علی مطهری: اگر روحانی بخواهد، وزیر ارشاد می‌شوم

Image caption علی مطهری، از مهم ترین نمایندگان اصولگرای منتقد سیاست های دولت محمود احمدی نژاد در مجلس است

علی مطهری، نماینده مجلس ایران گفته است که اگر حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب ایران به او پیشنهاد وزارت ارشاد بدهد، تصدی این وزارتخانه را خواهد پذیرفت.

نام آقای مطهری که از معدود نمایندگان اصولگرای حامی حسن روحانی در مجلس بود، چندی است برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شده است، اما آقای روحانی دو روز پیش در سخنرانی خود گفت که هنوز کسی را برای کابینه اش به طور قطعی در نظر نگرفته و همچنان در حال مشورت است.

آقای مطهری در گفت و گو با شبکه العالم، شبکه عربی زبان صدا و سیمای ایران، گفت که یکی از نزدیکان آقای روحانی به او گفته است که در کار گروه تعیین وزیران، اسم او برای وزارت ارشاد مطرح شده است.

آقای مطهری درباره احتمال معرفی او به عنوان وزیر ارشاد گفت: "اگر نظر خود آقای روحانی باشد و ایشان اصرار داشته باشد، بنده می پذیرم، البته باید با خود ایشان دیدار کنم و مواضع خودم را با ایشان روشن کنم و کاملا به صورت شفاف وارد بشویم و البته این مسئله هنوز به طور جدی مطرح نشده است."

علی مطهری، از مهم ترین نمایندگان اصولگرای منتقد سیاست های دولت محمود احمدی نژاد در مجلس است و در بسیاری از موارد مواضعی نزدیک به اصلاح طلبان دارد.

او از حامیان جدی حضور اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری بود و اعتقاد داشت که اصلاح طلبان باید با محوریت اکبر هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی حضور فعالی در انتخابات داشته باشند.

با این حال بسیاری از اصلاح طلبان با او در زمینه مسائل فرهنگی و هنری هم سو نیستند و معتقدند ممکن است که با حضور او در راس وزارت ارشاد، حوزه های فرهنگی و هنری وارد فضایی بسته شود.

'عاقل، خردمند و شجاع'

با این حال معدود کسانی نزدیک به طیف اصلاح طلبان هستند که علی مطهری را گزینه مناسبی برای تصدی وزارت ارشاد دانسته اند. از جمله عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد در نخستین دولت محمد خاتمی در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفت که آقای مطهری "بهترین گزینه" برای این وزارتخانه است.

آقای مهاجرانی گفت: "فرض کنید آقای دکتر علی مطهری وزیر فرهنگ و ارشاد شود؛ به نظر من بهترین گزینه است. حالا ممکن است عده ای بگویند ایشان جزو اصلاح طلبان نبوده اند؛ اما به نظر من فردی عاقل، خردمند و شجاع است. خب اگر این فرد وزیر فرهنگ شود اصلاح طلبان چه مشکلی خواهند داشت؟"

آقای مطهری در گفت و گوی خود با العالم گفت: "در حوزه فرهنگ، برای اهل فرهنگ و هنر جایگاهی که شایسته آن هستند، لحاظ نشده است و از این نظر آسیب هایی به کشورمان وارد شده است."

آقای مطهری که از مدافعان سرسخت رعایت حجاب اسلامی در جامعه است، بارها از دولت احمدی نژاد انتقاد کرده که حجاب اسلامی و موازین شرعی آن طور که در شأن یک جامعه مذهبی است رعایت نمی شود و وضعیت حجاب در جامعه را "اسفناک" دانسته است.

او همچنین بارها به آسان گیری حجاب در سینما، تئاتر و تلویزیون نیز انتقاد کرده است.

آقای مطهری در تازه ترین موضع گیری خود در این خصوص از پخش تصاویر "نامناسب" در پخش مستقیم مسابقات ورزشی از صدا و سیما انتقاد کرده و گفته است که به رئیس این سازمان نیز تذکر داده است.

او روز دوشنبه، ۱۰ تیر در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: "نشان دادن این گونه تصاویر از رسانه ملی این معنی را تداعی می کند که عفاف و حجاب چندان برای نظام جمهوری اسلامی اهمیت ندارد و نمایش بی محابای زنان بدون پوشش ایرانی در خارج کشور موجب رسمیت یافتن بی حجابی در داخل کشور می شود."

Image caption علی مطهری، فرزند مرتضی مطهری از روحانیون نظریه پرداز در هنگام انقلاب ایران است که در سال ۱۳۵۸ کشته شد

آقای مطهری که عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است در این باره گفت: "در تماس تلفنی که با رئیس صدا و سیما داشتم این موضوع را به وی متذکر شدم که آقای ضرغامی این انتقاد را پذیرفت و با بیان اینکه هیچ عمدی در پخش این تصاویر وجود نداشته است، این امر را ناشی از مشکلات پخش زنده مسابقات ورزشی در خارج از کشور دانست."

در جریان برگزاری نخستین مسابقه والیبال بین ایران و ایتالیا و همچنین جام کنفدراسیون ها تصاویری پخش شد که نشان دادن آن از تلویزیون جمهوری اسلامی کم سابقه بوده است. از جمله در مسابقه فوتبال میان ایتالیا و اسپانیا در جام کنفدراسیون ها تصویر شکیرا، خواننده پاپ کلمبیایی نشان داده شد. پخش این صحنه در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشت.

تلویزیون ایران در پخش دومین مسابقه والیبال ایران در مقابل ایتالیا تمام صحنه های مربوط به تماشاگران را حذف کرد و به جای آن تصاویر آهسته صحنه های قبلی را نشان داد که در مواردی گیج کننده و غلط انداز بود.

علی مطهری، فرزند مرتضی مطهری از روحانیون نظریه پرداز در هنگام انقلاب ایران است که در سال ۱۳۵۸ کشته شد.

مطالب مرتبط