روحانی: دولت آینده به هیچ جناح و حزبی تعهدی نداده‌است

Image caption مراسم تنفیذ و تحلیف حسن روحانی در میانه مرداد برگزار می شود

حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران در نخستین سخنرانی خود پس از پیروزی اش در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت که دولت او به هیچ حزب و جناحی تعهدی نداده و وام‌دار هیچ جناح و حزبی نخواهد بود.

آقای روحانی که در همایش "افق رسانه" در سالن همایش های صدا و سیما سخنرانی می کرد درباره انتخاب کابینه اش گفت: "دولت آینده همان طور که وعده داده شده، یک دولت فراجناحی و با تکیه بر شایسته سالاری خواهد بود."

او گفت در کابینه اش افراد شایسته از همه جناح ها و احزاب به شرط داشتن "اعتدال و میانه روی" حضور خواهند داشت.

آقای روحانی همچنین خبر انتخاب گزینه هایش برای وزارتخانه های دولت یازدهم را در حال حاضر رد کرد و گفت هیچ تصمیمی برای اعضای کابینه اش نگرفته و برای انتخاب وزیران خود هنوز در حال مشورت است.

لحظه با لحظه با سخنرانی روحانی در همایش افق رسانه

او در این باره گفت: "گمانه زنی هایی در برخی از رسانه ها در مورد برخی از اعضای کابینه بیان می شود که باید بگویم اینها صرفا یک گمانه زنی بیش نیست".

عمر دولت دهم در روز ۱۲ مرداد پایان می یابد و پس از آن مراسم تنفیذ حسن روحانی در حضور رهبر جمهوری اسلامی و سپس مراسم تحلیف او در مجلس ایران برگزار می شود.

پس از برگزاری این دو مراسم، آقای روحانی باید کابینه پیشنهادی اش را به مجلس معرفی کند و مجلس دو هفته فرصت دارد فهرست پیشنهادی آقای روحانی را بررسی کند.

آقای روحانی در بخش دیگری از سخنان اش از حضور مردم در صحنه انتخابات تشکر کرد و گفت که رای مردم در انتخابات به اعتدالگرایی و مخالفت با افراط و تفریط بوده است.

او گفت: "این انتخابات تمام شبهات، سؤالات و بگومگوها را نه درباره انتخابات بلکه در خصوص مشروعیت نظام پاسخ داد و در واقع آب زلالی بود که آئینه جمهوری اسلامی را که گرد و غباری بر آن فرو نشسته بود، شفاف و پاکیزه کرد."

Image caption روحانی: همه پسرها و دخترها را پسران و دختران خود بدانیم

آقای روحانی در خصوص شادی های خیابانی مردم در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری و راهیابی تیم فوتبال ایران به جام جهانی و همچنین رفتار با جوانان گفت: "همه پسرها و دخترها را پسران و دختران خود بدانیم. حتی اگر با آنها حرف می زنیم طوری باشد که فکر کنیم فرزندان خودمان هستند، البته جامعه نیاز به تذکر دارد اما در کنار آن باید عزت مردم حفظ شود، به عزت مردم نباید اهانت شود."

"تحقیر مردم قابل قبول نیست، تذکر قابل قبول است در این شادی ها همه این موارد را مراعات کردند امیدواریم این شادی ها مستدام باشد و شرایط برای شادمانی مردم فراهم شود."

او در ادامه صحبت هایش در این زمینه گفت: "از رسانه ملی و نیروی انتظامی تشکر می کنم که آستانه تحمل را بالا بردند. شادی و نشاط حق مردم است. خیلی سختگیری نکنیم . مردم خودشان اخلاق‌مدار هستند. مردم ما چارچوب های اخلاقی و اسلامی را می دانند و حواسشان جمع است."

آقای روحانی با توجه به مناسبت این همایش که با حضور مدیران و کارکنان صدا و سیما برگزار می شد، در بخشی از سخنان خود به عملکرد صدا و سیما پرداخت و گفت که اعتماد مخاطب، بالاترین سرمایه یک رسانه است.

او با اشاره به اینکه رسانه باید با مخاطب رابطه دوسویه برقرار کند گفت: "سبد رسانه ای مردم امروز تک رسانه ای نیست، با توجه به این مسئله باید برنامه ریزی کنیم. رقابت رسانه ای از حیطه دولت ها و حکومت ها فراتر رفته است."

هنگام سخنرانی آقای روحانی در صدا و سیما، ابراهیم رئیسی، معاون اول قوه قضاییه، عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما و حسین فریدون (روحانی) برادر آقای روحانی از جمله حاضران در سالن همایش ها بودند.

مطالب مرتبط