باخت آبرومندانه ایران به ایتالیا: گزارش از محل بازی

Image caption تیم ایران با بازیهایی که در برابر صربستان و ایتالیا انجام داد تحسین کارشناسان را برانگیخت

بازی یکشنبه شب والیبال ایران و ایتالیا در حالی شروع شد که فضای سالن مسابقه به کل با روز جمعه متفاوت بود. این بار هم تعداد تماشاگران ایرانی نسبت به ایتالیایی‌ها کمتر بود و هم تماشاگران ایتالیایی پرشورتر و پرسروصداتر از بازی اول بودند. البته تقریبا همه سی چهل ایرانی ساکن جزیره ساردینیا در سالن بودند و به همراه چند ایرانی که از رم و شهرهای دیگر ایتالیا و لندن آمده بودند، تا توانستند ایران را تشویق کردند. ولی صدایشان کمتر از چهارصد پانصد ایرانی حاضر در ورزشگاه مودنا بود.

یکی از بازیکنان ایران بعد از بازی می‌گفت ولاسکو، سرمربی تیم ایران که سال‌ها در ایتالیا زندگی کرده، پیش از بازی به ما گفته بود که در ساساری، شهر محل برگزاری بازی، تعداد دختران نوجوان و جوان ورزش‌دوست زیاد است و آماده باشید که کل بازی را با صدای فریادهای این تماشاچی‌ها سر کنید.

ایتالیا با حمایت تماشاچیان بازی را توفانی شروع کرد و دو ست اول را از ایران برد. اما تیم ایران روحیه‌اش را از دست نداد و دو ست بعد را بدون مشکل و با فاصله ۵ و ۷ امتیازی برد تا کار به ست پنجم بکشد.

وقتی بعد از بازی از ولاسکو درباره این بازگشت به بازی تیم ایران پرسیدم گفت: "من به بازیکنانم افتخار می‌کنم و فکر می‌کنم خود بازیکنان و مردم ایران هم باید به آنها افتخار کنند. آنها روح قوی‌ای دارند و برگرداندن بازی در این شرایط کار هر تیمی نیست."

موسوی و مهار زایتسف

Image caption محمد موسوی در برابر زایتسف یکی از بهترین بازیکنان دنیا بازی درخشانی به نمایش گذاشت

یکی از نکات مهم در ست‌های سوم و چهارم، موفقیت مدافعان ایران در مهار ایوان زایتسف بازیکن شماره ۹ ایتالیا و یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر دنیا بود. زایتسف در بازی قبل در ست سوم به زمین آمد و با امتیازهای متعددی که گرفت باعث شد ایتالیا یک ست از ایران بگیرد. اما در این بازی بیشتر ضربه‌هایی که زد دفاع شد و بیشتر از همه توسط محمد موسوی، بازیکن شماره ۶ ایران.

هر بار دفاع شدن زایتسف، که به وضوح محبوب‌ترین بازیکن ایتالیایی‌ها در برابر تماشاچیان و امید اصلی این تیم هم بود، باعث خوشحالی شدید تیم ایران و افت روحیه ایتالیایی‌ها، چه بازیکنان و چه تماشاگران، می‌شد و به همین دلیل این دفاع‌ها تاثیری جدی روی روند بازی داشت.

موسوی بعد از بازی می‌گفت: "ما در بازی اول فکر می‌کردیم زایتسف به دلیل مصدومیت بازی نمی‌کند و برای همین برنامه دقیقی برای دفاعش نداشتیم. اما در این دو روز بازی او را آنالیز کردیم و موفق شدیم مهارش کنیم."

البته در این بازی ساوانی، بازیکن شماره ۱۱ و کاپیتان ایتالیا، ناکامی‌های زایتسف را جبران کرد و به تنهایی چندین امتیاز حساس برای ایتالیا گرفت و همه هم از روی سرویس‌های عالی‌اش.

ست پنجم: 'بازی برده را از دستمان درآوردند'

در ست پنجم، که بر خلاف ست‌های دیگر ۱۵ امتیازی است، ایران ۱۲ - ۹ جلو افتاد و تقریبا پیروزی‌اش قطعی به نظر می‌رسید. اما از دست دادن چند امتیاز متوالی به همراه دو تصمیم مشکوک داور علیه ایران باعث شد نهایتا ایتالیا این ست را ۱۵ - ۱۳ و کل بازی را ۳ بر ۲ ببرد.

همه بازیکنان ایران بعد از بازی از این ناراحت بودند که به گفته خودشان بازی برده را از دستشان درآورده بودند. آنها مشخصا به تصمیم‌های داور اعتراض داشتند. گرچه خولیو ولاسکو بعد از بازی و در جواب سوالی در مورد داوری گفت که آن بحث‌ها مال داخل زمین است و وقتی بازی تمام شد، باید تمامش کرد.

البته بازیکنان از این راضی بودند که در مجموع دو بازی، ۴ امتیاز از ۶ امتیاز ممکن (سه امتیاز در بازی اول و یک امتیاز در بازی دوم) را در زمین ایتالیا گرفته‌اند و ایتالیا فقط دو امتیاز گرفته است. گرچه می‌گفتند حق ما بود که هر دو بازی را ببریم و ۵ امتیاز بگیریم (در صورت برد ایران در بازی دوم با نتیجه ۳-۲، امتیاز ایران به ۵ می رسید).

Image caption تیم ایران در ایتالیا از حمایت تماشاگران ایرانی برخوردار بود

سرمربی تیم ایتالیا هم بعد از بازی گفت: "من قبل از این بازی مدام می‌گفتم ایران تیم قدرتمندی است اما رسانه‌ها و کارشناسان ایتالیایی حرفم را قبول نمی‌کردند و فکر می‌کردند من بازارگرمی می‌کنم. اما بعد از بازی اول همه‌شان دیدند که من راست می‌گفتم."

ایران در حالی این بازی را باخت که مجموع امتیازاتش از تیم ایتالیا بیشتر بود: ۱۰۵ بر ۱۰۳. ایران در بازی با صربستان در تهران هم که ۳ - ۲ باخت، در مجموع ۱۱۳ امتیاز گرفته بود و صربستان ۱۰۰ امتیاز.

راه طولانی کوبا

تیم ایران سه‌شنبه صبح جزیره ساردینیا را به مقصد کوبا ترک می‌کنند. البته با دو توقف در میلان و پاریس. سفری که طولانی خواهد بود و مقصد هم ۵ ساعت با ایتالیا اختلاف ساعت دارد. ایران دو روز بعد از رسیدن به کوبا، یعنی روز جمعه، اولین بازی‌اش را با کوبا برگزار می‌کند و روز یکشنبه دومین بازی را.

کوبا که ۵ بازی اولش را باخته بود و بدون امتیاز در ته جدول گروه بود شنبه شب روسیه، تیم اول گروه را ۳ بر یک برد تا اعلام کند که تیم از پیش باخته نیست.

خولیو ولاسکو هم بعد از بازی یکشنبه شب می‌گفت بازی با کوبا بازی راحتی نیست. آنها قدرتی بازی می‌کنند و با نتیجه‌ای هم که جلوی روسیه گرفته‌اند قدرتشان را نشان داده‌اند.

ایران بعد از دو بازی با کوبا به تهران برمی‌گردد تا جمعه و یکشنبه آینده‌ بعد از آن با آلمان بازی کند.

طبق قوانین لیگ جهانی والیبال تیم‌هایی که به لیگ جهانی صعود می‌کنند در اولین سال حضورشان حتی اگر نتایج ضعیفی هم بگیرند سقوط نخواهند کرد و در لیگ خواهند ماند. گرچه ایران با نتایجی که تا امروز گرفته به نظر می‌رسد در معرض سقوط نیست، اما بازی‌های اخیر این تیم نشان داده که اگر همین روند ادامه پیدا کند، در فصل آینده لیگ جهانی والیبال، حتی شانس صعود از گروه و رسیدن به مرحله نهایی شش تیمی را هم خواهد داشت.

مطالب مرتبط