بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه نهم تیر

روزنامه های امروز صبح تهران گفته های رییس جمهور منتخب را در صدا و سیما در صفحات اول خود نقل کرده و از زبان وی نوشته اند دوران مونولوگ به سر آمده است. این روزنامه ها در مقالاتی به دولت آینده پیشنهاد کرده اند که با اصولگرایان مدارا کند تا بتواند بدون بحران از مشکلات بگذرد، اما در عین حال برخی هم نظر داده اند که موفقیت دولت در گروه مقاومت در برابر گروه های شکست خورده و حفظ منافع مردم است.

پایان دوران مونولوگ

Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

مهران کرمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به سخنان دیروز رییس جمهور منتخب در بازدید از صدا و سیمای جمهوری اسلامی نوشته بخواهیم یا نخواهیم چنان که رییس‌جمهور منتخب گفته‌اند، دوران تک‌گویی و انحصار رسانه‌ای سرآمده و چنین نیست که مردم منتظر بنشینند تا رسانه ملی با اطلاع‌رسانی یک سویه و قطره‌چکانی تنها چیزهایی را به خورد مخاطب بدهد که دارندگان قدرت اراده می‌کنند. امروزه جهان پر است از رسانه‌هایی که از دوردست‌ترین نقاط جهان اطلاعات را در کسری از زمان به گردش در می‌آورند، از این رو انحصار رسانه‌ای دیگر نه تنها مطلوب که عملی هم نیست.

نویسنده به یاد آورده کشور کوچکی چون قطر با بهره‌گیری از امکانات شبکه الجزیره توانسته است سهم بزرگی از مدیریت افکار عمومی جهان و به ویژه منطقه خاورمیانه را در اختیار بگیرد به‌گونه‌ای که بسیاری اعتقاد دارند بهار عربی دست‌پخت این شبکه برای کشاندن خود به سطوح بالای تاثیرگذاری در سیاست‌های جهانی بوده است.

در ادامه سرمقاله جهان صنعت یادآوری شده که رادیو و تلویزیون دولتی در ایران به دلیل برداشت‌های تنگ‌نظرانه از قانون اساسی عملا تنها بازیگر رسانه‌ای است و دیگر رسانه‌ها یا توانایی اثرگذاری اندکی دارند، یا همچون خبرگزاری جمهوری اسلامی و روزنامه‌های شبه دولتی ابزار تبلیغات سیاست‌های بخش متبوع خود شده‌اند. بر رییس‌جمهور منتخب است تا با سامان دادن نظام اطلاع‌رسانی آزاد، متکثر و عادلانه به گردش آزاد اطلاعات در جامعه کمک کرده و راه را برای تحقق شعارهایش هموار کند.

آیدین سیار سریع در طنزانه قانون از چند نامه ای خبر داده که برای چند نفر نوشته. اول عزت‌الله ضرغامی. سلام علیکم. عملکرد‌‌‌‌‌‌‌‌ صد‌‌‌‌‌‌‌‌اوسیما د‌‌‌‌‌‌‌‌ر چند‌‌‌‌‌‌‌‌ شب اخیر واقعا غیرقابل توجیه است. یعنی چه این حرکات؟ نکنید‌‌‌‌‌‌‌‌ این کارها را، فرد‌‌‌‌‌‌‌‌ا می‌ریزند‌‌‌‌‌‌‌‌ تلویزیون‌های ما را هم با د‌‌‌‌‌‌‌‌یش‌ها می‌برند‌‌‌‌‌‌‌‌ و ما از همین چهار تا فوتبال و والیبال هم می‌افتیم. تد‌‌‌‌‌‌‌‌بیری بیند‌‌‌‌‌‌‌‌یشید‌‌‌‌‌‌‌‌ تا سازمان به همان میزان سانسور سابق بازگرد‌‌‌‌‌‌‌‌د‌‌‌‌‌‌‌‌. با تشکر.

نامه دوم به شکیراست: هنرمند‌‌‌‌‌‌‌‌ گرامی، سلام علیکم. شما هم یه کم رعایت کن د‌‌‌‌‌‌‌‌یگه. حالا یک بار صد‌‌‌‌‌‌‌‌اوسیما نرمش نشان د‌‌‌‌‌‌‌‌اد‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌لیل نمی‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌ که شما با آن لباست هی بالا و پایین بپری. د‌‌‌‌‌‌‌‌ر ضمن بفرمایید‌‌‌‌‌‌‌‌ شما چطور به ورزشگاه می‌روید‌‌‌‌‌‌‌‌؟ فرمولش را بی‌زحمت د‌‌‌‌‌‌‌‌ر اختیار د‌‌‌‌‌‌‌‌ختران و زنان کشور ما قرار بد‌‌‌‌‌‌‌‌هید‌‌‌‌‌‌‌‌ و جمعی را از نگرانی برهانید‌‌‌‌‌‌‌‌.

و در نامه سوم خطاب به رییس جمهور منتخب نوشته:جناب آقای د‌‌‌‌‌‌‌‌کتر روحانی، سلام علیکم. سر ظهر است و د‌‌‌‌‌‌‌‌اریم سخنرانی حضرتعالی د‌‌‌‌‌‌‌‌ر مرکز همایش‌های صد‌‌‌‌‌‌‌‌اوسیما را تماشا می‌کنیم. می‌فرمایید‌‌‌‌‌‌‌‌ شاد‌‌‌‌‌‌‌‌ی حق است، خیلی سخت گیری نکنیم. همچنین می‌گویید‌‌‌‌‌‌‌‌ از آزاد‌‌‌‌‌‌‌‌ی رسانه‌ها نترسیم و از این جور حرف‌ها.

ایستادگی محکم یا مدارا ؟

محمود جامساز در مقاله ای در اعتماد نوشته محرومیت‌های اقتصادی و به‌تبع آن اجتماعی اکثریت آحاد جامعه را در برگرفته. وضعیت هشت دهک هرم درآمدی جامعه طی هشت سال گذشته نه‌تنها در جمهوری اسلامی ایران بلکه در تاریخ کهن این سرزمین مثال‌زدنی است. دولتی که با مهرورزی و عدالت‌طلبی روی کار آمد با آمیختگی مهر و عدالت جامعه را به بهشت برینی تبدیل کرد که فقط در ادبیات همین دولت قابل تعبیر و تفسیر است.

به نوشته این اقتصاددان آنچه در محور سیاستگذاری‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مغفول ماند توجه به آبرو و حیثیت و شرف انسانی آحاد جامعه بود که تلاش همه دولت‌ها و حکومت‌ها در یک جامعه دموکراتیک یا مدعی دموکراسی باید در جهت اعتلای آن باشد. متاسفانه اکثریت جامعه ایران یعنی آنانی که به هیچ‌یک از ارکان یا کانون‌های قدرت رانتی اقتصاد سیاسی وابسته نبودند سال‌های رو به زوالی را طی کردند.

مقاله اعتماد بعد از شرح آن چه در دولت احمدی نژاد بر سر مردم آمده نوشته: معماران این مکتب در جهت نیل به اهداف خود هستند مسلما در مقام دفاع از مواضع منافع به دست آورده برمی آیند و اگر در دولت خاتمی هر ۹ روز یک بحران ایجاد کردند دولت یازدهم را در گردابی از بحران فروخواهند برد. مگر آنکه این دولت از همان ابتدای زمامداری جای پای خود را محکم کند و اراده ملی را متجلی سازد. دولت تدبیر و امید از یاد نبرد هر قدمی که برمی‌دارد از دید تیزبین و امیدوار مردمی که خواهان تغییرند پوشیده نخواهد ماند.

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار با اشاره به این که اصولگرایان نامزدهای دیگری در انتخابات ریاست جمهوری داشتند که همه می دانند و بنابراین حالا که رییس جمهور منتخب را اصولگرا می خوانند قصدشان مصادره به مطلوب است توصیه کرده که به هر حال اصولگرایان از صحنه بیرون رانده نشوند.

جواد حجتی کرمانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: اکنون پس از پیروزی اعتدال و میانه‌روی در حماسة ۲۴ خرداد عده‌ای شناخته و ناشناخته، از همین روزهای پس از پیروزی توی خط کارشکنی و ایجاد سد و مانع در راه موفقیت رئیس جمهور منتخب هستند اما من رقبا را ً در جهت تأیید و کمک به آقای روحانی می‌دانم و امید آن دارم که آقای روحانی از همة این بزرگواران در دولت فراجناحی خود بهرة به جا و درست بگیرد و هرکدام از حضرات هم در جائی که توان خدمت دارند، به همکاری با دولت جدید دست یازند.

نویسنده میانه رو این مقاله تاکید کرده دیدار آقای احمدی‌نژاد با آقای روحانی (که ای کاش شبیه چنین کاری در خرداد ۸۸ رخ داده بود) و مذاکرات جدی و تعیین نمایندگان رئیس جمهور کنونی و منتخب و نیز دیدارهای وزراء و ارائه گزارشهای به موقع و مبادله و مشاوره با یاران رئیس جمهور منتخب که لاجرم شماری از آنان به عضویت کابینه جدید درخواهند آمد... اینها همه چشم‌انداز همکاری آیندة آقای احمدی‌نژاد و دولت او را با دولت آینده، روشن و امیدوارکننده می‌نمایاند.

سرمقاله اطلاعات در نهایت اشاره کرده که نباید خدمات احمدی نژاد را نادیده گرفت: منجمله انرژیک بودن، اعتماد به نفس، پرکاری، مردمی‌بودن و ساده‌زیستی در زندگی شخصی (مسائل دولت ایشان قابل بحث و ایراد و حتی محاکمه است!) و ادبیات عوامانه و همه فهم او، جنبه‌های مثبت ایشان است که اگر با «علم» سیاست و اقتصاد درآمیخته می‌بود، ما امروز دچار فاجعه سقوط اخلاقی و اقتصادی و سیاسی و ملی و بین‌المللی نبودیم!

به نوشته این مقاله تجربه هشت سال دولت اصلاحات و وضعیت عجیبی که در برابر خاتمی شکل گرفته بود (هر ۹ روز یک بحران ) نشان می‌دهد که برخی اصولگرایان حتی اگر شکست خورده یک انتخابات بزرگ باشند هم همچنان از موقعیت‌هایی در نظام سیاسی کشور برخوردارند که می‌توانند جلوی هر تغییری را بگیرند. حتی اگر رئیس جمهوری، رای قاطع مردم را با خود داشته باشد. تحریک گروهی با این سابقه و امکانات، نه تنها آنان را وادار به پذیرش این شکست نمی‌کند بلکه از آنان چهره ای می‌سازد که می‌تواند با نفوذ خود جلوی برنامه‌های خواسته شده از سوی مردم را بگیرد.

سرمقاله ابتکار با این تاکید به پایان می رسد که اصولگرایان می‌توانند که هر گاه بخواهند بخشی از هواداران خود را به میدان آورده و تحت عنوان «امت حزب الله» یا «خانواده‌های شهدا» و عناوین ارزشی دیگر جلوی برخی از اقدامات دولت‌های مخالف را بگیرند در حالی که در برابر اقدامات مشابه دولت خودی سکوت تجویز می‌کنند. این وجه از چهره اصولگرایی نیز می‌تواند از سوی صاحبان این پیروزی مورد توجه قرار گرفته و سبب شود تا چندان بر طبل شکست آنان کوبیده نشود.

حیات دوباره هنر ایران

Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

در حالی که خبر برگزاری دومین حراج آثار هنری در تهران، در صفحه اول چند روزنامه امروز صبح نقش بسته مرتضی کاظمی در مقاله ای در شرق نوشته موفقیت چشمگیر و تحسین‌برانگیز حراج آثار هنرهای معاصر تهران را می‌توان همسنگ پیروزی تیم‌ملی فوتبال ایران و ورود به جام‌جهانی ارزیابی و قلمداد کرد، زیرا ورود به جام‌جهانی، فارغ از نتایج بازی‌های در پیش آن، برای هر تیمی به‌معنای ظاهر شدن در طراز جهانی و از این حیث افتخارآفرین است. «حراج تهران» نیز شامگاه جمعه توانست در طراز حراج‌های جهانی ظاهر و برای هر دوستدار هنر ایران، افتخارآفرین شود.

به نوشته معاون وزارت ارشاد دوران اصلاحات نکته مهم حراج تهران کاهش اختلاف قیمت آثار در بازار داخلی با قیمت آنها در بازارهای خارجی است که در این حراج به کمترین میزان ممکن در سال‌های گذشته رسید و دیگر نمی‌توان آن را مانعی بزرگ بر سر راه هنر معاصر ایران به‌شمار آورد. چرا که اینک در طراز جهانی قرار گرفته است.

‌‌‌ قالیباف می ماند

ایمان پیربرناش در صفحه طنز قانون با اشاره به این که احتمال می‌رود‌‌‌ قالیباف شهرد‌‌‌ار تهران باقی بماند نوشته:‌‌ترس عجیبی د‌‌‌ر د‌‌‌ل مرد‌‌‌م افتاد‌‌‌ه و همه از خشم قالیباف حرف می‌زنند‌‌‌. یعنی بروس‌لی با خشم ا‍‌ژد‌‌‌ها این‌قد‌‌‌ر مرد‌‌‌م را نترساند‌‌‌ه بود‌‌‌ که قالیباف با خشم باقر مرد‌‌‌م را ترساند‌‌‌ه. مرد‌‌‌م این روزها حتی از سایه باقر هم می‌ترسند‌‌‌ و ترجیح می‌د‌‌‌هند‌‌‌ از توی آفتاب رفت‌و‌آمد‌‌‌ کنند‌‌‌. روز گذشته به سمت محل کار می‌رفتیم که د‌‌‌ید‌‌‌یم نرسید‌‌‌ه به تونل توحید‌‌‌ ترافیک عجیبی ایجاد‌‌‌ شد‌‌‌ه. جلو رفتیم د‌‌‌ید‌‌‌یم قالیباف برای مرد‌‌‌م سخنرانی می‌کند‌‌‌.

Image caption کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

نویسنده از قول شهردار تهران نوشته: از این به بعد‌‌‌ یه مسیر د‌‌‌یگه رو برای رفت‌و‌آمد‌‌‌ انتخاب کنین. تونل توحید‌‌‌، بی تونل توحید‌‌‌.اتوبان امام علی از جنوب به شمال بسته و از شمال به جنوب فقط ساعت ۳ تا ۴ صبح قابل ترد‌‌‌د‌‌‌ه. د‌‌‌ر مسیر اتوبان صد‌‌‌ر غرب به شرق، از تقاطع نوبنیاد‌‌‌ تا اول خروجی لویزان ترافیک روان رو همیشه د‌‌‌اریم، هر کسی هم ناراحته می‌تونه ماشین نیاره بیرون.

و خلاصه این که از این به بعد‌‌‌ آشغالا رو به مد‌‌‌ت ۵ د‌‌‌قیقه از ساعت ۲۱ شب جمع می‌کنیم. زود‌‌‌تر یا د‌‌‌یرتر که بشه گربه‌های تهرانی که کسی از حال آنها خبر ند‌‌‌ارد‌‌‌ را می‌فرستیم همه پلاستیکای آشغالا رو پاره کنن و گند‌‌‌ بزنن به محیط زند‌‌‌گیتون. بی‌آرتی د‌‌‌ر بخش آقایان کولر نخواهد‌‌‌ د‌‌‌اشت. مترو هم بخش خانم‌هاش میشه برای آقایون، قسمت آقایونش میشه برای مسئولین. کنار رانند‌‌‌ه هم خود‌‌‌م می‌شینم. گازانبری بهتون نشون بد‌‌‌م که د‌‌‌یگه راه فیس‌بوکتون رو گم کنین. فکر کرد‌‌‌ین منم مثل محسن رضایی‌ام؟ که رای ند‌‌‌ین و بشینم نگاتون کنم؟

چه چیز بهای ارز را کاهش داد

علی ابراهیم‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با یادآوری این که در روزهای پس از انتخابات قیمت ارز کاهش چشمگیری داشت نوشته انتظار می‌رود رشد ۲۰ درصدی ارزش پول ملی یک کشور ناشی از رویداد مهم و قابل توجهی باشد اما تصمیم‌گیران پولی و مالی می گویند همانطور که رشد قیمت دلار در دو سال اخیر، می‌تواند ناشی از دست‌های پنهان و وجود بازار مکاره باشد، طبیعتا کاهش قیمت نیز باید معلول تصمیم همان دلال‌های سودجو باشد.

نویسنده کارشناس سئوال کرده آیا این دلال‌ها ناگهان در ۲۴ خرداد از بین رفته اند یا در اثر انقلاب روحی، دلشان به حال مملکت سوخته و تصمیم به کاهش قیمت ارز گرفته‌اند؟ واقعیت این است، و همه ما به خوبی می‌دانیم، که نه تعداد معدودی دلال چهارراه استانبول یارای پنجه در پنجه کردن با بانک مرکزی و چند برابر کردن قیمت ارز را داشته و دارند و نه در ۲۴ خرداد تغییری در رویکرد آنها به کسب سود در شغل و پیشه شان رخ داده است.

سرمقاله دنیای اقتصاد کاهش چشمگیر قیمت دلار را ناشی از دو عامل دانسته اول درس‌آموزی مسئولان بانکی و دولتی از تجربیات قبلی و تا حدی دست از آزمون و خطاهای هر روزه برداشتن و عامل دوم برگزاری پرشور و بدون حاشیه انتخابات و «امید» جامعه به «تدبیر» دولت آینده برای حل بحران هسته‌ای و رفع تحریم‌ها است که خود را به شکل کاهش تقاضا و افزایش عرضه و نهایتا کاهش قیمت ارز نشان داده است.

چین سلطان بازار بی کیفیت ایران

Image caption کارتون روز، احسان گنجی، شرق

فرزانه طهرانی در گزارشی در شرق نوشته : چین توانست با کسب سهم ۲۰/۹۲ درصدی، به نخستین شریک تجاری ایران تبدیل شود. تبادلات تجاری ایران و چین از سال ۱۳۷۹ تا ۱۳۹۱ تقریبا ۲۲ برابر شده است. عدم تبادل اقتصادی بسیاری از کشورها با ایران که بر اثر تحریم‌ها صورت گرفت و تمایل کشورهایی مثل چین، هند و عراق برای تجارت با ایران، موجب افزایش مبادلات این کشورها با ایران شده است.

در بخشی از این گزارش علینقی خاموشی، رییس سابق اتاق بازرگانی ایران گفته: در محدودیت‌های تجاری یک سال گذشته طرف‌های تجاری ایران تغییر کردند و از سمت کشورهای اروپایی به سوی کشورهای واقع در آسیای شرقی متمایل شد. از یک طرف معتقدیم تجارت باید شفاف باشد ولی از طرف دیگر صحبت از تهاتر می‌کنیم! تهاتر شفافیت نمی‌آورد. چه کسی می‌فهمد چه دادیم و چه گرفتیم؟ قیمت‌ها را چگونه می‌شود کنترل کرد؟

اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق مشترک ایران و چین در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: چین تنها کشوری نیست که به ایران کالای ارزان یا بی‌کیفیت می‌فروشد. درحال‌حاضر پنج، شش کشور هستند که کالاهای بی‌کیفیتشان به ایران سرازیر می‌شود. در راس اینها کشور ترکیه قرار دارد بعد ویتنام. تایوان، تایلند و چین هم در رده‌های بعدی. اما چین به صدور کالاهای بی‌کیفیت به ایران شهره شده است به این دلیل که حجم واردات از چین بسیار بالاست.

مطالب مرتبط