌ه و سیاست د‌‌‌‌ولت نیز تقویت این حوزه است، لازم د‌‌‌‌ید‌‌‌‌یم نقطه نظرات خود‌‌‌‌ را د‌‌‌‌ر خصوص کابینه آتی اعلام کنیم تا بعد‌‌‌‌ها خسرانی از این بابت متوجه کشور نشود‌‌.

در دنباله مقاله قانون آمده آقای روحانی و اطرافیان‌شان طی هشت سال گذشته د‌‌‌‌ر مراکز تصمیم‌گیری وتصمیم‌سازی حضور ند‌‌‌‌اشتند‌‌‌‌. در این مدت ‌‌‌‌ بخش خصوصی مشکلات فراوانی را تجربه کرد‌‌. افراد‌‌‌‌ی که د‌‌‌‌ر این هشت سال د‌‌‌‌ر جریان امور بود‌‌‌‌ند‌‌‌‌ و ناملایمات و مشکلات بخش خصوصی را پیگیری و رصد‌‌‌‌ می‌کرد‌‌‌‌ند‌‌‌‌ لیست وزیران را به رییس جمهور منتخب پیشنهاد کرده اند.

مردم سالاری بر اساس گمانه زنی هائی که در رسانه ها درباره مدیران آینده مطرح است به انتقاد برخاسته و نوشته تمام گمانه‌زنی‌ها روی مدیرانی است که به نوعی به قطب‌های قدرت و ثروت وابستگی دارند، چرا سازمان‌های مردم‌نهاد در بازی غایب‌اند؟ سازمان‌های مردم‌نهاد تجربه و دستاورد تاریخی بشر است، درد بی‌درمان مشارکت واقعی را سازمان‌های مردم‌نهاد پاسخگو هستند. چرا هیچ خبری از دخالت دادن و مشورت گرفتن از سازمان‌های مردم‌نهاد منتشر نمی‌شود؟

به نوشته این روزنامه مثلا در مورد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهترین وزیر کسی خواهد بود که توسط نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم نهاد رسانه‌ای، روابط عمومی، هنری، انتشاراتی و دینی، سینمایی معرفی شود، در غیر اینصورت این قافله تا به حشر لنگ است. در مورد سایر وزارتخانه‌ها هم روش مدنی، پیشرفته و شفاف این است که سازمان‌های مردم نهاد وابسته به آن وزارتخانه نظر دهند و وزرای پیشنهادی از دل آنها برآیند.

مقاله مردم سالاری پیشنهاد کرده: دولت تدبیر و امید برای نخستین بار چند وزیر برای یک وزارتخانه به مجلس معرفی کند تا فرآیند انتخاب کابینه تصحیح شود. در اتاق‌های دربسته و نشست‌های فردی تفاهم حاصل نمی‌شود. امید می رود رئیس‌جمهور منتخب هرچه سریعتر سامانه تلفن گویا و سامانه پیام کوتاه و تکنیک‌های مدرن دریافت پیام مردم را به وجود آورد و نبض جامعه و انتظار جامعه را در گسترده‌ترین شکل آن دریافت نماید و از چنبره سهم خواهی‌ها خود را برهاند تا سرمایه عظیم حمایت مردمی را حفظ کند.

اصولگرایان و نامردمی در حق احمدی نژاد

ریحانه طباطبایی در مقاله ای در بهار به سابقه حمایت های اصولگرایان از احمدی نژاد و سابقه رقابت های بیست ساله آنان با تیم هاشمی رفسنجانی اشاره کرده و نوشته در همان زمان که اصولگرایان یکپارچه پشت احمدی نژاد بودند، مدافعان هاشمی به آنان هشدار دادند که حمایت از او برایشان عاقبتی خوب نخواهد داشت. هشدار دادند که امدیریت اقتصادی و سیاسی‌اش به دلیل نداشتن تجربه کافی ضعیف خواهد بود و کشور را به لبه پرتگاه می‌برد.

این روزنامه نگار اضافه کرده: اصولگرایان همه تلاش خود را به کار بردند که انتخابات سال ۸۴ جور دیگری رقم بخورد، اما جریان اصولگرایی حاضر نبود عرصه را به رقیب حتی اگر هاشمی‌رفسنجانی باشد واگذار کند. چهار سال گذشت و بخشی از هشدار‌ها واقعیت عینی به خود گرفت. سال ۸۸ باز اصولگرایانی نمی‌خواستند پنبه از گوش‌ها خارج کنند. آن روزها تجربه چهار سال مدیریت احمدی‌نژاد هم پشت سر بود، اقتصادی که رفته رفته داشت سقوط می‌کرد، روابط خارجی که افول کرده بود و مهم‌تر از همه اوضاع نابسامان فرهنگ بود اما اصولگرایان بیدار نشدند.

مقاله بهار در نهایت نوشته: درحالا اصولگرایان جلو‌تر از همه تند‌ترین رفتارها را با احمدی‌نژاد می کنند. اخلاق دوستی و رفاقت را رعایت نکردند. تمام خرابی‌ها را بر گردن او انداختند. در حالی که باید پذیرفت اصولگرایان باید خود را هم مسئول تمام رخدادهای کشور در این هشت سال بدانند.

در نقطه مقابل مقاله بهار کیهان در یادداشت روز خود با اشاره به اختلافات گذشته اصلاح طلبان با حسن روحانی رییس جمهور منتخب، بدون اشاره به ان چه در مبارزات انتخاباتی به نظرها رسید بار دیگر ادعا کرده حسن روحانی اصولگراست و اصلاح طلبان حق ندارند هیچ نوع اشاره ای به نقش خود در پیروزی وی بکنند.

اما نجفقلی حبیبی در مقاله ای در آرمان با اشاره به دیدارهای رئیس‌جمهور منتخب با چهره‌ها و مسئولان نظام استدلال کرده که ترکیب افراد در ملاقات‌های آقای حسن روحانی در روزهای اخیر پیام‌های سیاسی خاصی نیز با خود دارد. به‌خصوص دیدارهای ایشان با چهره‌های اصلاح‌طلب و اعتدالگرا که به نظر می‌رسد در فضایی متفاوت انجام می‌شود.

به نظر نویسنده مقاله: تفاوت این فضا از آنجا مهم به نظر می‌رسد که متاسفانه در پی پیروزی آقای روحانی تعدادی از همان اصولگرایانی که در طول رقابت‌های انتخاباتی احتمال پیروزی وی را خطری برای اصولگرایان می‌دانستند و بعد از کناره‌گیری آقای عارف به شماتت نامزدهای اصولگرا روی آورده بودند، اکنون در چرخشی ۱۸۰ درجه‌ای پیروزی حسن روحانی را پیروزی خود می‌دانند و شکست اصلاح‌طلبان.

معادل ساز حدادی

مسعود مرعشی در ستون طنز بهار با اشاره به انصراف حدادعادل از نامزدی در انتخابات ریاست جمهور پیش بینی کرده که به فرهنگستان ادب و لغت سازی باز می گردد و لابد چنین اخباری در روزنامه ها منعکس می شود: آقای احمدی لطفا «پَروَن‌جا»ی سوم را باز کنید و «پَروندان» مربوط به مراجعان سال ۸۹ را بیرون بیاورید که ترجمه اش این است: پرون‌جا: فایل/ پروندان: زونکن/ آقای احمدی: بی‌معنی- نام یک انسان/ بیرون بیاورید: همان بیرون بیاورید.

دومین گزارش خبری این است: با آمدن آقای روحانی احتمالا شاخص‌های «بهابازار» رشد فزاینده خواهد داشت. باید «پایورانی» مجرب به «بهابازار» بفرستم تا درنگ به درنگ، اخبار شاخص‌ها را برای من «پوشن» کنند. و ترجمه آن: شاخص: نام برنامه‌ای در صداوسیما/ بهابازار: بورس/ رشد فزاینده: ناگهان بزرگ شدن. ناگهان بالا آمدن/ پایوران: کادر/ درنگ به درنگ: اصطلاحی من در آوردی به جای لحظه به لحظه/ پوشن کردن: کاور کردن

دولت آینده و اقتصادملی

Image caption کارتون احمد عربانی، وزیر راه و نبض زمین، بهار

عباس آخوندی در سرمقاله دنیای اقتصاد به وضعیت بخش خصوصی در دولت احمدی نژاد اشاره کرده و در عین حال نوشته خصوصی سازی به ترتیبی که آن دولت اجرا کرد یک انحراف کلی از سیاست های مصوب است و آمارها حاکی از واگذاری بخش عمده‌ای از سهام بنگاه‌ها به نهادهای عمومی غیر‌دولتی است.

به نوشته این اقتصاددان: در کنار این اتفاق، گسترش واگذاری طرح‌های عمرانی دولت و شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری تهران به نهادهای عمومی و شبه‌دولتی نشان از شکل‌گیری یک بخش اقتصادی غیر‌پاسخگو و خارج از رویه‌های عمومی اداره امور اقتصادی کشور دارد. هر چند این روند همواره مورد اعتراض بخش خصوصی است، لیکن دولت نهم و دهم وقعی به آن ننهاده و به رویه خود ادامه داد.

فتح الله آملی در سرمقاله روزنامه اطلاعات پرسیده آیا کاهش ۷۰۰ تومانی نرخ ارز و اصولاً پایین آمدن قیمت ارز در شرایط امروز اقتصاد ایران خبر خوبی است؟ پایین آمدن قیمت طلا چطور؟ اگر قیمت طلا به پایین‌تر از قیمت جهانی آن در داخل کشور برسد، نشانه خوبی است؟

به نوشته این مقاله امیدی که در جامعه پس از انتخابات ایجاد شده حلقه گمشده این روزهای جامعه ایرانی بود. همه ما به این شادمانی و امید نیاز داشته و داریم، اما واقعیت این است که پایین آمدن قیمت سکه و ارز بیش از آنکه نشانه وقوع تحولات عمیقی در ساختار اقتصادی کشور باشد، ناشی از جوّ روانی است و همین عامل می‌تواند در آینده آسیب‌هایی به وجود آورد. در حقیقت به همان اندازه که تورم ناگهانی و انفجار قیمتی ارز و کاهش ارزش پول ملی مصیبت‌بار است، افزایش مصنوعی ارزش پول داخلی نیز بدون داشتن نسبت مناسبی با رشد تولید ملی می‌تواند موقتی و آسیب‌زننده باشد.

مقاله اطلاعات به این جا رسیده که: سیاست های دولت باعث افزایش بهای ارز و فشارهای تورمی شد و سطح عمومی قیمت‌ها را هم بالابرد و پایین آمدن غیرمنطقی ارزً تأثیر زیادی بر کاهش قیمت‌ها و تورم نمی‌گذارد و البته تأثیر زیاد کسری بودجه بر تورم و افزایش نقدینگی خواهد گذاشت. درصورتی که ارزان‌فروشی ارز و نیز طلا که از جمله منابع مهم درآمدی دولت محسوب می‌شوند استمرار یابد، موجب تشدید کسری بودجه دولت آینده شده و شوک تورمی جدیدی را باعث می‌شوند که امیدهای جامعه را در همین ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید کمرنگ خواهند کرد.

شکست طرح جیره بندی بنزین در کاهش مصرف

Image caption عکس مردم سالاری در گزارش افزایش مصرف بنزین

مردم سالاری در گزارش اصلی خود نوشته: همزمان با ورود به ششمین سال اجرای نظام سهمیه‌بندی بنزین، متوسط مصرف این فرآورده نفتی با ثبت رشدی ۱۵ درصدی از مرز ۷۵ میلیون لیتر در روز عبور کرد و در این بین معاون وزیر نفت نسبت به جهش مصرف بنزین در آستانه ماه مبارک رمضان هشدار داد.

این روزنامه با اشاره ضمنی به ادعای دولت احمدی نژاد مبنی بر کاستن از مصرف مواد سوختی، نوشته تا پیش اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین متوسط مصرف روزانه بنزین ایران حدود۵/۷۳ میلیون لیتر در روز بوده است.

دولت جدید به بیش از سه میلیون بیکار شغل می‌دهد؟

روزنامه تهران امروز در تیتر اصلی خود این سئوال را پیش کشیده که دولت جدید چطور می خواهد سه میلیون بیکار را بر سر کار بگذارد .در حالی که بر اساس گزارش ها حدود ۶ میلیون‌نفر نیز صرفا حداقل حقوق را دریافت می‌کنند که گذران زندگی با حداقل حقوق بسیار سخت است.

حمید حاج‌‌اسماعیلی در سرمقاله همین روزنامه رفع بیکاری را اولویت اصلی دولت آینده دیده و نوشته: معضلات اقتصادی و به کلی نظام اقتصادی را نمی‌توان به صورت مجزا و قطعه‌قطعه‌ شده در نظر گرفت. به بیان بهتر تمام شاکله اقتصاد هر کشور به صورت زنجیروار به یکدیگر وصل است. اگر در حوزه تولید مشکل داشته باشد قطعا کشور با تورم روبه‌رو خواهد شد و همه این موارد به رشد بیش از حد نقدینگی می‌انجامد. اولین قدم برای رفع بیکاری و بهبود اوضاع اشتغال این است که اقتصاد به وضعیت طبیعی خود بازگردانده شود.

در ادامه سرمقاله تهران امروز آمده اقتصاد ایران در طول یکی، دو سال گذشته مسیر طبیعی خود را طی نکرده‌. موانع خارجی و داخلی، اعم از موانع سیاسی و اقتصادی به‌نوعی مسیری دیگر تعریف کرده بودند که اقتصاد از مسیر طبیعی دور شد. اولین کاری که دولت آینده باید مد نظر قرار دهد این است که اقتصاد آرام آرام به «وضعیت سفید» بازگردد.

صلواتی و تمام

محمد حسین روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته: دولت نسبتا سابق محمود احمدی‌نژاد در طول هشت سالی که سر پا بود‌، آنقدر با مدیریت و برنامه‌ریزی آشنایی نزدیک و تنگاتنگی داشت که ترجیح داد «سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی» را منحل کند! این رابطه تنگاتنگ باعث شده بود که کل سازمان منحل شده در یک دفترچه یادداشت کوچک در جیب بغل یکی از مشاوران احمدی‌نژاد خلاصه شود؛ و البته به مرور که رابطه تنگاتنگ‌تر هم شد و مدیریت و برنامه‌ریزی جزیی از سلول‌های بدن دولتمردان شد‌، آن دفترچه هم حذف شد‌؛ یعنی اصولا خیلی چیزهای اضافه دیگر هم حذف شد.

طنزنویس مردم سالاری نتیجه گرفته بر همین اساس دولتمردان می‌توانند حتی برای رفتنشان هم برنامه‌های مفصلی داشته باشند! محمود احمدی‌نژاد اظهار داشت: «در این رابطه برنامه‌هایی دارم که انشاءالله خواهم گفت»! با توجه به روش مدیریت و برنامه‌ریزی جلسات می‌توان حدس زد که برنامه‌های احمدی‌نژاد و همراهانش برای رفتن چیست :...صلواتی فرستاده می‌شود و می‌روند خانه‌هایشان!

کارتون روز

Image caption کارتون هادی حیدری، شرق

مطالب مرتبط