سخنگوی قوه قضاییه: حکم متهمان پرونده کهریزک صادر شده

Image caption غلامحسین محسنی اژه ای درباره پرونده ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در دوره بازداشت درگذشت، هم صحبت کرده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که حکم متهمان پرونده بازداشتگاه کهریزک صادر شده اما او از اعلام جزئیات این حکم "معذور" است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا آقای اژه‌ای درباره این حکم گفت: "این حکم به متهمان این پرونده و وکلای آن‌ها ابلاغ شده یا خواهد شد و ۲۰ روز پس از ابلاغ، فرصت تجدیدنظرخواهی وجود دارد."

او با توجه به قطعیت حکم گفت: "قطعیت حکم این پرونده در دو فرض ممکن است؛ فرض نخست این که افراد اعتراض نکنند و حکم قطعی شود یا اینکه افراد به حکم صادره اعتراض کنند که به دادگاه تجدیدنظر می‌رود و نتیجه بعد از تجدیدنظرخواهی اعلام خواهد شد."

با این حال سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران و متهم اصلی این پرونده پیش از این دادگاه را فاقد صلاحیت برای رسیدگی به پرونده دانسته و گفته بود که اگر دادگاه حکمی علیه او صادر کند به آن اعتراض می‌کند و به حکم "تمکین" نخواهد کرد.

اتهام های آقای مرتضوی که از داشتن مناصب قضایی تعلیق شده، "معاونت در قتل، بازداشت غیرقانونی و گزارش خلاف واقع" است.

امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی از جمله معترضان به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ بودند که پس از دستگیری، به بازداشتگاه کهریزک انتقال یافتند و سپس خبر درگذشت آنان انتشار یافت.

تحقیقات بعدی در مورد قربانیان بازداشتگاه کهریزک، از جمله تحقیقاتی که توسط مجلس ایران انجام گرفت، به تعلیق سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد) معاون او و علی اکبر حیدری فرد، دادیار دادگستری تهران منجر شد.

پرونده‌ای در راه دادگاه

Image caption ستار بهشتی هنگام مرگ سی و پنج سال داشت

غلامحسین محسنی اژه‌ای همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پرونده مرگ ستار بهشتی، وبلاگ نویسی که در زندان درگذشت، گفت که پرونده رسیدگی به مرگ او هنوز به دادگاه فرستاده نشده و در "شرف ارسال" است.

آقای محسنی اژه‌ای در این باره گفت: "البته من درباره ارسال شدن یا نشدن پرونده به دادگاه سئوال پرسیدم و نمی‌دانم قرار مجرمیت صادر شده یا خیر، ولی به نظرم هنوز قرار مجرمیت صادر نشده است."

او در پاسخ به این سئوال که "آیا یک مامور وزارت اطلاعات در مرگ ستار بهشتی نقش داشته" گفت که این موضوع جدیدی است که تاکنون درباره آن چیزی نشنیده است.

آقای محسنی اژه‌ای گفت: "صورت‌جلسه‌ای که الان نزد من است و در اواخر اردیبهشت تنظیم شده، آمده است که ۹ پزشک با رشته‌های مختلف در این جلسه حضور داشته‌ و آن‌ها گفته‌اند با توجه به نظریات قبلی پزشکی قانونی، ضرباتی که وارد شده، نوعا کشنده نبوده و نمی‌تواند مرگ مستند به این ضربات باشد. همچنین این ضربات به جای حساس بدن هم وارد نشده است."

به گفته آقای اژه ای در این صورت‌جلسه آمده است که "فشار روحی و ضربه وجود داشته است ولی از نظر پزشکی نمی‌توان به طور قطعی گفت که ترکیب فشار روحی و ضربه منجر به مرگ شده است یا خیر، هر چند این امر محتمل است."

ستار بهشتی، کارگر مقیم رباط کریم در جنوب تهران بود که در رابطه با مطالبی که در وبلاگش می نوشت به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکه اجتماعی و فیس بوک" در آبان ۱۳۹۱ دستگیر شد و خبر درگذشت او در زندان، چند روز بعد منتشر شد.

او در آخرین روزهای زندگی خود در زندان، در نامه‌ای نوشته بود که همراه "با مشت و لگد، بسته شدن به میز و ضربه‌های لگد به سر" بازجویی شده است.

بعد از مرگ ستار بهشتی و انتقاد شدید بعضی نمایندگان مجلس از شیوه بازجویی او، رئیس پلیس فتا (پلیس سایبری ایران) برکنار شد.