دو کشتی نظامی ایران برای اولین بار اجازه بازدید از روسیه گرفتند

Image caption کشتی های نظامی ایران، پیکان و جوشن نام دارند

دو کشتی نظامی ایران برای اولین بار اجازه پیدا کرده ‌اند از طریق رودخانه ولگا- دن در روسیه وارد بندر آستراخان در این کشور شوند.

بر اساس گزارش خبرگزاری روسی، "دو ناوچه موشک انداز نیروی دریایی ایران با نام های پیکان و جوشن روز جمعه برای بازدید دوستانه و غیر رسمی دوستانه" وارد بندر آستراخان شده اند.

این بندر محل استقرار ناوگان روسیه در دریای خزر است.

بازدید از روسیه 'برای اولین بار'

خبرگزاری ریانوستی روسیه از قول آلکسی رولف، سخنگوی ناوگان این کشور در دریای خزر گفته است که ورود دو ناوچه موشک انداز ایران به آب های روسیه، اولین بازدید کشتی های نظامی ایران از روسیه در تاریخ معاصر است.

دریادار امیر جره، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش ایران هم گفته اعزام ناوگروه این نیرو به بندر آستراخان در روسیه، برای نخستین بار انجام می شود.

آقای جره هدف از اعزام اين ناوگروه را "تحكيم روابط دوستانه بين ايران و روسيه" توصیف کرده است.

بازدید ناوچه های موشک انداز ایران از بندر آستراخان از سوی وزارت دفاع روسیه و با کمک دولت استان آستراخان و سرکنسولگری ایران در این استان برنامه ریزی شده است.

بازدیدهای متقابل فرماندهان ناوچه های ایران و ناوگان روسیه، بازدید ایران از ناو های روسیه و بازدید متقابل روس ها از ناوچه های ایران، بازدید ملوانان ایرانی از موزه افتخارات نظامی از جمله برنامه‌هایی است که طی مدت حضور دوناوچه ایرانی در بندر آستراخان قرار است برگزار شود.

ایران در سال های گذشته خواستار استفاده از رودخانه ولگا برای وارد کردن کشتی هایش به آب های خزر شده بود اما روسیه اجازه استفاده از این روخانه را به ایران نداده بود.

Image caption دریای خزر بزرگترین دریاچه محصور کره زمین است و سواحل آن در اختیار پنج کشور است

دریای خزر که یک دریای محصور است از طریق روخانه ولگا به آب های آزاد راه دارد.

ایران و روسیه تا پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروری، دو همسایه دریای خزر بودند که بر اساس دو عهدنامه این دریا را دریای مشترک میان خود خوانده بودند.

با سقوط اتحاد جماهیر شوروی و استقلال جمهوری های ترکمنستان، قزاقستان و جمهوری آذربایجان، دریای خزر سه همسایه دیگر هم پیدا کرد.

از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی که بیش از دو دهه از آن می گذرد، پنج کشور ساحلی دریای خزر سرگرم تدوین نظام نامه حقوقی تازه ای برای این دریا هستند که هنوز نهایی نشده است.

پنج کشور ساحلی توافق کرده اند که دریای خزر یک دریای غیرنظامی باقی بماند و کشورهای دیگر حق حضور نظامی در این دریا نداشته باشند.

روسیه از میان پنج کشور ساحلی، مجهزترین نیروی نظامی را در دریای خزر در اختیار دارد.